Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tablice Zajęcia 8. Definicja Tablica (z ang. array) jest zmienną złożoną, która składa się z ciągu elementów tego samego typu. W pamięci komputera tablica.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tablice Zajęcia 8. Definicja Tablica (z ang. array) jest zmienną złożoną, która składa się z ciągu elementów tego samego typu. W pamięci komputera tablica."— Zapis prezentacji:

1 Tablice Zajęcia 8

2 Definicja Tablica (z ang. array) jest zmienną złożoną, która składa się z ciągu elementów tego samego typu. W pamięci komputera tablica zajmuje spójny obszar, a jej elementy są ułożone kolejno jeden obok drugiego. Elementy tablicy nazywamy komórkami. Komórki w tablicy są ponumerowane. Numer komórki nazywamy indeksem tablicy. W języku C++ wszystkie indeksy komórek tablic rozpoczynają się od zera. Odwołując się do komórek spoza zakresu tablice możesz liczyć na to, że otrzymasz śmieci!! Deklaracja tablicy: TypElementów nazwaTablicy[liczbaKomórekTablicy]; Np. int tab[5] // deklaracja 7 elementowej tablicy elementów typu int char tablica[9] // deklaracja 9 elementowej tablicy pojedynczych znaków typu char Inicjalizacja elementów tablicy: int tab[5] = {2,3,4,-11,3}; lub tab[0]=2; tab[1]=3; tab[2]=4; tab[3]=-11; tab[4]=3; char tablica[15]= "niezapominajka"; lub char tablica[14]= {'n','i','e','z','a','p','o','m','i','n','a','j','k','a'};

3 Zadanie 1 Napisz program w C++, który zrealizuje następujace zadania: 1.Wczytaj dowolną liczbę całkowitą n>0. 2.Wczytaj następnie n liczb całkowitych (zapamiętaj je w formie tablicy tab int[n] ). 3.Wyświetl elementy tablicy po kolei, tj. według indeksów: 0,1,…,n-1. 4.Wyświetl elementy tablicy po kolei od końca, tj. według indeksów: n-1,n-2,…,0. 5.Wyświetl sumę elementów tablicy tab. 6.Wyświetl iloczyn elementów tablicy tab. 7.Wyświetl ilość liczb parzystych i nieparzystych występujących w tablicy tab. 8.Wyświetl największy element z tablicy tab oraz jego pozycję. 9.Wyświetl najmniejszy element z tablicy tab oraz jego pozycję. 10.Posortuj tablicę tab rosnąco. 11.Posortuj tablicę tab malejąco.

4 Zadanie 2 Napisz program w C++, który zrealizuje nastepujace zadanie: 1.Wczytaj swoje imię, nazwisko oraz wiek z klawiatury jako jeden ciąg znaków. Możesz to zrobić tak: Zadeklaruj najpierw tablicę 100 elementową zmiennych char : char dane[100]; Następnie ciąg znaków z klawiatury do tej tablicy możesz wczytać za pomocą konstrukcji: cin.getline(dane,100); Rzeczywistą ilość znaków w tablicy możesz odczytać w następujący sposób: int dlugosc = (int)strlen(dane); 2.Napisz teraz tak dalszą część programu aby na przykładowo wczytany ciąg: Robert Kowalczyk 35 program reagował w następujący sposób: Witaj chłopaku Robert. Widzę, że masz 35 lat i na nazwisko Kowalczyk.

5 Praca domowa: Zadanie Doczytaj o tablicach dwuwymiarowych w C++ i napisz prosty program, który najpierw wczyta wymiary tablicy, tj. m – wierszy i n – kolumn, następnie wczyta jej elementy (liczby całkowite), a na koniec wypisze wszystkie jej elementy w postaci tablicy (wiesze i kolumny) oraz wypisze sumę jej wszystkich elementów.


Pobierz ppt "Tablice Zajęcia 8. Definicja Tablica (z ang. array) jest zmienną złożoną, która składa się z ciągu elementów tego samego typu. W pamięci komputera tablica."

Podobne prezentacje


Reklamy Google