Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Trasa wycieczki po Dolnym Śląsku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Trasa wycieczki po Dolnym Śląsku"— Zapis prezentacji:

1 Trasa wycieczki po Dolnym Śląsku
Karolina Sabaj Katarzyna Węgrzyn Kl. I LO

2 Harmonogram wycieczki
Cel i założenia wycieczki: Bolesławiec - Wrocław ;cel -zwiedzanie Trasa wycieczki: 20 czerwca godz zwiedzanie Bolesławca , 20 czerwca godz jedziemy do Wrocławia , nocleg we Wrocławiu , Hostel Mleczarnia (ul. Włodkowica 5), 21 Czerwca godz wyruszamy zwiedzać Wrocław: Ostrów Tumski , Panorama Racławicka ,Uniwersytet Wrocławski , Most Grunwaldzki, Rynek -przerwa dwie godziny, Ogród Japoński , galeria Dominikańska. Wyjazd z Wrocławia godz Koszt wycieczki: autobus 51 osobowy (SETRA S 315) – 700 zł, hotel- jedna noc 40zł od osoby W cenie: - przejazd turystycznym autokarem - ubezpieczenie - pilot-przewodnik Koszty dodatkowe: - opłaty wstępów- ok. 15 zł

3 BOLESŁAWIEC Rynek Rozpoczynamy wędrówkę od rynku.
Bolesławiecki rynek umiejscowiony jest tu , gdzie znajdowały się legendarne „Trzy Karczmy” ,od których miasto miało wziąć swój początek. Jego prostokątny kształt został uformowany przez kierunek biegu traktu a, także przez lokację miasta w XIII wieku na prawie zachodnim. Rozpoczniemy zwiedzanie zewnętrznych murów ratusza od części północnej. Tutaj mieściło się pretorium i najstarszy dom kupiecki. W związku z tym , że została ona przebudowana pod koniec XVw. ,wiąże się ją z sasko – łużyckim warsztatem, który budował Kościół parafialny. Wspólne cechy obu budowli dostrzegane są w kotarowych łukach okien i i gotyckim portalu na parterze od wschodniej strony. Gotycki portal jest po swojej lewej stronie lekko zakryty przez wystającą z bryły ratusza klatkę schodową ,prowadzącą z podwórza na drugie piętro. W 1493r. Mateusz Ruthard, w swoim manuskrypcie , wspomina zegarmistrza , któremu miasto wypłaciło za utrzymanie i doglądanie zegara na nowej wieży , sporą sumę groszy praskich. Piorun, który uderzył r., zniszczył chronometr. Zegar wybijał wtedy czas zupełnie inaczej niż obecnie. Doba miała swój początek, jak u Greków i Rzymian, wraz z zachodem słońca. Godzinę później zegar wybijał 1, a wraz z nowym zachodem – godzinę 24. Po lewej stronie wieży okno , wstawione w późnorenesansowy portal z połowy XVI wieku , przeniesiony w XIX wieku z kamienicy nr 38(obok Starówki), z lewej strony stoją dwaj żołnierze wraz z Rozaliną von Bonin. Naprzeciw niej marszałek Brune, za nim kapral Schimidt trzymający szkatułę, w tle jeszcze jeden żołnierz. Teraz przejdziemy do Kościoła pod wezwaniem WNMP.

4

5 Kościół Wniebowziętej Matki Kościoła
Jest to piękny Kościół. Sanktuarium Wniebowziętej Matki Kościoła, usytuowane w najwyższym punkcie Starego Miasta,  to najstarszy i najcenniejszy zabytek Bolesławca. Swój obecny, późnogotycki kształt kościół uzyskał w roku 1492, lecz początek jego dziejów jest bardziej odległy. Budowę pierwszego kościoła parafialnego rozpoczęto w połowie XIII wieku, na miejscu drewnianego kościoła św. Doroty, który w tym miejscu istniał prawdopodobnie już od 1194 roku. Nowowy budowanej  świątyni nadano wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a kilka lat później dodano drugiego patrona, którym został św. Mikołaj. Kolejna pamiętna data dla dzisiejszego sanktuarium to 1642 rok, kiedy to spłonęło całe miasto, a pożar kościoła spowodował zniszczenie dachu i sklepienia nawy głównej. Prowadzeniem prac renowacyjnych zajął się włoski budowniczy Giulio Simonetti. Od tego czasu wystrój kościoła zaczął zmieniać się na barokowy. W pracę zaangażowano m.in. znanego artystę Jerzego Webera, któremu świątynia zawdzięcza przede wszystkim monumentalny ołtarz główny przedstawiający scenę Wniebowzięcia NMP, a także stojące wokół kościołarzeźby przedstawiające różnych świętych. Z początku XVIII wieku pochodzą również takie zabytkowe elementy wystroju jak piękna chrzcielnica z 1727 r. oraz barokowa ambona z lat Zwrócić uwagę warto również na namalowany w 1736 roku przez słynnego malarza J. W. Neunhertza obraz "Chrystus ukrzyżowany". Zaraz pojedziemy naszym autokarem zobaczyć bolesławiecki wiadukt.

6

7 Wiadukt Już dojechaliśmy, ten wiadukt ,przed którym stoimy miał bardzo długą historię, opowiem wam o niej w skrócie. W 1846 roku po wybudowaniu kamiennego wiaduktu na Bobrze doprowadzono do miasta kolej żelazną. Dzięki temu już w 1851 roku Bolesławiec otrzymał połączenie kolejowe z Wrocławiem i Dreznem.Za ten jeden z najdłuższych wiaduktów w Europie architekt Fryderyk Engelhardt Gansel odznaczony został Orderem Czerwonego Orła, natomiast uroczystego otwarcia mostu dokonał osobiście król pruski Fryderyk Wilhelm IV, co upamiętnia tablica wmurowana z tej okazji w jedno z przęseł wiaduktu. Budowa wiaduktu rozpoczęta w 1844 r. trwała 2 lata i kosztowała 400 tysięcy talarów. Mimo, że kwota ta była jak na owe czasy zawrotna, to specjaliści obliczyli, że tylko bliskie położenie kamieniołomów, z których czerpano surowiec do budowy wiaduktu, pozwoliło obniżyć koszty budowy aż o połowę. Na rusztowania poszedł pod topór spory las - zużyto 12 tysięcy pni. Przy budowie wiaduktu prace wykonywało ponad 600 osób, a kolejnych 3200 było z budową związanych pośrednio. Most otwarto r. Pamiątkowe tablice wmurowane w jedno z przęseł podają nieco inne daty: rozpoczęcie budowy r. i zakończenie r. Rozkładowy ruch pociągów podjęto r. Natomiast r. bolesławiecki wiadukt był podziwiany przez samego króla Fryderyka Wilhelma IV, który tego dnia dokonał uroczystego otwarcia kolejowej przeprawy nad Bobrem. Dziś wiadukt kolejowy jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów miasta. Wsparty na 36 filarach wiadukt przecina Bóbr i porośniętą trawą dolinę rzeki. Trzy najgrubsze filary przypominają wieże średniowiecznych zamków, do jednego można wejść (konieczna latarka). Dogodne zejście pod wiadukt znajduje się na ulicy Wróblewskiego (obwodnica). Szczególnie efektownie wygląda nocą - od 2006 roku. Mamy chwilę czasu , więc pojedziemy do restauracji Opałkowa Chata i tam zjemy coś przed wyjazdem.

8

9 Wrocław Ostrów Tumski we Wrocławiu
Witam jak się spało w hotelu, wyspaliście się ? Mam nadzieję , że tak bo przed nami dużo zwiedzania. Jedziemy teraz na Ostrów Tumski, zobaczycie piękny Kościół . Trochę tam spędzimy czasu. Ostrów Tumski we Wrocławiu Dla niektórych, Ostrów Tumski to wspaniałe klimatyczne latarnie gazowe, które przepiękinie komponują się z krajobrazem, wręcz stworzonym do niekończących się romantycznych spacerów. Miejsce, gdzie nie dochodzi zgiełk wielkiego miasta, a na skórze czuć powiew chłodnego powietrza od rzeki. Dla innych, szczególnie turystów, to głównie wspaniałe kościoły - pozostałość po funkcji, jaka ta dzielnica pełniła w zamierzchłych czasach, gdy stanowiła siedzibę biskupią. Ostrów Tumski to przede wszystkim najstarsza dzielnica miasta Wrocław.

10 Panorama Racławicka Jednym z obiektów, który koniecznie trzeba zobaczyć, jest odwiedzana codziennie przez ok osób Panorama Racławicka, autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka, upamiętniająca 100. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej. Jest unikatowym przedstawieniem bitwy pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 roku. Dzieło o wymiarach 15 x 120 metrów zostało umieszczone w specjalnie zbudowanej rotundzie. Bilet wstępu do Panoramy Racławickiej upoważnia też do obejrzenia wystaw stałych Muzeum Narodowego.

11 Uniwersytet Wrocławski
Znajduje się w największym barokowym kompleksie miasta, tworzonym przez dawne kolegium i kościół jezuicki. Jest to najstarsza wrocławska uczelnia, która w 2002 roku obchodziła jubileusz 300-lecia swego istnienia. W gmachu głównym mieści się Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, które kryje w sobie perłę dolnośląskiego baroku – Aulę Leopoldina. Muzycznym zakątkiem Uniwersytetu jest Oratorium Marianum – aula, w której dziś, podobnie jak 200 lat temu, odbywają się koncerty wybitnych artystów. Wielbicieli nauk ścisłych z pewnością zainteresuje dawne obserwatorium astronomiczne, mieszczące się w Wieży Matematycznej – jego dawne wyposażenie, m.in. czternastowieczne astrolabium, globus nieba z XVI wieku, zegar słoneczny z XVII wieku i datowany na 1665 rok cyrkiel Galileusza możemy podziwiać w Sali im F. Longchamps de Berier.

12 Most Grunwaldzki Jesteśmy na moście Grunwaldzkim, opowiem wam trochę o jego historii. Projekt architektoniczny po raz pierwszy powstał w szkicach Richarda Plüddemanna. Następnie ogłoszono konkurs na ideowy projekt mostu – wygrali go M. Mayer z Hamburga i E. Weyrauch z Berlina (w komisji konkursowej zasiadał m.in. R. Plüddemann, ostateczny kształt Mostu Grunwaldzkiego jest więc mieszanką wielu pomysłów). Uroczystego otwarcia w 1910 roku dokonał cesarz Wilhelm II. Most otrzymał wówczas nazwę Cesarskiego, którą w czasach republiki weimarskiej zmieniono na Wolności, by powrócić do pierwotnej nazwy w czasach hitlerowskich. Obecną nazwę most nosi od października 1945 roku. W czasie gdy powstał, był największym tego typu wiszącym mostem na świecie. Do jego budowy zużyto 2300 ton stali i ogromne ilości granitu. Szerokość mostu wynosi 18 metrów, długość 112,5 metra, natomiast rozpiętość całej przeprawy 216 metrów. Dziś jego wizerunek jest wizytówką Wrocławia, pojawia się on na wielu fotografiach i pamiątkach.

13 Rynek Należy do największych i najpiękniejszych w Polsce. Otoczony zabytkowymi kamieniczkami. Najcenniejsze domy zachowały się w pierzei zachodniej. Najbardziej okazałym zabytkiem rynku jest ratusz - perła architektury gotyckiej i renesansowej

14 Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim
Podziwiajcie, jest to moim zdaniem najpiękniejszy ogród we Wrocławiu. Po nim pójdziemy do galerii dominikańskiej. Tam będzie można coś sobie kupić , zjeść. Największy i najstarszy w mieście, założony został w 1785 roku jako prywatny ogród w majątku Stare Szczytniki, połączony później z parkiem miejskim. Główną atrakcją parku jest powstały w 1913 roku, a potem wielokrotnie odbudowywany Ogród Japoński. Oryginalna kompozycja ogrodu sprawia, że o każdej porze roku ukazuje on inne oblicze, w którym niezmienne pozostają jedynie elementy architektury japońskiej. Park Szczytnicki ze swym arboretum, pięknymi gajami rododendronowymi, rosarium i Ogrodem Japońskim wpisany jest na listę zabytków.

15 Książka M. Olczaka, J. Moniatowicza „Bolesłąwiec”


Pobierz ppt "Trasa wycieczki po Dolnym Śląsku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google