Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

VI Gostyńska Gra Miejska „Śladami tajemnicy sprzed wieków– Gostyń 1910”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "VI Gostyńska Gra Miejska „Śladami tajemnicy sprzed wieków– Gostyń 1910”"— Zapis prezentacji:

1 VI Gostyńska Gra Miejska „Śladami tajemnicy sprzed wieków– Gostyń 1910”

2 Współpraca i wsparcie projektu MOANA Muzeum Gostyń GOK Hutnik ZGKiM OSiR www.gaso-gostyn.pl Kawiarnia "Kameralna" Pizzeria Texas www.wnętrzezesmakiem.pl ZUPTOR PARLAMENTARZYŚCI: Andrzej Dera Jan Dziedziczak Marian Poślednik Adam Rogacki Wojciech Ziemniak

3

4 SCENARIUSZ Gra dotyczy odkrycia tajemniczego mordercy, który grasuje w Gostyniu w 1910 roku. Scenariusz w części powiązany z książką „Tajemnica domu zacnego Szkota”

5 Pytania pojawiały się co tydzień, w każdą sobotę kwietnia o godzinie 17.00. Punktacja zależała od ilości udzielonych poprawnie odpowiedzi. Na przykład: 20 zespołów udzieliło poprawnej odpowiedzi, wówczas zespół, który najszybciej odpowiedział otrzymał 20pkt, następny 19 itd. Do etapu ulicznego przechodzi minimum 10 zespołów, które uzyskały największa ilość punktów. W każdy piątek pojawiała się opowieść wprowadzająca w klimat epoki oraz fabuły Gry.

6 Zespoły w etapie ulicznym Bakłażany Bardzo Normalnie Walnięte Ksiązniczki Bractwtwo Nocy i Mgły EKA Gang Olsena Gryfoni Infiniti Podwale Replikanci Tkacze Zabójcze Liski

7 VI Gostyńska Gra Miejska etap uliczny 23 maja 2015

8 Gostyń, 23 maja 1911 Asystent sądowy Adam Karski został postrzelony w pobliżu gostyńskiego targowiska dziś rano. Obecnie stan jego poprawia się i odzyskał na krótko przytomności po operacji. Niestety nie mógł jeszcze mówić i skreślił tylko kilka zdań na kartce. Lekarz dyżurny nie potrafił zrozumieć jej sensu, ale może Wam się uda. Musicie się pospieszyć: groźny morderca jest na wolności i może w każdej chwili ponownie uderzyć…

9

10 Gazeciarz na Entenstrasse Ulica Kacza. Alek Kędziora sprzedaje gazety. Ale trzeba dać mu 10 fenigów. Skąd? Nie zespoły mają przecież monet z początku XX wieku. Trzeba poszukać w innych punktach i ewentualnie wrócić.

11

12 W gazecie Gostiner Kleisblatt info: Zaginięcie żydowskiego kupca W dniu 23 maja 1911 roku rankiem stwierdzono zaginięcie Natana Flajszfarba. Wczesnym rankiem nie otworzył swojego sklepu i szereg ludzi spragnionych ciepłych bułeczek musiało obyć się smakiem. Liczono, że może handlowiec zaspał, ale kiedy klienci i przyjaciele pojawili się przed jego domem, nie otwierał drzwi. Około południa zaniepokojeni sąsiedzi zawiadomili policję, która w trosce o obywateli – wszak pan Natan mógł zasłabnąć – wyważyła drzwi mieszkania Flajszfarba. Nie znalezione jednak nikogo. Na szczęście, bo obawiano się, że mógł on dostać jakowego udaru i spodziewano się znaleźć go w ciężkim stanie. Samo zniknięcie tego lubianego członka gostyńskiej społeczności jest jednak zadziwiające. Szczególnie, że nie mówił on nikomu o zamiarze wyjazdu, a nawet umawiał się na wtorek 23 maja z kilkoma kontrahentami. Policja szuka go więc jako zaginionego. Po raz ostatnio widziano go wieczorem, ubranego w szare spodnie i żółtą koszulę. Na szyi miał czerwoną apaszkę i brązowe buty.

13 Ta informacja wyjasnia, że trup pod mostem to Flajszfarb, oraz że Balicki nie ma obecnie nikogo, kto mógłby poświadczyć jego alibi (w jednym z opowiadań Flajszfarb twierdził, że w dniu zamordowania Pilońskiej, Balicki był u niego od rana).

14 Na drugiej stronie wnikliwy gracz znajduje informację:

15 Zamów coś u Klaszczyńskiego Strzelnica. Stoliki. Agent mówi: Co podać? Może anyżówkę? Pan Ambroży zawsze ją pija, a z kolei pan Ratzky to koniaczek lubi. Po 10 marek jedynie. No to może wodę sodową? Panowie przyjaciele pana Karskiego? To powiem coś wam na stronie: mam dla was mapę. Wskazówka: Balicki pije anyżówkę. Tak pachniało w mieszkaniu zamordowanej i taki zapach jest na trupie pod mostem. Kwestia o Ratzky`m dla zmylenia.

16

17

18 Przy prądzie, a pod drogą. Sprawdź kieszenie. Prąd pod drogą, czyli prąd rzeki pod mostem. Ulica Powstańców/Mostowa. Trup Flajszfarba pod mostem. Ma w kieszeni dziesięciofenigówkę, która umożliwia zakup gazety oraz fragment listu: Nie mam zamiaru dłużej dać się szantażować! To czego pan ode mnie wymaga, przerasta moje …… Nie chcę być wplątany w morderstwo. Wskazówka: Trup zapachem wskazuje na sprawcę (anyżówkę pije Balicki). Wynika, że Flajszfarb był szantażowany (wspominał w opowiadaniu, że Pauzer chciał go szantażować, ale nie znalazł „haka” – deportacja do zaboru rosyjskiego i list gończy carskiej Ochrany. W innym opowiadaniu Balicki wygadał się, że Pauzer nie potrafi współpracować z Ochraną. Szantażowany Flajszfarb miał zapewnić alibi Balickiemu).

19

20 Das Haus von Basil Główny bohater opowiadań – Adam Karski ma psa Bazyla. Mieszka w domu urzędniczym. Należy więc szukać psiej budy w kamienicy przy Placu Karola Marcinkowskiego. W środku notatnik Pauzera..

21

22 20 marca: Ten głupek Ratzky nawet nie zdaje sobie sprawy, jakie dokumenty trafiły w moje ręce. Nie wiem jeszcze szczegółów, a na pewno nie chodzi tu o jakieś drobne, o które ostatnio ciągle musiałem walczyć. Tylko jeszcze dokładnie nie wiem, co tu, w Gostingen ukryto. 24 marca: Balicki jest chytry i pazerny, może popsuć mi moje plany. Muszę na niego uważać, żeby się nie domyślił. Dobrze, że już nie łączą mnie z nim żadne interesy. Wokół sami debile. Ratzky coraz bardziej działa mi na nerwy, ale ostatnio zapoznał się z jakimś polaczkiem, który mieszka na parterze. 25 marca: Ten list, który przyszedł dziś rano bardzo mnie intryguje. Skąd jakiś znajomy, czy nieznajomy mi człowiek proponuje pomoc w rozwiązaniu zagadki? Skąd wie, że szukam jakiś informacji na temat tego Staszka? Sądziłbym bym, że to może Smołrzyńska, bo ona tłumaczyła tekst, ale informator to mężczyzna.

23 Widziałem zamaskowanego człowieka uciekającego spod moich drzwi po włożeniu listu na wycieraczce. Ten chód wydawał mi się znany… Albo zaczynam głupieć? Umówił się na jutro rano na dworcu, gdzie mam przynieść wszystkie notatki, a on pomoże rozwiązać zagadkę. Nie jestem głupi, wezmę tylko część notatek. Inaczej może uprzedzić mnie w zdobyciu skarbu. Ale mogę zapłacić mu za wszelkie ważkie informacje. Wskazówka: Mylny trop w stronę Ratzkiego. Info o tym, że „już” nie współpracuje z Balickim (można domyślić się, że razem zajmowali się szantażem), oraz że jest pazerny. Jest info, że ktoś przesłał mu list w którym proponował współpracę i informacje o Staszku.

24 Pierwszy dom za siedzibą landrata Landrat to starosta. Pierwszy dom za starostwem przy ulicy Wrocławskiej Stolik. Dwie osoby popijają oranżandę. Odpowiadają na hasło: A racja, racja! Ostatnio, chyba 25 kwietnia siedziałem w Cukierni u Duchlińskiego, kiedy wpadł ten goniec sądowy, jak mu tam, Alek po dwie szneki z glancem, bo go wysłał pisarz sądowy Balicki. A Duchliński jak na złość nic nie miał, tylko jakieś ciastka. No, młody wziął, bo jak mówił zamawiający głodny jak sto psów, bo od rana nic nie jadł. Tam wszyscy kupują, bo potem był i pan Karski. I Ratzky z Gubańskim weszli na pyszne pączki. Wskazówka: Runęło alibi Balickiego. Jeżeli miał być od rana w dniu zabójstwa Pilońskiej u Flajszfarba i jadł, to dlaczego wysłał Alka po szneki.

25

26 Dom pastora Pastorówka. Pastor: Pauzer to nie był wierzący człowiek, ale jak przystało na urzędnika na nabożeństwa przychodził. Tym bardziej się zdziwiłem, jak przyszedł do mnie i zaczął wypytywać o historię Gostynia. Ja się na tym nie znam, więc nie bardzo mogłem mu odpowiedzieć. Mówił, że szukają czegoś i że mógłby się odwdzięczyć. Że ma już jakiś ślad i tylko krok dzieli go od odkrycia czegoś. Pytał, czy wiem co to gabalus. To z łaciny „szubienica”, ale nie wiem czy mu pomogłem, bo odszedł jeszcze bardziej zafrapowany. Wychodząc bacznie się rozglądał. Wskazówka: Pauzer szuka info o Staszku. Widać, że nie rozwiązał jeszcze zagadki.

27

28 29238 Mapa na odwrocie. Różne numery. 29238 to góra zamkowa. Politzmaister: Wiem, że Karskiemu udało się ustalić, że w tych zabójstwach sprawy państwowe czy polityczne były bez znaczenia. Wspominał coś, że początkowo szedł złym tropem. Karski prosił mnie o przywiezienie z Poznania akt osobowych Pauzera. Nie było to trudne. Oto one:

29 Vorname: Ottp Name: Pauzer Geboren: 29 september 1864, Berlin Charakteristic: Pracownik sumienny, skrupulatny, lecz mało błyskotliwy. Nie pijący. Problemy interpersonalne. Kiepskie relacje ze zwierzchnikami: unika kontaktów towarzyskich. Kariera w poznańskiej prokuraturze zakończona w 1908 roku skandalem związanym z udowodnieniem kilkakrotnych szantaży na osobach zagrożonych aresztowaniem. Nie zwolniony ze służby publicznej ze względu na stałe braki kadry. Skierowany na prowincję, Wskazówka: Pauzer nie pił. Był zamieszany w afery szantażu.

30

31 Wyjaśnienie Mordercą był Ambroży Balicki. Początkowo łączyły go brudne interesy z Pauzerem. Szantażował Flajszfarba, który dał mu alibi. Balicki postanowił jednak samemu odnaleźć tajemniczy skarb masoński, który odkrył Staszek. Wydaje mu się, że zna odpowiedź i poradzi sobie bez pomocy Pauzera, którego likwiduje. Flajszfarb, kiedy dowiedział, że poprzez szantaż daje alibi mordercy, postanowił zgłosić się na policję. Dlatego zginął.

32 Podziękowania dla agentów Członkowie stowarzyszenia Forum Demokratyczne: Krystyna Hejnowicz, Ewa Kuciak, Elżbieta Marciniak, Przemysław Burzyński, Mikołaj Jackowiak i Marcin Maciejewski. Honorata Kuc Talaga, Elżbieta Skorupska, Julia Eitner, Bartosz Lenarczyk, Adrianna Skorupska, Klaudia Wabińska.

33


Pobierz ppt "VI Gostyńska Gra Miejska „Śladami tajemnicy sprzed wieków– Gostyń 1910”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google