Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UROCZYSTOŚCI Codzienną egzystencję urozmaicały różnorodne uroczystości i rocznice. Brali w nich udział liczni krewni i znajomi. W każdym domu znajdował.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UROCZYSTOŚCI Codzienną egzystencję urozmaicały różnorodne uroczystości i rocznice. Brali w nich udział liczni krewni i znajomi. W każdym domu znajdował."— Zapis prezentacji:

1

2 UROCZYSTOŚCI Codzienną egzystencję urozmaicały różnorodne uroczystości i rocznice. Brali w nich udział liczni krewni i znajomi. W każdym domu znajdował się wielki miech, wprawiany w ruch nogą, który wydawał przeraźliwe wycie – stanowiło to ulubioną rozrywkę podczas takich spotkań.

3 RZEŹNIA Tradycyjne święto rodzinne, przypadało we wrześniu. Pan domu kupował wieprza i krowę, które zabijano i wyprawiano przed domem. Trwało to dwa lub trzy dni, a okres ten stawał się prawdziwym świętem.

4 COLLEGIEN Około roku 1635 w całym kraju zaczęły powstawać tzw. „kolegia zabawy" - collegien. Urządzały one zebrania podczas których śpiewano, grano w karty, raczono się trunkami. Zebrania odbywały się najczęściej w domach członków, każdego dnia u kogo innego.

5 ŚWIĘTA KATOLICKIE obchodzono w zlaicyzowanej formie  Trzech Króli  Dzień Świętego Marcina  Dzień Świętego Mikołaja  Zielone Świątki

6 ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI Przy śniadaniu wybierano króla lub trzech króli, uczestniczących w pochodzie. Dzieci, które szły w orszaku, śpiewały oraz były częstowane ciastkami

7

8 ZIELONE ŚWIĄTKI Odbywały się tańce, śpiewy i strzelanie do gołębi. Orszak młodzieńców ustrojonych w kwiaty śpiewając towarzyszył „oblubienicy Zielonych Świątek". Była to wybrana spośród miejscowych dziewcząt królowa piękności. W białej sukni, szła w otoczeniu drużek. Po drodze zbierano datki, a uzyskane pieniądze przepijano – dlatego w wielu miastach zabroniono pochodów.

9

10 11 LISTOPADA Dzień ŚWIĘTEGO MARCINA obchodzono 11 listopada. Jadło się faworki, pieczoną gęś. Następnie młodzież rozbiegała się po ulicach ze śpiewem, niosąc papierowe latarnie, i pukała do drzwi bogaczy, aby prosić o drewno, które miało posłużyć do rozpalenia ognia

11 TRADYCJE DNIA ŚWIĘTEGO MARCINA ZACHOWAŁY SIĘ…

12 …DO DZISIAJ

13 11 LISTOPADA Przy winie rozlegała się stara pieśń: Na świętego Marcina, na świętego Marcina, Dzisiaj dajcie cienkuszu, jutro dobrego wina!

14 DZIEŃ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA Dzień świętego Mikołaja był świętem dzieci. W wigilię święta dzieci z całego sąsiedztwa zbierały się u piekarza, aby naklejać ozdoby ze srebrnego papieru na tradycyjnych piernikach.

15 ŚPIEWANO: Dobry święty Mikołaju nasz, Włóż swój najpiękniejszy płaszcz I do Amsterdamu jedź... Hej, pomarańcze, Hej, jabłuszka! Bogaci tam żyją panowie I dam bogatych mrowie. I dam bogatych mrowie.

16


Pobierz ppt "UROCZYSTOŚCI Codzienną egzystencję urozmaicały różnorodne uroczystości i rocznice. Brali w nich udział liczni krewni i znajomi. W każdym domu znajdował."

Podobne prezentacje


Reklamy Google