Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ziemia Bielska Niemal każda miejscowość posiada walory, które nie są na co dzień zauważane lub o których istnieniu często nawet nie wiemy. Są to zabytki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ziemia Bielska Niemal każda miejscowość posiada walory, które nie są na co dzień zauważane lub o których istnieniu często nawet nie wiemy. Są to zabytki."— Zapis prezentacji:

1 Ziemia Bielska Niemal każda miejscowość posiada walory, które nie są na co dzień zauważane lub o których istnieniu często nawet nie wiemy. Są to zabytki architektury, bezmierne, pozbawione śladów obecności człowieka elementy krajobrazu, malownicze zakątki, przydrożne kapliczki i krzyże, drewniane cerkiewki, kościelne wieże, pałace w uroczych parkach, wiejska architektura.

2 Architektura Przyroda Tradycje Zabytki kultury materialnej
Drewniane cerkwie ziemi bielskiej Przyroda Flora Fauna Tradycje Wypiek sękaczy

3 Architektura Zabytki kultury materialnej
XVIII-wieczna figura św. Jana Nepomucena w Boćkach Widok na "Łysą Górkę" w Bielsku Podlaskim

4 Obecnie oddział Muzeum Państwowego w Białymstoku.
Późnobarokowy ratusz w Bielsku Podlaskim, XVIII, wolnostojący z wieżą zegarową, ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi z lunetami. Przed rozbiorami w wieży mieściło się więzienie miejskie. Obecnie oddział Muzeum Państwowego w Białymstoku.

5 Dworek Smulskich na ul. Hołowieskiej w Bielsku Podlaskim. Dawniej w tym miejscu stał dwór starościński z XVI w., drewniany, ulubiona rezydencja Izabeli Branickiej, siostry króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tutaj też znajdowała się austeria starościńska. Zimowy ratusz i studnia Pałac Ossolińskich w Rudce, XVIIIw.

6 Barokowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudce, XVIII w.
Od lewej kościół w Wyszkach, kościół w Łubinie Kościelnym Barokowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudce, XVIII w. Kościół rzymskokatolicki p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łubinie Kościelnym zbudowany w latach 1906 – 1909 w stylu neogotyckim jest obok kościoła w Wyszkach jedynym kościołem w tym stylu w naszym regionie.

7 Kościół katolicki pw. Wniebowzięcia NMP z 1861 r. w Brańsku
Barokowy pałac hr. Starzeńskich w Strabli, ostatnio gruntownie odnowiony. Z unikatowych atrakcji tego obiektu należy wymienić wspaniałe ołtarze, wykonane przez najznakomitszych artystów i rzemieślników barokowych. Główną wartość zabytkową kościoła stanowi - jedyne w Polsce, a nawet w świecie , tabernakulum z zespołem 67 plakietek (drugie podobne znajduje się w Londynie) oraz freski na kopule, malowane przez popularnego malarza Jerzego Wilhelma Neunhertza. Na treść fresków składają się sceny ze Starego i Nowego Testamentu oraz dzieje zakonu reformatów. Kościół parafialny w Boćkach

8 Drewniane cerkwie ziemi bielskiej
Cerkiew p. w. św. Michała (Michajłowska), drewniana, z 1789r. - wieża dzwonnica z r. Barokowa cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim z drewna, o bryle kościoła łacińskiego, z wysokim dachem.. Przy cerkwi znajduje się zabytkowa dzwonnica. Ziemia bielska słynie ze specyficznego krajobrazu kulturowego, drewnianej architektury wsi oraz zabytkowych drewnianych cerkwi. Na obszarze ziemi bielskiej pierwsze informacje o cerkwiach prawosławnych odnoszą się do Bielska Podlaskiego i są datowane na wiek XIII. Są to czasy, gdy tereny ziemi bielskiej znajdowały się w jurysdykcji książąt ruskich.

9 Cerkiew pw. Świętej Trójcy w Bielsku Podlaskim
Cerkiew Prawosławna p.w. św. Proroka Eliasza w Podbielu wybudowana w 1876r. i rozbudowana w 1912 r jest przykładem drewnianego budownictwa sakralnego o wyraźnych wpływach architektury rosyjskiej.

10 Cerkiew Prawosławna p. w. Narodzenia św
Cerkiew Prawosławna p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Pasynkach wybudowana w 1890r. jest charakterystycznym przykładem prawosławnego budownictwa sakralnego na planie krzyża greckiego z wieżą kruchtą z przełomu XIX i XX w. Cerkiew Prawosławna p.w. Przemienienia Pańskiego w Ploskach .

11 Przyroda Flora Ścieżka Dębowy las Kompleks archeologiczny w Haćkach
Fot. Hanna Mordań Ścieżka Dębowy las

12 Grzybień biały Wiosną w dolinach rzek, w pełnej krasie podziwiać można lilię wodną. Lilia wodna - czyli grzybień biały – błyszczy nad wodą niczym gwiazda. Wodne kwiaty często odwiedzają liczne nad rzeką Narew ważki. Narew, okolice ośrodka wypoczynkowego w Doktorcach Dolina Narwi – cisza, spokój i cudowna zieleń. Obcowanie z naturą jak nigdzie indziej.

13 Fauna Bóbr Żer bobra. Narew w Ploskach.
Ścięcie osiki o średnicy 40 cm zajmuje jednemu bobrowi około 20 minut. Jaszczurka

14 Koziołek Dzik Łania

15 Tradycje ... A jak smakuje!!! Wypiek sękaczy
Do dnia dzisiejszego na ziemi bielskiej kultywuje się wywodzącą się z dawnych kresów wschodnich tradycję wypieku sękaczy. Wypieku sękaczy dokonuje się w specjalnych prawidłach. Ciasto polewa się na wcześniej przygotowane ogrzane dębowe wałki, które okręca się pergaminem a następnie obwiązuje sznurkiem. Po zapieczeniu się ciasta nakłada się i zapieka kolejne warstwy. W ten sposób na powierzchni sękacza tworzą się zgrubienia wydłużające i powiększające się poprzez nakładanie kolejnych warstw. To są właśnie charakterystyczne sęki. Całość przybiera kształt podobny do iglastego stożka koloru bursztynowego.


Pobierz ppt "Ziemia Bielska Niemal każda miejscowość posiada walory, które nie są na co dzień zauważane lub o których istnieniu często nawet nie wiemy. Są to zabytki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google