Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szukam nauczyciela i mistrza...

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szukam nauczyciela i mistrza..."— Zapis prezentacji:

1 Szukam nauczyciela i mistrza...
Nasze autorytety

2 Hiob Hiob był postacią biblijną. Według starotestamentowej „Księgi Hioba” został wystawiony na próbę wskutek zakładu Boga z Szatanem. Stracił rodzinę, pieniądze, zachorował na trąd. Mimo rozpaczy oparł się pokusom Szatana i pozostał wierny Bogu. Stwórca wynagrodził mu to pomnożeniem zdrowia, mienia i dzieci.

3 Dlaczego Hiob może być autorytetem?
Mimo tylu zesłanych na niego klęsk, Hiob pozostał wierny Bogu. W dzisiejszych czasach wielu ludzi się poddaje i robi wszystko, by uniknąć cierpienia. Hiob mógłby nauczyć nas wierności i wytrwałości. Wiara czyni cuda!

4 Sokrates Antyczny filozof znany był wszystkim ze swych kontrowersyjnych poglądów. Przechadzając się po mieście, zadawał ludziom pytania, rozmawiał z nimi o życiu. Stosował metodę elenktyczną (polegała ona na ujawnianiu konsekwencji głoszonych poglądów, z których wiele okazywało sprzecznych między sobą). Umiłowanie prawdy i dociekliwość stały się głównymi przyczynami niechęci Ateńczyków do Sokratesa. Konsekwencją był proces, a później wyrok skazujący na śmierć.

5 Sokrates jako mistrz rozumu
Sokrates uparcie dążył do swojego celu. Mimo krytyki nie zniechęcał się. Wiedział, że jego działalność może skończyć się tragicznie, jednak nie dał się zastraszyć i pozostał wierny swoim przekonaniom. Tych właśnie cech często brakuje nam. Zbyt łatwo się zniechęcamy i porzucamy nasze cele. Powinniśmy wszyscy brać przykład z Sokratesa.

6 Jurek Owsiak Założył wszystkim znaną fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Co roku wolontariusze Orkiestry zbierają datki na cele charytatywne. W zamian ludzie otrzymują naklejki-serduszka WOŚP. Jurek Owsiak jest też organizatorem przystanku Woodstock, który ma udowodnić, że młodzież potrafi się bawić bez alkoholu i narkotyków.

7 Człowiek, który się nie poddaje
Trzeba mieć niesamowitą siłę przebicia, żeby zorganizować tak wielkie imprezy, jakimi są np. WOŚP i Przystanek Woodstock. Wielu ludzi posądza Jurka o czerpanie korzyści materialnych z działalności Orkiestry, a mimo to on się nie poddaje i dalej pracuje dla potrzebujących.

8 Karol Wojtyła Pierwszy Polak, który został papieżem.
O jego czynach długo by pisać... Nie zwracał uwagi na kolor skóry, wyznanie, pochodzenie - wszystkich traktował życzliwie i w każdym widział człowieka. Swoją dobrocią mógłby obdarować cały świat.

9 Człowiek, który został papieżem
W czasie swojego pontyfikatu Ojciec Święty uczył nas miłosierdzia, tolerancji, wiary i pomagał godnie przeżyć życie. Mimo że już nas opuścił, jego nauki są i nadal będą aktualne.

10 Maksymilian Maria Kolbe
Rajmund Kolbe urodził się r. w Zduńskiej Woli. We Lwowie, wraz ze swoim starszym bratem, w 1910 r. wstąpił do zakonu franciszkanów. W 1930 r. wyjechał do Japonii i tam zaczął wydawać japoński odpowiednik "Rycerza Niepokalanej", a wkrótce założył klasztor (Mugenzai no Sono).

11 Po kilku latach pobytu w Japonii wrócił do Polski.
Gdy wybuchła II wojna światowa, o. Maksymilian wraz z trzydziestoma czterema braćmi został aresztowany i wywieziony najpierw do obozu w Lamsdorf (Łambinowice), a później do Amtitz (Gębice), a wreszcie do Ostrzeszowa.

12 28 maja 1941 roku umieszczono go w obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau, gdzie stał się numerem Tutaj pokrzepiał upadłych na duchu, spowiadał, dzielił się z innymi tym, co najcenniejsze: miską zupy i chlebem. W końcu ofiarował swoje życie za nieznanego mu więźnia, Franciszka Gajowniczka. O. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 r., jako jeden z ostatnich więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym. Został dobity przez hitlerowców zastrzykiem trucizny.

13 Niewielu ludzi miałoby odwagę poświęcić własne życie dla innej osoby, zwłaszcza takiej, której nie znają. Jest to dowód odwagi, poświęcenia i miłości do bliźniego. W dzisiejszych czasach powszechna staje się obojętność na los innych…

14 Autorki: Karolina Marfiak i Jagoda Nowak :D


Pobierz ppt "Szukam nauczyciela i mistrza..."

Podobne prezentacje


Reklamy Google