Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Małgorzata Leduchowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Małgorzata Leduchowska"— Zapis prezentacji:

1 Małgorzata Leduchowska
Tatooine - dwa cienie. Małgorzata Leduchowska Samorządowe Liceum Ogólnokształcące im. R.Traugutta w Zgierzu

2 Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…

3 Gwiezdne wojny- Nowa Nadzieja
Reż.George Lukas (1977)

4 Tatooine- rodzinna planeta Luka Skywalkera

5 Słów kilka o Luku Skywalkerze:
Jest synem Anakina Skywalkera i Padame Amidali. Jego matka zmarła kilka minut po jego narodzinach. W obawie przed Imperatorem został ukryty na Tatooine. Wychowywany przez wujostwo nie wiedział, że ma siostrę. Obi-wan wyjawił tajemnicę jego ojca i dał mu jego miecz świetlny. Po szkoleniu został rycerzem Jedi.

6 SŁOŃCE Barwy ze słońca są. A ono nie ma Żadnej barwy, bo ma wszystkie. I cała ziemia jest niby poemat, A słońce nad nią przedstawia artystę. Kto chce malować świat w barwnej postaci, Niechaj nie patrzy nigdy prosto w słońce. Bo pamięć rzeczy, które widział, straci, Łzy tylko w oczach zostaną piekące. Niechaj przyklęknie, twarz ku trawie schyli I patrzy w promień od ziemi odbity. Tam znajdzie wszystko, cośmy porzucili: Gwiazdy i róże, i zmierzchy, i świty. Czesław Miłosz

7 Tatooine, główna planeta układu gwiezdnego o tej samej nazwie, to niewielki pustynny świat, położony daleko od jasnego centrum galaktyki. Widziana z kosmosu, jarząca się odbitym światłem bliźniaczych słońc Tatoo I i Tatoo II, sama wygląda jak mała gwiazda. Mimo iż gorąca, sucha i nieprzyjazna, Tatooine jest jednak zamieszkana i to przez liczne gatunki. Tatooine nigdy nie miało dużego znaczenia politycznego. Ze względu na swe położenia i generalny brak zainteresowania ze strony jakichkolwiek rządów, Tatooine zawsze było idealną kryjówką. Typ: ziemski Temperatura: wysoka Atmosfera: Typ I (zdatna do oddychania, pomimo wysokiego zapylenia) Hydrosfera: sucha Grawitacja: standardowa Dominujący krajobraz: pustynie piaszczyste Długość dnia: 23 standardowe godziny Długość roku: 304 lokalne dni Inteligentne gatunki: Ludzie, Jawowie (rdzenny), Tuskeni (rdzenny)

8 Po raz pierwszy w filmie "Nowa Nadzieja„ widać, że Tatooine krąży wokół dwóch gwiazd.
Kiedy Luke zastanawia się nad swoim życiem po tym, jak jego ciotka i wuj mówią mu, że nie może wstąpić na akademię by zostać pilotem, widać, jak Luke obserwuje słońca zachodzące nad pustynią.

9 Tatooine orbituje wokół układu podwójnego gwiazd, jednak we wszystkich scenach widać tylko pojedyncze cienie.

10 Przy dwóch słońcach mamy problem z cieniem.
W scenach ukazujących powierzchnię Tatooine w Gwiezdnych Wojnach, zawsze widać jeden ostry cień jak na poprzednim slajdzie. Powstawanie takich ostrych, pojedynczych cieni jest niemożliwe. Jeśli słońca są od siebie oddalone, mamy dwa osobne cienie (zdjęcie 1) ; ale z innych scen wiemy, że były blisko siebie. Co ciekawe, jeśli gwiazdy są blisko siebie, można zobaczyć nie dwa cienie, ale raczej rozmytą plamę, coś na kształt niewyraźnego cienia (zdjęcie 2). Dzieje się tak dlatego, że gwiazdy nie są punktowymi źródłami światła; to znaczy, że mają tarczę o pewnej średnicy.

11 Zdjęcie 1. Dwa źródła światła w dużej odległości od siebie
Zdjęcie 1. Dwa źródła światła w dużej odległości od siebie. Na zdjęciu widać dwa wyraźne cienie.

12 Rysunek poglądowy:

13 Zdjęcie 2. Źródła światła w bliskiej odległości:

14 Rysunek poglądowy:

15 Cień widoczny na Ziemi. Źródło światła- Słońce
Cień widoczny na Ziemi. Źródło światła- Słońce. Cień w bezchmurny dzień może wyglądać ostro, ale w rzeczywistości jeśli przyjrzeć się mu bliżej jest tam część ostra i część rozmyta, nazywane cieniem i półcieniem.

16 Rysunek pokazuje, jak to jest w przypadku Ziemi
Rysunek pokazuje, jak to jest w przypadku Ziemi. Cień z jednej połowy słońca rzucany jest w jednym kierunku, podczas gdy cień z drugiej połowy pada pod nieznacznie innym kątem. W miejscu, gdy te dwa cienie się pokrywają, jest ciemny obszar cienia; w miejscach, gdzie się nie pokrywają, na zewnętrznej krawędzi obszaru cienia widać już nie taki głęboki cień. Rysunek wykonany przez astronoma Nicka Strobela.

17 Choć George Lucas zwracał dużą uwagę na szczegóły w swoich filmach,
pominął jednak tak istotny wg. mnie szczegół jakim jest cień rzucany przez dwa słońca.

18 Bibliografia: 1.Gwiezdne Wojny cz. IV Nowa Nadzieja
Film, reż. George Luckas 2. „Ilustrowany przewodnik po planetach i księżycach Gwiezdnych Wojen” Daniel Wallace 3. Ilustrowany Wszechświat Gwiezdnych Wojen Kevin J. Anderson 4. 5. Zdjęcia własne 6. Rysunki własne wg. Nicka Strobela


Pobierz ppt "Małgorzata Leduchowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google