Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UZALEŻNIENIA I PROFILAKTYKA ZDROWOTNA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UZALEŻNIENIA I PROFILAKTYKA ZDROWOTNA"— Zapis prezentacji:

1 UZALEŻNIENIA I PROFILAKTYKA ZDROWOTNA
2015 r PSSE Przeworsk J. Kałamarz źródło: Markiewicz K., Papierosy i zdrowie, Warszawa 1980; ) Z. Skorny, Psychospołeczne uwarunkowania narkomanii młodzieży [ w: ] Problemy zagrożenia młodzieży uzależnienia, red. J. Kamiński, Warszawa 1989R.

2 Uzależnienie – nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji.

3 U podstawy „UZALEŻNIENIA ”leży utrata kontroli nad własnym myśleniem, zachowaniem, a także życiem. Uzależnienie to proces obejmujący szereg zmian: zachowania, myślenia i odczuwania, które na przestrzeni czasu pogłębiają się, ponieważ organizm potrzebuje zwiększonej dawki danej substancji. Osoby uzależnione często są nieświadome swojego uzależnienia. Czas pogłębia ich stan i powoduje wyniszczenie organizmu.

4 NIKOTYNA Nikotyna to związek organiczny zawarty w liściach tytoniu. Jest silną trucizną atakującą cały układ nerwowy i naczyniowy. Sięgając po ten „legalny narkotyk”, eksperymentalna zabawa z papierosem może stać się kosztownym uzależnieniem na całe życie. Powodującym: Przyspieszenie czynności serca, zwężenie naczyń krwionośnych oraz zakłócenie ukrwienia. Dotknięte tkanki i narządy nie są w dostatecznym stopniu zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze. Takie zaburzenia mogą wystąpić w naczyniach wieńcowych serca, w mózgu i kończynach. Nikotyna stosowana jest z innymi związkami jako środek owadobójczy. W małych dawkach działa stymulująco, powodując wzmożone wydzielanie adrenaliny. W większych dawkach powoduje trwałe zablokowanie działania układu nerwowego.

5 NIKOTYNA W procesie produkcyjnym do papierosów dodawane są różne substancje chemiczne mające na celu podniesienie ich jakości, wyglądu, zapachu oraz terminu przydatności. Substancje te w procesie spalania „uszlachetniają” dym papierosowy o szereg substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia. TRUJĄCA MIESZANKA czyli dym tytoniowy obok nikotyny, substancji smolistych i tlenku węgla zawiera jeszcze ponad 200 substancji chemicznych, takich jak: Tlenki azotu, formaldehyd, radioaktywny polon, arsen, cyjanowodór i amoniak. 20 do 80% tych substancji wnika głęboko do płuc, i to tym dalej, im głębiej wdycha się dym. Dodatkowo drogi oddechowe i płuca obciążają substancje smoliste. Kto wypala 20 papierosów dziennie, rocznie odkłada w swoich płucach filiżankę smoły.

6 NIKOTYNA Choroby wywołane paleniem : Rak płuc, nerki, trzustki, rak wargi, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani, rak pęcherza moczowego, choroba niedokrwienna serca przewlekłe zapalenie oskrzeli ,gruźlica układu oddechowego, nadciśnienie tętnicze udar mózgu ,wrzody żołądka oraz dwunastnicy ,przepukliny jelitowe, impotencje. Dzieci zmuszane do wdychania dymu tytoniowego częściej zapadają na choroby infekcyjne układu oddechowego.

7 Nowotwór płuc z przerzutami

8 Płuca wieloletniego palacza

9 Zdrowa i chora tkanka płuc

10 KAMPANIE SPOŁECZNE Światowy Dzień bez Tytoniu – 31 maja - Kampania społeczna Światowy Dzień Rzucania Palenia – trzeci czwartek listopada – kampania społeczna dla osób palących.

11 AKOHOLIZM Utrata kontroli nad ilością wypijanego alkoholu oraz picie
mimo nieprzyjemnych konsekwencji, które ono za sobą niesie. Alkohol bardzo szybko jest wchłaniany przez organizm. Dostaje się do krwioobiegu, a za jego pośrednictwem do mózgu. Działanie alkoholu zaczyna się już po kilku minutach od spożycia. Uważa się, że u młodych osób przebieg uzależnienia może być szybki. Większość ciężko uzależnionych od alkoholu rozpoczęła picie alkoholu w okresie dojrzewania.

12 AKOHOLIZM Prowadzi do chorób: psychicznych, schorzeń wątroby, nerek,
żołądka, serca itd. Zwiększa przestępczość, sprzyja szerzeniu się wielu chorób. Leczenie choroby alkoholowej jest bardzo trudne i skomplikowane. Około 70% pacjentów po terapiach nie osiąga trwałych efektów.

13 NARKOTYKI Uzależnienie jest chorobą, która sprawia przede
wszystkim silny ból fizyczny i psychiczny. Najprostszym sposobem uśmierzenia tego bólu jest przyjęcie środka- tym środkiem jest narkotyk, przyjmowany w coraz większych dawkach. Na brak dawki organizm reaguje głodem narkotycznym, czyli bólem mięśni, niepokojem, mdłościami, biegunką, halucynacjami, delirium aż do zapaści włącznie. Jest to uzależnienie fizyczne. Towarzyszy mu uzależnienie psychiczne, które charakteryzuje brak zainteresowania czymkolwiek.

14 NARKOTYKI FAZY UZALEŻNIENIA:
I - Impreza u znajomych, uczę się zażywać aby poznać efekt, ułatwiony dostęp do grupy, zwykle „przy okazji.” II – poszukiwanie cenników, wiem gdzie mogę go zdobyć, wiem jaka dawka poprawi moje samopoczucie, zaczynam podwójne życie, umiem się maskować, zwiększony czas na poszukiwanie środka, odrzucenie znajomych.

15 NARKOTYKI III- narkotyk staje się lekarstwem na ból, niepokój, złe samopoczucie, zwiększa się dawki, dochodzi do utraty przytomności, zatrucia, pozory nie są już istotne , rozpoczynają się kłopoty z prawem (brak pieniędzy na zakup), zerwanie więzi z rodziną, organizm jest wycieńczony. IV – bierze się po to aby w miarę funkcjonować, brak oznacza ból, organizm jest już wyniszczony, częsta zapaść, DEGRADACJA I ŚMIERĆ

16 „ .. IM WIĘCEJ SPRAW NARKOTYK POMAGA CI „ZAŁATWIĆ”, TYM WIĘKSZE SZANSE NA TO, ŻE PEWNEGO DNIA ZAŁATWI I CIEBIE…”

17

18 DZIĘKUJĘ


Pobierz ppt "UZALEŻNIENIA I PROFILAKTYKA ZDROWOTNA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google