Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak zapalić zapałkę w stanie nieważkości?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak zapalić zapałkę w stanie nieważkości?"— Zapis prezentacji:

1 Jak zapalić zapałkę w stanie nieważkości?

2 Aby odpowiedzieć na to pytanie, należałoby przede wszystkim wyjaśnić, czym jest nieważkość, ponieważ pojęcie to często jest mylone. NIEWAŻKOŚĆ to stan, w którym na ciało działa tylko siła grawitacji. Poza nią na ciało nie może działać wtedy żadna inna siła. Powoduje to, że będąc w stanie nieważkości odnosi się wrażenie, iż ciało traci swój ciężar, choć jego masa nie ulega żadnym zmianom.

3

4 Co dzieje się gdy zapalamy zapałkę?
Zapalając zapałkę pocieramy ,,główką’’ (na której znajduje się siarka i inne podobne substancje) o bok pudełka (Gdzie znajduje się m.in. fosfor czerwony). Potarcie powoduje wzrost temperatury do 200ْ Celsjusza i zapalenie się ,,główki”

5 Skoro potarcie zapałki spowodowało wzrost temperatury, to możemy wywnioskować, że nastąpiło tarcie, ponieważ to jemu towarzyszą takie objawy.

6 WZROST TEMPERATURY, KTÓRY POWODUJE ZAPALENIE ZAPAŁKI
F ZAPAŁKI WZROST TEMPERATURY, KTÓRY POWODUJE ZAPALENIE ZAPAŁKI

7 W jaki sposób obliczamy tarcie
W jaki sposób obliczamy tarcie? T = f • FN Gdzie f to współczynnik tarcia, który informuje nas o tym, jak bardzo ,,chropowate’’ powierzchnie mają pocierane ciała. Fn to siła jaką wywieramy na ciało pocierane. Wniosek z rozważań: Aby zapalić zapałkę, musi pojawić się zjawisko tarcia, występujące pomiędzy draską a zapałką.

8 Trudno jest nawet wyobrazić sobie stan nieważkości: jakie ruchy możemy wówczas wykonywać i jakie będą ich skutki. Dlatego posłużę się przykładem - stacją kosmiczną, aby wytłumaczenie było bardziej przejrzyste…

9

10 Gdy w jednym ręku trzymamy zapałkę a w drugim pudełko z draską i potrzemy je o siebie, zapałka zapali się. Będzie to taka sama sytuacja jak w warunkach normalnych, z tą różnicą, że człowiek w stanie nieważkości po wykonaniu ruchu może ,,wirować’’ w powietrzu.

11 Wyobraźmy sobie teraz, że zapałka i pudełko ,,fruwają’’ w stanie nieważkości. Jedyny ruch jaki możemy wykonać to nadanie pudełku pewnej prędkości.

12 Trzymamy w ręku pudełko
Trzymamy w ręku pudełko. Wykonujemy jeden ruch – nadajemy mu prędkość (rzucamy je) w kierunku znajdującej się niedaleko zapałki.

13 NIEWAŻKOŚĆ NIEWAZKOŚĆ NIEWAŻKOŚĆ ZAPAŁKI NIEWAŻKOŚĆ
Gdy pudełko rzucimy pod idealnym kątem, takim, że draska potrze się o ,,główkę’’ zapałki, powinna się ona zapalić. NIEWAŻKOŚĆ ZAPAŁKI NIEWAŻKOŚĆ

14 Ważne jest jednak jakiej siły użyjemy do rzutu.

15 Temat pracy brzmi: ,,Jak zapalić zapałkę w stanie nieważkości
Temat pracy brzmi: ,,Jak zapalić zapałkę w stanie nieważkości?’’ Problem ten starałam się rozważyć pod rożnym kątem. Wg mnie i moich rozmyślań w momencie gdy człowiek znajdzie się w stanie nieważkości i trzyma w jednym ręku zapałkę, a w drugim pudełko z draską, i potrze je o siebie - zapaliłyby się. Starałam się jednak zminimalizować ruchy jakie mógłby wykonać człowiek. Gdy ruchem człowieka jest tylko ,,popchnięcie’’ pudelka, zadanie jest o wiele trudniejsze. Jednak według mnie - możliwe.

16 Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji Ewa Aleksandrzak


Pobierz ppt "Jak zapalić zapałkę w stanie nieważkości?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google