Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Twórcy Ludowi Paszyna Rodzina Jasińskich. Maria Jasińska malarka ludowa Maria Jasińska – przyszła na świat 18.10.1962roku w Paszynie. Przez 8 lat chodziła.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Twórcy Ludowi Paszyna Rodzina Jasińskich. Maria Jasińska malarka ludowa Maria Jasińska – przyszła na świat 18.10.1962roku w Paszynie. Przez 8 lat chodziła."— Zapis prezentacji:

1 Twórcy Ludowi Paszyna Rodzina Jasińskich

2 Maria Jasińska malarka ludowa Maria Jasińska – przyszła na świat 18.10.1962roku w Paszynie. Przez 8 lat chodziła do szkoły w Paszynie. Następnie skończyła Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu. Potem skończyła dwuletnie Policealne Studia w Marcinkowicach. Pracowała jako księgowa na ulicy Gorzkowskiej. Zaczęła malować w wieku 11 lat. Zachęcona przez księdza Nitkę, malować nauczył ją Pan Franciszek Palka. Maria Jasińska – przyszła na świat 18.10.1962roku w Paszynie. Przez 8 lat chodziła do szkoły w Paszynie. Następnie skończyła Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu. Potem skończyła dwuletnie Policealne Studia w Marcinkowicach. Pracowała jako księgowa na ulicy Gorzkowskiej. Zaczęła malować w wieku 11 lat. Zachęcona przez księdza Nitkę, malować nauczył ją Pan Franciszek Palka. Pani Maria pracowała zawodowo a malarstwo było jej hobby. Pani Maria pracowała zawodowo a malarstwo było jej hobby. Brała udział w różnych konkursach plastycznych, wystawach zdobywając wiele nagród. Zmarła na raka 18.10.2002 roku. Brała udział w różnych konkursach plastycznych, wystawach zdobywając wiele nagród. Zmarła na raka 18.10.2002 roku. Rozmowa przeprowadzona z matką artystki i Martą Jasińską córką artystki

3 Obrazy na szkle Marii Jasińskiej Matka Boska Częstochowska Św. Kinga

4 Matka Boska Królowa Polski

5 Córka Marii Jasińskiej Marta z obrazem

6 Wywiad z Michałem Jasińskim rzeźbiarzem 1.Kiedy Pan zaczął rzeźbić ? -W 1975 roku. 2. Co Pana skłoniło do rzeźbienia ? -Ksiądz Edward Nitka zachęcił mnie do tego. Uznał że mam wielki talent tylko muszę Go odkryć. Więc zacząłem rzeźbić. Jednymi z pierwszych moich dziel były : szopki, aniołki, piety, świątki. 3.Kto nauczył Pana rzeźbić ? -Nikt mnie nie uczył, ponieważ uznałem, ze to jest bardzo proste i sam postanowiłem się nauczyć. 4. Czy brał Pan udział w konkursach ? -Tak, głównie był to wystawy. 5. Czy w muzeum w Paszynie znajdują się Pana prace ? -Znajdują się i jest ich naprawdę dużo. Znajdują się także w muzeum w Nowym Sączu. 6. Ile prac Pan sprzedał ? -Nie wiem, było ich tak dużo, że nie pamiętam ich ilości.

7 Rzeźby Michała Jasińskiego Matka Boża Maryja Św. Kinga Św. Jadwiga

8 Chrystus Frasobliwy

9 Katarzynie Jasińskiej. Katarzynie Jasińskiej. Katarzyna Jasińska przyszła na świat 16.10.1934 roku na Mszalnicy. Zaczęła swoją karierę malarską wraz ze swoją córką Marią Jasińską. Pani Katarzyna skończyła szkołę podstawową w Mszalnicy. Pracowała zawodowo, wychowywała dzieci i malowała obrazy. Techniki malowania na szkle nauczył ją pan Palka. Malarstwo na szkle stało się pasją dla niej i jej córki, brała również udział w wielu konkursach plastycznych. Katarzyna Jasińska przyszła na świat 16.10.1934 roku na Mszalnicy. Zaczęła swoją karierę malarską wraz ze swoją córką Marią Jasińską. Pani Katarzyna skończyła szkołę podstawową w Mszalnicy. Pracowała zawodowo, wychowywała dzieci i malowała obrazy. Techniki malowania na szkle nauczył ją pan Palka. Malarstwo na szkle stało się pasją dla niej i jej córki, brała również udział w wielu konkursach plastycznych.

10 Pani Katarzyna Jasińska z obrazem „Aniołki”

11 Bogumiła Jasińska. Urodziła się 03.03.1973 w Paszynie tam też uczęszczała do szkoły podstawowej. Następnie ukończyła szkole zawodową w Nowym Sączu. Malarstwa nauczyła ją Maria Jasińska. Stało się ono Jest jej wielką pasją, pani Bogumiła bierze udział w wielu konkursach, wystawach, maluje na spotkaniach plenerowych np. w sądeckim skansenie. Uczyła również nas malować na szkle. Jej prace wystawiane były w Polsce i za granicą np. na wystawie w Wiedniu. Jest zdobywczynią wielu prestiżowych nagród. Najbardziej lubi malować świętych, otoczone kwiatami i sceny z Biblii. Co roku jej dom odwiedza wielu kolekcjonerów sztuki ludowej. Synowie pani Bogumiły również zaczęli malować i rzeźbić. Talent na pewno odziedziczyli po rodzicach.

12 Boże Narodzenie

13 Piotr Jasiński. Przyszedł na świat 8.03.1964 roku. Chodził do szkoły w Paszynie przez 8 lat. Następnie uczył się w szkole zawodowej w Nowym Sączu. Z zawodu jest stolarzem, a z zamiłowania rzeźbiarzem. Rzeźbi od początku lat 70- tych. Na przełomie lat 70-tych do 80- tych zaczął malować na szkle. W swoim dorobku artystycznym ma wiele nagród i wyróżnień. Brał udział w ok. 20 wystawach i konkursach organizowanych przez regionalne ośrodki kultury i sztuki. Jego prace znajdują się w licznych muzeach oraz u wielu prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą. To dotyczy, także Marii, Katarzyny i Michała Jasińskich od lat 80-tych.

14 Rzeźby Piotra Jasińskiego Matka Boża z Dzieciątkiem

15 Rzeźba w trakcie wykonywania

16 Pracownia pana Piotra Jasińskiego

17 Prezentację wykonały do projektu „Na szkle malowane” w ramach programu EtnoLog – Zaloguj się na ludowo Marta Jasińska Sylwia Jurczak Małgorzata Głód Opiekun: Iwona Gargas


Pobierz ppt "Twórcy Ludowi Paszyna Rodzina Jasińskich. Maria Jasińska malarka ludowa Maria Jasińska – przyszła na świat 18.10.1962roku w Paszynie. Przez 8 lat chodziła."

Podobne prezentacje


Reklamy Google