Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jaki jest Twój eliksir życia?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jaki jest Twój eliksir życia?"— Zapis prezentacji:

1 Jaki jest Twój eliksir życia?
Marzena Wojnar Kl. III Technikum żywienia i gospodarstwa domowego Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu opiekun: mgr inż. Urszula Machaj

2 Czytając temat tegorocznej sesji zastanawiałam się:
Jakie napoje są ulubione, popularne, modne, chętnie spożywane przez moich rówieśników? Czy moje koleżanki i koledzy znają „cudowny napój mający zapewnić wieczną młodość i przedłużyć życie?” Czy można mieć jeden eliksir życia? Czy może jest ich więcej?

3 Codziennie obserwuję moich kolegów w klasie i szkole, korzystam ze sklepiku szkolnego kupując m. in. napoje, a tradycją na zajęciach praktycznych w mojej grupie stało się od pierwszej klasy picie herbaty ( oczywiście podczas przerwy). Aby zgłębić temat przeprowadziłam ankietę w grupie 130 uczniów klas technikum żywienia i w klasie kucharz małej gastronomii.

4 Jaki jest Twój eliksir życia?
Przedstawiam analizę wyników ankiety i zapraszam wszystkich do zastanowienia się nad odpowiedzią Jaki jest Twój eliksir życia?

5 Na pytanie „ile płynów potrzebuje Twój organizm w ciągu doby?”
55% ankietowanych odpowiedziało że potrzebujemy 1,5 l 45% ankietowanych odpowiedziało że potrzebujemy l

6 Czy woda może być eliksirem życia?
Woda jest niezbędnym składnikiem naszej diety, jej niedobór powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, bez wody możemy przeżyć max. 5 dni. Nie możemy gromadzić jej na zapas, codziennie musimy dostarczać 2 – 3 l płynów, część wody dostarczamy z innymi pokarmami.

7 Zwykła, źródlana, mineralna, gazowana....
reguluje temperaturę ciała wspomaga pracę nerek i oczyszcza organizm z toksyn ułatwia trawienie pożywienia dostarcza mikro- i makroelementów nawilża skórę nie dostarcza kalorii

8 Na pytanie „co najczęściej pijesz po przebudzeniu
Na pytanie „co najczęściej pijesz po przebudzeniu?” ankietowani wymieniali

9 Czy herbata może być eliksirem życia?
W tym popularnym napoju tkwi wiele cennych dla zdrowia substancji, m.in. witaminy (A, B1 i B2, C, E i K) i minerały (np. cynk, fluor, żelazo, potas). Są również flawonoidy - silne przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki. Herbata zawiera również garbniki i teinę, która ma działanie pobudzające.

10 Czarna ożywia ciało i umysł
Czerwona Pu- erh odchudza Biała opóźnia starzenie Zielona koi nerwy Herbata rozjaśnia umysł, odpręża ciało, dodaje energii a także wydłuża nasze życie – pijmy i smakujmy więc ten eliksir i odkrywajmy sekrety herbaty!

11 Czy kawa może być eliksirem życia? Szkodzi, czy pomaga?
Kawa działa pobudzająco - zawarta w niej kofeina przyśpiesza akcję serca, na krótko podnosi ciśnienie krwi. Rozszerza naczynia krwionośne oskrzeli, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony. Kofeina w mózgu, blokuje receptory przekazujące informacje o potrzebie snu - znika zmęczenie. Kawa poprawia krążenie mózgowe - zwiększa zdolność koncentracji. Jest używana w kosmetyce.

12 Kawa zawiera dużą ilość kofeiny, z tego też powodu, kawy nie powinny pić osoby chorujące na nadciśnienie, arytmię serca, refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody lub nieżyt żołądka. Picie kawy nie jest wskazane dla ludzi mających nerwice, zaburzenia emocjonalne czy choroby psychiczne. Kawa uzależnia. Nie zaczynajmy dnia od picia kawy, nauczmy się delektować tym napojem!

13 Na pytanie „czy znasz walory odżywcze mleka?”
99% uczniów odpowiedziało twierdząco Na pytanie „czy to prawda, że tylko niemowlę lubi mleko?” 98% badanych zaprzeczyło

14 Pytając koleżanki kolegów „jak często pijesz mleko i napije mleczne?”

15 Czy mleko może być eliksirem życia?
Gdybyś wyłowił złotą rybkę i wypowiedział życzenie „chcę być zdrowy i w dobrej formie” z pewnością usłyszałbyś odpowiedź „ to proste, pij mleko!” Znajdziesz z nim składniki odżywcze i zabezpieczysz się przed osteoporozą, otyłością i miażdżycą. Zamień preparaty z apteki na białą magię. A jeśli nie lubisz mleka pij jogurt, kefir lub maślankę!

16 Kończąc zdanie „piję soki gdyż” ankietowani udzielali odpowiedzi

17 Czy sok może być eliksirem życia?
Są produkowane z jednego lub kilku owoców i warzyw, mogą być wzbogacone witaminami i cukrem, są klarowne lub naturalnie mętne. Atutami soków są walory smakowe, zapachowe i zdrowotne. Soki są źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego. Bawmy się smakiem, aromatem i kolorem – pijmy soki na zdrowie!

18 Na pytanie „co kupujesz w szkole na przerwie
Na pytanie „co kupujesz w szkole na przerwie?” pojawiły się następujące odpowiedzi

19 Na pytanie „jakie napoje są modne wśród młodzieży
Na pytanie „jakie napoje są modne wśród młodzieży?” ankietowani odpowiedzieli

20 Czy gazowany napój może być eliksirem życia?
Kolorowe napoje zwłaszcza z bąbelkami są smaczne bo zawierają m. in. syntetyczne barwniki, aromaty i substancje słodzące. Nie gaszą pragnienia, nie zaspokajają potrzeb organizmu. Napoje typu cola zawierają kwas fosforowy, który zaburza gospodarkę wapniową. Zazwyczaj napoje zawierają cukier, często substancje konserwujące. Nie są wskazane dla cukrzyków, osób otyłych, alergików i dzieci. Zamieńmy napoje gazowane na inne eliksiry!

21 Ankietowanym zadałam również trochę przewrotne pytanie „ wyobraź sobie, ze jesteś członkiem rządu, jakie napoje wyeliminowałbyś w zdrowym państwie?”

22 Na pytanie „komu poleciłbyś napój izotoniczny?” padły odpowiedzi

23 Czy napój izotoniczny może być eliksirem życia?
Napoje izotoniczne są skierowane do wszystkich tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia, Takie osoby zużywają energię przez cały dzień i potrzebują odnawiać jej zapasy szybko i bezpiecznie. Są polecane sportowcom i osobom wykonującym ciężką fizyczna pracę. Napoje izotoniczne warto pić w gorączce, w tropikach, przy dużej wilgotności powietrza, w każdej sytuacji, gdy się obficie pocimy i grozi nam odwodnienie.

24 Znajdźmy więc swój eliksir i delektujmy się nim w miłym towarzystwie!
Praca, nauka, stres, zmęczenie, zdenerwowanie - to czynniki, które w naszym życiu przeważają nad chwilami kojącego szczęścia. Znajdźmy więc swój eliksir i delektujmy się nim w miłym towarzystwie!

25 Literatura: K. Flis, A. Procner Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem cz. I, II, III M. Konarzewska, B. Zielonka, M. Konarzewska-Sokołowska Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem cz. I, II Miesięcznik „Żyjmy dłużej”


Pobierz ppt "Jaki jest Twój eliksir życia?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google