Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tajniki kryptologii Joanna Jarosz-Krzywda & Justyna Wolska Akademia Najmłodszych Matematyków.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tajniki kryptologii Joanna Jarosz-Krzywda & Justyna Wolska Akademia Najmłodszych Matematyków."— Zapis prezentacji:

1 Tajniki kryptologii Joanna Jarosz-Krzywda & Justyna Wolska Akademia Najmłodszych Matematyków

2 Kryptos – ukryty Logos - słowo

3 Kryptologia to nauka o przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem kryptologia = kryptografia + kryptoanaliza

4 Kryptografia zajmuje się utajnionym zapisem danych (potoczna nazwa to szyfrowanie). Jest to proces przekształcania danych (tekstu jawnego) w szyfr (kryptogram, tekst zaszyfrowany) za pomocą odpowiedniego algorytmu kryptograficznego

5 Kryptoanaliza zajmuje się odczytem utajnionego zapisu danych (potoczna nazwa to deszyfrowanie). Jest to proces przekształcania szyfru (kryptogramu, tekstu zaszyfrowanego) w dane (tekst jawny) za pomocą odpowiedniego algorytmu kryptograficznego

6 NADAWCAADRESAT Wiadomość niezaszyfrowana Duże ryzyko przechwycenia informacji Wiadomość niezaszyfrowana Duże ryzyko przechwycenia informacji Wiadomość zaszyfrowana Zmniejszone ryzyko przechwycenia informacji Szyfrowanie według danego klucza Odszyfrowanie według danego klucza

7 INFORMACJA TO WŁADZA

8 Enigma, niemiecka maszyna szyfrująca powstała pod koniec lat 20,szeroko używana w czasie II wojny światowej. Jej sposób kodowania został złamany przez pracującą dla polskiego wywiadu grupę matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego, Henryka Zygalskiego, W 1933 w Polsce zbudowano replikę Enigmy, co umożliwiło rutynowe deszyfrowanie niemieckich tajnych depesz. Dane o sposobie kodowania zostały przekazane wywiadowi angielskiemu w sierpniu 1939 r. Wiedza o sposobie szyfrowania depesz niemieckich w znacznym stopniu przyczyniła się do sukcesów militarnych wojsk sprzymierzonych. Pierwsza niemiecka depesza, kodowana przez Enigmę, została rozszyfrowana przez Polaków, w noc sylwestrową 1932 roku.

9 Marian RejewskiHenryk Zygalski Jerzy Różycki

10 Pierwsze dowody ukrywania informacji za pomocą szyfrów datują się na rok 4000 p.n.e. i pochodzą ze starożytnego Egiptu. Egipscy kapłani ukrywali ważne informacje stosując specjalne szyfrowanie hieroglifów. Również inne ludy świata starożytnego korzystały z różnych szyfrów.

11 Ludzie od zawsze potrzebowali ukrywać jakieś informacje. Kryptografia była znana już za czasów Cesarstwa Rzymskiego, a wiadomości były szyfrowane. Oczywiście dziś algorytm taki jest banalny, jednakże w swoich czasach spełniał dobrze swą funkcję. Polegał on na zastąpieniu każdej litery w tekście jawnym literą znajdującą się o pewną liczbę pozycji dalej w alfabecie.

12 Tekst ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ Szyfr DEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZABC tekst jawny M A T E M A T Y K A szyfr ???????????????? szyfr podstawieniowy

13 PITAGORAS 123456789 P I T W szyfrowanym tekście literę P zastępujemy cyfrą 1, literę I cyfrą 2, literę T cyfrą 3 itd. Litery, które nie występują w kluczu stosujemy bez zmian.

14 PITAGORAS 123456789 SZYFR K7Y136L6524 8 M43EM43YK4 TEKST JAWNY ???????????????????????????????????????????????? SZYFR 17ZEC2W176936KĄ3N4 TEKST JAWNY ??????????????????????????????????????????

15 Harcerski szyfr podstawieniowy KLUCZ: GA – DE – RY – PO – LU – KI Literę występującą w kodowanym tekście, o ile występuje także w naszym kluczu, zastępujemy sąsiadującą literą w sylabie. Jeśli litera nie występuje w kluczu to wpisujemy ją bez zmiany.

16 GA – DE – RY – PO – LU – KI szyfr: IGŻER HGYCDYZ TP WKD BP TP SZRFY HGYCDYSIK tekst jawny: ??????????????????????????????????????????????????

17 Z liter fikcyjnych nazw utwórz nazwy pojęć używanych w matematyce SZYFRY ANAGRAMOWY

18 OŁOK 1

19 ŁANIEDZIA 2

20 GURAFI 3

21 4 UMAS

22 5 BALZIC

23 6 CINODEK

24 7 TĘGOPA

25 8 RÓŻANIC

26 MIDAGRA 9

27 PEZTRA 10

28 KLUCZ ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSTUWXYZ 12345 SZYFRY UŁAMKOWE

29 ABCDEFGHIJKLŁMNOPRSTUWXYZ 12345 SZYFR TEKST JAWNY ???????????????????????????????????????????

30 ZASZYFRUJ TERAZ IMIĘ SWOJEJ MAMY I WYMIEŃ SIĘ Z KOLEGĄ LUB KOLEŻANKĄ

31

32 P E S E L P owszechny E lektroniczny S ystem E widencji L udności Dwie ostatnie cyfry roku urodzenia Miesiąc urodzenia Dzień urodzenia Płeć Kobiety – liczby parzyste Mężczyźni – liczby nieparzyste Liczba kontrolna

33 I S B N I nternational S tandard B ook N umber ISBN 83 – 85694 – 80 – 3 Informacja o kraju wydawcy Identyfikacja wydawcy Numer tytułu na liście wydawcy Liczba kontrolna

34 Dzisiaj gdy żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, wszelka postać informacji stała się jednym z najważniejszych towarów już nie dla wojskowych, ale również dla wszystkich ludzi. Szyfrowanie zatem stało się strażnikiem naszej prywatności i poufności. Używamy kryptografii do kontrolowania dostępu, elektronicznych płatności, bezpiecznej wymiany korespondencji i w wielu innych dziedzinach. Nadszedł czas by kryptografia tak jak inne nauki zaczęła służyć nie obronie militarnej, ale nam zwykłym obywatelom świata.

35 Szyfrowanie wykorzystywane jest dzisiaj szeroko we wszelkich transakcjach handlowych dokonywanych poprzez sieć Internet, gdzie osoby trzecie nie powinny odczytywać przesyłanych informacji - przecież nie chciałbyś, aby twój numer konta i hasło bankowe wpadły w ręce kogoś obcego, kto natychmiast dokonałby wspaniałych zakupów w twoim imieniu.

36 To samo odnosi się do korespondencji prywatnej i zawodowej - nie chcemy, aby obcy ludzie czytali nasze sekrety. Dlatego informatycy i matematycy na całym świecie intensywnie pracują nad stworzeniem niezawodnych i bezpiecznych metod szyfrowania informacji.

37

38 Wojsko amerykańskie podczas wojny z Japonią na Pacyfiku, posługiwało się językiem Indian plemienia Navaho jako szyfrem. Jego bezpieczeństwo polegało na tym, że potrafiło się nim posługiwać zaledwie kilkudziesięciu ludzi na całym świecie. Co więcej, wszyscy z nich zostali wcieleni do US Army. W każdym liczniejszym oddziale na Pacyfiku był 1 albo 2 Indian-szyfrantów. Każdy z nich miał kilkunastu żołnierzy-ochroniarzy, którzy, jak nieoficjalnie wiadomo, w razie niebezpieczeństwa porwania przez japończyków mieli go zastrzelić. Nakręcono dramatyczny film pt. Szyfry wojny, oparty na tej historii

39 Niektórzy historycy twierdzą, że złamanie japońskich szyfrów poprzez amerykańskich i brytyjskich kryptologów skróciło wojnę o około 2 lata. Szyfr Cezara był podobno używany jeszcze w 1915 roku w armii rosyjskiej. Przyczyna jest bardzo prosta. Tylko ta prosta metoda była zrozumiała dla sztabowców, a ponieważ stosowanie jakichkolwiek szyfrów nie było w tych czasach powszechne, sprawiała wrażenie zupełnie niezrozumiałego i skomplikowanego kodu.

40 PREZENTACJA POWSTAŁA W OPARCIU O MATERIAŁY Z WARSZTATÓW GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO


Pobierz ppt "Tajniki kryptologii Joanna Jarosz-Krzywda & Justyna Wolska Akademia Najmłodszych Matematyków."

Podobne prezentacje


Reklamy Google