Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

współczesne zagrożenie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "współczesne zagrożenie"— Zapis prezentacji:

1 współczesne zagrożenie
Lekomania współczesne zagrożenie Martyna Adamiec LO Zawadzkie

2 Uzależnienie – co to jest?
Uzależnienie – nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji.

3 Przyczyny uzależnień Niedojrzałość emocjonalna; Brak samoakceptacji;
Niska odporność na stres; Ciągły wysiłek intelektualny; Szybkie tempo życia; Ciekawość i bunt; Niekorzystna sytuacja finansowa – brak perspektyw; Problemy rodzinne i wpływ rówieśników; Naśladownictwo, podążanie za trendami.

4 Objawy uzależnień Głód – silna chęć zażycia połączona z niepokojem;
Utrata kontroli nad ilością i częstotliwością spożywania substancji; Niepokoje, wahania nastrojów i gniew pojawiające się po odstawieniu substancji; Uodparnianie się na działanie danej substancji przez ciągłe zwiększanie dawki; Pogłębiające się problemy zdrowotne, emocjonalne i społeczne.

5 Skutki uzależnień Fizyczne i psychiczne wyniszczenie organizmu;
Zwiększone ryzyko zakażenia chorobami zakaźnymi; Wzrost przestępczości; Nakłanianie innych do przyjmowania środków odurzających; Obojętność, bierność, bezuczuciowość; Gwałtowne zmiany nastrojów (drażliwość); Niezdolność do żywienia uczuć takich jak przyjaźń, miłość; Groźba przedawkowania i śmierci.

6 Problem uzależnienia dotyczy nie tylko jednostki!
Dotyczy również całego jej otoczenia – rodziny, przyjaciół, znajomych!

7 Uzależnienie to choroba, którą można leczyć, ale najpierw osoba uzależniona musi przyznać się do problemu.

8 Lekomania (lekozależność)
Uzależnienie od leków. Dwa rodzaje lekozależności: Nałóg (cięższy), Przyzwyczajenie.

9 Kto jest najbardziej zagrożony?
Młodzież Studenci Osoby z wyższym wykształceniem Osoby z najwyższymi dochodami Osoby starsze

10 Rodzaje substancji uzależniających
Leki nasenne i uspokajające; Środki przeciwbólowe; Środki przeciwdepresyjne; Suplementy diety (zawierające witaminy); Substancje odchudzające; Środki dopingujące.

11 Przyczyny lekomanii Pojawienie się na rynku nowych, tanich i ławo dostępnych środków psychotropowych; Moda na samodzielne leczenie się, brak czasu na konsultacje z lekarzem; Zmiana opinii publicznej, wzrost tolerancji i spadek czujności w odniesieniu do częstego zażywania leków; Rozwój czarnego rynku leków.

12 Objawy lekozależności
Zażywanie leku przez miesiące lub lata, nawet gdy przestało to być konieczne; Zwiększona tolerancja; Niepokój i drażliwość w razie braku leku; Zespół abstynencyjny po odstawieniu leku; Chodzenie do wielu lekarzy, by mieć duży dostęp do leków; Noszenie lekarstw zawsze przy sobie; Nieprzyznawanie się do problemu (zaprzeczanie).

13 Skutki nadużyć Zaburzenia umysłowe i halucynacje.
Uszkodzenia narządów. Uodpornienie na leki, co utrudnia leczenie ewentualnych chorób i może prowadzić do tragicznych skutków. Interakcja między lekami mogąca prowadzić do powikłań. Usuwanie niektórych objawów chorób (utrudnianie ich rozpoznania). Zatrucia, a nawet ŚMIERĆ.

14 Przykłady substancji i skutki nadużyć
Rodzaje środków Skutki nadużyć Leki przeciwbólowe Zmiany osobowości, wrzody żołądka, obniżenie ciśnienia, nudności, wymioty, problemy z oddychaniem, koncentracją i koordynacją Silne leki przeciwkaszlowe (zawierające np. kodeinę) Zaburzenia postrzegania i pamięci, splątanie, osłabienie zdolności koncentracji, napady lękowe, halucynacje, śpiączka, obrzęk płuc, śmierć Środki przeczyszczające Choroby jelit, zaparcia, odwodnienie, obrzęki, nudności, wymioty, osłabienie Leki nasenne i uspokajające Splątanie, zaburzenia koncentracji i postrzegania, drażliwość, przygnębienie Leki hamujące łaknienie Zaburzenia postrzegania Substancje dopingujące Brak apetytu, bezsenność, zaburzenia termoregulacji, utrata kontroli nad zachowaniami, nadciśnienie

15 Szczególnie niebezpieczne jest łączenie tych leków z alkoholem!
Benzodiazepiny Leki uspokajające, nasenne, przeciwlękowe. Skutki zażycia dużych dawek: Senność, Utrata koordynacji, Przyćmienie świadomości, Zlewanie się mowy. Szczególnie niebezpieczne jest łączenie tych leków z alkoholem!

16 Benzodiazepiny - objawy odstawienne
Wzrost lęku, niepokój, zaburzenia nastroju, pamięci; Pobudzenie; Zaburzenia snu, spadek łaknienia; Ryzyko wystąpienia drgawek; Objawy grypopodobne; Dysforia (obniżony nastrój); Chwiejność emocjonalna; Objawy psychotyczne.

17 Reakcje odstawienne Napady drgawkowe. Zaburzenia oddychania i ciśnienia krwi. Zawroty głowy. Nudności, wymioty. Osłabienie, bóle mięśniowe,dreszcze. Bezsenność, barwne sny. Skutki nadużywania leków i objawy odstawienne zależą od rodzaju substancji, jej ilości oraz czasu przyjmowania.

18 Odstawienie leku zawsze powinno się odbywać pod opieką lekarza!
Formy leczenia Odtruwanie polegające na stopniowym zmniejszaniu dawki leku pod kontrolą lekarską. Terapia farmakologiczna niwelująca objawy odstawienne i lecząca schorzenia spowodowane nadużywaniem leku. Psychoterapia (terapie grupowe i indywidualne), która powinna nauczyć pacjenta życia bez stosowania wspomagacza. Prywatny Ośrodek Detoksykacyjno-Terapeutyczny „Janochy” zajmuje się kompleksowym leczeniem uzależnień od środków psychoaktywnych, w tym od leków. Pacjent przyjmowany do ośrodka, w pierwszej kolejności podawany jest szeregowi badań i oznaczeń, które służą ustaleniu stanu zdrowia pacjenta - poziomu zatrucia organizmu substancją szkodliwą oraz schorzeń wywołanych jej nadużywaniem. Następnie podejmowany jest proces detoksykacji, czyli odtrucia organizmu pacjenta od zażywanych leków. Równocześnie wprowadzane jest leczenie farmakologiczne, które ma dwojaki znaczenie. Po pierwsze, wspomaga sam proces detoksykacji poprzez niwelowanie negatywnych skutków odstawienia środka psychoaktywnego. Po drugie farmakoterapia stosowana jest jako leczenie celowane w schorzenia spowodowane nadużywaniem leków. Równocześnie do odtrucia i leczenia farmakologicznego, wprowadzana jest psychoterapia. W jej skład wchodzą sesje terapii indywidualnej i grupowej, warsztaty i szkolenia terapeutyczne a także spotkania z osobami borykającymi się z tym samym problemem. Połączenie trzech podstawowych elementów terapii leczenia uzależnień z kwalifikacjami i kompetencjami lekarzy i specjalistów z Ośrodka „Janochy” daje chorym na narkomanie szanse na powrót do normalnego życia. Wielu z absolwentów ośrodka, którym udało się wygrać z nałogiem, twierdzi że było to jakby narodzić się na nowo i zacząć prowadzić wartościowe życie. Odstawienie leku zawsze powinno się odbywać pod opieką lekarza!

19 Pomoc Infolinia stowarzyszenia KARAN - pomoc w problemach narkotykowych Ogólnopolski telefon zaufania Narkotyki-Narkomania NZOZ Stowarzyszenie MONAR Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień - Opole

20 Czy wiesz, że... Polacy zajmują 3. miejsce na świecie pod względem zażywania leków przeciwbólowych? 3/4 Polaków korzysta z leków bez recepty? ilość kupowanych leków bez recepty ciągle wzrasta? na osobę kupujemy 34 opakowania leków rocznie? w roku 2003 przeciętny Polak wydał na leki 200zł?

21 Bibliografia www.biomedical.pl/nalogi/lekomania-wsrod-polakow-173.html
zdrowie-nasze.pl/?act=statki&arty=541&opt=czytaj&id=1301 linemed.pl/nhealth_guide/details/cId,23,id,1298 nalogi.wieszjak.pl/leki/203082,Skad-sie-bierze-lekomania.html


Pobierz ppt "współczesne zagrożenie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google