Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biblioteki XXI wieku. Czy przetrwamy? Łódź, 19-21 czerwca 2006 Komisja wnioskowa w składzie: Halina Ganińska – Przewodnicząca Elżbieta Rożniakowska Lidia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biblioteki XXI wieku. Czy przetrwamy? Łódź, 19-21 czerwca 2006 Komisja wnioskowa w składzie: Halina Ganińska – Przewodnicząca Elżbieta Rożniakowska Lidia."— Zapis prezentacji:

1 Biblioteki XXI wieku. Czy przetrwamy? Łódź, 19-21 czerwca 2006 Komisja wnioskowa w składzie: Halina Ganińska – Przewodnicząca Elżbieta Rożniakowska Lidia Derfert-Wolf przedstawia: Wnioski z konferencji

2 Wniosek 1 Biblioteki nie mogą zakładać tylko przetrwania, ponieważ oznacza to śmierć cywilizacyjną i śmierć kulturową. Ale mogą (i są w stanie) zmieniać się na równi ze zmieniającym się społeczeństwem uczącym się i twórczym (włączając wykluczonych) oraz zmieniającym się postępem technologicznym. Tak się zmieniać, aby można mówić o postępie bibliotecznym, rozumianym jako integracja z systemami dydaktyki, nauki i kultury, lub inaczej jako wniknięcie w strukturę tego świata. Nie bać się nowego, ale je zrozumieć i wybrać to, co potrzebne i efektywne (także ekonomicznie). Podejmować działania konsekwentnie i przemyślanie, aby nie popaść w chaos w gąszczu propozycji. Nie tylko korzystać ze świata państw przodujących, ale być jego integralną częścią.

3 Wniosek 2 Konieczna jest szeroka dyskusja i sukcesywna przemiana zarządzania biblioteką, w tym struktur organizacyjnych bibliotek na rzecz bibliotek hybrydowych, zgodnie z dziejącym się nowym modelem biblioteki i bibliotekarstwa, wyznaczanym przez:  cyfryzację;  nowe rodzaje serwisów bibliotecznych;  technologię Google’a/Amazoogle’a;  inne multiwyszukiwarki;  oraz inne indywidualne narzędzia;

4 Mówimy o nowym modelu, którego cechą jest nowa przestrzeń informacyjna: rzeczywista i wirtualna, biblioteka z bibliotekarzami i specjalistami informacji naukowej; przestrzeń informacyjna wyznaczona przez centralnie usytuowanego, hybrydowego użytkownika biblioteki: rzeczywistego i wirtualnego. Wniosek 2 cd.

5 Wniosek 3 Wystąpienia sponsorów są potwierdzeniem coraz to intensywniejszego rynku ofert komercyjnych, adresowanych do bibliotek. Jak i na ile z nich korzystać? Jakie to są informacje dla strategicznych działań biblioteki?

6 Wniosek 4 Niezbędne jest zatem, aby biblioteka (jako instytucja i jako zespół ludzi) była ciągle organizacją uczącą się i nauczającą oraz wypracowała efektywne programy edukacyjne, skierowane na potrzeby informacyjne jej użytkowników.

7 Wniosek 5 Funkcjonowanie bibliotek wymaga ciągłych i wszechstronnych badań efektywności, bazujących przede wszystkim na pomiarach: satysfakcji użytkowników; wykorzystania źródeł elektronicznych. Opinia użytkowników oraz dane o ilości i jakości odwiedzin – wirtualnych i tradycyjnych – będą miały wpływ na oblicze biblioteki XXI wieku.


Pobierz ppt "Biblioteki XXI wieku. Czy przetrwamy? Łódź, 19-21 czerwca 2006 Komisja wnioskowa w składzie: Halina Ganińska – Przewodnicząca Elżbieta Rożniakowska Lidia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google