Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacje przygotowała: Marlena Jakubiak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacje przygotowała: Marlena Jakubiak"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacje przygotowała: Marlena Jakubiak
BERNIKLA KANADYJSKA Prezentacje przygotowała: Marlena Jakubiak

2 Garść pytań i odpowiedzi Szybkie sprawdzenie wiadomości…
Region biogeograficzny, z którego pochodzi gatunek? Kraina Nearktyczna. Obecne rozmieszczenie w Polsce? Punktowe: Co najmniej 130 stwierdzeń ptaków zalatujących i zimujących, głównie w północnej części kraju. W 2004 r. stwierdzono pierwszy udany lęg gatunku w Gdańsku. Lęgowa para najprawdopodobniej była uciekinierami z ogrodu zoologicznego w Gdańsku-Oliwie. Liczba stanowisk? 1-10 Liczebność? Nielicznie zalatuje i ostatnio coraz częściej zimuje; być może wyjątkowo przystępuje do lęgów. Zasiedlane ekosystemy? Różnego rodzaju zbiorniki wodne, często w terenie zurbanizowanym. Czy istnieje konieczność zwalczania gatunku? Tak: W krajach skandynawskich i w zachodniej Europie bernikla kanadyjska jest uznawana za inwazyjny gatunek obcy i zwalczana. W związku z coraz częstszymi obserwacjami osobników zalatujących i zimujących w Polsce, a także wobec stwierdzenia pierwszego udanego lęgu, należy się w najbliższym czasie spodziewać wzrostu liczebności populacji gniazdującej. Proponowane formy zwalczania? Berniklę kanadyjską należy wciągnąć na listę gatunków łownych aby nie dopuścić do powstania stabilnej populacji lęgowej w Polsce.

3 Poszukiwany/Poszukiwana…
Bernikla kanadyjska - duży ptak wodny z rodziny kaczkowatych. W Europie hodowana w parkach i ogrodach jako ptak ozdobny. Uciekinierzy z niewoli utworzyli populacje na Wyspach Brytyjskich, Skandynawii oraz Europie Zachodniej i na Rugii, być może również na Sardynii i Islandii. Są to mieszańce z przewagą B. canadensis canadensis. Na Nowej Zelandii wprowadzono mieszańce z przewagą B. canadensis maxima. Cechy gatunku: Wymiary średnie dł. ciała: ok cm rozpiętość skrzydeł: do 190 cm waga: ok. 2,0 - 6,5 kg Brak dymorfizmu płciowego. Głowa i szyja czarne, policzki i podgardle białe. Wierzch, boki i pierś brązowe z drobnymi białymi prążkami, pierś jaśniejsza. Podogonie białe, ogon, dziób i nogi czarne. Biotop: Tundra, bagna w pobliżu morskich brzegów lub preria. Gniazdo: Na ziemi w pobliżu wody. Jaja: W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając (zwykle 5 do 6 jaj). Jajo jest kremowobiałe o średnich wymiarach 86 x 52 mm i masie 163 g (u B. canadensis canadensis). Jaja europejskich mieszańców średnio ważą 220 g. Wysiadywanie: Jaja wysiadywane są przez okres 24 do 30 dni przez samicę, podczas gdy samiec strzeże gniazda. Pisklęta są zagniazdownikami. Usamodzielniają się po dniach. Pożywienie: Pokarm roślinny z domieszką zwierzęcego. Zdobywa go głównie na lądzie. W czasie wędrówek formuje klucze składające się z dość dużej liczby osobników; w XVII wieku została sprowadzona do Niemiec, gdzie się doskonale zaaklimatyzowała.

4 O kim/O czym właściwie mowa… ważne informacje dla przyszłych hodowców.
  Te efektowne gęsi o przyjaznych cechach, są często eksponowane w wielu ogrodach zoologicznych, cieszą się także dużym zainteresowaniem hobbystów. Odchowanie przychówku tego gatunku w warunkach hodowlanych nie jest trudne i ptaki corocznie chętnie przystępują do rozrodu, najchętniej wśród gatunków z rodziny Branta.     W żywieniu bernikli kanadyjskich stosujemy w zasadzie te same pokarmy jakie podaje się gęsiom udomowionym. W odchowie piskląt doskonale sprawdza się mieszanka paszowa dla kacząt i gąsiąt oraz rzęsa wodna, którą rzucamy na powierzchnię wody. Możemy także dodać nieco ugotowanych na twardo i posiekanych jajek, rozdrobnionego twarogu, namoczonych w mleku biszkoptów owsianych. Od trzeciego tygodnia do mieszanki paszowej dodajemy namoczone lub skiełkowane ziarno (owies, pszenica). W dalszych tygodniach życia zwiększamy w dawce pokarmowej udział ziarna, by wreszcie przejść w sposób płynny na pokarm osobników dorosłych. Dorosłe ptaki pasą się przede wszystkim trawą, a dodatkowo powinny otrzymywać ziarna zbóż (pszenica, owies, jęczmień, kukurydza), gotowane ziemniaki mieszane z otrębami, namoczony chleb, posiekane młode pokrzywy, mniszek pospolity, strugane buraki pastewne, marchew czy kapustę. Zimą ziarno powinno być podawane w postaci suchej, a pokarmy wilgotne w niewielkich dawkach, takich, aby zostały zjedzone zanim zamarzną. Wczesną wiosną przed lęgami korzystnie jest podawać ziarno w formie skiełkowanej z dodatkiem mieszanki paszowej dla kur niosek. Bernikle nie są płochliwe, przywiązują się do swojego opiekuna, a przy odpowiedniej pielęgnacji biorą pokarm z ręki. Para bernikli przemieszczająca się po wylęgu z własnym potomstwem, to niezapomniany widok, dostarczający hodowcy wiele radości i satysfakcji. Podobno mocno przywiązują się do miejsca i mogą być pielęgnowane jako ptaki wolno latające. Oczywiście uzależnione jest to od warunków lokalizacyjnych i ... od decyzji ich właściciela. Młodym ptakom możemy założyć obrączki rodowe o średnicy wewnętrznej mm dla nominalnej bernikli kanadyjskiej (Branta canadensis canadensis) i o średnicy mm dla bernikli małej (Branta canadensis minima).

5 Trochę łaciny czyli: coś dla rządnych wiedzy…
Rodzina: Anatidae Rząd: Anseriformes Gromada: Aves Typ: Vertebrata Podgatunki i występowanie: Branta canadensis canadensis - wschodnia Kanada Branta canadensis fulva - wybrzeża południowej Alaski i Kolumbii Brytyjskiej. Branta canadensis hutchinsii - północna Kanada Branta canadensis interior - środkowa i wschodnia Kanada Branta canadensis leucopareia - wyspy Aleuckie Branta canadensis maxima - wybrzeża zachodniej Kanady Branta canadensis minima - wybrzeża zachodniej Kanady Branta canadensis moffitti - wybrzeża zatoki Hudsona Branta canadensis occidentalis - południowozachodnia Alaska Branta canadensis parvipes - kanadyjski interior Branta canadensis tavernii - Alaska po rzekę Mackenzie Branta canadensis asiatica - wymarły, zamieszkiwał wybrzeża cieśniny Beringa.

6 Mówią o nim „inny ptak” 10 maja 2007-tak piszą…
W marcu br. na Bulwarze Zygmunta Augusta mieszkańcy Elbląga mogli obserwować, jak to usłyszałem od spacerowiczów, ,,innego ptaka”. Jego kontrastowe upierzenie spowodowało zaciekawienie wśród ludzi odwiedzających Bulwar. Mało kto wiedział, iż ptakiem tym była przelotna u nas Bernikla Kanadyjska. Ptak ten w środkowej Europie jest ptakiem parkowym, pochodzi z Ameryki Północnej, Skandynawii i Wielkiej Brytanii. Ze względu na wielkość chętnie jest hodowany i odławiany. U nas Bernikle zimują. Samiec jak i samica upierzone są podobnie lecz samiec jest okazalszy. Czarny dziób, łeb i szyja są kontrastowym tłem do białych policzków, jasna pierś i kuper też są bardzo dobrze widoczne w naturalnych warunkach, nawet z dużej odległości i przy złej pogodzie, wierzch ciała jest koloru brązowo-siwego. Żerująca Bernikla na Bulwarze była mało płochliwym ptakiem i przypływała do rzucanego pokarmu razem z łabędziem niemym i kaczkami. Ale gdy przepływające kajaki wypłoszyły łabędzie i została sama dało się zauważyć że czuła się nieswojo, zagrożona i niepewna. W towarzystwie łabędzi była bezpieczna. Ptak dużo czasu poświęcał na toaletę piór i natłuszczaniu ich (deszczowa pogoda) głowę natłuszczał wycierając o grzbiet tułowia, a od czasu do czasu rozprostowywał skrzydła i suszył je machając nimi. Bernikle Kanadyjskie u nas nie są lęgowe gnieżdżą się w Kalifornii, Newadzie, Utah i Kolorado. Gniazdo budują na ziemi wśród zarośli. Szkoda, że tak krótko gościła w Elblągu. Czy jej się u nas spodobało zobaczymy za rok. autor: Mirosław Gawron Artykuł pochodzi z portalu

7 Jednym słowem galeria przyjrzyjmy się im z bliska…

8 Jednym słowem galeria przyjrzyjmy się im z bliska…

9 Jednym słowem galeria przyjrzyjmy się im z bliska…

10 Jednym słowem galeria przyjrzyjmy się im z bliska…

11 Jednym słowem galeria przyjrzyjmy się im z bliska…

12 Bonus… let`s play 3 1 2 4 7 8 5 9 10 6

13 Odpowiedź. Prawidłowa odpowiedź to 3,5,6,9 KONIEC


Pobierz ppt "Prezentacje przygotowała: Marlena Jakubiak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google