Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Matematyka dnia codziennego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Matematyka dnia codziennego"— Zapis prezentacji:

1 Matematyka dnia codziennego
czyli pieniądze

2 Fenicjanie pieniądze wprowadzili nam życie ułatwili!
Od zarania dziejów człowiek potrzebował towarów i usług: początkowo rolę pieniądza stanowił towar-wymieniano np. skóry, produkty spożywcze broń itp. Następnie pojawiły się monety, banknoty, kwity, kredyty… Tak matematyka niepostrzeżenie przedostała się do naszych portfeli.

3 Matematyka jest wszędzie
Z każdą niemal dziedziną życia pieniądz się styka zaś pieniądzem na świecie rządzi matematyka. Nasza cywilizacja bez niej się nie obejdzie, dlatego nauk jest królową matematyka jest wszędzie.

4 Matematyka w szkole Szkoła przed nami odsłania matematyczne zmagania by mieć dobre wyniki trzeba przejść do praktyki!

5 Gdy pani każe liczyć: 1+1=2
3+4=7 To nuda!! Lecz gdy idziemy do sklepiku to: 1zł+1zł=2zł 3zł+4zł=7zł To robi się ciekawe!!!! Bo czekają nas zakupy

6 0,5zł+0,5zł=i już mamy złotówkę
Ale cóż to pojawia się odejmowanie- czy resztę dostanę i ułamki dziesiętne same do głowy wchodzą: 0,5zł+0,5zł=i już mamy złotówkę Dam złotówkę lizak 70 groszy kosztuję, muszę w myślach wykonać odejmowanie i reszta w moim portfelu zostanie

7 (20zl+10zł+8zł) x 12=456zł, a można działanie w słupku wykonać:
A przed nami schody- mnożenie, dzielenie i kolejność wykonywania działań się pojawia: Mama 20zł, babcia 10zł, ciocia 8 zł co miesiąc nam dają to ile końcem roku będzie? I tu bez poganiania i stresu liczę: (20zl+10zł+8zł) x 12=456zł, a można działanie w słupku wykonać: x12 456

8 Dam 100zł na 12 miesięcy 3% w skali roku na razie z arytmetyką spokój.
Kiedy już wszystko policzę dodam i pomnożę, to na procenty przychodzi kolej. Oszczędności na książeczkę SKO wpłacę i zaoszczędzone odsetki zobaczę. I bez odczucia, że zadanie domowe odrabiam str. 4 zad. 5 z przyjemnością pieniądze moje pomnażam!!! Dam 100zł na 12 miesięcy 3% w skali roku na razie z arytmetyką spokój.

9 Matematyka w banku Banki dobrze z tego znamy, że pieniędzmi obracają na lokatach i kredytach umiejętnie zarabiają.

10 Klasa szósta to rozwiąże!!!
Ale cóż to wakacje się zbliżają ciepłe plaże zapraszają i znów matematyka nam pomoże w kredytu wyborze. Czy wziąć kredyt długo terminowy z niskim oprocentowaniem, czy może kilkumiesięczny z większym?? Klasa szósta to rozwiąże!!! I z przyjemnością i bez ociągania z rodzicami przystępuje do działania. To nie horror na klasówce- bank „w” oferuje kredyt 12 miesięcy oprocentowany 12% w skali roku. Bank ”y” sześciomiesięczny 20% procent w skali roku. Już przeliczam i już wiem wybór padł na ten!!!!

11 Matematyka pomaga nam w podróżach i zakupach
Pieniądze z podróżowaniem ściśle są związane planujemy i obliczamy jak zostaną wydane.

12 Obniżki, podwyżki, obliczanie procentu danej liczby itd.
Przed wyjazdem miłe rachowanie. Hurra!!!! Garderoby uzupełnianie!!! I kolejny rozdział do głowy wskakuje: Obniżki, podwyżki, obliczanie procentu danej liczby itd. Dziś sklepu bez pieniędzy raczej nie zwiedzamy myśląc o zakupach w portfel zaglądamy. Trzeba obliczyć zniżkę oraz promocje cenową by kupować korzystnie i z głową!!

13 Ta bluzka w galerii 100zł kosztuje, a Gemini obniżki szykuje:
30% % 70% A może do jutra poczekamy i podwójną zmianę ceny obliczamy. Kocham matematykę i rachowanie może finansistą zostanę!!!

14 Odrobina geometrii w pieniądzach
Zanim resztę z zakupów włożę do skarbonki to monety i banknoty na stosy ułożę i bryły się pojawiają. Eureka!!! Geometria!!! Do książki spoglądam co widzę: prostopadłościan i walec!!!

15 Może objętość lub pole powierzchni wyliczę
Może objętość lub pole powierzchni wyliczę. I tak same liczby do głowy się cisną. Wzory zapamiętuję do testu szóstoklasisty się szykuję. Matematyka nie jest nudna i nużąca. Jest ciekawa i potrzebna w każde dziedzinie życia. Kiedy pani rachunkami dręczy nas to pamiętajmy, że one w życiu zastosowanie mają.

16 Źródła: -Google Grafika -Wikipedia

17 Kto o swe finanse dba ten matematykę dobrze zna!

18 Dziękuję za uwagę. Prezentację przygotowała Anna Piecha Szkoła Podstawowa nr1 im. Wojska Polskiego w Żywcu.


Pobierz ppt "Matematyka dnia codziennego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google