Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

O wykorzystywaniu możliwości, jakie daje nam Matka Natura

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "O wykorzystywaniu możliwości, jakie daje nam Matka Natura"— Zapis prezentacji:

1 O wykorzystywaniu możliwości, jakie daje nam Matka Natura
Potęga wiatru O wykorzystywaniu możliwości, jakie daje nam Matka Natura Hanna Połczyńska, 2008

2 Wszelkie zasoby surowców energetycznych są na wyczerpaniu.
Według Międzynarodowej Agencji Energetyki znane nam zasoby ropy skończą się za 40 lat, gazu za 60 lat, a węgla za 200 lat.

3 W przemyśle energetycznym głośno zrobiło się na temat alternatywnych źródeł energii.
Wśród alternatywnych źródeł energii największym zainteresowaniem państw cieszą się odnawialne źródła.

4 Jednym z odnawialnych źródeł energii jest energia uzyskiwana dzięki działaniu siły wiatru. Właśnie ten sposób stał się najbardziej popularny, zwłaszcza w Europie.

5 Korzyści działania siły wiatru znane były ludziom od tysięcy lat.
Wiatraki są obiektami podziwu turystów oraz stały się inspiracją dla twórców turbiny wiatrowej.

6 Każda turbina posiada wirnik przymocowany do wału
Każda turbina posiada wirnik przymocowany do wału. Wał przenosi energię mechaniczną obrotów przez przekładnię, która następnie kieruje ją do generatora. Tam energia mechaniczna zamieniana jest na elektryczną.

7 W wielu państwach powstały już setki farm wiatrowych
W wielu państwach powstały już setki farm wiatrowych. Światowym liderem w ilości energii uzyskiwanej z siły wiatru są Niemcy. W ostatnim czasie nastąpił szybki rozwój energetyki wiatrowej w Hiszpanii.

8 Energetyka wiatrowa w Polsce

9 Energetyka wiatrowa w Polsce rozwija się już od pewnego czasu.
W państwach, które od niedawna zajmują się pozyskiwaniem energii z wiatru rozwój ten jest intensywniejszy i daje zauważalne efekty.

10

11 Czy energetyka wiatrowa jest dziedziną przyszłościową w Polsce?
Jak przebiega proces budowy turbiny wiatrowej? Czy Unia Europejska wspiera finansowo takie inwestycje? Czy tego typu projekty są bardzo kosztowne? Ile turbin wiatrowych jest w trakcie budowy?

12 Aby znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania postanowiłam przeprowadzić rozmowę z osobą kompetentną, która mogłaby mi przedstawić te informacje z perspektywy współautora przedsięwzięcia budowy turbiny wiatrowej. W tym celu nawiązałam kontakt z Panem mgr. inż. Kazimierzem Tomaszewskim, który podjął się budowy parku elektrowni wiatrowych.

13 „Przedsięwzięcie budowy turbiny wiatrowej jest skomplikowane, gdyż wymaga wiedzy z wielu dziedzin. Sama budowa jest już realizacją wg. „recepty” projektu i moim zdaniem nie stanowi „lwiej” części tego projektu, chociaż jest nie bez znaczenia bo finalizuje sam projekt. Czy budowa, czy przygotowanie logistyczne lub pozyskiwanie finansowania jest bardziej skomplikowane to trudno określić, gdyż dla różnych podmiotów sprawy te mają różną wagę.”

14 „Po raz pierwszy spotkałem się z pozyskiwaniem energii dzięki sile wiatru w czasie mojej podróży do byłej Republiki Federalnej Niemiec, 35 lat temu.” Co skłoniło Pana Kazimierza do wybudowania turbiny wiatrowej po tak wielu latach od tamtej podróży? „To była bardziej inicjatywa mojego syna, który wiele lat później podróżował ze mną już wtedy do zjednoczonych Niemiec, gdzie go zauroczyły wielkie maszyny wytwarzające energię elektryczną z energii wiatru.”

15 Inwestycja jest bardzo kosztowna
Dofinansowanie od państwa Współinwestorzy Środki z UE Kredyty

16 Energia wiatrowa jest obecnie najbardziej rozpowszechniona
i jej eksploatacja może przynosić duże zyski. Przeciętnie posiadacz terenu pod budowę jednego wiatraka za dzierżawę otrzymuje tys. złotych rocznie, a jego ziemia nadal nadaje się pod uprawy.

17 Kolejny etap to znalezienie lokalizacji
Kolejny etap to znalezienie lokalizacji. Najważniejsze jest, aby wiatrak powstał na terenie o dużych zasobach wiatrowych, na które wpływa m.in.: Otwartość terenu Ukształtowanie terenu Zalesienie Odległość od dużych zbiorników wodnych Szorstkość podłoża

18 Skala szorstkości: Klasa szorstkości Energia (%) Rodzaj terenu 100
100 Powierzchnia wody 0.5 73 Całkowicie otwarty teren np. betonowe lotnisko, trawiasta łąka itp. 1 52 Otwarte pola uprawne z niskimi zabudowaniami (pojedynczymi). Tylko lekko pofalowane tereny. 1.5 45 Tereny uprawne z nielicznymi zabudowaniami i 8 metrowymi żywopłotami oddalonymi od siebie o ok metrów. 2 39 Tereny uprawne z nielicznymi zabudowaniami i 8 metrowymi żywopłotami oddalonymi od siebie o ok. 500 metrów. 2.5 31 Tereny uprawne z licznymi zabudowaniami i sadami lub 8 metrowe żywopłoty oddalone od siebie o ok. 250 metrów. 3 24 Wioski , małe miasteczka , tereny uprawne z licznymi żywopłotami , las lub pofałdowany teren. 3.5 18 Duże miasta z wysokimi budynkami. 4 13 Bardzo duże miasta z wysokimi budynkami i drapaczami chmur.

19 Pan Tomaszewski wybrał miejscowość Darżyno na Pobrzeżu Południowobałtyckim, w rejonie zwanym Wysoczyzną Damnicką, gdzie panują sprzyjające warunki do budowy wiatraka.

20 Na logistykę przedsięwzięcia składają się głównie: organizacja funduszy oraz projekt. W przypadku Pana Kazimierza wszelkie prace związane z projektem zajęły 8 lat. Pan Tomaszewski wszelką wiedzę podczas planowania czerpał głównie z ogólnych publikacji na zagranicznych i krajowych konferencjach oraz z posiadanego doświadczenia przy realizacji projektów wykonywanych w ramach działalności zawodowej.

21

22 „Społeczeństwa, które stać ekonomicznie, powinny zajmować się rozwojem pozyskiwania energii metodami alternatywnymi, gdyż dotychczas nieznane są inne sposoby zapewnienia energii przyszłym pokoleniom.” „Szanse są zawsze”

23 Serdecznie dziękuję za uwagę!
Hanna Połczyńska, 2008


Pobierz ppt "O wykorzystywaniu możliwości, jakie daje nam Matka Natura"

Podobne prezentacje


Reklamy Google