Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cuda świata W tej prezentacji chciałybyśmy przedstawić wam 7 cudów świata oraz inne ciekawostki przyrodnicze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cuda świata W tej prezentacji chciałybyśmy przedstawić wam 7 cudów świata oraz inne ciekawostki przyrodnicze."— Zapis prezentacji:

1 Cuda świata W tej prezentacji chciałybyśmy przedstawić wam 7 cudów świata oraz inne ciekawostki przyrodnicze

2 Ocean spokojny jest to najstarszy, najgłębszy
i największy na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 178,7 mln km² zajmuje jedną trzecią całej Ziemi. Największą rozciągłość południkową osiąga między Arktycznym Morzem Beringa a Morzem Rossa przy brzegach Antarktydy i wynosi ona aż km . Z kolei największą rozciągłość równoleżnikową osiąga między wybrzeżem Indonezji a Kolumbii i Peru i wynosi km czyli prawie połowę obwodu kuli ziemskiej i pięć razy więcej niż średnica Księżyca. Granicami oceanu są: Ameryki Północna i Południowa na wschodzie, Azja i Australia na zachodzie oraz lodu Arktyki Antarktydy odpowiednio na północy i południu. Średnia głębokość wynosi m p.p.m.

3 Amazonka Amazonka – rzeka Ameryki Południowej o największym średnim przepływie na Ziemi oraz pierwsza na świecie pod względem długości. Amazonka posiada największe na świecie dorzecze (o powierzchni ok. 7 mln km²) i największe zasoby wodne. Dlatego też w jej dorzeczu wyrastają największe lasy tropikalne. Nazwa najprawdopodobniej pochodzi od błędnie tłumaczonej nazwy amacunu – "niedźwiedź wodnych chmur", którą rozpropagował w Europie, po roku 1540 Hiszpan, Francisco de Orellana, który jako pierwszy przepłynął rzekę z And do ujścia. Długość rzeki od wieków była sporna. Utrudniał ją nie tylko dylemat wyodrębnienia spośród ponad 1000 dopływów właściwej rzeki, ale i dotarcie do ukrytych w niedostępnym terenie źródeł – rzetelny wybór dopływu powinien być poprzedzony wieloletnim pomiarem wielkości jego przepływu wody, aby uśrednić jego wahania w szerokich granicach. Należy jednak pamiętać, że długość nieuregulowanej rzeki zmienia się ciągle, szczególnie po powodziach: stare zakola zostają odcięte jako starorzecza, powstają nowe, rzeka na długich odcinkach płynie kilkoma ramionami o różnej długości, w jednym roku bardziej jednym w innym roku innym.

4 Bajkał Bajkał – jezioro tektoniczne w Azji, zwane "Błękitnym okiem Syberii" lub "Syberyjskim morzem", położone na terytorium Rosji (Syberia) w Republice Buriacji w Obwodzie irkuckim. Jest ono najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie, a ponadto – pod względem powierzchni - drugim jeziorem w Azji i siódmym na świecie. Leży w rowie tektonicznym, na wysokości 455 m n.p.m. Rozciąga się na długości 663 km. Jego maksymalna szerokość wynosi 79 km. Głębokość maksymalna jeziora jest równa 1680 m. Jego dno znajduje się na głębokości 1165 m p.p.m., co oznacza, że Bajkał jest największą światową kryptodepresją. Głębokość średnia wynosi 730 m.

5 Mount Everest Mount Everest do roku 1865 nosił nazwę Szczyt XV, nadaną przez Indyjską służbę Topograficzną. W roku 1865 na cześć walijskiego geodety i kartografa sir George’a Everesta, który zainicjował prace nad mapą Indii, nadano szczytowi nazwę Mount Everest. W 1849 dokonano pierwszego pomiaru przy pomocy teodolitu z odległości około 150 km od szczytu. Po dokonaniu obliczeń w 1852 stwierdzono, że Peak XV (jak dotychczas określano szczyt) jest najwyższy z dotychczas zmierzonych. W 1856 Królewskie Towarzystwo Geograficzne ogłosiło, że Peak XV wznosi się na wysokość 29 002 stóp, czyli 8840 m n.p.m.

6 7 cudów starożytnego świata
Dlaczego Grecy mówili tak wiele o cudach świata? Zapewne dlatego, że byli przekonani iż połączenie artystycznej wizji i odpowiednich umiejętności architekta lub rzeźbiarza może sprawić, że ludzkie ręce stworzą dzieła o zupełnie wyjątkowej wartości. Grecy naprawdę umieli podziwiać i doceniać dzieła sztuki, które stanowiły pomniki ich czasów, a nawet takie, które czasy te przerastały. Najwcześniejsza znana wersja listy została stworzona w II wieku p.n.e. przez Antypatera z Sydonu. Lista, którą znamy dzisiaj została skompletowana w średniowieczu, kiedy to wiele z miejsc na niej umieszczonych już nie istniało. Jako że lista pochodzi głównie z antycznych greckich opowieści, tylko miejsca, które były znane i zwiedzane przez starożytnych Greków zostały na niej umieszczone.

7 Wiszące ogrody Semiramidy
Piramida Cheopsa Wiszące ogrody Semiramidy

8 Świątynia Artemidy w Efezie
Posąg Zeusa w Olimpii

9 Mauzoleum w Halikarnasie
Kolos Rodyjski

10 Latarnia morska na Faros

11 Siedem Cudów Średniowiecznego Świata
Siedem Cudów Średniowiecznego Świata jest listą dla której nie ma jednomyślnej opinii co do jej zawartości lub nazwy.Ta lista jest postrzegana bardziej poprzez typ pierwowzoru niż specyficzną listę.

12 Stonehenge Koloseum

13 Katakumby Kaum asz-Szukafa w Aleksandrii
Wielki Mur Chiński

14 Porcelanowa Wieża w Nankinie
Hagia Sophia

15 Krzywa Wieża w Pizie

16 7 nowych cudów świata Cuda świata starożytności były dziełem ludzkich rąk. Takie kryterium przyjęto też przy wyborze nowych cudów świata. Zostały one ogłoszone 7 lipca 2007 roku ( ) w stolicy Portugali - Lizbonie. W wyborze pomogło 100 milionów głosów od internautów z całego świata.

17 Uznany również za nowy cud świata.
Wielki Mur Chiński Uznany również za nowy cud świata. Wielki Mur Chiński ma długość 2400 kilometrów, jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. Ciągnie się on od miasta Ciajükuan (Jiayuguan) u północnego podnóża gór Nan-Szan na wschód do miasta Szanhajkuan (Shanhaiguan) nad Morzem Żółtym.

18 Petra Petra to obecnie ruiny miasta Nabatejczyków, znajdujące się w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. W czasach antycznych, w okresie od III w. p.n.e. do I w. n.e., miasto przeżywało czasy swojej świetności, będąc stolicą królestwa Nabatejczyków.

19 Pomnik Chrystusa Zbawiciela
Chrystus Zbawiciel -pomnik Jezusa Chrystusa na szczycie granitowej góry Corcovado (Garbus) w Rio de Janeiro w Brazylii. Statua mierzy 30 metrów wysokości i jest postawiona na 7-metrowym cokole. Głowa ma 3,5 metra wysokości i waży 35 ton, każda z dłoni waży 9 ton, a odległość między końcami palców rąk wynosi 23 metry. Dziś do pomnika można dotrzeć drogą lub kolejką linową.

20 Machu Picchu Machu Picchu– najlepiej zachowane miasto Inków, w odległości 112 km od Cuzco. Położone jest na wysokości m n.p.m., na przełęczy pomiędzy Wayna Picchu i Machu Picchu w masywie Kordylierów, w Andach Peruwiańskich. Poniżej płynie rzeka Urubamba. Odkrycie Machu Picchu (24 lipca 1911) przypisywano amerykańskiemu uczonemu Hiramowi Binghamowi.

21 Chichen Itza Chichén Itzá – prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan (Meksyk) około 450 roku. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá). Zbiorniki te zwane cenote służyły od V wieku jako miejsce składania ofiar.

22 Koloseum w Rzymie Koloseum- Jest to duża eliptyczna budowla o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, z pojemną widownią, która mogła pomieścić 50 tysięcy ludzi; z galeriami komunikacyjnymi oraz areną z systemem podziemnych korytarzy.

23 Tadż Mahal Tadż Mahal– indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Tadż Mahal został wzniesiony w Agrze, mieście nad rzeką Jamuna. Agra leży w odległości ok. 200 kilometrów od Delhi – dawnej stolicy Indii.

24 Mamy nadzieję, że spodobała wam się nasza prezentacja
Koniec Mamy nadzieję, że spodobała wam się nasza prezentacja Dziękujemy za uwagę!!! Weronika Janik Aleksandra Leska Klasa 4c


Pobierz ppt "Cuda świata W tej prezentacji chciałybyśmy przedstawić wam 7 cudów świata oraz inne ciekawostki przyrodnicze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google