Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lidera branży stomatologicznej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lidera branży stomatologicznej"— Zapis prezentacji:

1 Lidera branży stomatologicznej
Program Profilaktyczny żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć ! __________________________________ Program realizowany w gabinecie stomatologicznym: NZOZ STOMATOLOGIA „EURODENT” ul. Okólna 11 Ostrów Wielkopolski Przy współudziale: Lidera branży stomatologicznej 3M ESPE

2 STOMATOLOGIA „EURODENT”
Program Profilaktyczny żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć ! __________________________________ STOMATOLOGIA „EURODENT” Jesteśmy innowacyjnym gabinetem stomatologicznym o przepływowej pracy w systemie cyfrowej stomatologii. W trosce o zdrowy uśmiech naszych dzieci chcielibyśmy wraz z firmą 3M, która jest światowym producentem sprzętu i materiałów w stomatologii zaproponować program profilaktyczny dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych.

3 Program Profilaktyczny
żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć ! __________________________________ 3M ESPE – NASZA WIZJA "Być liderem w branży stomatologicznej dostarczając innowacyjne produkty i technologie najwyższej jakości, stworzone po to by dać najlepsze narzędzia lekarzowi niosącemu pomoc swoim pacjentom."

4 Program Profilaktyczny
żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć ! __________________________________ Program ten kierujemy do trzecioklasistów ponieważ dzieci te nie mogą poddać się zabiegowi lakowania w ramach NFZ, zabieg ten refundowany jest do ukończenia siódmego roku życia. Program ten obejmować będzie: Badanie jamy ustnej Instruktaż higieny jamy ustnej Zabiegi profilaktyczne lakowanie lakierowanie

5 Program Profilaktyczny
żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć ! __________________________________ Próchnica zębów jest chorobą powodowaną przez zespół czynników ogólnych i miejscowych, z których cztery odgrywają dominującą rolę tj.: 1. podatność zęba na próchnicę 2. płytka nazębna 3. substrat 4. czas. Dlatego w programie profilaktycznym muszą być uwzględnione metody zapobiegawcze wpływające na każdy z czynników mających znaczenie w etiologii próchnicy.

6 Program Profilaktyczny
żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć ! __________________________________ W programie profilaktyki próchnicy u pacjentów w wieku rozwojowym należy uwzględnić: Wpływanie na strukturę twardych tkanek zęba w okresie jego rozwoju przed i po wyrznięciu przez prawidłowe żywienie i stosowanie związków fluoru. Likwidacja płytki nazębnej przez zabiegi higieniczne. Izolowanie powierzchni zębowych narażonych na próchnicy od działania czynników próchniczo- twórczych przez uszczelnienie bruzd i szczelin.

7 Program Profilaktyczny
żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć ! __________________________________ HIGIENA JAMY USTNEJ Nie ulega wątpliwości, że płytka nazębna jest istotnym czynnikiem warunkującym występowanie próchnicy, dlatego pielęgnacja jamy ustnej jest tak ważna. Miejsca trudne do czyszczenia takie jak bruzdy, wszelkie zagłębienia na powierzchniach zębów, są idealnym miejscem do zalegania płytki nazębnej. Dzięki prawidłowemu i systematycznemu pielęgnowaniu jamy ustnej można w około 50% zahamować rozwój nowych ubytków próchniczych oraz zapewnić dobry stan zdrowotny dziąseł.

8 Program Profilaktyczny
żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć ! __________________________________ FLUOR W PROFILAKTYCE PRÓCHNICY Mechanizm przeciwpróchnicowego działania fluoru jest wielostronny. Hamuje demineralizacje szkliwa, wpływa na metabolizm i wzrost płytki bakteryjnej blokując niektóre enzymy bakteryjne i ograniczając tym samym produkcje kwasów. Związki fluoru zastosowane miejscowo są więc nieocenionym środkiem w walce z próchnicą. Metod fluoryzacji jest kilka i jeśli są przeprowadzone prawidłowo i systematycznie przynoszą doskonałe rezultaty, ograniczając powstanie nowych ubytków próchniczych.

9 Program Profilaktyczny
żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć ! __________________________________ LAKIERY FLUORKOWE Lakiery fluorkowe zapewniają długotrwałe działanie fluoru na szkliwo, ponieważ utrzymują się na powierzchni zębów od kilku godzin do kilku dni. W tym czasie zawartość fluoru w ślinie zwiększa się, co prowadzi do istotnego z punktu widzenia profilaktyki próchnicy wzbogacenia szkliwa w ten pierwiastek. Lakiery są wygodne w użyciu i szczególnie przydatne w profilaktyce próchnicy całego uzębienia, w leczeniu próchnicy początkowej i odwapnień szkliwa, w zabezpieczeniu przed próchnicą wtórną brzegów ubytków a także w znoszeniu nadwrażliwości szyjek zębowych.

10 Program Profilaktyczny
żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć ! __________________________________ LAKOWANIE – USZCZELNIANIE BRUZD Lakowanie polega na wypełnianiu bruzd i zagłębień w zębach specjalnym materiałem - lakiem szczelinowym. Bruzdy i szczeliny są miejscami zalegania resztek pokarmu rozwoju bakterii a skomplikowane kształty utrudniają lub wręcz uniemożliwiają właściwe ich oczyszczenie za pomocą szczoteczki do zębów, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Zalakowane zęby należy kontrolować co 6 m-cy, aby jeśli zajdzie potrzeba uzupełnić brak laku, a także aby stwierdzić w lakowanej bruździe brak lub obecność próchnicy.

11 Program Profilaktyczny
żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć ! __________________________________ Podsumowując stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć jest w przypadku chorób twardych tkanek zęba szczególnie trafne, ponieważ w znacznej większości zmian próchniczych można skutecznie zapobiec. Dzięki postępom wiedzy, w poznaniu czynników etiologicznych i wyjaśnieniu wielu mechanizmów wpływających na rozwój próchnicy, możliwe jest przeciwdziałanie występowaniu zmian, jak również osiągnięcie całkowitego wyleczenia niezaawansowanych stanów nawet prostym działaniem zapobiegającym, ukierunkowanym przyczynowo.

12 Program Profilaktyczny
żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć ! __________________________________ Postępowanie profilaktyczne musi być prowadzone od początku życia, a nawet sięgać okresu prenatalnego, aby móc do końca życia cieszyć się zdrowymi zębami. Z naszej strony gwarantujemy fachową i profesjonalną opiekę stomatologiczną, dzięki uprzejmości firmy 3M ESPE doskonałe preparaty do lakowania oraz zespół lekarzy stomatologów i asystentek stomatologicznych świetnie współpracujących z małymi pacjentami.

13 Program Profilaktyczny
żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć ! ________________________________ Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "Lidera branży stomatologicznej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google