Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zaprzyjaźnij się z lokalizatorami rur i kabli

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zaprzyjaźnij się z lokalizatorami rur i kabli"— Zapis prezentacji:

1 Zaprzyjaźnij się z lokalizatorami rur i kabli
Firmy RADIODETECTION

2 Jak używać lokalizatora rur i kabli firmy Radiodetection
Korzystanie z odbiornika 1 Twój odbiornik Radiodetection wykrywa pole elektromagnetyczne dokoła zakopanych rur i kabli. To pole nazywamy sygnałem zaznaczyliśmy go na niebiesko.

3 2. Odbiornik lokalizuje 2 typy sygnału „pasywnego”
2 Odbiornik lokalizuje 2 typy sygnału „pasywnego”. Nazywamy je „pasywnym” ponieważ istnieje już w zakopanych rurach i kablach możemy go wykryć. Sygnał sieci 50Hz, lub 60Hz. Ten sygnał znajduje się w przewodach sieciowych i przebiegających w pobliżu metalowych rurociągach i kablach. Odbiornik lokalizuje go w trybie P.

4 Sygnał Radiowy Ten sygnał jest nadawany przez długodystansowe kable telefoniczne i inne metalowe rury i kable. Odbiornik lokalizuje sygnały radiowe w trybie R. Zawsze korzystaj z trybu R i z trybu P, gdy szukasz w terenie zakopanych kabli.

5 Odbiornik również lokalizuje „aktywny” sygnał aplikowany przez nadajnik do rury, lub kabla;

6 3 Powierzchnia czynna odbiornika ma dwie cewki umieszczone horyzontalnie.
Uchwyt lokalizatorów może znajdować się wzdłuż powierzchni roboczej, tak, jak w przypadku narzędzia C.A.T., lub poprzecznie, jak w przypadku RD Znaczenie ma położenie powierzchni roboczej, a nie uchwytu

7 4 Odbiornik reaguje ekstremalnie, gdy sygnał pochodzący z zakopanego przewodu przechodzi poprzez cewki anten…

8 … ale nie wtedy, gdy ‘uderza’ w bok cewek.
Więc, gdy lokalizujesz, powierzchnia robocza musi być ponad i poprzecznie do zakopanej rury, albo kabla, tak jak na poprzednim obrazku.

9 Idź utrzymując zwykłą, wyprostowaną pozycję trzymając lokalizator wygodnie z boku, aby przeszukiwać i śledzić. 5 Kiedy przeszukujesz teren w celu znalezienia rur, lub kabli, sprawdź, czy powierzchnia robocza przetnie ewentualną trasę nieznanych rur, czy kabli

10 6 I upewnij się, że powierzchnia robocza ustawiona jest prostopadle do rury, czy kabla, gdy śledzisz jego trasę.

11 Adjust sensitivity 7 W momencie wykrycia sygnału tajemnica udanej lokalizacji polega na takim użyciu pokrętła czułości, żeby wyświetlacz graficzny mieścił się zawsze w skali, a reakcja dźwiękowa była na odpowiednim poziomie.

12 8 Określenie dokładnej pozycji rurociągu, lub kabla nie jest bardzo istotne, gdy szukasz nieznanych linii, lub je śledzisz, ale ważne jest , aby umiejscowić, kiedy dokładna lokalizacja jest wskazana. Aby uzyskać dokładniejszy pomiar, należy po pomiarze przybliżonym przytrzymać odbiornik pionowo, z końcówką blisko ziemi przesuwać powierzchnię roboczą przesuwać a boki tak, aby uzyskać maksymalny sygnał….

13 …po czym obróć dokoła aby uzyskać maksymalny sygnał
…po czym obróć dokoła aby uzyskać maksymalny sygnał. Będzie to prawdopodobnie konieczne, aby dostroić czułość, aby utrzymać wskazania na skali, kiedy umiejscawiasz dokładnie. Powtarzaj te dwa ruchy aż uzyskasz wyraźne maksimum sygnału. Wtedy poierzchnia robocza lokalizatora znajduje się bezpośrednio na i poprzecznie do linii docelowej.

14 Powtórz te czynności w pewnej odległości wzdłuż linii, jeśli masz wątpliwości co do jakości swojej lokalizacji. 9 Zawsze zaznacz zlokalizowany punkt kredą, lub farbą.

15 Wymuszanie sygnału poprzez nadajnik w zakopanych rurach, lub kablach
Nadajnik nadaje sygnał, który jest przekazywany do linii docelowej, która wtedy może być zlokalizowana i śledzona za pomocą odbiornika. 10 Najlepszym sposobem przekazania sygnału nadajnika jest podłączyć go bezpośrednio do linii docelowej z jednej strony i uziemienia z drugiej tak, żeby sygnał przemieszczał się wzdłuż linii szukanej do ziemi.

16 11. Następnym dobrym sposobem wymuszenia sygnału jest obejma
11 Następnym dobrym sposobem wymuszenia sygnału jest obejma. Ma ona tę przewagę, że może być użyta do kabli pod napięciem.

17 12 Użycie łącza poprzez wtyczkę w domowym gniazdku pod napięciem jest dobrym sposobem wymuszenia sygnału nadajnika w sieci dystrybucyjnej w promieniu ok.. 20 kroków. Zwróćmy uwagę, że nadajnik nie potrzebuje uziemienia, jeżeli jest podłączony do gniazda 3 bolcowego.

18 13 Jeżeli nie ma bezpośredniego dostępu do linii docelowej, nadajnik może go indukować poprzez glebę. Umieść nadajnik tak, aby uchwyt z umieszczoną w nim anteną był równoległy do szukanego kabla, lub rury i znajdował się bezpośrednio nad nią.

19 Sygnał indukowany przekazywany jest do więcej, niż jednej rury, czy kabla, dlatego powinien być użyty tylko wtedy, jeżeli połączenie bezpośrednie, ani założenie obejmy nie jest możliwe.

20 Zawsze używaj odbiornika w odległości co najmniej 10 kroków od nadajnika w trybie indukcyjnym, aby nie odbierał sygnałów przenoszonych drogą powietrzną bezpośrednio z nadajnika. Zwykle też konieczne jest zredukowanie czułości odbiornika.

21 Lokalizatory Radiodetection są prostymi zestawami nadajników i odbiorników, których można używać w celu umiejscowienia zakopanych rur i kabli w każdego rodzaju sytuacji włączając w to tereny o skomplikowanej strukturze podziemnej infrastruktury. Przeczytaj Instrukcję obsługi i zapoznaj się z użytkowaniem lokalizatora. Przekonasz się, że nie jest trudno dokładnie lokalizować. Pamiętaj, że sprzęt Radiodetection nie lokalizuje rur i kabli – jest to narzędzie pomocne, aby pomóc ci zlokalizować zakopane rury i kable. Zdobądź wszystkie informacje, które możesz aby stworzyć obraz umiejscowienia linii infrastruktury, których szukasz. Pamiętaj, że nic nie jest czarno białe dopóki tego nie zobaczysz, więc zawsze wykopy wykonuj zachowując ostrożność. Radiodetection dostarcza szeroki zakres narzędzi, instrumentów i systemów, aby lokalizować wszystkie typy zakopanych linii infrastrukturalnych. Twoje lokalne biuro Radiodetection ma wszystkie informacje dotyczące skutecznych poszukiwań i rozwiązywania problemów dotyczących zakopanych rur, kabli i kanalizacji.


Pobierz ppt "Zaprzyjaźnij się z lokalizatorami rur i kabli"

Podobne prezentacje


Reklamy Google