Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Subkultura Rastafarian

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Subkultura Rastafarian"— Zapis prezentacji:

1 Subkultura Rastafarian
„Szanuj ich, gdy oni ciebie szanują, Lekceważ gdy oni tak postępują z tobą, Oni wyrośli z tego samego drzewa niezrozumiałości co my, Ich historia jest tak samo szorstka jak nasza”.

2 Rastafarianie – historia powstania
Rastafarianizm wyrósł z ruchu Powrót do Afryki (Back to Africa), który zapoczatkował Marcus Garvey z Jamajki. W początkach wieku założył on organizację, której celem było umożliwienie mieszkańcom Jamajki powrót do Afryki, ich prawdziwej ojczyzny. Głosił również, że w Afryce koronowany będzie czarny król, który wezwie Afrykańczyków do powrotu do domu.

3 Ras Tafari (książę Tafari) (1892 – 1975)

4 RASTAFARIANIZM – WIARA I KULTURA
Religia Rastafarian jest niepowtarzalna, Jej afrykańskie korzenie uczą miłości i jedności. Ich religia obraca się wokół sprawiedliwości i wolności Czarnej rasy. Narodziła się ona z cierpienia, którego źródłem był ucisk. Religia ta mówi o wolności od psychicznego i fizycznego niewolnictwa we wszystkich dziedzinach.

5 GENERALNIE RELIGIA RASTA OPIERA SIĘ NA SZŚCI ŚWIĘTYCH PRAWDACH:
Czarni są potomkami starożytnych Izraelitów i zostali zrzuceni na Jamajkę przez Białego człowieka Haile Selassie jest żywym Bogiem Bóg pomoże Afrykańczykom powrócić do Etiopii W przyszłości Czarni będą dominować na świecie Biały człowiek nie jest lepszy od Czarnego Etiopia jest niebem, Babilon piekłem.

6 Główne założenia : Czarni są reinkarnacją starożytnych Izraelitów,
Rasta wierzą w Jezusa, podobnie jak wiele innych religii, ale wierzą w Chrystusa Czarnego, który bardziej pasuje do ich kultury, Według nich ludzie, którzy tłumaczyli Biblię, wiele treści zafałszowali, przez co Czarni nie mogą się doszukać opisów ich relacji z Bogiem w tej księdze.

7 Dredy

8 Ceremoniał Dyskusja lub krąg – spotkanie grupy rastafarian, którzy siadają w kręgu i podając sobie z rąk do rąk marihuanę ("gandzię") w fajce dyskutując o sprawach religijnych, etycznych i społecznych. Binghi („Balanga”) – radosny ceremoniał świąteczny symbolizujący zwycięstwo nad „siłami Babilonu”. Binghi polega na wspólnym biesiadowaniu, tańcu, śpiewaniu i paleniu marihuany

9 Dreadlocki..?? Symbolizują poświęcenie się i oddanie Bogu. Są motywem religijnym. Chociaż dreadlocki uważane są za symbol buntu, Rasta czują iż dają im one moc i głębsze poczucie własnej tożsamości.

10 Symbole Rasta: Lew - jest z ich kulturą nierozerwalny. Rasta często przedstawiają lwa z flagą Etiopii. Ma to związek z kontaktem z naturą poprzez wybór lwa na reprezentanta grupy. Powtarzanie się tego motywu pokazuje jak ważny jest on dla religii, wbrew temu co sądzą inni.

11 Język- jest niezwykle specyficzny i nadaje charakter ich kulturze
Język- jest niezwykle specyficzny i nadaje charakter ich kulturze. Obfituje on w słowa o silnym znaczeniu, nadające siłę wyrażanym uczuciom. I tak na przykład „Babilon” oznacza instytucje takie jak sąd czy policja. Podobnie często używane jest wyrażenie „I and I” (ja i ja). Oznacza ono ideę człowieka będącego częścią całości oraz człowieka jednocześnie stanowiącego jednostkę.

12 Ubiór - odzwierciedla styl życia, jaki prowadza i prace, której się podejmują. Najpopularniejszymi kolorami są czerwony, żółty i zielony. Muzyka - Pozostała ona z połączenia muzyki jamajskiej z amerykańskim, murzyńskim soulem i elementami bluesa. Piosenki reggae mówią o walce, miłości i nawiązują do początków biblijnych.


Pobierz ppt "Subkultura Rastafarian"

Podobne prezentacje


Reklamy Google