Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TURCJA- KRAJ PARTNERSKI PROJEKTU COMENIUS „LET’ S PLAY TOGETHER”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TURCJA- KRAJ PARTNERSKI PROJEKTU COMENIUS „LET’ S PLAY TOGETHER”"— Zapis prezentacji:

1 TURCJA- KRAJ PARTNERSKI PROJEKTU COMENIUS „LET’ S PLAY TOGETHER”

2 FLAGA I GODŁO TURCJI Istnieje wiele wyjaśnień pochodzenia flagi. Jednym z nich jest opowieść z czasów wojny grecko-tureckiej trwającej w latach  : po zaciętych walkach tureccy żołnierze szukali nocą na polu bitwy swych poległych towarzyszy. Znaleźli ich w kałużach krwi. Jasno świecił księżyc i gwiazda polarna. Godło Turcji nie jest oficjalnie zatwierdzone, jednak wiele instytucji rządowych w tym kraju używa niezatwierdzonego oficjalnie logo. Logo jest czerwonym owalem, na którym umieszczono biały półksiężyc i gwiazdę z tureckiej flagi oraz oficjalną nazwę Turcji w języku narodowym.

3 STOLICA I RELIGIA Religią dominującą w Turcji jest Islam.
Centrum Ankary Religią dominującą w Turcji jest Islam. Ankara- miasto w środkowej Turcji, będące jej stolicą od 1923 roku. Jest drugim co do wielkości miastem w Turcji, po Stambule. Błękitny Meczet - Meczet Sułtana Ahmeda

4 HISTORIA TURCJI Turcja po I wojnie światowej została podzielona między mocarstwa europejskie. Między rokiem 1919, a 1922 toczyła się wojna grecko-turecka. W ostatnim roku wojny zniesiono kalifat. Turcja stała się republiką w 1923 roku. Wprowadzano różne reformy, np. alfabet łaciński, zamiast arabskiego, jak również wprowadzony został kalendarz gregoriański. W 1934 roku przyznano kobietom bierne i czynne prawo wyborcze. Podczas II wojny światowej Turcja była neutralna. Członkiem NATO stała się w 1952 roku, a od 1974 roku okupuje część Cypru. 3 października 2005 roku Turcja rozpoczęła negocjacje w związku z chęcią przystąpienia do Unii Europejskiej. Dalyan, widok starożytnych grobowców

5 KULTURA I KUCHNIA Turcja jest krajem wielokulturowym, toteż nie można zgłębić jej całej tradycji przebywając tylko w jednej jego części. Chociaż każdy rejon charakteryzuje się inną przeszłością, to kulturowość wielu miast i miasteczek jest bardzo zbliżona do europejskiej. W Turcji zarówno kobieta, jak i mężczyzna pracują i jest to nieodłączny element ich codzienności, a dzięki temu obcokrajowcom jest znacznie łatwiej przyzwyczaić się do tutejszej mentalności.  Turcję z reguły kojarzy się z kebabami, ale ich smak na miejscu całkowicie różni się od tego, na jaki możesz się natknąć w europejskich barach. Podstawą mięsną tureckiej kuchni jest baranina, którą się smaży lub grilluje na węglu drzewnym – w ten sposób powstaje „shish kebab”.  Nie można tu nie wspomnieć, iż Turcy kochają kawę, a ich kraj jako pierwszy w Europie wprowadził ten szczególny napój do krajowego obrotu. Ten gęsty, czarny napój serwuje się w małych filiżankach.

6 KLIMAT Turcja znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego, który na wybrzeżu posiada odmianę morską, zaś we wnętrzu kraju nabiera cech typowych dla klimatu kontynentalnego. Obszary nadbrzeżne południa i zachodu znajdują się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego o jego śródziemnomorskiej odmianie. Północne wybrzeże Turcji jest zaliczane do lokalnego klimatu czarnomorskiego. W górach występuje klimat górski (piętrowość klimatyczna)

7 ZABYTKI TURCJI: Hagia Sofia Kolumna Konstantyna
Kościół św. Sergiusza i Bachusa Muzeum mozaiki w Stambule Biblioteka Celeusa w Efezie Błękitny Meczet Koń trojański

8 HAGIA SOFIA Kościół w Stambule, uważany jako Kościół Mądrości Bożej, zwany również Wielkim Kościołem. Monumentalna świątynia bizantyjska, uważana za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery. Na zdjęciu widoczne są cztery minarety dobudowane przez Muzułmanów.

9 KOLUMNA KONSTANTYNA Kolumna znajdująca się w Stambule. Była ona niegdyś centralnym punktem znajdującego się w tym miejscu  Forum Konstantntyna, najważniejszego placu Konstantynopola. Kolumna obecnie Kolumna kiedyś

10 Meczet Nuruosmaniye Budowę meczetu rozpoczęto w 1748 roku za panowania sułtana Mahmuda I, a zakończono w 1755 za rządów sułtana Osmana III. Meczet w Stambule w Turcji, jest położony na jednym z siedmiu wzgórz Stambułu, w dzielnicy o tej samej nazwie.

11 Kościół św. Sergiusza i Bachusa
Kościół wybudowany w Konsantynopolu za panowania cesarza Justyniania I. W pierwszej połowie XVI wieku zamieniony w meczet. Jego turecka nazwa w języku polskim dosłownie znaczy „mała Hagia Sophia”.

12 MUZEUM MOZAIKI W STAMBULE
Znajduję się w Wielkim Pałacu w pobliżu Placu Sultanahmed w Stambule.

13 BŁĘKITNY MECZET Zbudowany w Stambule z polecenia sułtana Ahmeda I. Jest on jednym z ostatnicha, jak również jednym z najwspanialszych przykładów tzw. „klasycznego okresu” sztuki islamskiej w Turcji.

14 CIEKAWOSTKI O TURCJI Czy wiesz, że…?
Istambuł to jedyne miasto na świecie leżące na dwóch kontynentach. Turcja była pierwszym krajem, które wprowadziło do wewnętrznego obrotu kawę. Św. Mikołaj miał urodzić się w okolicach Anatlayi na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Juliusz Cezar wypowiedział tu słowa, które przeszły do historii: „Veni, Vidi, Vici” tłumaczone jako „Przybyłem, Zobaczyłem, Zwyciężyłem”, kiedy pokonał położone nad brzegami Morza Czarnego królestwo Pontus.

15 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ… ;) Prezentację wykonała Karolina Bliźniuk z klasy 6c.


Pobierz ppt "TURCJA- KRAJ PARTNERSKI PROJEKTU COMENIUS „LET’ S PLAY TOGETHER”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google