Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Na kijku o długości 1 metra znajdują się 52 mrówki. Dwie z nich stoją na końcach kija, a pozostałe 50 na innych jego punktach, przy czym żadna para mrówek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Na kijku o długości 1 metra znajdują się 52 mrówki. Dwie z nich stoją na końcach kija, a pozostałe 50 na innych jego punktach, przy czym żadna para mrówek."— Zapis prezentacji:

1

2 Na kijku o długości 1 metra znajdują się 52 mrówki. Dwie z nich stoją na końcach kija, a pozostałe 50 na innych jego punktach, przy czym żadna para mrówek nie stoi w tym samym punkcie. Na komendę START każda z mrówek rozpoczyna marsz ze stałą prędkością 1cm/s. Dwie skrajne mrówki idą w kierunku środka kija, zaś każda z pozostałych 50 wybiera jeden z dwóch możliwych kierunków marszu. Mrówka, która dotrze do końca kija spada z niego i ginie. Kiedy dwie mrówki spotykają się w jednym punkcie, wówczas każda z nich zmienia kierunek marszu na przeciwny przy zachowaniu tej samej prędkości. W innym żadna mrówka nie może z własnej woli zmienić kierunku marszu. Po jakim czasie od komendy START zginie ostatnia mrówka? Uzasadnij odpowiedź.

3 Weźmy 2 mrówki stojące na końcach kija jako władzę. Władzę oznaczmy literami Ą i Ę. Pozostałe 50 mrówek, które znajdują się między Ą i Ę nazwijmy służbą oznaczoną literą Ź.

4 Nie istotne jest jak się zachowują poszczególne mrówki. Wszystko jedno, czy jak się spotka mrówka Ź z mrówką Ź, to obie wykonają zwrot w tył, czy po prostu miną się, bo i tak jedna nadal będzie szła w lewo, a druga w prawo. Gdy Już sobie to wyjaśniliśmy to odpowiedź staje się jasna. Skoro mrówki poruszają się z prędkością 1 cm/s to: ( tu trochę z fizyki ^^ ) V= S : t t= S : V t= 100cm : 1 cm/s t=100s

5 Czyli w jednym zdaniu : Od komendy START w czasie 100 sekund zginą wszystkie mrówki, ostatnia zginie właśnie w ostatniej sekundzie, czyli setnej. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zadzwoń….

6 Robotnicy: Karolina Majcher Natalia Kartawik Mateusz Uller Dariusz Ogonowski Piotr Andrzejewski Adrian Jaruga Królowa: Pani Monika Konopko Gimnazjum im. Jana Pawła ll w Sulęcinie


Pobierz ppt "Na kijku o długości 1 metra znajdują się 52 mrówki. Dwie z nich stoją na końcach kija, a pozostałe 50 na innych jego punktach, przy czym żadna para mrówek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google