Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TECHSTY: hipertekst i poezja. Hiperpoezja Tekst oparty na algorytmach, wykorzystujący mechanizm losowego dostępu. Rzecz niezwykle płynna, ulotna i wielosensowna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TECHSTY: hipertekst i poezja. Hiperpoezja Tekst oparty na algorytmach, wykorzystujący mechanizm losowego dostępu. Rzecz niezwykle płynna, ulotna i wielosensowna."— Zapis prezentacji:

1 TECHSTY: hipertekst i poezja

2 Hiperpoezja Tekst oparty na algorytmach, wykorzystujący mechanizm losowego dostępu. Rzecz niezwykle płynna, ulotna i wielosensowna. Hipertekstowe wiersze nazywane są wierszami kinetycznymi lub trójwymiarowymi.

3 Klasyczne przykłady poezji hipertekstowej ROBERT KENDALL „A Life Set forTwo” http://www.techsty.art.pl/hipertekst/hyperpoetr y/kendall.htm

4 Hiperpoezja: Kendall Jego poezja ukazała się w wielu publikacjach: w The Little Magazine and Version Box oraz w antologii Behind the Lines. W sieci publikował między innymi: Iowa Review Web, BBC Online, Eastgate Hypertekst Reading Room i Cortland Review. Technologiczne zamiłowania Kendalla zaowocowały małym systemem do adaptacji hipertekstowej poezji i prozy na potrzeby www.Connection Muse http://www.techsty.art.pl/warsztaty/systemy/contoolkit.htm http://www.techsty.art.pl/warsztaty/systemy/contoolkit.htm

5 Klasyczne przykłady poezji hipertekstowej JOHN CAYLEY „ The Speaking Clock” http://www.techsty.art.pl/hipertekst/hyperpoetry/speaking.htm

6 Hiperpoezja: Cayley The Speaking Clock wykracza poza ramy zwykłego wiersza o wielu wariantach. Jest to już tak naprawdę generator poezji. Utwór jest komputerowym programem bazującym na wewnętrzym zegarze komputara i na algorytmie wpisanym w program. Dobór słów jest oparty na rymowanym wierszu, który składa się z czterach kart lub twarzy. Speaking Clock dochodzi do granic całego pisarstwa elektronicznego: nie ma już autora, czytelnika, podmiotu lirycznego- są tylko słowa wyrzucane na płaską powierzchnię ekranu.

7 Sięgaj, gdzie rozum nie sięga- poezja hipertekstowa Nowe pole pisma- interaktywny ekran, i jego coraz potężniejsze właściwości, sprawia, że literatura może dziś sięgać tam, gdzie nie udawało się jej, gdy dominującą technologią był druk. Pisarskie wizje o książce, dziele lub tekstowym świecie idealnym, wydają się bliższe realizacji. Sięgajmy po poezję hipertekstową!!!

8 Podstawowym opracowaniem do naszej prezentacji był artykuł : Techsty: hipertekst i poezja http://www.techsty.art.pl/hipertekst/hiperpoezja.htm http://www.techsty.art.pl/hipertekst/hiperpoezja.htm

9 Agata Duda i Karolina Kawecka dziękują za uwagę ;)


Pobierz ppt "TECHSTY: hipertekst i poezja. Hiperpoezja Tekst oparty na algorytmach, wykorzystujący mechanizm losowego dostępu. Rzecz niezwykle płynna, ulotna i wielosensowna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google