Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Diagnoza nie jest wyrokiem!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Diagnoza nie jest wyrokiem!"— Zapis prezentacji:

1 Diagnoza nie jest wyrokiem!

2 Rak szyjki macicy Prawidłowa szyjka macicy Inwazyjny rak szyjki macicy

3 Co powoduje raka szyjki macicy?
Główną przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem HPV. Wbrew rozpowszechnionej opinii, rak szyjki macicy nie jest chorobą dziedziczną, ani uwarunkowaną genetycznie. Naukowcy udowodnili, że wywoływany jest on przez pewne typy wirusa nazywanego wirusem brodawczaka ludzkiego lub w skrócie HPV. Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV. Większość z nich to typy niskiego ryzyka, jednak typy wysokiego ryzyka, takie jak typ 16 i 18 mogą powodować rozwój nieprawidłowych komórek, prowadzący do raka szyjki macicy. Wirus ten łatwo się przenosi i jest szeroko rozpowszechniony. Szacuje się, że do 75% aktywnych seksualnie kobiet w ciągu swojego życia ulegnie zakażeniu wirusem HPV.

4

5 Jak przenosi się wirus HPV?
Wirus przekazywany jest w czasie stosunku seksualnego, a czasami nawet w wyniku intymnego kontaktu skóry narządów płciowych partnerów. Zatem ryzyko zakażenia wirusem HPV dotyczy każdej aktywnej seksualnie kobiety. Prezerwatywa nie daje ochrony przed zakażeniem wirusem, ponieważ skóra bezpośrednio wokół narządów płciowych również może go przenosić. Jeżeli utrzymujesz kontakty seksualne możesz być zagrożona – niezależnie od wieku. Jeżeli jesteś zakażona wirusem HPV wysokiego ryzyka, we wczesnych etapach (nawet przez wiele lat) możesz nie mieć żadnych objawów. Badanie cytologiczne umożliwia wczesne wykrycie zmian komórkowych – dlatego regularne badania są tak ważne. Zmiany chorobowe w komórkach występują początkowo w obrębie szyjki macicy. Jeżeli nie są leczone mogą się rozprzestrzeniać

6

7 Wirus HPV - najczęściej zadawane pytania

8 Jak szerzy się zakażenie wirusem HPV?
Wirus HPV może być przeniesiony podczas stosunku seksualnego lub poprzez kontakt ze skórą w okolicy narządów płciowych. Oznacza to, że ryzyko zakażenia tym wirusem dotyczy każdej aktywnej seksualnie kobiety– do 80% aktywnych seksualnie kobiet ulega zakażeniu wirusem HPV przynajmniej raz w ciągu całego życia.

9 Jaki rodzaj kontaktów seksualnych może być dla mnie niebezpieczny?
Wirus HPV rozprzestrzenia się poprzez kontakt seksualny, ale nie musi to być pełen stosunek płciowy. Do zakażenia HPV może dojść nawet w wyniku kontaktu ze skórą okolicy narządów płciowych

10 W jaki sposób mogę chronić się przed zakażeniem wirusem HPV?
Ogólne zalecenia dotyczące bezpiecznego seksu obejmują stosowanie prezerwatyw, ale niestety nie chronią one całkowicie przed zakażeniem wirusem HPV: wirus ten może zostać przeniesiony nie tylko podczas pełnego stosunku (z penetracją), ale także poprzez kontakt ze skórą w okolicy narządów płciowych. Szczepionki.

11 Znaczenie badań cytologicznych
Regularne badanie jest najbardziej skutecznym sposobem wykrywania nieprawidłowych zmian komórkowych szyjki macicy, które mogą stanowić wczesne stadium raka szyjki macicy. Jednakże badanie cytologiczne nie zapobiega zakażeniu wirusem HPV, który wywołuje raka szyjki macicy. Pomaga ono natomiast w identyfikacji wczesnych oznak choroby. Pozwala to zatem na stosowanie odpowiedniej terapii.

12 Wymaz przy pomocy szczoteczki

13 Na czym to polega? Nadanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Lekarz ginekolog lub pielęgniarka stosując specjalną szczoteczkę lub szpatułkę delikatnie pobierają warstwę komórek z powierzchni szyjki macicy. Komórki te są następnie badane pod mikroskopem pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. W przypadku ich stwierdzenia lekarz skontaktuje się z Tobą i udzieli porady odnośnie wykonania dalszych badań i możliwości leczenia.

14 Jak często należy poddawać się badaniu cytologicznemu?
Badanie to powinno być rutynowo wykonywane u każdej kobiety, po inicjacji seksualnej – początkowo raz w roku przez pierwsze 3–4 lata, a następnie powtarzane nie rzadziej niż co 3 lata.

15 Szczepienie – najczęściej zadawane pytania

16 Jaki jest koszt szczepienia?
Cena jednej dawki może być zróżnicowana, w zależności od miejsca gdzie szczepionka będzie nabyta (punkt szczepień, apteka, ZOZ lub NZOZ) i powinna wynosić około 500 zł. Pełny kurs szczepień obejmuje trzy dawki przyjęte w przeciągu 6 miesięcy.

17 Czy szczepienie jest bezpieczne?
Wszystkie szczepionki muszą przejść dokładne badania kliniczne i monitoring, zanim zostaną zatwierdzone do stosowania. W czasie szczegółowo monitorowanych badań tysiące kobiet w różnym wieku otrzymało jedną ze szczepionek przeciwko HPV. Szczepionki te są ogólnie dobrze tolerowane. Podobnie jak w przypadku innych szczepionek, mogą wystąpić działania uboczne takie jak zaczerwienienie, obrzęk lub niewielki ból w miejscu podania. Najczęściej dolegliwości te szybko ustępują.

18 Czy powinnam się szczepić, jeśli jestem w ciąży lub karmię piersią?
Szczepienie powinno być przełożone na okres po zakończeniu ciąży. Wskazania dla matek karmiących piersią nie są jeszcze znane – zalecamy, byś zwróciła się do lekarza lub innego specjalisty po poradę.

19 Statystyki “Około 30 polskich samorządów szczepi już przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnemu za raka szyjki macicy W 27 krajach świata szczepienia przeciw HPV są finansowane z pieniędzy publicznych W Polsce szczepienia przeciw HPV trafiły do kalendarza szczepień zalecanych przez Ministra Zdrowia Ostatnie dostępne dane z Krajowego Rejestru Nowotworów są równie zatrważające, jak te z lat wcześniejszych. W 2006 roku na raka szyjki macicy zapadło w Polsce 3226 kobiet z nich zmarło, choć rak szyjki macicy jest jednym z nielicznych nowotworów, którego wykrycie na wczesnym etapie, umożliwia całkowite wyleczenie.”  <- Należy pamiętać, że wczesne wykrycie zmian w szyjce macicy z reguły można całkowicie wyleczyć !!! Warunek to wykonywanie regularnego badania cytologicznego.

20 Rak piersi

21 Co to jest rak piersi? Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Roczna zachorowalność wynosi ponad (w 1996 roku). Zagrożenie rośnie wraz z wiekiem, szczególnie po menopauzie. Bardziej narażone są kobiety, u których występował rak piersi u krewnych pierwszego stopnia (matka, siostra), szczególnie gdy zachorowanie wystąpiło w okresie przed przekwitaniem. Do innych czynników, mogących zwiększać w różnym stopniu zagrożenie wystąpienia raka piersi należy wczesny wiek pierwszej miesiączki, późny wiek menopauzy, narażenie na promieniowanie jonizujące w młodym wieku, długotrwałe stosowanie środków antykoncepcyjnych, otyłość (zwłaszcza po menopauzie), późny wiek pierwszej ciąży lub ich brak, brak lub krótki okres karmienia piersią.

22 Co powoduje raka? Wiek. Czynniki genetyczne. Otyłość
Czynniki hormonalne endogeniczne i egzogenne.

23 Czynniki endogeniczne to:
Wczesna pierwsza miesiączka (przed 12 rokiem życia), wiek pierwszej donoszonej ciąży (ciąża po 30 roku życia) lub późne klimakterium, tj. po 55 roku życia.  Udowodniono, że posiadanie licznego potomstwa chroni przed rakiem (dzietność). Istnieje zatem prosta zależność : im więcej dzieci tym mniej raka.

24 Czynniki egzogenne: Rasa.
Nieprawidłowe odżywianie z dużą ilością tłuszczów, cholesterolu. Cukrzyca Nadużywanie alkoholu

25 Objawy czynników: Stwierdzenie poprzednio nie istniejącej różnicy w wielkości piersi lub , inaczej , zmiana wielkości lub kształtu piersi oraz różne zachowywanie się piersi podczas unoszenia ramion. Wciągnięcie skóry lub brodawki. Także sterczenie brodawki i nadżerka. Zaczerwienienie i zgrubienie skóry ("skórka pomarańczy") Podobne do róży, płaskie zaczerwienienie skóry w przypadku zaawansowanego tzw. zapalnego raka sutka  Wyciek z brodawki (zwłaszcza krwisty) Ból, nadwrażliwość piersi na dotyk. Ten objaw jest symptomem wielu innych dolegliwości. Zmiany skórne wokół brodawki. Poszerzenie żył skóry piersi, owrzodzenie skóry piersi.

26 Rozpoznanie Wczesne wykrycie zmian nowotworowych ma pierwszorzędne znaczenie dla powodzenia leczenia. Wspominaliśmy już o tym wielokrotnie. Nadszedł właściwy moment do przedstawienia wszystkich rodzajów badań pełniących istotną rolę w rozpoznawaniu raka piersi.

27 Leczenie Leczenie chirurgiczne Radioterapia Chemioterapia
Leczenie hormonalne

28 Do stosowanych obecnie zabiegów należą:
Zabiegi oszczędzające pierś Amputacja prosta piersi (nazywana też całkowitą mastektomią) Zmodyfikowana radykalna mastektomia (w różnych modyfikacjach) Radykalna mastektomia (obecnie praktycznie niestosowana)

29 Rak piersi w czasie ciąży.
Nie istnieją przyczyny, z powodu których rak piersi w czasie ciąży musi zawsze prowadzić do zgonu. Radioterapia nie jest rozważana jako metoda lecznicza w pierwszych sześciu miesiącach ciąży, a nawet w III trymestrze jej stosowanie jest kontrowersyjne. Stosowane w chemioterapii leki przeciwnowotworowe są toksyczne, wpływają niekorzystnie na rozwijający się płód i najbardziej wskazane wydaje się być unikanie ich w trzech pierwszych miesiącach ciąży. W II i III trymestrze wybrane i sprawdzone leki mogą być stosunkowo bezpiecznie podawane. Możliwe jest przeprowadzenie mastektomii, a nie wycięcie samego tylko guzka w piersi, gdyż takie postępowanie pozwala uniknąć naświetlania piersi. W przypadku zaawansowanej ciąży możliwym rozwiązaniem jest zaczekanie do porodu, a następnie rozpoczęcie właściwego leczenia raka piersi.

30 By wykryć raka wystarczy tak niewiele...

31 „Życie jest szansą, schwyć ją. Życie jest pięknem, podziwiaj je
„Życie jest szansą, schwyć ją. Życie jest pięknem, podziwiaj je. Życie jest radością, próbuj ją. Życie jest snem, uczyń je prawdą. Życie jest wyzwaniem, zmierz się z nim. Życie jest obowiązkiem, wypełnij go. Życie jest grą, zagraj w nią. Życie jest cenne, doceń je. Życie jest bogactwem, strzeż go.

32 Życie jest miłością, ciesz się nią. Życie jest tajemnicą, odkryj ją
Życie jest miłością, ciesz się nią. Życie jest tajemnicą, odkryj ją. Życie jest obietnicą, spełnij ją. Życie jest smutkiem, pokonaj go. Życie jest hymnem, wyśpiewaj go. Życie jest walką, podejmij ją. Życie jest tragedią, pojmij ją. Życie jest przygodą, rzuć się w nią. Życie jest szczęściem, zasłuż na nie. Życie jest życiem, obroń je” Matka Teresa z Kalkuty

33 Walczyli i wygrali z rakiem...

34 Ewa Bem Irena Santor

35 Magdalena Cielecka Kamil Durczok

36 Jan Kobuszewski Anna Seniuk

37 Krystyna Kofta Magdalena Cielecka

38 Organizacje,które pomagają kobietą chorym na raka,oto kilka z nich:

39

40

41

42

43

44 Źródła: www.rak-szyjki-macicy.pl www.zdrowie.med.pl www.hpv.pl

45 Specjalne podziękowania dla Pani psycholog Justyny Rozum, naszego wspaniałego opiekuna Pani Agnieszki Jagiełło:] oraz pozostałych osób, które w jakiś sposób pomogły...

46 Wykonanie: Patrycja Pieszka Natalia Pustówka Patrycja Herzyk
Zespół Szkół Ekonomiczno Gastronomicznych w Cieszynie Wykonanie: Patrycja Pieszka Natalia Pustówka Patrycja Herzyk Klasa 1 HT (Technik Handlowiec)


Pobierz ppt "Diagnoza nie jest wyrokiem!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google