Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TECHNIK RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TECHNIK RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO"— Zapis prezentacji:

1 TECHNIK RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO
wersja dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych

2 TECHNIK RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO
Multimedialna charakterystyka zawodu Nazwa zawodu: TECHNIK RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO Kod zawodu w klasyfikacji szkolnictwa zawodowego: 314[04] Kod zawodu w klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy: Na wesoło

3 NA WESOŁO Rybak złapał złota rybkę, a ta obiecała mu spełnić trzy jego życzenia, z tym jednak zastrzeżeniem, ze jego sąsiadowi wszystko się spełni podwójnie. Podaruj mi rybko willę. I willa stoi, z tym, ze za płotem u sąsiada stoją takie dwie. Zamień rybko moją żonę na piękna blondynkę. W stronę rybaka idzie długonoga piękność, z tym, że sąsiad wyszedł właśnie na spacer z dwoma wspaniałymi dziewczynami. I spraw szybko, abym być ślepy na jedno oko... Powrót

4 Syntetyczny opis zawodu i środowisko pracy
Czy wiesz, że technik rybołówstwa morskiego: Organizuje, nadzoruje i wykonuje prace związane połowami ryb morskich, ich przetwórstwem, przechowywaniem i transportem odłowionych ryb; obsługuje i konserwuje sprzęt pokładowy. Pracuje w większości na statku – na morzu, który jest jakby jego drugim domem, wykonuje pracę głównie na stojąco, często na śliskim pokładzie. Wykonuje pracę w różnych warunkach atmosferycznych. Ma bezpośredni kontakt z florą i fauną morską, co może prowadzić do alergicznych chorób skórnych. Pracuje niezależnie od pory dnia – w zależności od jednostki pływającej, wykonuje pracę w większości nadzorowaną, ale nie rutynową.

5 Praca własna… Po zapoznaniu się z powyższym opisem zawodu i środowiska pracy z pewnością znalazłeś sformułowania niezrozumiałe dla Ciebie. Wypisz je, a następnie, korzystając z dostępnych źródeł informacji, postaraj się wyjaśnić znaczenie tych sformułowań. W tym celu najlepiej porozmawiaj z osobami zatrudnionymi w zawodzie lub poszukaj samodzielnie informacji w Internecie. Efekty pracy udokumentuj poprzez stworzenie własnej rozszerzonej wersji charakterystyki zawodu. Może to być teczka, do której włożysz wszystkie, Twoim zdaniem ważne, informacje dotyczące zawodu. Uwaga: Podobnie postąp, kiedy będziesz zapoznawał się z treścią kolejnych slajdów. Na wesoło

6 NA WESOŁO Magik pracował na statku wycieczkowym na
Karaibach. Widownia się zmieniała, więc magik tydzień po tygodniu pokazywał te same sztuczki. Jedynym problemem była papuga kapitana, która oglądała te numery tak długo, że powoli zaczynała rozumieć, na czym polegają. Raz zaczęła wołać w czasie pokazu: „Patrzcie! To nie ten sam kapelusz!”, „Patrzcie! Chowa kwiaty pod stół!” Magik był wściekły, ale nie mógł nic zrobić, bo jednak była to papuga kapitana. Pewnego dnia statek miał wypadek i zatonął. Magik ocknął się sam, dryfujący na kawałku drewna, na którym siedziała papuga. Oboje się nienawidzili, nie odezwali się do siebie słowem. I tak mijał dzień za dniem... Po tygodniu papuga wreszcie mówi: OK, poddaję się. Gdzie jest statek?

7 Zadania i umiejętności zawodowe
Pobiera próbki wody oraz przeprowadza proste badania i analizy. Organizuje i nadzoruje odłowy i połowy różnych gatunków ryb. Obsługuje i konserwuje sprzęt połowowy i pokładowy. Rozpoznaje rejony morskie i łowiska. Dokonuje wstępnej, optycznej oceny stanu zdrowia ryb. Zwalcza choroby i szkodniki oraz zapobiega im. Organizuje prace związane z przetwórstwem ryb: sortowanie, patroszenie, filetowanie, odskórzanie, odławianie ryb. Chłodzi, zamraża i pakuje surowiec rybny. Kontroluje przestrzeganie przepisów prawnych dotyczących gospodarki rybackiej, żeglugi na wodach morskich. Nadzoruje wykonywanie napraw i konserwacji urządzeń wodnych i sprzętu służącego do połowu i transportu ryb.

8 Prowadzi żeglugę statkiem rybackim zgodnie z międzynarodowymi przepisami drogi morskiej.
Określa pozycję statku w każdych warunkach pogodowych. Posługuje się mapami nawigacyjnymi, wydawnictwami nawigacyjnymi, locją, spisami świateł, tablicami pływów, spisami radiostacji nautycznych, tablicami nawigacyjnymi, instrukcjami i ostrzeżeniami nawigacyjnymi. Obsługuje urządzenia pokładowe i nawigacyjne oraz sprzęt ratunkowy i ratowniczy oraz urządzenia połowowe i przetwórcze. Uzbraja, naprawia i konserwuje narzędzia i sprzęt połowowy. Wykonuje połowy różnych gatunków ryb morskich przy użyciu zróżnicowanych technik połowu. Prowadzi załadunek i wyładunek ryb ze statku. Wykonuje prace bosmańskie na statku rybackim. Pobiera paliwa, smary, zdaje wody zaolejone i szlamy. Pracuje w zespole i kieruje pracą zespołu. Praca własna… Uwaga: W tekstach podanych powyżej dotyczących zadań i umiejętności zawodowych z pewnością pojawiły się nowe niezrozumiałe sformułowania, spróbuj je rozszyfrować, korzystając z pomocy rodziców, nauczyciela, doradcy zawodowego, Internetu, literatury.

9 Podstawowe narzędzia pracy w zawodzie
Do pracy w zawodzie technika rybołówstwa morskiego niezbędne są: Nazwa narzędzia Opis włoki sieciowe narzędzie do połowu ryb locja księga uzupełniająca wiadomości podane na mapach wonton trójścienna zastawna sieć rybacka, w której środkowa sieć o małych oczkach i dwie zewnętrzne sieci o wielkich okach służą do zaplątywania się ryb pławnica morska sieć w kształcie wydłużonego prostokąta, służąca do połowu ryb pelagicznych (śledź, łosoś, sardyna) wędy linka zakończona haczykiem z umocowaną na nim przynętą, służąca do połowów na głębokich wodach

10 Cechy psychofizyczne Test samooceny 1/3
Decydując się na podjęcie pracy w zawodzie technika rybołówstwa morskiego, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje możliwości, cechy osobowości, temperamentu, swoje zainteresowania, uzdolnienia i wymagania fizyczne. Przed przystąpieniem do testu przygotuj kartkę papieru i ołówek lub długopis. Przeczytaj uważnie poniższy tekst z cechami psychofizycznymi oraz wymaganiami fizycznymi i zdrowotnymi, a następnie oceń siebie pod kątem ich spełniania. Wyniki zapisz na przygotowanej kartce. Uwaga: Nie ma sensu zaznaczać nieprawdy, gdyż w ten sposób oszukiwałbyś sam siebie Praca własna… Uwaga: W podanych treściach jest prawdopodobnie dużo nowych niezrozumiałych sformułowań, spróbuj je rozszyfrować.

11 Cechy osobowości, wymagania fizyczne
Cechy psychofizyczne – test samooceny 2/3 Lp. Cechy osobowości, wymagania fizyczne Tak Nie 1. Czy masz silną budowę ciała? 1 2. Czy masz dobry wzrok? 3. Czy potrafisz przez dłuższy czas pracować fizycznie? 4. Czy Twój układ krążenia jest sprawny? 5. Czy możesz powiedzieć o sobie, że potrafisz pracować w zespole? 6. Czy jesteś odporny psychicznie? 7. Czy możesz powiedzieć o sobie, że jesteś wytrzymały na długotrwały wysiłek? 8. Czy możesz pracować w szybkim tempie? 9. Czy jesteś odporny na zmiany pogodowe? 10. Czy jesteś spostrzegawczy? Dodaj wszystkie punkty i w okienku zsumuj swój łączny wynik. Razem punktów:

12 Cechy psychofizyczne – test samooceny 3/3
Klucz odpowiedzi. Jeśli uzyskałeś: Od 7 do 10 punktów – Twoje odpowiedzi sugerują, że prawdopodobnie jest to zawód, który możesz wziąć pod uwagę w swoich wyborach. Zawsze jednak warto przemyśleć dokładnie decyzję i skonsultować się doradcą zawodowym. Od 4 do 6 punktów – możesz rozważyć ten wybór, ale zastanów się – być może istnieją zawody lepiej dopasowane do Twoich cech osobowości i wymagań fizycznych. Ewentualnie zbierz więcej informacji na temat danego zawodu i ponownie je przeanalizuj. Zawsze warto przemyśleć dokładnie decyzję i skonsultować się z doradcą zawodowym. Od 0 do 3 punktów – zastanów się, może warto przyjrzeć się dokładniej innym zawodom, bliższym Twoim predyspozycjom. Zachęcamy także do zbierania kolejnych informacji, które ułatwią Ci podjęcie decyzji. Zawsze warto przemyśleć ją dokładnie i skonsultować się doradcą zawodowym. Na wesoło

13 Przeciwwskazania zdrowotne
Decydując się na podjęcie pracy w zawodzie technika rybołówstwa morskiego, powinniśmy także wziąć pod uwagę przeciwwskazania zdrowotne. Test samooceny 1/3 Przed przystąpieniem do zrobienia testu przygotuj kartkę papieru i ołówek lub długopis. Następnie przeczytaj uważnie poniższy tekst zawierający przeciwwskazania zdrowotne, a następnie oceń siebie pod tym kątem. Wyniki zapisz na przygotowanej kartce. Uwaga: Nie ma sensu wybierać nieprawdziwych odpowiedzi, gdyż w ten sposób oszukiwałbyś sam siebie. Uwaga: Zamieszczone treści zawierają dużo sformułowań medycznych, zanim odpowiesz, postaraj się je wyjaśnić.

14 Przeciwwskazania zdrowotne
Przeciwwskazania zdrowotne – test samooceny 2/3 Lp. Przeciwwskazania zdrowotne Tak Nie 1. Czy cierpisz na choroby skóry? 1 2. Czy zdarza się, że źle widzisz z bliska lub z daleka? 3. Czy zaliczyłbyś siebie do osób o wątłej budowie ciała? 4. Czy chorowałeś kiedykolwiek na astmę? 5. Czy masz sprawny układ krążenia? 6. Czy odczuwasz czasem zawroty głowy? 7. Czy odczuwasz zaburzenia narządów równowagi? 8. Czy odczuwasz bóle reumatyczne? 9. Czy jesteś alergikiem? 10. Czy masz duże skrzywienie kręgosłupa?

15 Przeciwwskazania zdrowotne – test samooceny 3/3
Klucz odpowiedzi W przypadku, gdy choć raz, odpowiadając na powyższe pytania, wybrałeś wariant „TAK”, musisz się skontaktować z lekarzem medycyny pracy, który będzie w stanie stwierdzić, czy masz przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania pracy w zawodzie technika rybołówstwa morskiego. Pamiętaj, że istnieje dużo więcej przeciwwskazań do pracy w zawodzie, zatem warto, abyś dokonując wyborów zawodowych, szczegółowo zapoznał się z tymi przeciwwskazaniami. Zawsze możesz też skonsultować się z doradcą zawodowym.

16 Kształcenie w zawodzie technika rybołówstwa morskiego
1. Aby pracować w zawodzie technika rybołówstwa morskiego, możesz: 1.1. Jako absolwent gimnazjum – wybrać czteroletnie technikum. 1.2. Jako absolwent trzyletniego liceum ogólnokształcącego, trzyletniego liceum profilowanego, czteroletniego technikum, dwuletniego liceum uzupełniającego lub trzyletniego technikum uzupełniającego – wybrać szkołę policealną. 1.3. Po uzyskaniu dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technika rybołówstwa morskiego i świadectwa maturalnego – podwyższać je, kontynuując naukę w szkołach wyższych na kierunku rybactwo. 2. Co zrobić, aby rozpocząć naukę w szkole technicznej? Należy złożyć następujące dokumenty: świadectwo potwierdzające ukończenie gimnazjum (lub dawnej ośmioletniej szkoły podstawowej) oraz zaświadczenie lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu technika rybactwa śródlądowego.

17 Kształcenie w zawodzie technika rybołówstwa morskiego
3. Czego będziesz się uczył w szkole, przygotowując się do wykonywania zawodu technika rybołówstwa morskiego? W ramach modułu: 3.1. Podstawy zawodu: stosowanie przepisów BHP, ppoż. oraz ochrony środowiska; stosowanie procedur bezpieczeństwa żeglugi i ratownictwa morskiego; analizowanie żywych zasobów morza. 3.2. Nawigacja i bezpieczeństwo żeglugi: posługiwanie się językiem angielskim zawodowym; prowadzenie nawigacji na wodach przybrzeżnych i na pełnym morzu; analizowanie wpływu czynników hydrometeorologicznych na żeglugę; stosowanie technik informatycznych w nautyce i łączności morskiej. 3.3. Zasady użytkowania statku rybackiego: określanie warunków stateczności i niezatapialności statku; obsługiwanie urządzeń pokładowych oraz siłowni i elektrowni okrętowych; stosowanie procedur związanych z kierowaniem statku. 3.4. Połowy morskie: stosowanie różnych technik połowów; użytkowanie urządzeń ichtiolokacyjnych; stosowanie przepisów dotyczących gospodarki żywymi zasobami morza i ochrony rybołówstwa. 3.5. Hodowla i przetwórstwo ryb: prowadzenie marikultury i zarybiania obszarów morskich; przetwarzanie żywych zasobów morza.

18 Kształcenie w zawodzie technika rybołówstwa morskiego
4. Z jakich podręczników będziesz się uczył w szkole, przygotowując się do wykonywania zawodu technika rybołówstwa morskiego? Przykładowe: Pochodaj A., Łączność na morzu, Wydawnictwo Almapress, 2006. Sikorski Z., Ryby i bezkręgowce morskie. Pozyskiwanie, właściwości i rzetwarzanie, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, 2004. Trzeciak S., Meteorologia morska z oceanografią, Wydawnictwo Naukowe, PWN, 2009.

19 Kształcenie w zawodzie technika rybołówstwa morskiego
Praca własna… 1. Poszukaj w najbliższej okolicy adresów szkół, w których możesz podjąć naukę w zawodzie technika rybołówstwa morskiego. Zapisz je, a następnie zapoznaj się z ich ofertą edukacyjną. Możesz to zrobić na kilka sposobów: 1) odnaleźć strony szkół zawodowych w Internecie, 2) przeglądać poradniki, w których zaprezentowano ofertę szkół ponadgimnazjalnych, 3) rozmawiać ze znajomymi pracującymi w zawodzie lub z kolegami uczącymi się w danym zawodzie 4) i najtrudniejsze – wybierz się do szkoły, by na miejscu zrobić wywiad. Dokumenty potwierdzające Twoją aktywność w poszukiwaniu informacji o zawodzie sukcesywnie wkładaj do teczki.

20 Rynek pracy Czy wiesz, że:
1) Typowymi stanowiskami pracy w zawodzie technika rybołówstwa morskiego są: rybak morski, marynarz statku morskiego. 2) Pokrewnymi stanowiskami pracy, na których może pracować technik rybołówstwa morskiego, są: pracownik rybnego przetwórstwa wstępnego, pracownik rybnego przetwórstwa właściwego. 3) Technik rybołówstwa morskiego może poszukiwać pracy w firmach branży rybackiej. Może także prowadzić własną firmę produkcyjną lub usługową.

21 (ogłoszenie – gazeta, ogłoszenie – Internet)
Na wesoło Rynek pracy Praca własna… Czy są problemy ze znalezieniem pracy w zawodzie technika rybołówstwa morskiego? Na to pytanie samodzielnie poszukaj odpowiedzi. W tym celu możesz przeprowadzić wywiady z kilkoma osobami, najlepiej z technikami rybołówstwa morskiego pracującymi na własny rachunek lub zatrudnionymi w czyjejś firmie. Jeżeli nie masz takiej możliwości, sięgnij po informacje z gazet (np. po ogłoszenia o pracę) lub z Internetu. Wyniki zapisz w tabeli przygotowanej przez siebie według poniższego wzorca. Lp. Źródło informacji (ogłoszenie – gazeta, ogłoszenie – Internet) Najważniejsze informacje o zawodzie w skrócie (zadania zawodowe, cechy osobowości, wynagrodzenie) 1 2 3 Dodatkowo możesz zapoznać się z opracowaniami statystycznymi zamieszczonymi przez urzędy pracy. Takie zbiorcze opracowanie znajdziesz na portalu Publicznych Służb Zatrudnienia (www.psz.praca.gov.pl, patrz zakładka: „Informacje o rynku pracy”).

22 NA WESOŁO Kapitan Titanica wchodzi do sali balowej i oznajmia pasażerom: Mam dwie wiadomości: dobrą i złą. Od której mam zacząć? Od złej. Za chwilę nasz statek zatonie. A ta dobra? Dostaniemy 11 Oskarów! Powrót

23 Źródła informacji I. Interesujące źródła informacji:
Jeżeli chcesz pogłębić wiedzę na temat świata zawodów, możliwości kształcenia, to zachęcamy do przejrzenia informacji zawartych w publikacjach wskazanych w zakładce „Polecane publikacje”. II. Czasopisma specjalistyczne: 1) Wiadomości Rybackie (http://www.rybackie.pl/index.php, 13 listopada 2009). 2) Morze, Statki, Okręty (http://www.magnum-x.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=5&Itemid=15 13 listopada 2009). 3) Nasze Morze (http://www.naszemorze.com.pl 13 listopada 2009).

24 Źródła informacji III. Przy opracowywaniu charakterystyki wykorzystaliśmy poniższe źródła informacji: Doradca 2000 – przewodnik po zawodach. Technik rybactwa śródlądowego (https://doradca.praca.gov.pl/d2k5/zawody?action=show&ppzid=248). 2. Informator o egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Technik rybołówstwa morskiego, Centralna Komisja Egzaminacyjna Warszawa, Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Jaworzno, 2004 (http://www.cke-bip.waw.pl/assets/files/infor_ZAW_TECH/Tech_rybolowstwa_morskiego.pdf). 3. Borczyńska-Żbikowska J., Ferlas Z., Szulc M., Modułowy program nauczania. Technik rybołówstwa morskiego 314[04], MEN, Warszawa 2008. 4. Klasyfikacja Zawodów i Specjalności – opis zawodu technik rybactwa śródlądowego (http://www.praca.gov.pl/index.php?page=klasyfikacja_zawodow&klasyfikacja_zawodow_id=818, 16 listopada 2009). 5. Technik rybołówstwa morskiego (www.szkolnictwo.pl, 16 listopada 2009).

25 Źródła informacji Akty prawne:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia  2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (DZ. U Nr 82, poz. 537). 

26 Dziękujemy za uwagę i zachęcamy do dalszych poszukiwań informacji na temat zawodów, które Cię interesują.


Pobierz ppt "TECHNIK RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google