Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Niemal każda miejscowość posiada walory, które nie są na co dzień zauważane lub o których istnieniu często nawet nie wiemy. Są to zabytki architektury,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Niemal każda miejscowość posiada walory, które nie są na co dzień zauważane lub o których istnieniu często nawet nie wiemy. Są to zabytki architektury,"— Zapis prezentacji:

1 Niemal każda miejscowość posiada walory, które nie są na co dzień zauważane lub o których istnieniu często nawet nie wiemy. Są to zabytki architektury, bezmierne, pozbawione śladów obecności człowieka elementy krajobrazu, malownicze zakątki, przydrożne kapliczki i krzyże, drewniane cerkiewki, kościelne wieże, pałace w uroczych parkach, wiejska architektura.

2 Architektura  Zabytki kultury materialnej  Drewniane cerkwie ziemi bielskiej Przyroda  Flora  Fauna Tradycje  Wypiek sękaczy

3 Zabytki kultury materialnej Widok na "Łysą Górkę" w Bielsku Podlaskim XVIII-wieczna figura św. Jana Nepomucena w Boćkach

4 Obecnie oddział Muzeum Państwowego w Białymstoku. Późnobarokowy ratusz w Bielsku Podlaskim, XVIII, wolnostojący z wieżą zegarową, ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi z lunetami. Przed rozbiorami w wieży mieściło się więzienie miejskie.

5 Pałac Ossolińskich w Rudce, XVIIIw. Zimowy ratusz i studnia Dworek Smulskich na ul. Hołowieskiej w Bielsku Podlaskim. Dawniej w tym miejscu stał dwór starościński z XVI w., drewniany, ulubiona rezydencja Izabeli Branickiej, siostry króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tutaj też znajdowała się austeria starościńska.

6 Barokowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudce, XVIII w. Kościół rzymskokatolicki p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łubinie Kościelnym zbudowany w latach 1906 – 1909 w stylu neogotyckim jest obok kościoła w Wyszkach jedynym kościołem w tym stylu w naszym regionie. Od lewej kościół w Wyszkach, kościół w Łubinie Kościelnym

7 Barokowy pałac hr. Starzeńskich w Strabli, ostatnio gruntownie odnowiony. Kościół katolicki pw. Wniebowzięcia NMP z 1861 r. w Brańsku Z unikatowych atrakcji tego obiektu należy wymienić wspaniałe ołtarze, wykonane przez najznakomitszych artystów i rzemieślników barokowych. Główną wartość zabytkową kościoła stanowi - jedyne w Polsce, a nawet w świecie, tabernakulum z zespołem 67 plakietek (drugie podobne znajduje się w Londynie) oraz freski na kopule, malowane przez popularnego malarza Jerzego Wilhelma Neunhertza. Na treść fresków składają się sceny ze Starego i Nowego Testamentu oraz dzieje zakonu reformatów. Kościół parafialny w Boćkach

8 Drewniane cerkwie ziemi bielskiej Ziemia bielska słynie ze specyficznego krajobrazu kulturowego, drewnianej architektury wsi oraz zabytkowych drewnianych cerkwi. Na obszarze ziemi bielskiej pierwsze informacje o cerkwiach prawosławnych odnoszą się do Bielska Podlaskiego i są datowane na wiek XIII. Są to czasy, gdy tereny ziemi bielskiej znajdowały się w jurysdykcji książąt ruskich. Cerkiew p. w. św. Michała (Michajłowska), drewniana, z 1789r. - wieża dzwonnica z 1912 -1913r. Barokowa cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim z drewna, o bryle kościoła łacińskiego, z wysokim dachem.. Przy cerkwi znajduje się zabytkowa dzwonnica.

9 Cerkiew pw. Świętej Trójcy w Bielsku Podlaskim Cerkiew Prawosławna p.w. św. Proroka Eliasza w Podbielu wybudowana w 1876r. i rozbudowana w 1912 r jest przykładem drewnianego budownictwa sakralnego o wyraźnych wpływach architektury rosyjskiej.

10 Cerkiew Prawosławna p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Pasynkach wybudowana w 1890r. jest charakterystycznym przykładem prawosławnego budownictwa sakralnego na planie krzyża greckiego z wieżą kruchtą z przełomu XIX i XX w. Cerkiew Prawosławna p.w. Przemienienia Pańskiego w Ploskach.

11 Przyroda Ścieżka Dębowy las Kompleks archeologiczny w Haćkach Fot. Hanna Mordań Flora

12 Narew, okolice ośrodka wypoczynkowego w Doktorcach Dolina Narwi – cisza, spokój i cudowna zieleń. Obcowanie z naturą jak nigdzie indziej. Grzybień biały Wiosną w dolinach rzek, w pełnej krasie podziwiać można lilię wodną. Lilia wodna - czyli grzybień biały – błyszczy nad wodą niczym gwiazda. Wodne kwiaty często odwiedzają liczne nad rzeką Narew ważki.

13 Fauna Bóbr Żer bobra. Narew w Ploskach. Ścięcie osiki o średnicy 40 cm zajmuje jednemu bobrowi około 20 minut. Jaszczurka

14 Koziołek Łania Dzik

15 Tradycje Wypiek sękaczy Do dnia dzisiejszego na ziemi bielskiej kultywuje się wywodzącą się z dawnych kresów wschodnich tradycję wypieku sękaczy. Wypieku sękaczy dokonuje się w specjalnych prawidłach. Ciasto polewa się na wcześniej przygotowane ogrzane dębowe wałki, które okręca się pergaminem a następnie obwiązuje sznurkiem. Po zapieczeniu się ciasta nakłada się i zapieka kolejne warstwy. W ten sposób na powierzchni sękacza tworzą się zgrubienia wydłużające i powiększające się poprzez nakładanie kolejnych warstw. To są właśnie charakterystyczne sęki. Całość przybiera kształt podobny do iglastego stożka koloru bursztynowego.... A jak smakuje!!!


Pobierz ppt "Niemal każda miejscowość posiada walory, które nie są na co dzień zauważane lub o których istnieniu często nawet nie wiemy. Są to zabytki architektury,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google