Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA I OSZCZĘDZANIE ENERGII

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA I OSZCZĘDZANIE ENERGII"— Zapis prezentacji:

1 ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA I OSZCZĘDZANIE ENERGII

2 Główne źródła energii w Polsce
W Polsce głównym źródłem energii są paliwa kopalne: - węgiel kamienny, - węgiel brunatny - ropa naftowa, - gaz ziemny. Należą one do nieodnawialnych źródeł energii, ponieważ nie można ich odtwarzać, co prowadzi do ich wyczerpywania się.

3 Smog - zanieczyszczone powietrze stanowiące mieszaninę dymu i spalin z mgłą, które występuje w wielkich miastach i osiedlach przemysłowych

4 Schemat powstawania kwaśnych deszczów

5 Skutkiem efektu cieplarnianego jest m. in. topnienie lodowców

6 Plusy stosowania nieodnawialnych źródeł energii:
Są tanim źródłem energii, Są stosunkowo łatwo dostępne. Minusy stosowania nieodnawialnych źródeł energii: Zanieczyszczenie powietrza produktami spalania paliw oraz węglem składowanym na hałdach, Szkodliwość dla zdrowia, Wyczerpywanie się ich zasobów, Pozyskiwanie i transport ropy naftowej stwarza poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, Wydobycie paliw kopalnych stwarza zagrożenie dla ludzi pracujących np. w kopalniach, Kopalnie i wyrobiska powodują degradację otaczającego je środowiska.

7 Odnawialne źródła energii to źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie. Takimi źródłami są między innymi:

8 energia wiatru, wykorzystywana w wiatrakach
Wielkie turbiny wiatrowe zamieniają energię siły wiatru na prąd elektryczny energia wiatru, wykorzystywana w wiatrakach

9 energia słoneczna, wykorzystywana w bateriach i kolektorach słonecznych,
Energia Słońca „złapana” i przetworzona przez takie baterie zasila urządzenia elektryczne , podgrzewa wodę.

10 energia spadku wody, wykorzystywana w elektrowniach wodnych,
Najczęściej wykorzystywana na świecie ze wszystkich odnawialnych źródeł energii energia spadku wody, wykorzystywana w elektrowniach wodnych,

11 energia biomasy, czyli energia ze spalania produktów fotosyntezy, np
energia biomasy, czyli energia ze spalania produktów fotosyntezy, np. słomy, odpadów roślinnych, Z biomasy produkuje się także ekologiczne paliwa, które z powodzeniem zastępują paliwa kopalne

12 Energia geotermalna polega na wykorzystaniu ogromnych pokładów energii, drzemiących we wnętrzu Ziemi. Głęboko pod jej powierzchnią znajdują się źródła bardzo gorącej wody. Zdarza się, że woda z tych źródeł, w postaci gejzerów wytryskuje na powierzchnię. energia geotermalna, czyli wewnętrzne ciepło Ziemi nagromadzone w skałach.

13 UDZIAŁ ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII W POLSCE TO
Plusy stosowania odnawialnych źródeł energii: Niższe koszty wytworzenia energii, Zmniejszenie ilości zanieczyszczeń, które dostają się do powietrza, Zmniejszenie ilości odpadów, Eksploatacja tych źródeł energii nie ma ujemnego wpływu na zdrowie człowieka ani zwierząt, Źródła odnawialne nie wyczerpują się. Minusy stosowania odnawialnych źródeł energii: Duże nakłady finansowe w początkowej fazie eksploatacji tych źródeł (zakup i montaż urządzeń niezbędnych do pozyskiwania energii), Budowa elektrowni wodnych oraz tzw. farm wiatrowych wprowadza zmiany w środowisku naturalnym, Mogą być wykorzystywane tylko tam, gdzie pozwalają na to warunki naturalne. UDZIAŁ ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII W POLSCE TO ZALEDWIE 5 %!

14

15 A jakie sposoby na oszczędzanie energii mają uczniowie naszego gimnazjum?

16 Inne sposoby oszczędzania energii:
Nie zostawiaj sprzętów RTV włączonych w pozycji czuwania (stand-by), zwiększa to ich zużycie o 45%, Nie ładuj komórki, gdy bateria jest jeszcze pełna, Nie zostawiaj w gniazdach kabli zasilających po skończeniu ładowania urządzeń, Zawsze wyłączaj komputer w czasie dłuższych przerw w pracy, Dobieraj żarówki odpowiednio do pomieszczenia, tj. o większym natężeniu do łazienki, a mniejszym do sypialni, Dbaj o to, by grzałka w czajniku nie była pokryta kamieniem, Jeśli korzystasz z wanny, napełniaj ją do połowy lub jednej trzeciej. Jedna kąpiel może oznaczać wówczas oszczędność nawet 100 l wody, Używaj programów oszczędnościowych w pralkach i zmywarkach. Korzystaj z nich zawsze, gdy nie załadowujesz pełnego wsadu albo gdy ubrania lub naczynia są lekko zabrudzone.

17 Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, golenia i podobnych czynności wykonywanych przy umywalce. Mycie zębów pod bieżącą wodą może spowodować straty nawet 16 litrów na minutę!

18 Mniejsze zużycie energii elektrycznej to mniejsze rachunki za prąd
Mniejsze zużycie energii elektrycznej to mniejsze rachunki za prąd. Większość osób może bezproblemowo zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w swoim mieszkaniu nie rezygnując z komfortu. Oszczędzanie energii to nic trudnego – wystarczy chcieć!

19 Dziękujemy za uwagę! 


Pobierz ppt "ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA I OSZCZĘDZANIE ENERGII"

Podobne prezentacje


Reklamy Google