Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NASZA SZKOŁA Zespół Szkół im. B. Głowackiego. GENEZA ŚWIĘTA SZKOŁY Od roku 1999 dobrą tradycją Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach stały.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NASZA SZKOŁA Zespół Szkół im. B. Głowackiego. GENEZA ŚWIĘTA SZKOŁY Od roku 1999 dobrą tradycją Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach stały."— Zapis prezentacji:

1 NASZA SZKOŁA Zespół Szkół im. B. Głowackiego

2 GENEZA ŚWIĘTA SZKOŁY Od roku 1999 dobrą tradycją Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach stały się obchody Święta Szkoły w dniu 4 kwietnia.

3 GENEZA ŚWIĘTA SZKOŁY Data ta wiąże się z naszą narodową historią.

4 RACŁAWICE W POWIECIE MIECHOWSKIM

5 PANORAMA WSPÓŁCZESNYCH RACŁAWIC

6 GENEZA ŚWIĘTA SZKOŁY Przed ponad 200 laty na polach Racławic rozegrała się jedna z ważniejszych bitew powstania kościuszkowskiego.

7 BITWA POD RACŁAWICAMI obraz Jana Matejki

8 GENEZA ŚWIĘTA SZKOŁY W niej zaznaczył się swoją odwagą i męstwem chłop z Rzędowic WOJCIECH BARTOSZ GŁOWACKI – patron naszej szkoły. – patron naszej szkoły.

9 WOJCIECH BARTOSZ GŁOWACKI Chłop pańszczyźniany rodem z Rzędowic urodził się około 1765 roku. Jako rekrut dymny został powołany pod broń w wieku około 30 lat.

10 WOJCIECH BARTOSZ GŁOWACKI Jak głosiła jedna z pieśni ludowych – był to człowiek zawadiacki : „Bo czy w karczmie, czy w domu Czy to taniec, wesele, Nie dał bruździć nikomu, Wszędzie był sam na czele”

11

12 POWOŁANIE DO WOJSKA Wojciech Bartosz został powołany do wojska na mocy uchwały Komisji Porządkowej województwa krakowskiego z dnia 25 marca 1794 roku za sprzeciwianie się administracji dworskiej, która wysunęła go jako rekruta, aby pozbyć się kłopotów z nim związanych.

13 PIERWSZA BITWA BARTOSZA Już 4 kwietnia 1794 roku doszło do pierwszego poważnego starcia wojsk polskich z rosyjskimi.

14 PIERWSZA BITWA BARTOSZA W pobliżu wsi Racławice stanęli naprzeciw siebie naczelnik insurekcji Tadeusz Kościuszko i generał rosyjski Tormasow, który najbardziej odpowiedzialne zadanie powierzył artylerii.

15 PIERWSZA BITWA BARTOSZA Zdążyła ona jednak oddać tylko jedną salwę, gdyż kosynierzy naczelnika Kościuszki zniszczyli rosyjską artylerię. Dokonując szybkiego ataku zdobyli baterię armat.

16 PIERWSZA BITWA BARTOSZA Najszybszym i najskuteczniejszym z kosynierów był Wojciech Bartosz.

17 ZWYCIĘSKI WOJCIECH BARTOSZ NA ZDOBYTEJ ARMACIE

18 NAGRODA ZA BOHATERSKĄ POSTAWĘ Za męstwo i odwagę okazaną w walce naczelnik Kościuszko mianował Wojciecha Bartosza chorążym świeżo utworzonych Grenadierów Krakowskich

19 ZAGRODA BARTOSZA Za zasługi w Bitwie pod Racławicami Wojciech Bartosz został zwolniony z poddaństwa i otrzymał w dziedziczne posiadanie zamieszkiwaną przez siebie zagrodę.

20 MUZEUM KOŚCIUSZKOWSKIE W RACŁAWICACH

21

22 ZMIANA NAZWISKA W związku z nominacją na oficera, zmianie uległo również nazwisko naszego patrona, nazwisko naszego patrona, z chłopskiego Bartosz z chłopskiego Bartosz na Głowacki

23 ZMIANA NAZWISKA „Bartoszowi rzekł Naczelnik, że jest chłopem chwackim – chłopem tobie więcej nie być ! - więc zwię cię – Głowacki”

24 NASZ PATRON Od 7 stycznia 1950 roku imię bohatera spod Racławic nosiło proszowickie imię bohatera spod Racławic nosiło proszowickie Liceum Ogólnokształcące

25 NASZ PATRON W dniu 4 kwietnia 2003 roku jego imię nadano całemu Zespołowi Szkół jego imię nadano całemu Zespołowi Szkół w Proszowicach

26 NASZ PATRON

27 4 KWIETNIA 2003 Przy okazji nadania Zespołowi Szkół imienia Bartosza Głowackiego Rada Rodziców ufundowała nowy sztandar, który został przekazany młodzieży

28 PRZEKAZANIE SZTANDARU

29 HYMN SZKOŁY a „ Krakowiak Kościuszki „ autorstwa Marcelego Skałkowskiego stał się hymnem szkoły a „ Krakowiak Kościuszki „ autorstwa Marcelego Skałkowskiego stał się hymnem szkoły

30 HYMN SZKOŁY Bartoszu, Bartoszu, Oj, nie traćwa nadziei, Bóg pobłogosławi, Ojczyznę nam zbawi

31 HYMN SZKOŁY Oj, ostre, oj ostre Oj, ostre, kosy nasze, Wystarczą na krótkie Moskiewskie pałasze!

32 HYMN SZKOŁY Nasz Bartosz, nasz Bartosz, Hej! pod Racławicami, Wykosił Moskali Ostrymi kosami.

33 HYMN SZKOŁY Wykosił, wykosił I zabrał armaty, A Kościuszko wołał: - Otóż mi to chwaty!

34 HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ SZKOŁY Historię naszej szkoły tworzyli wspaniali nauczyciele i pracownicy, i pracownicy, pełni pasji i zaangażowania rodzice oraz uczniowie. pełni pasji i zaangażowania rodzice oraz uczniowie.

35 HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ SZKOŁY Mury tej szkoły opuściło wielu znanych ludzi będących osobowościami w różnych dziedzinach nauki, kultury, polityki i kościoła.

36 HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ SZKOŁY Wielu spośród absolwentów odniosło znaczące sukcesy w życiu zawodowym.

37 HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ SZKOŁY Dużą liczbę nauczycieli we wszystkich szkołach powiatu i nie tylko stanowią absolwenci proszowickiego Zespołu Szkół stanowią absolwenci proszowickiego Zespołu Szkół

38 HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ SZKOŁY Dziś my tu obecni tworzymy jej teraźniejszość i jesteśmy jej przyszłością…


Pobierz ppt "NASZA SZKOŁA Zespół Szkół im. B. Głowackiego. GENEZA ŚWIĘTA SZKOŁY Od roku 1999 dobrą tradycją Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach stały."

Podobne prezentacje


Reklamy Google