Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DLACZEGO ŚNIEG JEST BIAŁY ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DLACZEGO ŚNIEG JEST BIAŁY ?"— Zapis prezentacji:

1 DLACZEGO ŚNIEG JEST BIAŁY ?

2 CO TO JEST ŚWIATŁO BIAŁE ?
Barwa biała – najjaśniejsza z barw. Jest to zrównoważona mieszanina barw prostych która jest odbierana przez człowieka jako najjaśniejsza w otoczeniu odmiana szarości. Nie ma jednej konkretnej barwy białej, natomiast istnieje pewien zakres odcieni od barwy lekko zażółconej bieli do bieli zaniebieszczonej, inaczej mówiąc od bieli ciepłej do bieli chłodnej. Barwa biała jest uzależniona od siły światła - w przypadku słabego oświetlenia jako barwę neutralnie białą odbieramy odcienie cieplejsze, a w miarę wzrostu oświetlenia wrażenie neutralnej bieli przesuwa się w kierunku odcieni chłodniejszych.

3 Tak więc możemy powiedzieć, że biel jest w pewnym sensie pozorna
Tak więc możemy powiedzieć, że biel jest w pewnym sensie pozorna. Jest naszym wrażeniem psychicznym. Każdy człowiek widzi biały kolor, ale każdy trochę inaczej. Okazuje się, że u starszych ludzi zmieniają się proporcje widzenia różnych fragmentów widma światła białego. Widzą oni znacznie słabiej kolory niebieskie, oraz trochę słabiej zielone, przy nadal dobrym widzeniu kolorów czerwonych, ale mimo to postrzegają w swojej świadomości nadal kolor biały i wszystkie inne barwy. Interpretują jedynie inaczej różnice między nimi i wyrazistość poszczególnych odcieni.

4 ROZSZCZEPIENIE ŚWIATŁA – co to takiego ?
Rozpraszanie światła jest procesem polegającym na zmianie kierunku rozchodzenia się światła przy przejściu przez ośrodek lub odbiciu od powierzchni chropowatej (odbicie rozpraszające). Prawdopodobieństwo rozproszenia światła przy przejściu przez ośrodek w dużym stopniu zależy od długości fali . Oznacza to, że fale świetlne przechodzące przez ośrodek rozpraszają się pod różnymi kątami (zależnymi od ich długości). Jeżeli przez jakiś ośrodek przechodzi światło będące mieszaniną różnych barw (np. światło białe), nastąpi rozszczepienie światła tzn. jego rozdzielenie na barwy z których się ono składa.

5 Zjawisko odbicia i załamania światła
Podczas odbicia światła od gładkiej przeszkody kąt padania i kąt odbicia ma tą samą miarę. Następuje odbicie światła. Kierunek rozchodzenia się światła po odbiciu nazywamy promieniem odbitym. Kąt zawarty między promieniem padającym na powierzchnię a prostą prostopadłą do tej powierzchni nazywamy kątem padania światła . Kąt zawarty między promieniem odbitym a tą prostopadłą nazywamy kątem odbicia. Przy przejściu światła z jednego ośrodka do drugiego kierunek rozchodzenia się światła zawsze ulega zmianie. Następuje załamanie światła. Kierunek rozchodzenia się światła po załamaniu nazywamy promieniem załamanym. Kat zawarty między promieniem padającym na powierzchnię a prostą prostopadłą nazywamy katem padania światła. Kąt zawarty między promieniem załamanym a tą prostopadłą nazywamy kątem załamania.

6

7 Widmo światła białego (przejście światła białego przez pryzmat) – demonstracja rozszczepienia światła Światło białe jest w rzeczywistości mieszaniną różnych barw. Żeby się o tym przekonać wystarczy przepuścić światło białe przez pryzmat. Światło przechodząc przez pryzmat ulega dwukrotnemu załamaniu, przy czym fale o mniejszych długościach ( fioletowy, niebieski) załamują się bardziej niż fale dłuższe ( zielona, czerwona).

8

9 SKŁADANIE BARW W celu uzyskania barwy białej wystarczy dodać do siebie trzy barwy podstawowe tj. niebieską, czerwoną i zieloną. Dodając do siebie czerwony i zielony otrzymamy żółty. Barwa żółta z niebieską dadzą barwę białą. Barwy, które po zmieszaniu dają barwę białą nazywamy barwami dopełniającymi.

10 W wyniku nałożenia na ekranie trzech barw podstawowych pojawia się barwa biała.

11 Zarówno śnieg jak i lód składa się z cząsteczek wody...
Kolor nieba (nie chmur)wynika z pewnych zjawisk. W powietrzu znajdują się kropelki wody, kryształki lodu oraz ziarenka pyłów. Krople te czy też kryształy lodu mają średnice około 10 mikrometrów (lub więcej) i są duże w porównaniu z długością światła widzialnego (0,3-0,7 mikrometra) dlatego rozpraszanie jest nieselektywne, wszystkie kolory są rozpraszane podobnie w wyniku czego kolor światła rozproszonego jest taki sam jak kolor światła padającego czyli biały.

12 Dlaczego śnieg jest biały, a lód przezroczysty ?
Zarówno śnieg jak i lód składa się z cząsteczek wody, które są poukładane jedna obok drugiej. Takie ciała, których cząsteczki znajdują się w idealnym porządku nazywamy ciałami krystalicznymi. Czy biały kolor śniegu pochodzi od materii z której się wytworzył? Wykonujemy następujące doświadczenie. Przezroczysty kawałek lodu rozbijmy młotkiem na drobny proszek.

13

14 Wnioskujemy, że.... Lodowy proszek, składający się z okruchów lodu, będzie miał wygląd całkiem biały. Przezroczystość bowiem polega na przechodzeniu światła przez przedmiot bez rozpraszania. Drobne kryształki natomiast rozpraszają światło i dają wrażenie barwy białej. Gdybyśmy powiększyli jedna gwiazdkę śniegową, moglibyśmy zauważyć, że składa się ona właśnie z drobnych kryształków lodu o skomplikowanych kształtach.

15 Czy już wiemy dlaczego śnieg jest biały?
Otóż spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie... Śnieg jest biały, chociaż kryształki lodu, z których się składa, są przezroczyste. Jest tak z powodu wielokrotnych odbić i załamań światła na tych kryształkach, co powoduje, że dużo światła padającego na śnieg wraca do naszego oka, i to dla każdej długości fali świetlnej podobnie. Fakt ten sprawia, że widzimy więc śnieg jako biały.

16 1. Wikipedia-wolna encyklopedia
Małgorzata Makuch Kl. II TF4 Bibliografia: 1. Wikipedia-wolna encyklopedia 2. Fizyka, podręcznik dla szkół ponadgimnazjalnych, M. Fiałkowska i B. Sagnowska, wyd. Zamkor 3. Słownik wyrazów obcych i trudnych, A. Markowski i R. Pawalec, wyd.WILGA


Pobierz ppt "DLACZEGO ŚNIEG JEST BIAŁY ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google