Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak dobrze i efektywnie się uczyć? część IV Czytanie ze zrozumieniem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak dobrze i efektywnie się uczyć? część IV Czytanie ze zrozumieniem."— Zapis prezentacji:

1 Jak dobrze i efektywnie się uczyć? część IV Czytanie ze zrozumieniem

2 Czytanie ze zrozumieniem to: spostrzeganie obrazów graficznych, zapamiętanie sensu czytanych wyrazów, domyślanie się dalszego ciągu czytanego tekstu, kojarzenie znaczeń w pewne całości myślowe.

3 Czytanie głośne a ciche CZYTANIE GŁOŚNE czytanie całymi wyrazami zgodnie z ich brzmieniem, z uwzględnieniem znaków przestankowych oraz pauz logicznych, przy zachowaniu odpowiedniej intonacji. CZYTANIE CICHE zrozumienie ogarniętego wzrokiem tekstu, czytaniu tekstu wyrazami (cząstkami wyrazów) wyłącznie wzrokiem.

4 Aby rozumieć tekst, dziecko powinno najpierw nauczyć się czytać głośno. POPRAWNE CZYTANIE Mała księżniczka szła przez las. „Och! Jak tu pięknie!” – powiedziała rozglądając się po okolicy. W tym momencie pojawiła się nieznajoma królowa… BŁĘDNE CZYTANIE „Mała księżniczka szła przez las och jak tu pięknie powiedziała rozglądając się po okolicy w tym momencie pojawiła się nieznajoma królowa.”

5 Czytanie płynne Zdognie z nanjwoymszi baniadmai perzporawdzomyni na bytyrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia kojnoleść ltier przy zpiasie dengao sołwa. Nwajżanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia lteria była na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu. Dzijee sie tak datgelo, ze nie czamyty wyszistkch lteir w sołwie, ale cłae sołwa od razu.

6 Dlaczego warto czytać płynnie i szybko? oczy osoby czytającej szybko mniej się męczą – wykonują zaledwie 100 ruchów na jednej stronie, oczy osoby czytającej wolno wykonują aż 500 ruchów, osoba, która czyta szybko jest bardziej skoncentrowana – rozumie tekst o 40% lepiej.

7 Temperament i uzdolnienia a czytanie sangwinicy i cholerycy czytają szybciej niż inni, wzrokowcy najłatwiej opanowują techniki czytania, słuchowcy mają potrzebę werbalizacji podczas czytania.

8 Czytanie w szkole najważniejsza jest koncentracja, cisza na lekcji sprzyja skupieniu się, szkoła dba o to, by warunki środowiskowe nie dekoncentrowały uczniów, nauczyciel wspomaga dzieci w nauce.

9 A w domu? powielajmy przykłady ze szkoły, czytajmy jeszcze raz, dbajmy o koncentrację, ciszę, atmosferę, możemy nawet więcej, bo nie pracujemy w grupie, wybierajmy interesujące dla dziecka pozycje książkowe.

10 Jak pomóc dziecku w domu? dobre oświetlenie, regulowana lampka, wyłączony telewizor, komputer, może być włączona spokojna, relaksująca muzyka, dajmy dobry przykład - sami też sięgnijmy po książkę, czytajmy swojemu dziecku, w podróży lub w korku nieocenione stają się audiobooki – książki czytane przez lektora.

11 Czytanie ze zrozumieniem czytajmy razem w domu – wystarczy 20 minut dziennie, zadajmy proste pytania – od łatwiejszych do trudniejszych, róbmy wizualizacje, wykorzystujmy intonację, dyskutujmy o tekście, wyjaśniajmy wątpliwości. Dzieci uczą się od nas – zadbajmy o ich rozwój.

12 Polecane do czytania bajki terapeutyczne, komiksy, brak podziału na książki dla dziewczynek/chłopców, jeśli dziecko nas o to prosi, czytajmy kilka razy tę samą książkę,

13 Dziękujemy za uwagę Zespół Opieki Psychologiczno – Pedagogicznej Prezentacje dostępne są na stronie internetowej naszej szkoły www.sp231.waw.pl w zakładce Wars i Sawa


Pobierz ppt "Jak dobrze i efektywnie się uczyć? część IV Czytanie ze zrozumieniem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google