Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BEZPIECZNE WAKACJE ABSOLWENTA GIMNAZJUM

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BEZPIECZNE WAKACJE ABSOLWENTA GIMNAZJUM"— Zapis prezentacji:

1 BEZPIECZNE WAKACJE ABSOLWENTA GIMNAZJUM
Opracowała: Elżbieta Gawron

2 Jesteście już prawie dorośli.
Zamknęliście ważny etap w życiu. Marzą Wam się wspaniałe wakacje.

3 Musicie więc sami zadbać o to, żeby były one wspaniałe, ale przede wszystkim
B E Z P I E C Z NE !

4 Musicie się więc do nich przygotować. Zacznijcie już dziś.
Spróbujmy wspólnie zastanowić się jak bezpiecznie spędzić wakacje?

5 Odpoczynek nad wodą to wspaniała rzecz !

6

7

8

9

10 Pomyślmy, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nierozważnych ?

11 Informacja dla prowadzącego
W tym miejscu przerywamy i prowadzimy dyskusję ( patrz poprzednia klatka, w wersji użytkowej będzie znak stop w prawym dolnym rogu) Następnie dokonujemy podsumowania. (patrz następne klatki)

12 Bądźmy ostrożni na wodzie!
PODSUMUJMY ! Woda to groźny żywioł! Bądźmy ostrożni na wodzie!

13 Kąpać się i pływać należy w miejscach d o z w o l o n y c h !
Należy zawsze słuchać poleceń ratownika!

14 Skaczemy w miejscach do tego celu przeznaczonych!
Nigdy nie należy skakać do wody w miejscach, w których nie znamy dna. Przez jeden nieszczęśliwy skok można uszkodzić sobie kręgosłup, co skończyć się może trwałym kalectwem. Skaczemy w miejscach do tego celu przeznaczonych!

15 Gdy jesteśmy rozgrzani od słońca, nie powinniśmy wchodzić do wody
Gdy jesteśmy rozgrzani od słońca, nie powinniśmy wchodzić do wody. Zetknięcie gorącego ciała z wodą może spowodować tzw. „szok termiczny”, który może się skończyć nawet zawałem serca!

16 Zachowujmy ostrożność podczas korzystania ze sprzętów wodnych.
Nigdy nie należy zdejmować kapoków!

17 Uważajmy!!! Woda, nawet ta pozornie bezpieczna i spokojna, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem!

18 Któż z nas nie lubi wypraw w góry?

19 Wspinać się wyboistymi szlakami?

20 Obserwować gór z lotu ptaka?

21 Zdobywać szczytów?

22 Pomyślmy, jakie? Na co trzeba uważać?
Wędrówka górskimi szlakami tak w lecie, jak i w zimie, to jeden z najlepszych sposobów spędzenia wolnego czasu, ale tym wędrówkom mogą towarzyszyć zagrożenia lub wypadki. Pomyślmy, jakie? Na co trzeba uważać?

23 Informacja dla prowadzącego
W tym miejscu przerywamy i prowadzimy dyskusję ( patrz poprzednia klatka) Następnie dokonujemy podsumowania. (patrz następne klatki)

24 POSŁUCHAJMY PRZESTRÓG GÓRALA !
„Z górami nie ma żartów. Warunki atmosferyczne zmieniają się z godziny na godzinę Musicie więc mieć wzgląd na:

25 Wiatr - wiejący z dużą siłą obniża sprawność fizyczną, wyziębia ciało, a w skrajnych przypadkach utrudnia oddychanie Podczas wiatru najlepiej przysłonić usta szalikiem lub chustą .

26 Burzę - kiedy zaskoczy nas w górach, a w pobliżu nie ma bezpiecznego schronienia należy kontynuować wędrówkę lub przeczekać ją siadając w pozycji kucznej na plecaku. Podczas burzy trzeba unikać samotnie rosnących drzew, szczytów, grani, cieków wodnych, podnóża ścian skalnych, wejść do jaskiń, okolic przewodów wysokiego napięcia.

27 Mgłę - znacznie utrudnia ona orientację w terenie
Mgłę - znacznie utrudnia ona orientację w terenie. Kiedy mgła staje się bardzo gęsta, a my wędrujemy nieznanym szlakiem, jeśli to możliwe, zawróćmy do punktu z którego przyszliśmy (tę drogę znamy). Uwaga! Mgła rozprasza fale akustyczne - kiedy ktoś woła o pomoc, jego głos może być słyszalny z zupełnie innej strony.

28 Zimno - jedno z największych górskich zagrożeń
Zimno - jedno z największych górskich zagrożeń. Przy wysiłku fizycznym w niskiej temperaturze nasz organizm traci dużo energii na walkę z zimnem, co powoduje spadek wydolności fizycznej. Dlatego odpowiedni, dopasowany do warunków atmosferycznych ubiór to sprawa podstawowa przy wyruszaniu w góry.

29 Słońce - jego promienie mogą spowodować udar cieplny nawet w pochmurne dni. Wystarczy, że jest wilgotno i gorąco. Zawsze należy posiadać nakrycie głowy; zimą - aby nas grzało, latem - aby chroniło głowę przed ostrymi promieniami słonecznymi Słońce może też silnie oddziaływać na górskie stoki, powodując w zimie osuwanie się śniegu.

30 Lawiny i osunięcia śniegu - przed wyruszeniem w drogę koniecznie trzeba sprawdzić stan zagrożenia lawinowego oraz przewidywane warunki pogodowe. Podczas wędrówki należy szczególnie uważać stąpając po płatach śniegu leżących w górach, gdyż są one zdradliwe i mogą się osuwać.

31 Aby unikać zagrożeń czy
wypadków każdą wyprawę w góry należy starannie przygotować.

32 PRZED WYRUSZENIEM W GÓRY NALEŻY
1. zaplanować wyprawę od A do Z; 2. sprawdzić lokalizację schronisk i innych obiektów na trasie naszej wędrówki; 3. opracować skróconą drogę powrotu lub zejścia ze szlaku; 4. mierzyć siły na zamiary; 5. sprawdzić warunki pogodowe oraz zagrożenie lawinowe; 6. poinformować kogoś (znajomego, właściciela kwatery, pracowników schroniska) dokąd się udajemy i kiedy zamierzamy powrócić, a także zostawić swój numer telefonu; 7. w drogę należy wyruszać rano, gdyż pogoda psuje się zwykle wczesnym popołudniem;

33 W GÓRY ZABIERAMY: - dokładną mapę terenu - telefon komórkowy (z dobrze naładowaną baterią) - numer ratunkowy GOPR: ubranie przeciwdeszczowe oraz wiatrochronne - dodatkowe okrycie, np. bluzę - podręczną apteczkę, latarkę, zapałki - zapasowe skarpetki - wodę - prowiant - pieniądze

34 W GÓRY ZABIERAMY PODRĘCZNĄ APTECZKĘ. POWINNA ONA ZAWIERAĆ:
- 2-3 bandaże zwykłe - plaster na rolce - bandaż elastyczny - wodę utlenioną - chustę trójkątną - min. 1 parę rękawiczek lateksowych - wyjałowione opatrunki TELEFON ALARMOWY: 985

35 Gdy będziecie wybierać się w góry, pamiętajcie o tych radach.

36 Wszyscy lubimy odpoczywać w lesie.

37 Las jest szczególnym elementem przyrody
Las jest szczególnym elementem przyrody. Cisza, piękno i bogactwo życia, czyste powietrze - wszystko to przyciąga człowieka do natury. Fizyczne i duchowe obcowanie z lasem szybko regeneruje nasze siły, dostarcza pozytywnych przeżyć i wrażeń, umożliwia odzyskanie równowagi psychicznej.

38 Dużą frajdę sprawia nam biwakowanie w gorące wakacyjne wieczory.

39 Spacerując możemy pooddychać świeżym powietrzem.

40 Przyglądać się z bliska zwierzętom i ptakom.

41 Być może i Wy zechcecie odpoczywać wraz z kolegami w lesie.
P a m i ę t a j c i e! W lesie też czyhają różne niebezpieczeństwa i należy zachować ostrożność!

42 Pomyślmy jakie niebezpieczeństwa czyhają na nierozważnych ?

43 Informacja dla prowadzącego
W tym miejscu przerywamy i prowadzimy dyskusję ( patrz poprzednia klatka) Następnie dokonujemy podsumowania. (patrz następne klatki)

44 Zapamiętajmy! na jakie niebezpieczeństwa jesteśmy narażeni w lesie.

45 Nie należy dopuść do ukąszenia nas przez żmiję!
Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwice tkanek, zmniejszającym krzepliwość krwi, zmiany rytmu pracy serca.

46 Ukąszenie kleszcza jest niebezpieczne
Ukąszenie kleszcza jest niebezpieczne. Może powodować boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. Na łono przyrody zawsze wybieraj się w odpowiednim stroju. Obowiązkowe są długie, dopasowane na dole spodnie (nawet podczas upału), solidne buty, koszula z długim rękawem i zapinanymi mankietami oraz kołnierzem, który chroni kark. Nie zapomnij o kapeluszu lub czapce Posmaruj odkrytą skórę specjalnym preparatem odstraszającym kleszcze, np. Mugga lub Autan. Po powrocie do domu sprawdź dokładnie skórę na całym ciele, np. podczas kąpieli.

47 Ogniska należy rozpalać tylko w miejscach do tego przeznaczonych
Ogniska należy rozpalać tylko w miejscach do tego przeznaczonych! W przeciwnym wypadku może dojść do pożaru lasu.

48 Nie pozostawiajmy butelek w lesie!
Gdy na butelkę padają gorące promienie słoneczne, działa ona jak soczewka skupiająca. Może dojść do zapalenia suchej ściółki leśnej, a następnie do rozległego pożaru lasu.

49 P a m i ę t a j c i e! Las to nie wysypisko śmieci!
Śmieci należy składać w miejscu przeznaczonym do tego celu !

50 Materiały wspomagające opracowanie niniejszej prezentacji.:
1. Autor: dr Arkadiusz Żakiewicz Konspekt zajęć "Bezpieczne Wakacje" realizowanych w ramach inaugurowanego programu Bezpieczna Polska - Bezpieczne Dziecko organizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu


Pobierz ppt "BEZPIECZNE WAKACJE ABSOLWENTA GIMNAZJUM"

Podobne prezentacje


Reklamy Google