Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Multimedialny przewodnik po Poznaniu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Multimedialny przewodnik po Poznaniu"— Zapis prezentacji:

1 Multimedialny przewodnik po Poznaniu
z harcerstwem w tle...

2 ul. Bukowska pomnik harcerzy – ofiar nalotu 1 IX 1939 Pomnik usytuowany jest przy północno-zachodnim narożniku skrzyżowania ulic Bukowskiej i Przybyszewskiego, przy Ogródku Jordanowskim. Jest poświęcony pamięci dwóch harcerzy poznańskich - Edwarda Pietrzykowskiego (2 PDH) i Henryka Wysockiego (7 PDH) - którzy zginęli od wybuchu niemieckiej bomby podczas nalotu Luftwaffe na Poznań 1 IX 1939, w czasie pełnienia służby patrolowej.

3 ul. Półwiejska tablica pierwszego przyrzeczenia – 1912r. Znajduje się na ścianie kamienicy przy ul. Półwiejskiej 11. Informuje, że “W tym domu w dniu 17 października 1912 roku w mieszkaniu hm. Henryka Śniegockiego złożono pierwsze przyrzeczenie skautowe w Poznaniu.” Tablica została odsłonięta 17 X 1982.

4 ul. Rybaki tablica pierwszej harcówki drużyny „Piast” Znajduje się na ścianie kamienicy przy ul. Rybaki 5. Informuje, że “W tym domu w roku 1913 mieściła się pierwsza harcówka drużyny Piast.” Tablica została odsłonięta 17 X 1982.

5 Al. Niepodległości tablica Szarych Szeregów w kościele dominikanów
Znajduje się w krużganku na dziedzińcu kościoła oo. dominikanów pw. Matki Boskiej Królowej Różańca, na narożniku Alei Niepodległości i ul. Fredry. Poświęcona jest “Poległym na wszystkich frontach walki zbrojnej, pomordowanym i zmarłym z trudu nieludzkiego czasu, harcerkom i harcerzom chorągwi wielkopolskiej pełniącym służbę w pogotowiu harcerek i pogotowiu harcerzy Kampanii Wrześniowej 1939 w Szarych Szeregach ul. Przemysław 1939 – 1945, w Związku Koniczyn 1939 – 1943 i Bądź Gotów 1943 – ” Kościół dominikanów jest kościołem akademickim Poznania, w latach 80-tych był centrum duchowego oporu przeciw władzy komunistycznej. Pod kolumnadą na jego dziedzińcu umieszczono wówczas wiele tablic poświęconych organizacjom niepodległościowym z czasów II wojny światowej. Tablicę Szarych Szeregów odsłonięto i poświęcono 29 IX 1984.

6 Rynek Śródecki tablica poświęcona harcerzom poległym w walkach
Tablica poświęcona “Wiernym Bogu i Polsce harcerzom, powstańcom wlkp żołnierzom II Wojny Światowej, Ruchu Oporu i Szarych Szeregów zamęczonym przez okupantów druhnom i druhom ZHP Hufca Śródka odeszłym na wieczną wartę.” Umieszczona na murze zewnętrznym kościoła Św. Małgorzaty Panny i Męczenniczki na Rynku Śródeckim, po lewej stronie głównego wejścia. Odsłonięta i poświęcona 22 IV 1989 r.

7 Rynek Śródecki tablica w miejscu przechowywania sztandaru 2 PDH
Tablica o treści „W tym budynku po wkroczeniu Niemców do Poznania w roku 1939 powstaniec wielkopolski i działacz harcerski dh Zygmunt Radtke przechowywał sztandar 2 Poznańskiej Drużyny Harcerzy im. Kazimierza Wielkiego „Śródka”. Aresztowany za działalność konspiracyjną przez Gestapo w 1943r. Zginął w obozie koncentracyjnym w Mauthausen.” w 80. ROCZNICĘ POWSTANIA – HARCERZE 2 PDH" . Znajduje się na ścianie kamienicy przy Rynku Śródeckim 15.

8 ul. Mińska pomnik 50-lecia harcerstwa
Obelisk z tablicą o treści „Szczep harcerski im. dh. Edwarda Pietrzykowskiego ur. 3 X poległ 1 IX 1939, w 50. rocznicę utworzenia harcerstwa na os. Warszawskim oraz nadania szczepowi imienia patrona. Poznań – wrzesień 1982.” Pomnik znajduje się przed budynkiem dawnej Szkoły Podstawowej nr 86 - obecnie Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, przy ul. Mińskiej na Osiedlu Warszawskim. Odsłonięty 26 IX Został poświęcony 18 IX 2004 przez kapelana Chorągwi Wielkopolskiej ZHP ks. phm. Pawła Kujawę.

9 ul. Toruńska tablica ku pamięci ofiar terroru hitlerowskiego
„Ku pamięci pomordowanych parafian za wiarę i ojczyznę w hitlerowskich więzieniach i obozach koncentracyjnych.” Tablica wymienia i upamiętnia mieszkańców Osiedla Warszawskiego z parafii Chrystusa Odkupiciela pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych w latach Wśród nich są harcerze - kolporterzy konspiracyjnej gazetki "Pobudka", a także członkowie Koła Przyjaciół Harcerstwa. Wmurowana w 1945 roku na ścianie ówczesnego kościoła Chrystusa Odkupiciela (obecny dom parafialny - tzw. stary kościół). Nad tablicą krzyż harcerski.

10 Malta Pomnik poległych harcerzy
Pierwszy pomnik w tym miejscu powstał w 1937 roku i upamiętniał harcerzy poległych w Powstaniu Wielkopolskim oraz innych bojach o niepodległość i granice Rzeczypospolitej Polskiej. Odsłonięcia pomnika dokonał 16 V 1937 Bernard Chrzanowski, senator RP i przewodniczący Oddziału Wielkopolskiego ZHP. Miejsce nie było wybrane przypadkowo - tereny Doliny Świętojańskiej, Malty i Białej Góry w czasach zaboru pruskiego były "zieloną harcówką", miejscem tajnych zbiórek i ćwiczeń poznańskich skautów. Pomnik ten, podobnie jak wszystkie inne polskie pomniki w Poznaniu, zniszczyli hitlerowscy okupanci na przełomie 1939 i 1940 roku.

11 Po wyzwoleniu harcerze wznieśli w tym samym miejscu skromny brzozowy krzyż, który był systematycznie niszczony przez "nieznanych sprawców" i ustawiany ponownie przez uczestników konspiracji harcerskiej. W 1978 roku umieszczono na Polanie Harcerskiej głaz z mosiężną tablicą informującą iż "W tym miejscu stał zniszczony w 1940r. przez Hitlerowców pomnik harcerzy powstańców wielkopolskich poległych w walce o niepodległość”. W 1991 wandale ukradli tablicę dzięki czemu powstała koncepcja odbudowy przedwojennego pomnika. Zdołano doprowadzić do postawienia surowej bryły, bez elewacji i napisów. Niestety brak finansów, skomplikowana sytuacja własnościowa gruntów nad Maltą spowodował, że dzieła nie dokończono. Przez kilkanaście lat na Polanie stała betonowa bryła, prowizorycznie ozdobiona symbolem Krzyża Harcerskiego. Dopiero w końcu 2008 udało się ją otynkować, a 27 XII 2008 zostały poświęcone repliki tablic. Obecnie pomnik wreszcie zaczął przybierać pożądaną formę.


Pobierz ppt "Multimedialny przewodnik po Poznaniu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google