Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorzy: Magdalena S Patrycja P Aneta W

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorzy: Magdalena S Patrycja P Aneta W"— Zapis prezentacji:

1 Autorzy: Magdalena S Patrycja P Aneta W
REKLAMA Autorzy: Magdalena S Patrycja P Aneta W

2 SPIS TREŚCI Co to jest reklama? Rodzaje reklam. Postać reklamy.
Cechy reklamy. Zadanie reklamy. Intencja reklam. Niezbędne elementy tekstu reklamowego. Środki perswazyjne reklamy. Środki językowe oddziałujące na wolę odbiorcy. Sondy reklamowe. Pytania.

3 CO TO JEST REKLAMA?   Według encyklopedii to rozpowszechnianie pewnych informacji za pomocą napisów, plansz, ogłoszeń w środkach masowego przekazu. Widzimy lub słyszymy ją prawie wszędzie: w telewizji, radiu, prasie, w Internecie, na ulicach, na stadionach podczas imprez sportowych. Takich miejsc jest więcej. Reklama wmawia nam, że życie może być przyjemne i wygodne tylko wówczas, gdy zakupimy dany towar.

4 RODZAJE REKLAM Wyróżniamy cztery rodzaje reklam: informacyjna,
nakłaniająca, przypominająca, wzmacniająca.

5 POSTAĆ REKLAMY hasła, wezwania umieszczane w prasie, radiu, telewizji, na ulicy, piosenka, historyjka zabawna lub zadziwiająca, festyn lub bal.

6 CECHY REKLAMY zwraca uwagę na siebie,
wyróżnienia się spośród innych tekstów, POMYSŁ - najlepiej zwięzły i zrozumiały slogan, miła muzyka, głos narratora, gra słów, językowy paradoks, czasem wytarty frazes (w tle słychać popularną muzyczkę z reklamy telewizyjnej).

7 ZADANIE REKLAMY zaprezentowanie jakiegoś produktu,
przedstawienie jego zalet, cech właściwości, działania i przydatności. Ma kogoś przekonać do nabycia produktu, do wyboru właśnie tego, a nie innego spośród wielu mu podobnych. Oddziałując bezpośrednio na odbiorcę, odwołuje się do jego pragnień, najczęściej do zmysłów, rzadziej do rozsądku czy poczucia moralności.

8 INTENCJE REKLAM INFORMACYJNA: NAKŁANIAJĄCA: PRZYPOMINAJĄCA:
poinformowanie rynku o nowych produktach nazwy, składniki, poinformowanie rynku o nowym zastosowaniu produktu, poinformowanie rynku o możliwości nabycia. NAKŁANIAJĄCA: zachęcenie do zmiany upodobań, nakłanianie do natychmiastowego zakupu, przesadne zachwalanie, ukazanie wyższości danego produktu. PRZYPOMINAJĄCA: przypominanie o istnieniu produktu poza sezonem, wyrabianie świadomości, że produkt może być potrzebny w każdej chwili, wywoływanie pragnienia posiadania produktu, który inni maja już od dawna. WZMACNIAJĄCA: zapewnienie nabywców, że dokonali właściwego wyboru, ukazanie zadowolenia i szczęścia nabywców reklamowanych towarów.

9 NIEZBĘDNE ELEMENTY TEKSTU REKLAMOWEGO
ü   informacja o reklamowanym produkcje, ü   informacje o producencie, ü   informacje o przydatności.

10 ŚRODKI PERSWAZYJNE REKLAMY
modyfikowanie stałych związków frazeologicznych i przysłów, wykorzystywanie dwuznaczności wyrazów, rymów, aluzje do znanych dzieł muzyki, literatury, filmu, stosowanie trybu rozkazującego czasowników, ludowe mądrości, czasem rapowanie słów, efekt rymu, stylizacja na mowę potoczną.

11 ŚRODKI JĘZYKOWE ODDZIAŁUJACE NA WOLĘ ODBIORCY
czasowniki modalne: musisz, powinieneś, warto, należy, przymiotniki i przysłówki wartościujące: najlepszy, wyjątkowo niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju, idealny, oryginalny, prawdziwy, nowy, odkrywczy, niebanalny, świeży, znany, kwalifikatory: zawsze, wszędzie, nigdy, każdy, wyrazy nazywające wartości: miłość, zdrowie, obowiązek, wolność, rodzina, przyjaźń, ojczyzna.

12 SONDY REKLAMOWE Gdy na ekranie TV pojawiają się reklamy, większość Polaków wychodzi z pokoju lub zmienia kanał (50%). Połowa pytanych twierdzi, że nie kupuje pod wpływem reklamy (48%). Jednocześnie 25% badanych uważa, że reklama dostarcza użytecznych informacji i taka sama ilość (28%), jest przeciwnego zdania. Większość badanych uważa, że tak naprawdę celem reklamy jest pozbycie się nadmiaru wyprodukowanych dóbr.

13 Z tych samych badań wynika, że ulegają reklamie osoby młode (15-29 lat), dobrze sytuowane, częściej kobiety niż mężczyźni. Najrzadziej reklama wpływa na osoby starsze, powyżej 60 roku życia.

14 PYTANIA ODPOWIEDZCIE NA PYTANIA. NIE POWINNY WAM JUŻ SPRAWIAĆ TRUDNOŚCI. POWODZENIA! Jakie cechy językowe dadzą się wyodrębnić w tekstach poszczególnych reklam? Gdzie możemy spotkać reklamę? Czy twórcy każdego typu reklamy posługują się tymi samymi środkami wyrazu? Co biorą pod uwagę twórcy reklamy, przystępując do jej tworzenia? Czy często spotykacie się z reklamą? Czy chętnie z nią obcujecie? Czy macie ulubioną reklamę? Czy reklamy w jakiś sposób nas kształtują?

15 BARDZO DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!
Mamy nadzieję, że Wam się podobało.


Pobierz ppt "Autorzy: Magdalena S Patrycja P Aneta W"

Podobne prezentacje


Reklamy Google