Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISTORIA ROWERU.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISTORIA ROWERU."— Zapis prezentacji:

1 HISTORIA ROWERU

2

3 TWÓRCA ROWERU Karl Drais  urodził się 29 kwietnia 1785 w Karlsruhe, zmarł 10 grudnia 1851 – niemiecki wynalazca, twórca roweru. Najbardziej znanym pomysłem Karla jest pierwowzór roweru z 1817, pierwszy jednoślad z kierownicą. Rower Karla posiadał obrotowy widelec przedni, co umożliwiało skręcanie bez zsiadania z roweru i to różniło jego konstrukcję od wcześniejszych maszyn biegowych. Nie posiadał jeszcze pedałów i napędzany był poprzez odpychanie nogami od ziemi.

4 PRZYKŁADY ROWERÓW Welocyped – pierwotny rower nieposiadający łańcucha ani hamulców, często z bardzo dużym kołem przednim oraz z małym kołem tylnym (bicykl), niekiedy z dwoma kołami tylnymi (tricykl).Pojazdy te najczęściej były napędzane pedałami osadzonymi na osi przedniego koła.

5 Rower – jedno lub wielośladowy pojazd drogowy napędzany siłą mięśni poruszających się nim osób za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami. Obecna polska nazwa pochodzi od brytyjskiej firmy Rover, która dawniej produkowała rowery.

6 KONIEC

7 LINKI: - „Wikipedia” - „Google Grafika”
Autorzy prezentacji: - Zuzanna Lipczewska kl.3a - Maja Sikorska kl.3a


Pobierz ppt "HISTORIA ROWERU."

Podobne prezentacje


Reklamy Google