Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZWIĄZKI FRAZEOLOGICZNE. Czym są związki frazeologiczne? Związki frazeologiczne to połączenia wyrazowe stanowiące całość znaczeniową, charakterystyczne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZWIĄZKI FRAZEOLOGICZNE. Czym są związki frazeologiczne? Związki frazeologiczne to połączenia wyrazowe stanowiące całość znaczeniową, charakterystyczne."— Zapis prezentacji:

1 ZWIĄZKI FRAZEOLOGICZNE

2 Czym są związki frazeologiczne? Związki frazeologiczne to połączenia wyrazowe stanowiące całość znaczeniową, charakterystyczne dla danego języka.

3 Związki frazeologiczne to: O Luźne połączenie wyrazowe, o dosłownym znaczeniu O Utarte połączenie wyrazowe o przenośnym znaczeniu O Utarte połączenie wyrazowe o dosłownym znaczeniu

4 Jak dzielą się związki frazeologiczne? O Zwroty to związki, w których jeden człon jest czasownikiem np. Spocząć na laurach. O Zdania to związki, które same w sobie tworzą zdanie lub równoważnik zdania np. Wpadł jak śliwka w kompot. O Wyrażenia to związki, w których żaden człon nie jest czasownikiem np. Złota rączka.

5 Źródła pochodzenia związków frazeologicznych O Mitologia O Biblia O Historia O Życie codzienne O Literatura O Anegdoty O Legendy

6 Przykłady związków frazeologicznych O Mity np. syzyfowa praca, otworzyć puszkę Pandory, janusowe oblicze, jabłko niezgody, koń trojański, olimpijski spokój, paniczny strach itd. O Biblia np. hiobowa wieść, umywać ręce; alfa i omega, Sodoma i Gomora, zakazany owoc, wieża Babel, ciemności egipskie itd. O Historia np. przekroczyć Rubikon, pójść do Canossy, wrócić z tarczą, pleść jak Piekarski na mękach itd. O Literatura np. dantejskie sceny, walczyć z wiatrakami, łabędzi śpiew, stroić się w pawie piórka

7 O Życie codzienne np. zapiąć na ostatni guzik, wpaść z deszczu pod rynnę, stanąć kością w gardle itd. O Legendy i anegdoty np. śpiący rycerz, wzrok bazyliszka, zawracać Wisłę kijem itd.

8 Jak nie popełniać błędu? Błędy frazeologiczne najczęściej polegają na: O opuszczaniu lub dodaniu jednego składnika w związku, np. przeczytać do deski (zamiast: przeczytać od deski do deski); O zastąpieniu jednego składnika innym, np. mieć zdrowie jak dzwon (zamiast: mieć serce jak dzwon); O skrzyżowaniu dwóch związków frazeologicznych, np. Drużyna odniosła klęskę. Przeciwnicy ponieśli zwycięstwo. (zamiast: Drużyna poniosła porażkę. Przeciwnicy odnieśli zwycięstwo); O zamianie formy gramatycznej lub słowotwórczej jednego ze składników związku frazeologicznego, np. była mu solą w oczach (zamiast: być komuś solą w oku)

9 Źródła informacji wykorzystane w prezentacji: O http://www.interklasa.pl/portal/index/strony?m ainSP=subjectpages&mainSRV=jpolski&page=a rticle&article_id=319095 http://www.interklasa.pl/portal/index/strony?m ainSP=subjectpages&mainSRV=jpolski&page=a rticle&article_id=319095 O http://pl.wiktionary.org/wiki/Indeks:Polski_- _Zwi%C4%85zki_frazeologiczne http://pl.wiktionary.org/wiki/Indeks:Polski_- _Zwi%C4%85zki_frazeologiczne O http://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_fra zeologiczny http://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_fra zeologiczny O http://polski24.pl/index.php/zwiazki- frazeologiczne http://polski24.pl/index.php/zwiazki- frazeologiczne O http://mitologia.klp.pl/a-7281.html http://mitologia.klp.pl/a-7281.html O http://www.frazeologia.pl/ http://www.frazeologia.pl/

10 Prezentację przygotowali uczniowie klasy VI a ZSP w Wiślicy. http://www.supergify.pl/gify-gify/szko-a.html


Pobierz ppt "ZWIĄZKI FRAZEOLOGICZNE. Czym są związki frazeologiczne? Związki frazeologiczne to połączenia wyrazowe stanowiące całość znaczeniową, charakterystyczne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google