Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Model atomu wodoru Bohra

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Model atomu wodoru Bohra"— Zapis prezentacji:

1 Model atomu wodoru Bohra
Oleksii Bashynskyi Oleksii Lytvynchuk Wydział Górnictwa i Geoinżynierii Katedra Górnictwa Odkrywkowego Kraków,

2 Spis treści: Wstęp Modele atomu Thomsona a Rutherforda
3. Model atomu wodoru Bohra. Postulaty Bohra 4. Wady i zalety modelu Bohra 5. Odrzucenie modelu Bohra 6. Kwantowy model atomu

3 Modele atomu: - - ++ + - - Thomsona Rutherforda

4 Model atomu wodoru Bohra
Moment pędu elektronów krążących wokół jądra może przyjmować tylko wartości podane wzorem:

5 Promień Bohra Promień Bohra (a0) jest to średnica atomu wodoru dla najniższej energii, czyli w stanie podstawowym. Średnica atomu w stanie podstawowym:

6 Wady i zalety modelu Bohra
+ - bardzo dobrze tłumaczył widmo liniowe atomu wodoru; promień atomu obliczony na podstawie jego teorii był zgodny z teorią kinetyczną gazu. Możliwość zastosowania modelu tylko dla atomów jednoelektronnych: Sprzeczność postulatu o niewypromieniowywaniu energii przez elektron z elektrodynamiką. Nie można wyjaśnić intensywności struktury subtelnej linii widmowych (np. w polu magnetycznym). Nie może wyjaśnić wiązań atomów tworzących molekuły.

7 Kwantowy model atomu Autor: Erwin Schrödinger Główne założenia:
Wokół jądra krąży się chmura elektronów; Ich położenie nie jest możyliwe do ustalenia → traci sens pojęcie toru cząstki Mowi się jedynie o prawdopodobieństwie znalezienia elektronu w danym obszarze.

8 Literatura I.W. Sawieliew, Wykłady z fizyki. T.3, Optyka kwantowa, fizyka atomu, fizyka ciała stałego, fizyka jądra atomowego i cząstek elementarnych, PWN, Waszawa 1998 D. Halliday, R. Resnick, J. Walker, Podstawy fizyki, PWN, Warszawa 2006 portalwiedzy.onet.pl wikipedia.org


Pobierz ppt "Model atomu wodoru Bohra"

Podobne prezentacje


Reklamy Google