Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NOWINKI PRZEDSZKOLNE grudzień 2007

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NOWINKI PRZEDSZKOLNE grudzień 2007"— Zapis prezentacji:

1 NOWINKI PRZEDSZKOLNE grudzień 2007
GAZETKA INFORMACYJNO – EDUKACYJNA DLA DZIECI I RODZICÓW GRUPY 5 – 6 LATKÓW „B”

2 INFORMACJE i PROPOZYCJE
DEKALOG DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW * Nie upokarzaj dziecka, bo ono, tak jak ty, ma silne poczucie własnej   godności. * Staraj się nie stosować takich metod, których sam w dzieciństwie nie akceptowałeś. * Pozwalaj dziecku dokonywać wyboru najczęściej jak możesz.

3 * Jeśli zachowałeś się wobec dziecka niewłaściwie,
przeproś je i wytłumacz. Nie bój się utraty autorytetu- dziecko i tak wie, kiedy popełniasz błędy. * Nigdy nie mów źle o dziecku, szczególnie w obecności innych osób. * Nigdy nie mów „zrobisz to, bo tak chcę”- jeżeli musisz czegoś zabronić, zawsze to uzasadnij. * Gdy nie wiesz, jak postąpić, pomyśl, jak ty poczuł byś się, będąc dzieckiem. * Staraj się być czasem adwokatem własnego dziecka.    

4 O NAS , CZYLI CO SŁYCHAĆ W GRUPIE 5 - 6 LATKÓW ?
W listopadzie ze smutkiem pożegnaliśmy naszego kolegę Wiktora S,, który przeniósł się piętro wyżej do grupy 5 latków. Humory nam szybko wróciły ponieważ chodzimy go odwiedzać i spotykamy go przy różnych okazjach.Z radością powitaliśmy nową koleżankę Natalię S., która dołączyła do naszej grupy, więc znowu stanowimy 22 osobową grupę. Miesiąc listopad obfitował w wiele ciekawych wydażeń. Odwiedziliśmy cmentarz, zapaliliśmy znicze na grobach nieznanych żołnierzy, uświęciliśmy chwilą ciszy miejsce spoczynku żołnierzy z I wojny światowej leżących w zbiorowej mogile z 1914 r. Zapoznaliśmy się z historią naszego miasta. Wiemy już jak wygląda nasz herb, znamy legendy o powstaniu Sandomierza, umiemy wyliczyć ważniejsze zabytki. Pomaga nam w tym pani Alicja Rożek – przewodnik sandomierski, który odwiedza nas w przedszkolu i zachwyca swoją znajomością legend i wiadomości o naszym mieście. Ze względu na pogodę nie możemy jeszcze zwiedzać miejsc o których tyle już od pani Ali usłyszeliśmy, ale jak tylko nadejdzie wiosna szybko to nadrobimy

5 Wielką frajdę mieliśmy natomiast podczas wycieczki do zakładu
fryzjerskiego. Każde dziecko zostało przez panią fryzjerkę uczesane – chłopcy otrzymali piękne fryzury na żel, a dziewczynki kolorowe brokaty. Pani fryzjerka wyczerpująco opowiadała o swojej pracyi odpowiadała na wszystkie nasze pytania. U fotografa natomiast mogliśmy sobie zrobić fotografię do legitymacji. Listopad to pora późno jesiennej chłodnej i wietrznej pogody o czym przekonaliśmy się podczas wycieczki do parku. Oglądaliśmy smutne o tej porze gałęzie drzew, określaliśmy kierunek wiatru za pomocą chusteczek, zwróciliśmy uwagę na ubiory swoje i przechodniów. Przy okazji wycieczki przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się po chodniku i ulicy. A po powrocie wykonaliśmy doświadczenie z parowaniem wody w szklance przykrytej spodkiem, dzięki czemu rozumiemy już niektóre zagadnienia z zakresu przyrody nieożywionej czyli krążenia wody w przyrodzie. 30 listopada zrobiliśmy w naszej sali andrzejkowy dzień wróżb- laliśmy wosk, odczytywaliśmy woskowe cienie, sprawdzaliśmy jakie imię będzie miała nasza pierwsza dziewczyna lub chłopak, spełnialiśmy życzenia rzucając buty do koła marzeń. Poznaliśmy nowe liter M,m,T,t,D,d,Y,y,K,k i potrafimy powiedzieć, które są samogłoskami a które spółgłoskami oraz przedstawić je za pomocą kolorów. Wiemy też, że imiona, nazwiska, nazwy miast i państw pisze się wielką literą. Z matematyki liczymy do 5 (5 latli),do 6 (6 latki) oraz rozpoznajemy figury geometryczne. Mylimy jeszcze prawą stronę od lewej ale szybko się z tym uporamy

6 W MIESIĄCU GRUDNIU PLANUJEMY:
AKTUALNOŚCI W MIESIĄCU GRUDNIU PLANUJEMY: - Spotkanie z przewodnikiem sandomierskim panią Alicją Rożek - Zajęcie otwarte dla rodziców pt. „W Piernikowej krainie” - Spotkanie ze św. Mikołajem i śnieżynkami – wspólna zabawa połączona z otrzymywaniem prezentów - Wyjście do parku PISZCZELE:– obserwacja zimowej aury, zabawy na śniegu (lepienie bałwana, bitwa na śnieżki itp.) 10 lub - Zorganizowanie z udziałem dzieci uroczystości przedszkolnej Bożonarodzeniowej dla rodziców i dzieci z innych grup i przedszkoli 18 lub (zastrzegamy możliwość zmiany terminów) PROSIMY RODZICÓW: - O CIEPŁE UBIERANIE DZIECI ORAZ ZAOPATRZENIE W PODWÓJNE RĘKAWICZKI (JEŻELI POGODA POZWOLI BĘDIEMY REALIZOWAĆ PLANOWANE WYJŚCIA ZWIĄZANE Z PRACĄ DYDAKTYCZNĄ W GRUPIE)

7 ZABAWA I NAUKA CZYLI JA I MOJE PRZEDSZKOLE
GRUDZIEŃ Tematy tygodnia: ● CZARNE SKARBY ● MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY ● WKRÓTCE ŚWIĘTA ZADANIA DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZE: 1.Rozwijanie zainteresowań pięknem i bogactwem naszego kraju – zwrócenie uwagi na: zróżnicowanie regionów Polski, ukształtowanie terenu, bogactwa mineralne, przemysł. 2.Zapoznanie z przyczynami wyginięcia niektórych gatunków zwierząt (np. mamut, dinozaur) – zmiany klimatyczne, procesy ewolucyjne, niszczycielska działalność człowieka. 3.Obserwowanie przyrody zimą, dzielenie się spostrzeżeniami i przeżyciami 4.Określanie pogody i zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla zimy: śnieg, odwilż, gołoledź, grad, zamieć, lód, ślizgawica, coraz niższa temperatura. 5.Zaznajomienie dzieci ze zwyczajami i tradycjami dotyczącymi Świąt Bożego Narodzenia. 6.Zorganizowanie z udziałem dzieci uroczystości przedszkolnej z okazji Świąt Bożego Narodzenia. 7.Wprowadzenie litery wielkiej i małej: „L”, „l”, „E”, „e”, „S”, „s”.

8 JUŻ UMIEMY: piosenkę: „A to jeż” Taki las, takilas wielki, że aż strach! Z rudych drzew ściany ma, z rudych liści dach! W lesie szmer, w lesie szum, coś tam stuka wciąż- może to dziki smok, może wielki wąż? Skacze coś jak piłka całe w burych szpilkach, toczy się jak kulka całe w liści piórkach! Skacze coś jak piłka całe w burych szpilkach, idzie poprzez jesień, wrzosy w kolcach niesie! Biegnę więc, biegnę więc, biegnę ile tchu, może tam schowam się, może lepiej tu? Wkoło szmer wkoło szum, coś tam stuka wciąż, coś jest tuż obok mnie, czy to smok, czy wąż? A to jeż jak piłka cały w burych szpilkach, a to jeż jak kulka cały w burych piórkach A to jeż jak piłka cały w burych szpilkach idzie poprzez jesień wrzosy w kolcach niesie! wierszyki: „Katechizm polskiego dziecka” Kto Ty jesteś? Polak mały! Jaki znak Twój? Orzeł biały! Gdzie Ty mieszkasz? Między swemi! W jakim kraju? W polskiejziemi! Czyn Twa ziemia? Mą Ojczyzną! Czym zdobyta? Krwią i blizną! Czy ją kochasz? Kocham szczerze! A w co wierzysz? W Polskę wierze! „Mikołaju” Święty Mikołaju, prosimy cię grzecznie, W dniu twojego święta Przyjdź do nas koniecznie. My już od tak dawna Na Ciebie czekamy, Co dzień być grzecznymi Wszyscy się staramy!

9 Kącik dla rodziców Warto przeczytać!!!
NIE WYSTARCZY TYLKO UCZUCIE Mały dekalog dla matek 1. Nie mów po prostu "nie rób tego", jeżeli nie możesz dodać "zrób zamiast tego to". 2. Nie nazywaj "kaprysami" rzeczy, które tylko przeszkadzają. 3. Nie przerywaj niczego co dziecko robi, nie uprzedzając go wcześniej. 4. Nie "wyprowadzaj" dziecka na spacer, ale idź "z" nim. 5. Nie wahaj się przed robieniem odstępstw od reguły. 6. Nie naigrywaj się z dziecka i nie bądź ironiczna: śmiej się z nim, a nie z niego. 7.Nie rób z dziecka widowiska ani zabawki. 8. Nie myśl, że dziecko zrozumie co do niego mówisz, tylko dlatego, że ty to rozumiesz. 9. Dotrzymuj obietnic i nie obiecuj, gdy wiesz, że nie możesz ich dotrzymać. 10.Nie kłam i nie unikaj pytań. Wniosek jest jeden: dzieci nie potrzebują jedynie naszego uczucia i sympatii, lecz także naszej inteligencji oraz prawdziwego i cierpliwego wysiłku, aby zrozumieć drogę ich rozwoju. To jeszcze raz podkreślona konieczność słuchania dziecka.  

10 DEKALOG IDEALNEGO OJCA
1. Bądź zawsze sobą, nie udawaj. 2. Bądź zawsze gotowy do zabawy, rozmowy, słuchania. 3. Dawaj przykład samokontroli i bezkompromisowości, gdy chodzi o moralność. 4. Dawaj poczucie bezpieczeństwa, zarówno w kwestiach poważnych, jak i błahych, aby nauczyć dzieci widzieć sedno sprawy w dobrych i złych momentach życia. 5. Nigdy nie bądź nieomylny, ale ojcem, który "w końcu" znajduje rozwiązanie problemu. 6. Utrzymuj w tajemnicy sekrety dzieci powyżej dziesięciu lat, nawet przed żoną, jeżeli dziecko tak sobie życzy. 7. Dbaj o autorytet, ale nie bądź despotyczny, budź szacunek przykładem. 8. Kontroluj swój temperament w stosunku do dzieci tak jak do obcych. 9. Ukazuj dzieciom harmonię, szacunek i zrozumienie z żoną. 10.Uczyń przynajmniej kolację momentem spotkania z rodziną, kiedy można porozmawiać bez przeszkód z zewnątrz.

11 W listopadzie urodziny obchodziła:
KĄCIK ŻYCZEŃ ZYCZENIA URODZINOWE: W listopadzie urodziny obchodziła: Natalia S. Jubilatce składamy najserdeczniejsze życzenia urodzinowe oraz życzymy wszystkiego najlepszego, dużo uśmiechów i radości oraz spełnienia marzeń.

12 Składamy serdeczne podziękowania
rodzicom: państwu Iwonie i Patrykowi Rak za wzbogacenie wideoteki bajkowej naszej grupy

13 Składamy serdeczne podziękowania komitetowi rodzicielskiemu naszej grupy za zorganizowanie pięknych paczek mikołajkowych


Pobierz ppt "NOWINKI PRZEDSZKOLNE grudzień 2007"

Podobne prezentacje


Reklamy Google