Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Austria.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Austria."— Zapis prezentacji:

1 Austria

2 Stolica Austrii Dzisiejszy Wiedeń znajduje się na miejscu dawnej osady celtyckiej. W czasie panowania Rzymian powstał tu obóz wojskowy Vindobona , wspierający pobliskie miasto Carnuntum. Na początku V wieku najazdy barbarzyńców obróciły go w ruinę. W X stuleciu Wiedeń znalazł się pod panowaniem niemieckiej dynastii Babenbergów i pozostał w ich rękach niemal przez trzy wieki, stając się ważnym ośrodkiem handlowym. W XIII wieku władzę w Wiedniu przejęli Habsburgowie. Od XVI wieku zagrożeniem dla miasta stały się inwazje Turków, którzy zniszczyli jego przedmieścia. Dopiero oddalenie groźby tureckich najazdów - ostateczne rozgromienie armii sułtańskiej przez Jana III Sobieskiego w 1683 r. - pozwoliło na pełny rozwój miasta. W XVIII wieku Wiedeń stał się ważnym centrum politycznym i kulturalnym. Okupacja miasta przez Napoleona w 1809 r. zachwiała pozycją Habsburgów, podobnie jak i rewolucja 1848 r. Koniec I wojny światowej przyniósł kres imperium, a tym samym i roli Wiednia jako stolicy cesarstwa. W następnych latach silne władze miejskie ("Czerwony Wiedeń") usiłowały rozwiązać problemy socjalne miasta. Austria została włączona do hitlerowskich Niemiec w 1938 roku, a po klęsce Hitlera w 1945 znalazła się pod kontrolą aliantów, którzy podzielili Wiedeń na strefy okupacyjne. W 1955 roku Wiedeń odzyskał niezależność, gdy Austria stała się suwerennym państwem.

3 Wiedeń

4 Flaga Austrii

5 Coś o fladze Flaga Austrii podzielona jest na trzy poziome pasy: czerwony, biały, czerwony. Flaga ta należy do jednych z najstarszych symboli Europy. Pochodzi z 1230 roku. Legenda głosi, że kolor flagi nawiązuje do skrwawionej podczas bitwy w 1191 roku białej tuniki księcia Leopolda V. Biały kolor przypomina tę część tuniki, która nie została zbrukana krwią, gdyż była osłonięta pasem. Oficjalnie została przyjęta 1 maja 1945 (używano jej jednak również przed wojną oraz, w nieco zmienionej wersji (ukoronowane pole herbowe), jako flagi marynarki wojennej i flagi wojennej Austro-Węgier).

6 Mapa

7 Granice Państwo położone w Europie Środkowej. Federacja  dziewięciu landów. Graniczy:  od zachodu ze Szwajcarią (164 km) i Lichteinstain (35 km), od południa z Włochami (430 km) i Słowenią (330 km) ,  od wschodu z Węgrami (366 km) i Słowacją  (91 km) od północy z Niemcami (784 km) oraz Czechami (632 km). Łączna długość granic lądowych wynosi 2562 km.

8 Wolfgang Amadeusz Mozart
Wolfgang Amadeusz Mozart- ur. 27 stycznia 1756 r. w Salzburgu - zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) - kompozytor austriacki. Obok Haydna i Beethovena jeden z tzw. trójki klasyków wiedeńskich.

9 Więcej o Wolflangu Amadeuszu Mozarcie
       Muzyczne talenty Mozarta stały się widoczne, gdy był jeszcze dzieckiem. Był synem Leopolda Mozarta, jednego z czołowych pedagogów muzycznych w Europie, którego podręcznik Versuch einer gründlichen Violinschule ("Podstawy gry na skrzypcach"), wydany w roku narodzin Mozarta, stał się powszechnie znany. Mozart otrzymał od ojca gruntowne wykształcenie muzyczne, przede wszystkim w dziedzinie gry na skrzypcach i na pianinie. Rozwijał się bardzo szybko i rozpoczął komponowanie swoich pierwszych dzieł już w wieku 4 lat.

10 HYMN W czasie wojen napoleońskich Austria przyswoiła sobie cesarski hymn Kaiserlied, do którego tekst napisał Lorenz Haschka. Autorem melodii był Joseph Haydn. Hymn miał swoją premierę w 1797 roku z okazji urodzin cesarza Franciszka II. Pieśń stała się popularna i przetłumaczona na 14 oficjalnie uznanych języków monarchii. Z małymi zmianami w tekście, zaczynającym się od słów Boże zachowaj cesarza Franciszka, była uważana za hymn przez jego następców aż do 1918 roku. W 1918 roku Austria, ze zredukowanym obszarem i zmienionym ustrojem, potrzebowała nowego hymnu. Jego tekst napisał Karl Renner, a melodię ułożył Wilhelm Kienzl.  Po II wojnie światowej Austria stanęła przed problemem nowego hymnu. Rząd ogłosił konkurs na tekst, który wygrała chorwacka poetka Paula von Preradović. Melodię powszechnie przypisuje się Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi, chociaż faktycznie skomponował ją Johann Holze.

11 Tekst hymnu Land der Berge, Land am Strome 1. Land der Berge, Land am Strome, Land der Äcker, Land der Dome, Land der Hämmer, zukunftsreich! Heimat bist du großer Söhne, Volk, begnadet für das Schöne, |: Vielgerühmtes Österreich :| 2.Heiß umfehdet, wild umstritten, Liegst dem Erdteil du inmitten Einem starken Herzen gleich. Hast seit frühen Ahnentagen Hoher Sendung Last getragen, |: Vielgeprüftes Österreich :| 3. Mutig in die neuen Zeiten, Frei und gläubig sieh uns schreiten, Arbeitsfroh und hoffnungsreich. Einig lass in Brüderchören, Vaterland, dir Treue schwören, |: Vielgeliebtes Österreich :|

12 Hymn Austrii w języku polskim
Kraju gór, kraju rzek 1. Kraju gór, kraju rzek, Kraju pól, kraju katedr, Kraju młotów rosnący w siłę! Tyś narodem wielkich synów, Ludzi o niezwykłym pięknie, |: Sławiona Austrio :| 2. Gwałtownie cię atakowano, okrutnie odmawiano praw. Leżysz w centrum globu, Jak dzielne serce. Od czasów swych przodków Dźwigasz ciężar wzniosłego powołania, |: Dzielna Austrio :| 3. Mężnie wkraczamy W nowe czasy, wolni i pełni pasji, Pracowici i odważni. Jednym braterskim chórem, Ojczyzno ślubujemy ci wierność, |: Ukochana Austrio :|

13 Kolumna Morowa - Zabytek
Kolumna Morowa (Pestsäule), barokowa kolumna Trójcy Świętej została wzniesiona przez Leopolda I na pamiątkę ocalenia go od epidemii dżumy w 1679 roku.W tym miejscu pośpiesznie grzebano zwłoki tych, którzy pomarli od zarazy. Pierwszą kolumnę z drewna zastąpiono później piękną marmurową, projektu Matthiasa Rauchmillera. Nad wysokim postumentem udekorowanym reliefami (jeden z nich przedstawiał klęczącego Leopolda I), wznosi się ku niebu skłębiony tłum figur, chmur, amorków, aniołków i postaci symbolicznych, m. in. postać Wiary triumfującej nad Zarazą. Kolumna Morowa znajduje się na Placu Graben

14

15 Kuchnia Austriacy lubią sobie dobrze zjeść . Zawsze starają się dzielić swoimi specjałami . Przy czym Austria stara się być bardzo zróżnicowana.Na zachodzie, od Vorarlbergu przez Tyrol aż po Ziemię Salzburską i Górną Austrię, dominuje   raczej kuchnia wiejska. I tak w Salzburgu podaje się knedle Pinzgauer Kaspressknödl, naleśniki Moosbeernocken z jagodami, słynne tyrolskie Gröstl - zapiekane ziemniaki, z cebulą i boczkiem, albo tak klasyczne danie jak tyrolską zakąskę z boczku, podawaną z ciemnym razowym chlebem, kuflem schłodzonego piwa i kieliszk iem mocnego sznapsu, np. jarzębinówki. Natomiast w Vorarlbergu stałą pozycją tutejszych jadłospisów są dania z ryb z pobliskiego jeziora Bodeńskiego i popularne Kässpätzle, przypominające polskie zacierki, tutaj zapiekane z serem. W Karyntii jada się Kärntner Kasnudeln, przypominające ruskie pierogi, tutaj przyprawiane miętą oraz Kärntner Kletzenbrot, słodką specjalność serwowaną przede wszystkim zimą. Wschodnia część Austrii zdominowana jest przez kuchnię czesko-węgierską, z której wywodzi się słynny gulasz, smakowite puszyste słodkości, jak Buchteln z sosem waniliowym oraz naleśniki, nazywane tutaj z węgierska "palatschinken". Są to potrawy, które przywędrowały do nas z rożnych tzw. ziem koronnych Monarchii Austro-Węgierskiej, i stworzyły klasyczną "kuchnię wiedeńską". Zalicza się do niej znany na całym świecie sznycel po wiedeńsku, ale także nie mniej znane Salzburger Nockerln - suflet z białek. Nie powinno zabraknąć tu potrawy Tafelspitz, gotowanej wołowiny z dodatkiem sosu jabłkowo-chrzanowego i sosu szczypiorkowego oraz niewielkich słodkich pierogów, nadziewanych powidłami, o nazwie "Powidltatschkerln", trudnej do wymówienia dla samych Austriaków. W dobrej kuchni nie powinno zabraknąć dobrego wina. W Austrii mamy wyśmienite wino już od czasów rzymskiego cesarza Marka Aureliusza, wino, którego powinniście Państwo skosztować. Jednak dobra kuchnia i napoje to nie wszystko równie ważne jest odpowiednie otoczenie oraz miła i sprawna obsługa.Oferta kulinarna Ausrii sięga od pieczeni wieprzowej z knedlami w prostej wiejskiej gospodzie aż po l okalne wariacje nouvelle cuisine w lokalach trzy- i czterogwiazdkowych, oferta lokalowa zaś od typowej izby chłopskiej przez z pietyzmem odrestaurowany zamek barokowy aż po wytworny Grand Hotel.

16 GOSPODARKA Gospodarka oparta na usługach (turystyka, handel, tranzyt, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe), przemyśle i rolnictwie. Posiadane bogactwa naturalne nie zaspokajają potrzeb państwa. Eksploatuje się: rudy żelaza, ropę naftową i gaz ziemny, węgiel kamienny i brunatny, grafit, sól kamienną, kwarc i surowce ceramiczne (m.in. glinę) oraz magnezyt, którego Austria jest największym producentem światowym. Dochód narodowy 1400 USD na 1 mieszk. (1997).  Głównymi partnerami handlowymi są: Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Japonia.

17 Widoki Austrii

18 Zofia Augustyniak klasa VI d


Pobierz ppt "Austria."

Podobne prezentacje


Reklamy Google