Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZKOCJA SCOTLAND.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZKOCJA SCOTLAND."— Zapis prezentacji:

1 SZKOCJA SCOTLAND

2

3 Szkocja jako jedność istnieje od IX wieku
Szkocja jako jedność istnieje od IX wieku. Wtedy właśnie niewielkie państewka połączono w jedno królestwo. Renesans: Na przełomie XV i XV w., za panowania wspaniałego króla Jakuba IV (James IV), rozkwitła w Szkocji kultura renesansowa. W 1603 r. szkocki król Jakub VI został Jakubem I w Anglii. Był to początek Zjednoczonego Królestwa. Od 1707, przez prawie 300 lat oba kraje miały wspólny parlament. Złoty wiek: Dla światowej myśli ekonomicznej i filozoficznej, a także dla rozwoju cywilizacji przemysłowej ogromne znaczenie ma dorobek szkockiego oświecenia: prace Davida Huma, Adama Smitha, maszyna parowa James Watta. W tym czasie tworzył też Walter Scatt i twórca Auld Lang Syne Robert Burns. Od 1999 Szkocja ponownie ma swój własny parlament. Historia Szkocji

4 Referendum w Szkocji Unia Szkocji z Anglią trwa 300 lat. Szkoci to dumny naród. Instrumentami i garderobą podkreślają swoją indywidualność. W dniu 18 września 2014, siedem miesięcy temu, odbyło się referendum w Szkocji, które miało zdecydować czy Szkocja stanie się niepodległym państwem, czy też pozostanie w Zjednoczonym Królestwie. Głos mógł oddać każdy mieszkaniec Szkocji, który ukończył 16 rok życia. Przeciwnicy secesji Szkocji wygrali referendum niepodległościowe z wynikiem 55,3 procent. Po ogłoszeniu w piątek wstępnych wyników brytyjski premier David Cameron zapowiedział przyznanie szerszych kompetencji Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

5 W jakim języku mówi się w Szkocji?
Są trzy języki urzędowe na terenie całego kraju: Scots czyli język germański, uważany za odmianę angielskiego angielski gealicki czyli język celtycki podobny do irlandzkiego

6 SZKOCKA FAUNA Szkocka krowa wyżynna- jest starą szkocką rasą bydła, cechującą się długimi rogami i kudłatą sierścią. Clydesdale. Jest to szkocki koń zimnokrwisty. Pochodzi z rejonu Lanarkshire nad rzeką Clyde.

7 Pieniądze w Szkocji Szkocja jest częścią Zjednoczonego Królestwa. Ma własny parlament, ale głową państwa jest Królowa Elżbieta II (Elżbieta I w szkockiej historii), a pieniądze to funty szkockie.

8 Flaga Szkocji Saltire czyli Krzyż św. Andrzeja
Według legendy krzyż św. Andrzeja ma taki kształt, ponieważ apostoł Andrzej poprosił władze rzymskie, które skazały go na śmierć, by nie krzyżowały go na krzyżu podobnym do Chrystusowego. Nie czuł się tego godny. Saltire została przyłączona do flagi Anglii ( Krzyża św. Jerzego) w 1707 r. tworząc flagę Wielkiej Brytanii. Odcień niebieskiego w obu flagach różni się. Flaga Wielkiej Brytanii ma kolor granatowy, szkocka jest jaśniejsza, niebieska. Saltire jest jedną z najstarszych flag w Europie.

9 STOLICA SZKOCJI - EDYNBURG
Od 1583 miasto uniwersyteckie.

10 Zamek Edynburski Zamek, przez wieki warownia i siedziba królów, zbudowany został na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na szkocką stolicę. Najstarszą część zespołu zamkowego stanowi kaplica św. Małgorzaty, ufundowana przez Dawida I w roku 1130.

11 TANIEC SZKOCKI Highland Fling Highland Fling jest symbolem Szkocji.
                       TANIEC SZKOCKI Highland Fling Highland Fling jest symbolem Szkocji. Pozycje rąk mają obrazować poroże Czerwonego Jelenia, narodowego ssaka Szkotów. Taniec Highland Fling składa się z ośmiu lub dziesięciu kroków. Tańczy się go do piosenki "Monymusk". Zarówno panie, jak i panowie tańczą w kiltach, podobnie zresztą, jak w innych tańcach Highland. Taniec ten wykonywano przed bitwą, by się rozgrzać. Armia używała go do treningu mięśni.

12 W Szkocji kilt jest popularnym strojem na uroczystości rodzinne i święta. Kiedyś ten strój był wyłącznie męski, dziś mogą go nosić wszyscy. Uszyty jest z tartanu czyli materiału w szkocką kratę, której wzór i kolor zależy od tego, do jakiego klanu należy jej właściciel. Zapinka do kiltu nazywa się po prostu pin. Innym ważnym elementem stroju szkockiego są podkolanówki z charakterystycznymi chorągiewkami, sporran - uszyta ze skór i futer torebka, pas z charakterystyczną ozdobną klamrą (belt and buckle), oraz eleganckie buty. Do tego koniecznie elegancka koszula, czasem marynarka, krawat i elegancki Szkot gotowy.

13 MUZYKA SZKOCKA Przed wiekami, gdy przywódcy szkockich klanów utrzymywali dwory, poczesne miejsce zajmowali tam harfiści. Grali oni podczas uczt, ku czci władców, witali i żegnali gości, opłakiwali poległych bohaterów. Około 500 lat temu tę szanowaną społecznie pozycję zajęli dudziarze. Był w historii moment kiedy rząd brytyjski próbował zakazać Szkotom gry na dudach tak jak Irlandczykom zakazywano noszenia koniczynek uważając je za symbole oporu.

14 Prezentację przygotowała Ola Kulma ze Szkoły Podstawowej w Wiatowicach
Dziękuję za uwagę. Prezentację przygotowała Ola Kulma ze Szkoły Podstawowej w Wiatowicach

15 And there’s a hand my trusty friend! And give us a hand o’ thine!
Auld lang syne   Ogniska już dogasa blask,  braterski splećmy krąg,  w wieczornej ciszy, w świetle gwiazd  ostatni uścisk rąk.  Kto raz przyjaźni poznał moc,  nie będzie trwonić słów.  Przy innym ogniu, w inną noc  do zobaczenia znów.  Nie zgaśnie tej przyjaźni żar,  co połączyła nas.  Nie pozwolimy by ją starł  nieubłagany czas.  Kto raz przyjaźni poznał moc,  nie będzie trwonić słów.  Przy innym ogniu, w inną noc  do zobaczenia znów.  Za nami jasnych godzin moc I moc młodzieńczych snów Przy innym ogniu w inną noc Do zobaczenia znów Kto raz przyjaźni poznał moc,  nie będzie trwonić słów.  Przy innym ogniu, w inną noc  do zobaczenia znów. 2x  “ Auld lang syne” Should old acquaintance be forgot, and never brought to mind? Should old acquaintance be forgot, and auld lang syne? Chorus For auld lang syne, my dear, for auld lang syne, we'll take a cup of kindness yet, for auld lang syne. We two have run about the slopes, and picked the daisies fine; But we’ve wandered many a weary foot, since auld lang syne. We two have paddled in the stream, from morning sun till dine; But seas between us broad have roared since auld lang syne. And there’s a hand my trusty friend! And give us a hand o’ thine! By Robert Burns, XVIIIw


Pobierz ppt "SZKOCJA SCOTLAND."

Podobne prezentacje


Reklamy Google