Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Twórcy Ludowi Paszyna Rodzina Jasińskich

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Twórcy Ludowi Paszyna Rodzina Jasińskich"— Zapis prezentacji:

1 Twórcy Ludowi Paszyna Rodzina Jasińskich

2 Maria Jasińska malarka ludowa
Maria Jasińska – przyszła na świat roku w Paszynie. Przez 8 lat chodziła do szkoły w Paszynie. Następnie skończyła Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu . Potem skończyła dwuletnie Policealne Studia w Marcinkowicach. Pracowała jako księgowa na ulicy Gorzkowskiej . Zaczęła malować w wieku 11 lat . Zachęcona przez księdza Nitkę, malować nauczył ją Pan Franciszek Palka . Pani Maria pracowała zawodowo a malarstwo było jej hobby . Brała udział w różnych konkursach plastycznych, wystawach zdobywając wiele nagród. Zmarła na raka roku . Rozmowa przeprowadzona z matką artystki i Martą Jasińską córką artystki

3 Obrazy na szkle Marii Jasińskiej Matka Boska Częstochowska Św. Kinga

4 Matka Boska Królowa Polski

5 Córka Marii Jasińskiej Marta z obrazem

6 Wywiad z Michałem Jasińskim rzeźbiarzem
1.Kiedy Pan zaczął rzeźbić ? -W 1975 roku. 2. Co Pana skłoniło do rzeźbienia ? -Ksiądz Edward Nitka zachęcił mnie do tego . Uznał że mam wielki talent tylko muszę Go odkryć. Więc zacząłem rzeźbić. Jednymi z pierwszych moich dziel były : szopki , aniołki, piety, świątki. 3.Kto nauczył Pana rzeźbić ? -Nikt mnie nie uczył, ponieważ uznałem, ze to jest bardzo proste i sam postanowiłem się nauczyć . 4. Czy brał Pan udział w konkursach ? -Tak, głównie był to wystawy . 5. Czy w muzeum w Paszynie znajdują się Pana prace ? -Znajdują się i jest ich naprawdę dużo . Znajdują się także w muzeum w Nowym Sączu. 6. Ile prac Pan sprzedał ? -Nie wiem, było ich tak dużo, że nie pamiętam ich ilości .

7 Rzeźby Michała Jasińskiego
Matka Boża Maryja Św. Kinga Św. Jadwiga

8 Chrystus Frasobliwy

9 Katarzynie Jasińskiej .
Katarzyna Jasińska przyszła na świat roku na Mszalnicy . Zaczęła swoją karierę malarską wraz ze swoją córką Marią Jasińską . Pani Katarzyna skończyła szkołę podstawową w Mszalnicy. Pracowała zawodowo, wychowywała dzieci i malowała obrazy. Techniki malowania na szkle nauczył ją pan Palka. Malarstwo na szkle stało się pasją dla niej i jej córki, brała również udział w wielu konkursach plastycznych.

10 Pani Katarzyna Jasińska z obrazem „Aniołki”

11 Bogumiła Jasińska . Urodziła się w Paszynie tam też uczęszczała do szkoły podstawowej. Następnie ukończyła szkole zawodową w Nowym Sączu. Malarstwa nauczyła ją Maria Jasińska. Stało się ono Jest jej wielką pasją, pani Bogumiła bierze udział w wielu konkursach, wystawach, maluje na spotkaniach plenerowych np. w sądeckim skansenie. Uczyła również nas malować na szkle. Jej prace wystawiane były w Polsce i za granicą np. na wystawie w Wiedniu. Jest zdobywczynią wielu prestiżowych nagród. Najbardziej lubi malować świętych, otoczone kwiatami i sceny z Biblii. Co roku jej dom odwiedza wielu kolekcjonerów sztuki ludowej. Synowie pani Bogumiły również zaczęli malować i rzeźbić. Talent na pewno odziedziczyli po rodzicach.

12 Boże Narodzenie

13 Piotr Jasiński. Przyszedł na świat roku. Chodził do szkoły w Paszynie przez 8 lat . Następnie uczył się w szkole zawodowej w Nowym Sączu. Z zawodu jest stolarzem , a z zamiłowania rzeźbiarzem . Rzeźbi od początku lat 70-tych. Na przełomie lat 70-tych do 80- tych zaczął malować na szkle . W swoim dorobku artystycznym ma wiele nagród i wyróżnień . Brał udział w ok. 20 wystawach i konkursach organizowanych przez regionalne ośrodki kultury i sztuki. Jego prace znajdują się w licznych muzeach oraz u wielu prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą. To dotyczy, także Marii, Katarzyny i Michała Jasińskich od lat 80-tych .

14 Rzeźby Piotra Jasińskiego
Matka Boża z Dzieciątkiem

15 Rzeźba w trakcie wykonywania

16 Pracownia pana Piotra Jasińskiego

17 Prezentację wykonały do projektu „Na szkle malowane” w ramach programu EtnoLog – Zaloguj się na ludowo Marta Jasińska Sylwia Jurczak Małgorzata Głód Opiekun: Iwona Gargas


Pobierz ppt "Twórcy Ludowi Paszyna Rodzina Jasińskich"

Podobne prezentacje


Reklamy Google