Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MASAŻ RELAKSACYJNY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MASAŻ RELAKSACYJNY."— Zapis prezentacji:

1 MASAŻ RELAKSACYJNY

2 Masaż jest to zabieg zarówno leczniczy jak i relaksacyjny
Masaż jest to zabieg zarówno leczniczy jak i relaksacyjny. W pełnym spektrum jego działania powoduje on zarówno reakcje fizyczne (bezpośrednie) na poziomie ciała oraz (pośrednie) psychiczne lub mentalne a także energetyczne, a w niektórych kulturach także duchowe.

3 Zabieg ten polega na mechanicznym pobudzaniu tkanek najczęściej za pomocą rąk przy pomocy określonych  technik wywierających na nie uciski. Skutkiem takiego działania jest powstanie odczynu (miejscowego bądź ogólnego) w odpowiedzi na działający bodziec. Wyróżnia się wiele rodzajów masażu, które dopasowujemy zależnie od potrzeb.

4 Rodzaje masażu Masaże możemy podzielić na: leczniczy (klasyczny),
relaksacyjny, kosmetyczny, sportowy.

5 MASAŻ LECZNICZY Masażem leczniczym (klasycznym) nazywamy zespół różnych zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny, przez powierzchnię ciała, działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki i wiązadła stawowe, a także w postaci zmian odruchowych oddziałując na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy, do narządów wewnętrznych włącznie.

6 MASAŻ RELAKSACYJNY Celem tego masażu jest zniesienie napięcia mięśniowo - nerwowego i psychicznego a tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia i odprężenia.Szczególnie przydatny po długotrwałym wysiłku fizycznym, jak i psychicznym. W masażu tym wykonywane są: łagodne, powolne głaskania, rozcierania podłużne, ugniatania uciskowe, rozstrząsanie.

7 MASAŻ KOSMETYCZNY Wykonywany jest on w gabinetach kosmetycznych, spa oraz gabinetach fizjoterapeutycznych jako masaż twarzy i szyi. Jego działanie jest miejscowe, powodując zaróżowienie skóry, pobudzenie krążenia, rozszerzenie naczyń krwionośnych. Efektem jest lepsze dotlenienie, zwiększa się bowiem dopływ krwi tętniczej do masowanych obszarów.

8 MASAŻ SPORTOWY Wykonywany jest sportowcom w formie przygotowania do treningu lub zawodów oraz jako uzupełnienie rozgrzewki. Ma on na celu także wspomaganie leczenia kontuzji oraz regenerację organizmu po wykonanym wysiłku fizycznym.

9 Warunki potrzebne do wykonania masażu
odpowiednie warunki i atmosfera, aby osoba masowana czułą się komfortowo i bezpiecznie temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około ºC światło powinno by rozproszone, by nie padało bezpośrednio na osobę masowaną, zaleca się stosowanie światła różnego rodzaju (zielone, czerwone lub niebieskie), które działają uspokajająco i regenerująco wskazane jest uruchomienie nawilżacza powietrza czy zapalenie kadzidełka z zapachem dostosowanym oczywiście do upodobań pacjenta.

10 Warunki cd. stół do masowania powinien mieć rozmiary 200x80 centymetrów, masowany przyjmuje wygodną pozycję dla siebie, terapeuta może zasugerować mu optymalną pozycję podczas zabiegu, najczęściej w leżeniu tyłem pod stawy kolanowe i pod kark podkłada się wałek, zagłówek unosi do kąta około 30-40º, kończyny górne leżą wzdłuż tułowia, w pozycji leżenia przodem pod stawy skokowe kładzie się wałek albo stopy znajdują się poza stołem, kończyny górne ułożone są wzdłuż tułowia albo ponad głową.

11 Przed przystąpieniem do masażu relaksacyjnego lub sesji terapeutycznej klient może wykonać ćwiczenia izometryczne polegające na napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Szczególnie potrzebne jest to w przypadku osób nie potrafiących się zrelaksować, które przez większą część czasu narażone są na stres.

12 Przykłady: Pw- w pozycji siedzącej lub stojącej Ruch-podniesienie rąk do góry z maksymalnym ich wyciągnięciem-wdech, opuszczenie rąk wydech Pw- leżenie na plecach i ułożenie rąk wzdłuż tułowia Ruch- wdech napięcie całego organizmu bez wykonywania ruchów, wydech- rozluźnienie, możliwość poruszania rękami, nogami Pw - leżenie na plecach, ręce pod pośladkami, współćwiczący (terapeuta) siedzi za głową klienta Ruch-klient wykonuje napinanie mięśni karku i naciskanie głową na rękę terapeuty

13 Wpływa masażu na organizm człowieka
Prawidłowo wykonany masaż powoduje: Podwyższenie temperatury skóry Zwiększenie szybkości przepływu krwi Ułatwienie wymiany tlenowej Obniżenie tonusu mięśniowego Przyspieszenie wypoczynku po wysiłku fizycznym

14 Techniki masażu Głaskanie to technika, która zawsze zaczyna i kończy masaż, nie można jej pominąć a wręcz przeciwnie można do niej ograniczyć cały zabieg. Zależnie od siły docisku głaskanie powoduje obniżenie lub podniesienie pobudliwości zakończeń nerwów czuciowych, przez co ma działanie uspokajające lub pobudzające na ośrodkowy układ nerwowy (długotrwałe głaskanie nawet znieczulające). Poza tym technika ta, zwiększa napięcie skóry, dzięki czemu staje się ona gładsza, bardziej sprężysta i elastyczna, przyśpiesza gojenie, wzmaga przemianę materii w tkankach skóry i szybsze odprowadzanie obrzęków.

15 Rozcieranie wykonuje się silniej i energiczniej niż głaskanie
Rozcieranie wykonuje się silniej i energiczniej niż głaskanie. Technika ta prowadzi do silnego przekrwienia masowanych części ciała, przez co ułatwia i przyśpiesza wchłanianie obrzęków, i krwiaków pourazowych, likwidowanie stwardnień mięśniowych, oraz blizn i zrostów. Wyciskanie jest odmianą głaskania głębokiego, które oddziałuje na skórę i tkanki głębiej położone. W masażu leczniczym stosuje się go w drenażu limfy, w celu zwiększenia szybkości przepływu krwi i limfy, ułatwienia dopływu do tkanek krwi utlenionej. Jest to technika bardzo pomocna przy wszelkich zaburzeniach przemiany materii, otyłości na tym tle czy cellulicie.

16 Ugniatanie jest podstawową techniką w masażu klasycznym, oddziałująca przede wszystkim na tkankę mięśniową. Jej celem jest usunięcie produktów zmęczenia z mięśnia, przyśpieszenie jego ogólnej regeneracji po wysiłku czy uszkodzeniu. Intensywność techniki powoduje duże przekrwienie masowanego obszaru, co wpływa na lepsze odżywianie mięśni i zwiększa ich elastyczność. Oklepywanie jest techniką bardzo silnych bodźców mechanicznych. Reakcję mięśnia na nią porównać można z reakcją na działanie impulsów prądów małej częstotliwości; krótkie, szybkie, sprężyste uderzenia w poprzek mięśnia wywołują wyraźne skurcze.Lekkie uderzenia działają uspokajająco i znieczulająco, silne zaś zdecydowanie pobudzająco.

17 Wstrząsanie jest techniką, która wprawia w łagodny, drgający ruch masowane mięśnie. Wykonywane spokojnie działa rozluźniająco, zaś wykonywane energicznie pobudzająco. Wibracja polega na wykonywaniu bardzo szybkich ruchów o dużej częstotliwości ale małej amplitudzie drgań. Stosuje się ją głównie w masażu kręgosłupa oraz wzdłuż przebiegu nerwów obwodowych aby obniżyć nadmierną pobudliwość ośrodkowego układu nerwowego i nerwów obwodowych.

18 ostre stany zapalne stawów i ścięgien wylewy krwawe
Przeciwwskazania do wykonania masażu ostre stany zapalne stawów i ścięgien wylewy krwawe choroby dermatologiczne skóry stany gorączkowe nowotwory zapalenie żył choroby zakaźne menstruacja wczesne stany po złamaniach wszelkie choroby przebiegające w stanie zapalnym i ostrym


Pobierz ppt "MASAŻ RELAKSACYJNY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google