Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROJEKT „INTELIGENTNY DOM” – instalacja i okablowanie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROJEKT „INTELIGENTNY DOM” – instalacja i okablowanie"— Zapis prezentacji:

1 PROJEKT „INTELIGENTNY DOM” – instalacja i okablowanie
Projekt grupa „LEWA” Autor: Piotr Giedrojć Grzegorz Maślanka Kinga Gładysiak PROJEKT „INTELIGENTNY DOM” – instalacja i okablowanie Wersja: 4.1 Data: r

2 Inteligentny dom Projekt zespołowy Grupa „LEWA”

3 Instalacja Instalacja KNX jest systemem nerwowym budynku łączącym w sobie wszystkie funkcje zarządzania budynkiem. Napięcie 230V jest doprowadzone tylko i bezpośrednio do odbiorników prądu (lampy, gniazdka elektryczne). Czujniki, klawisze sterujące (wyłączniki) komunikują się z systemem poprzez jeden dwużyłowy przewód biegnący wokół całego budynku.

4 Instalacja i Okablowanie
W domach lub mieszkaniach prywatnych estetyka instalacji ma duże znaczenie. Należy zatem tak rozplanować ułożenie instalacji, aby urządzenia sterujące były jak najmniej widoczne. Należy poprowadzić do każdego punktu (lampa, sterowane gniazdko, grzejnik elektryczny) oddzielny przewód prądowy (230V) bezpośrednio z rozdzielnicy - należy zebrać przewody prądowe idące od wszystkich punktów (zbiorczo dla całego domu, piętra, lub kilku pomieszczeń) w jednym miejscu. Tam instalujemy szafkę rozdzielczą z szyną DIN i odpowiednie moduły

5 Szafka rozdzielcza z szyną typu DIN

6 Przykład zabudowy szafki typu DIN

7 Okablowanie – przypadek 1
Istnieje możliwość takiego poprowadzenia instalacji, aby nie trzeba było od razu wydawać pieniędzy na system sterowania, a mieć możliwość zainstalowania go w przyszłości. Można wyodrębnić dwa przypadki: Tak jak w instalacji tradycyjnej prowadzimy przewód 230V do puszek znajdujących się nad wyłącznikami. Do tych samych puszek prowadzimy także przewód KNX. Gdy zechcemy "przejść" na system EIB - wkładamy do puszek odpowiednie moduły sterujące, a zamiast tradycyjnych wyłączników instalujemy "inteligentne".

8 Okablowanie – przypadek 2
Można poprowadzić do puszek nad wyłącznikami oddzielne dla każdej lampy przewody 230V bezpośrednio z punktu centralnego. Doprowadzamy do nich również przewód KNX. Później, w momencie instalacji systemu KNX zwieramy w puszce odpowiednie przewody idące do lamp (pomijamy wyłącznik), a moduły sterujące instalujemy w szafie rozdzielczej. Urządzenia montowane w szafce rozdzielczej są tańsze od montowanych w puszkach (punkt wyżej).

9 Zasilanie Obwody zasilania elektroenergetycznego są oddzielone od wszelkich funkcji sterowniczych, pomiarowych, kontrolnych i regulacyjnych. Informacje niezbędne do realizowania tych funkcji transmitowane są za pośrednictwem przewodu magistralnego (2x2x0,8mm2). Informacja przekazywana jest w trybie szeregowej transmisji symetrycznej przy zastosowaniu odpowiedniego protokołu. Znamionowym napięciem jest SELV (Safety Extra Low Voltage) DC 24V. Napięcie to dostarczają specjalne zasilacze podające na wyjściu 29V DC. Pełny zespół zasilający to zasilacz z cewką, która zapobiega zwieraniu na zaciskach wyjściowych zasilacza telegramów dochodzących od elementów magistralnych.

10 Przewód magistrali

11 Zasilanie Każda linia systemu KNX/EIB zasilana jest za pomocą zasilacza napięcia stałego o napięciu wyjściowym 28 V DC i prądzie 320 lub 640 mA. Jednak urządzenia magistralne mogą pracować już przy napięciu minimalnym 21 V i pobierają moc rzędu mW. W przypadku większego poboru mocy możliwa jest praca równoległa zasilaczy. Zdarzają się również sytuacje, gdy przewód jednej linii jest na tyle długi, że występuje konieczność zastosowania dwóch zasilaczy dla jednej linii. Wymagana jest wtedy minimalna odległość pomiędzy dwoma zasilaczami 200 m.

12 Ograniczenia długości magistrali

13 Wstępne rozmieszczenie czujników

14 Wstępne rozmieszczenie czujników

15 Wstępne rozmieszczenie silników rolet

16 Silniki rolet

17 REVOLUX - SERIA 5M 45M-20

18 Zasilacz magistrali

19

20 Zasilacz magistrali Zasilacz magistrali KNX / EIB o wydajności 640 mA z wyświetlaczem LCD – KNX PS640IP służy do zasilania jednej lub dwóch linii magistralowych systemu KNX. Zasilacz KNX PS640-IP łączy funkcje centralne linii magistrali KNX: zasilacz z przepustnicą, ruter IP oraz interfejs IP. Zasilacz może być podłączony do drugiej niezależnej linii magistrali instabus KNX/EIB przy pomocy dodatkowego dławika. Ponadto zasilacz posiada dodatkowe wyjście (24 V DC / 150 mA)  do zasilania innych urządzeń.  Wyżej wymienione wyjście dodatkowe, może być użyte np. jako zasilanie jakiegokolwiek innego niskonapięciowego urządzenia zastosowanego w instalacjach inteligentnego mieszkania, inteligentnego domu czy inteligentnego budynku, pod warunkiem, że pobór prądu nie przekroczy 150 mA. Podłączenie magistrali KNX/EIB do urządzenia z użyciem terminala nie wymaga dodatkowej szyny danych.

21 Ruter IP zasilacza KNX PS640-IP pozwala na przekazywanie telegramów pomiędzy różnymi liniami poprzez szybką sieć LAN (IP). Zasilacz KNX PS640IP może pełnić funkcję sprzęgła. Jednocześnie zasilacz KNX PS640IP może być użyty jako interfejs umożliwiający łączenie z magistralą instabus KNX poprzez IP. W ten sposób system KNX może być konfigurowany i nadzorowany z każdego komputera podłączonego do sieci LAN (tunelowanie).  Zasilacz wyposażony jest w wyświetlacz LCD, na którym wyświetlają się dostępne funkcje. Przy pomocy przycisków można dokonywać operacji sterujących zasilaczem np. wykonać „reset” magistrali. Informacje o nienormalnych warunkach działania zasilacza są zapisywane do pamięci urządzenia i można je potem odczytać na wyświetlaczu LCD.


Pobierz ppt "PROJEKT „INTELIGENTNY DOM” – instalacja i okablowanie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google