Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zagrożenia w Internecie i bezpieczeństwo w sieci

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zagrożenia w Internecie i bezpieczeństwo w sieci"— Zapis prezentacji:

1 Zagrożenia w Internecie i bezpieczeństwo w sieci
Przygotował: Tomasz Marzec

2 ZAGROŻENIA W INTERNECIE
Dziś komputer i Internet to dla nas codzienność. Ciężko byłoby wyobrazić sobie nasze życie w tych czasach bez nich. Sterują wieloma procesami, które dzieją się wokół nas. My nimi sterujemy. Służą do rozrywki, poszukiwania informacji, utrzymywania kontaktów ze światem, poznawania nowych ludzi na całym świecie. Dzięki nim możemy rozszerzać swoje horyzonty, robić zakupy i sprzedawać przedmioty czy usługi bez wychodzenia z domu, oglądać filmy, słuchać muzyki, a także pracować i zarabiać pieniądze. Ale wśród tych wszystkich dobrodziejstw czyha na nas mnóstwo zagrożeń. Jakie są to zagrożenia oraz jak możemy chronić przed nimi siebie i swoich najbliższych?

3 Wirusy….. Czym jest wirus?
Wirus jest programem komputerowym o niewielkich rozmiarach, zdolnym do rozmnażania się poprzez doczepianie swojego kodu do innych plików, posiadający celowe procedury destrukcyjne, takie jak: - niszczenie lub zmiana zapisanych na dyskach informacji - generowanie dziwnych komunikatów, melodii... - zakłócanie wyświetlania informacji na ekranie - próby fizycznego uszkodzenia sprzętu.

4 Rodzaje wirusów (1)... Wirusy plikowe – modyfikują działanie plików
wykonywalnych (com, exe, sys...). Integrują się z plikiem pozostawiając nienaruszoną większą część jego kodu, a wykonywanie programu odwraca się w ten sposób, że kod wirusa wykonywany jest jako pierwszy, potem dopiero następuje uruchomienie programu, który najczęściej już nie działa, ze względu na uszkodzenie aplikacji. Wirusy te są najczęściej spotykane, ponieważ bardzo szybko się rozprzestrzeniają, oraz ze względu na łatwość pisania kodu.

5 Rodzaje wirusów (2)... Wirus dyskowy – podmienia zawartość głównego sektora ładowania, przenosi się przez fizyczną wymianę każdego nośnika pamięci. Dysk systemowy może zostać tylko wtedy zainfekowany, gdy użytkownik uruchomi system z zainfekowanego nośnika. Wirusy towarzyszące – wirusy tego typu wyszukują i zarażają pliki *.exe, a następnie umieszczają plik o tej samej nazwie z rozszerzeniem *.com i umieszczają w nim swój własny kod wykonywalny, przy czym system operacyjny najpierw wykonuje plik z rozszerzeniem *.com. Wirus hybrydowy – jest połączeniem różnych rodzajów wirusów, łączącym w sobie ich metody działania. Wirusy te szybko się rozprzestrzeniają i nie są najłatwiejsze do wykrycia.

6 Rodzaje wirusów (3)... Wirus rezydentny – wirus ten instaluje się w różnych miejscach pamięci komputera, przejmując co najmniej jedno przerwanie, np. 24 h, czy też 21 h (DOS). Do infekcji dochodzi w wyniku spełnienia ściśle określonych warunków, którym może być na przykład uruchomienie programu. Wirus nierezydentny – uruchamia się, gdy uruchamiany jest zarażony program, nie pozostawiając po sobie śladów w pamięci komputera. Wirus mieszany – po zainfekowaniu systemu początkowo działa jak wirus nierezydentny, lecz po uzyskaniu pełnej kontroli pozostawia w pamięci rezydentny fragment swojego kodu.

7 Rodzaje wirusów (4)... MakroWirusy – wirusy tego typu nie zarażają programów uruchamialnych, lecz pliki zawierające definicje makr. Do replikowania się makrowirusy języki makr zawarte w zarażonym środowisku. Uruchamiają się tak jak zwykłe makro, a więc w środowisku innego programu. Wirusy polimorficzne – dosyć trudne do wykrycia ze względu na zdolność zmiany kodu swojego dekryptora. Składa się z dwóch części – polimorficznego loadera (dekryptora) oraz części zaszyfrowanej, stanowiącej główny kod wirusa (kod przybiera inną formę po każdej kolejnej infekcji).

8 Rodzaje wirusów (5)... Wirus metamorficzny – Cały kod wirusa jest modyfikowany, zmienia się rozmieszczenie bloków instrukcji, różne ciągi instrukcji o tym samym działaniu. Bardzo ciężkie do wykrycia, aby je wykryć, oprogramowanie antywirusowe musi tworzyć specjalne emulatory. Każda kolejna kopia wirusa jest nowym wirusem, który jest w stanie stworzyć kolejnego nowego wirusa. Wirus sprzęgający – nie modyfikuje żadnego pliku na dysku, lecz pomimo to jest bardzo żywotny i bardzo szybko rozprzestrzenia się. Działa poprzez dołączenie do pierwszego wskaźnika JAP'a zainfekowanego pliku wykonywanego do pojedynczego JAP'a zawierającego swój własny kod.

9 Rodzaje złośliwego oprogramowania (1)...
Bomba logiczna – złośliwy kod umieszczony w programie, który uaktywnia się tylko wtedy, gdy spełnione zostaną ściśle określone warunki, np. liczba uruchomień danego programu, określona data, usunięte dane. Robak – w odróżnieniu od wirusów nie atakuje żadnych plików, rzadko wywołuje niepożądane skutki uboczne, z wyjątkiem uszczuplania wolnego miejsca na dysku. Tworzy w niekontrolowany sposób własne duplikaty w zasobach sieci komputerowej. Królik – program, który na skutek błyskawicznego i niekontrolowanego powielania się, zapełnia system.

10 Rodzaje złośliwego oprogramowania (2)...
Koń trojański – może udawać dowolny program, pożyteczne narzędzie lub uaktualnienie do niego, który zawiera kod realizujący inne funkcje niż te, o których mowa jest w załączonej dokumentacji. Po kilku godzinach pracy program dokona spustoszeń na naszym dysku, zawiesi pracę systemu... Innym rodzajem trojana jest BACKDOORS, który służy hakerom jako narzędzie do zdalnej administracji.

11 Luki i dziury w systemie operacyjnym……
Exploity -programy wykorzystujące wszelkie luki i błędy w systemach operacyjnych i oprogramowaniu. Dzielimy je na pozwalające uzyskać prawa użytkownika i administratora, umożliwiające atak przez podszywanie się pod adres IP, powodujące atak na odmowę usługi. Rootkity – ukrywające niebezpieczne pliki i procesy, narzędzie pomocnicze do włamań do systemów informatycznych, umożliwiające przejęcie kontroli nad systemem. Może dostać się do komputera np. wraz z aplikacją będącą w rzeczywistości trojanem oraz ukrywać tego trojana przed programem antywirusowym bądź użytkownikiem. Rootkity działają w dwóch trybach – usermode – tryb użytkownika oraz kernel–mode – tryb systemu operacyjnego. Rootkit infekuje jądro systemu – przyczepia do niego swój kod. Może się to odbywać w różny sposób, na przykład poprzez modyfikację sterownika jakiegoś urządzenia, uruchomienie dodatkowej usługi w systemie lub zmianę biblioteki DLL.

12 Co to są programy wywiadowcze? Jak je rozpoznać?
Programy wywiadowcze (spyware – ang.) - jest to oprogramowanie wykonujące określone działania, np. wyświetlanie reklam, zbieranie informacji osobistych, zmiana konfiguracji komputera. Programy takie mogą zmieniać stronę główną przeglądarki internetowej, lub dodawać nowe, niechciane przez nas składniki przeglądarki. Często programy takie instalują się do naszego komputera podczas instalacji innych programów, np. do udostępniania muzyki czy filmów, a w licencji jest o tym mała wzmianka. Oznakami „obecności” takiego programu na naszym komputerze mogą być wyskakujące okienka reklamowe, pojawiające się nawet wtedy, gdy nie przeglądamy witryn internetowych, zostały zmienione domyślne ustawienia przeglądarki internetowej i nie można przywrócić wcześniejszej konfiguracji bądź do naszej przeglądarki zainstalowały się nie pobierane przez nas dodatkowe składniki. Komputer może również wolniej działać i częściej Może dochodzić do błędów i awarii.

13 Czym są ataki DoS i DDoS? Ataki tego typu wykorzystywane są do blokowania łącza ofiary. Ataki typu DdoS różnią się od ataków typu DoS tym, że zamiast jednego komputera wysyłającego setki zapytań do komputera ofiary, wysyła je wiele komputerów, nad którymi napastnik wcześniej przejął kontrolę. Ataki typu DDoS służą najczęściej do np. blokowania serwerów stron serwisów aukcyjnych, firm.

14 Co to jest Phirsing i Pharming?
Phirsing jest to podszywanie się pod strony banków lub innych instytucji. Użytkownik dostaje em informację z prośbą o zalogowanie się na danej stronie i sprawdzenie, np. stanu konta, przy czym w tymże u podany jest link na stronę spreparowaną. Gdy logujemy się na niej, oszust otrzymuje nasze hasła i dostaje możliwość dostępu do naszego prawdziwego konta. Pharming - jest to metoda pozyskiwania haseł dostępu do kont internetowych poprzez atak na serwery DNS, dzięki czemu oszust będzie mógł przekierować internautę na swoją stronę nawet, jeśli będzie poprawnie wpisany adres, czy strona zostanie wybrana z zakładek. Należy zawsze sprawdzać, czy na stronach bankowych, Z których korzystamy, pojawia się symbol bezpiecznego połączenia czy też "https://" przed internetowym adresem banku.

15 Co to są pliki cookie? Są to pliki z krótkim opisem przesyłane przez serwer Web i zapisywane przez przeglądarkę na dysku lokalnym naszego komputera. Mogą zawierać rozmaite rodzaje informacji o użytkowniku danej strony www i historii jego łączności z daną stroną (serwerem). Wykorzystywane są do automatycznego rozpoznawania danego użytkownika przez serwer, stosowane są w przypadku liczników, sond, sklepów internetowych (obsługi „koszyków”), reklam, monitorowania aktywności i zainteresowań odwiedzających.

16 Co to jest cyberterroryzm?
Cyberterroryzm – jest to określenie pewnego rodzaju przestępstw dokonywanych w wirtualnym świecie, mających odniesienie w świecie realnym, w życiu naszym i innych ludzi. Cyberprzestępstwa mogą polegać na przykład na wykorzystywaniu sieci internetowej do kontaktowania się poszczególnych komórek terrorystycznych w celu zaplanowania ataków. Typowe cele ataków to, dajmy na to systemy kontroli lotów, infrastruktura bankowa, elektrownie, czy systemy dostarczania wody.

17 Co to jest spam? Spam jest listem elektronicznym, w który
są treści z reguły nam niepotrzebne (np. reklama). Spam sam w sobie nie stanowi niebezpieczeństwa dla naszych komputerów, ale zapycha skrzynki mailowe, zabiera miejsce i nasz czas, który poświęcamy na usuwanie go.

18 Co to są okna Pop-up? Są to okna wyskakujące po załadowaniu
strony bądź w trakcie jej otwierania, o treści reklamowej.

19 Kim jest Haker/Cracker?
Haker – jest to osoba o bardzo dużych umiejętnościach informatycznych bądź elektronicznych, która identyfikuje się ze społecznością hakerską. Uważanie kogoś za hakera jest wśród hakerów i osób identyfikujących się z subkulturą hakerską wyrazem wielkiego szacunku i jedynie inny haker może nadać to miano osobie wcześniej za hakera nie uznawanej. Hakerzy odznaczają się bardzo dobrą orientacją w internecie, znajomością wielu języków programowania, a także świetną znajomością systemów operacyjnych. Media słowo „haker” powszechnie używają wobec osób łamiących zabezpieczenia systemów komputerowych, co w słownictwie informatycznym określa się mianem „crackingu”, a osoby łamiące te zabezpieczenia - „crackerami”. Etykieta hakerska sprzeciwia się cyberprzestępczości. Łamanie zabezpieczeń wymaga często bardzo dużych umiejętności technicznych, można więc powiedzieć, że część crackerów stanowią hakerzy. Słowo „haker” pochodzi z języka angielskiego („hack” - poprawka, drobna modyfikacja).

20 Kim jest Haker/Cracker?
Haker/Cracker – jest to osoba, która wykorzystuje luki, słabe punkty bądź łamie zabezpieczenia oprogramowania, komputerowego bądź sieci, aby dostać się do zasobów danego komputera lub przejąć kontrolę nad systemem. Cele są różne, dla niektórych jest to chęć zysku możliwego do wykorzystania przy pomocy wykradzionych danych, dla innych ważne jest uzyskanie rozgłosu i wywołanie zamieszania. Część hakerów/crackerów twierdzi, że włamując się, przyczyniają się do zwiększenia dbałości administratorów o zabezpieczenia, starając się odkryć potencjalne zagrożenia, zanim zostaną one wykryte przez potencjalnych włamywaczy, a także przyczyniają się do szybszego wydawania „łatek” przez producentów oprogramowania.

21 Etyka…. Hakerów/Crackerów, ze względu na stosowaną etykę, wyróżnia się na: Black hat – działających na granicy, bądź poza granicami prawa, Znalezionych błędów/luk w oprogramowaniu nie publikują, bądź wykorzystują w nielegalny sposób. White hat – osoby działające legalnie bądź starające się nie wyrządzać szkód. Wykryte prze siebie błędy/dziury podają w formie łatwej do załatania dla autorów oprogramowania, lecz trudnej do wykorzystania w celu zaszkodzenia komuś. Grey hat – Hakerzy/Crackerzy, którzy przyjmują metody działania obu wymienionych wyżej grup.

22 Podstawowe sposoby ochrony naszego komputera przed infekcją:
- Najlepiej nie otwierać i pochodzących z nieznanych źródeł niektóre wirusy mogą się uaktywniać w momencie otwarcia wiadomości oraz nie otwierać załączników do i pochodzących z niepewnych źródeł - Nie instalować oprogramowania pochodzącego z niepewnego źródła oraz takiego, które chce się zainstalować, gdy wejdziemy na jakąś stronę www. - Nie wchodzić na podejrzane strony www – niektóre wirusy mogą wykorzystywać błędy w przeglądarkach i w ten sposób zainfekować system. Należy też uważać na strony, na których nagle następuje przekierowanie. - Warto zainstalować oprogramowanie antywirusowe – nie trzeba inwestować w to od razu dużej kwoty pieniędzy – można ściągnąć z internetu legalne wersje z licencją np. na pół roku, ze stron znanych producentów bądź zakupić gazetę komputerową z takim programem.

23 Podstawowe sposoby ochrony naszego komputera przed infekcją:
- Warto co jakiś czas skanować nasz komputer, dyski twarde, pliki i foldery oprogramowaniem antywirusowym, aby mieć pewność, że nasz Pecet i zawarte na nim nasze dane i dokumenty są bezpieczne - Nie zapomnijmy o regularnym instalowaniu aktualizacji programów Antywirusowych oraz „łatek” do używanych przez nas programów. - Jak podaje PC Format 9/2008 średnio co 4 minuty od połączenia z Internetem nieaktualizowanego komputera z WINDOWS, upływa do pierwszej infekcji – Zbadali inżynierowie z INTRNET STORM CENTRE. To skutek stosowania przez hakerów zautomatyzowanych programów, które szukają w sieci niezabezpieczonych komputerów.

24 Bezpieczeństwo naszych danych w sieci
Hasła – jest to najprostsze, podstawowe zabezpieczenie. Hasło nie powinno być zbyt krótkie i proste – co najmniej osiem znaków – najlepiej, aby składało się z liter dużych i małych oraz liczb. Kiedy odchodzimy na jakiś czas od komputera, który stoi w miejscu dostępnym dla innych osób, warto pomyśleć o ochronie komputera hasłem po włączeniu się wygaszacza. Ważne pliki również warto zabezpieczyć hasłem. Hasła np. do poczty i tego rodzaju serwisów użytkowych warto co jakiś czas zmieniać.

25 Serwisy społecznościowe
Surfując po Internecie, nie jesteśmy anonimowi. Brak dbałości ludzi o własną prywatność jest niepokojącym zjawiskiem. Pamiętajmy, że zamieszczając własne zdjęcia w naszym domu, czy przy naszym samochodzie, tak naprawdę sprzedajemy informacje o naszym stanie majątkowym. Bogaci ludzie tego nie robią. Dlaczego? Dla swojego bezpieczeństwa. Trzeba uważać, aby zamieszczane przez nas zdjęcia czy nagrania z mocniej nakrapianych imprez nie wędrowały po Internecie, ponieważ może to w przyszłości zaważyć np. na naszej karierze. Serwisy społecznościowe stanowią ogromne bazy danych, a przede wszystkim to od nas zależy jakie dane udostępnimy innym (aby nasz numer gg, numer telefonu czy adres nie dostał się w niepowołane ręce).

26 Bezpieczeństwo dziecka w sieci
Dzieci spędzają przed komputerem mnóstwo czasu, przede wszystkim korzystając z różnego rodzaju narzędzi służących do komunikacji. Internet to miejsce, w którym KAŻDYmoże być tym, kim CHCE. Niejednokrotnie rodzice zamieszczają zdjęcia swoich pociech na portalach społecznościowych, a które dziecko nie chciałoby nawiązać znajomości,np. Z Kubusiem Puchatkiem? Na stronie możemy przeczytać, jak działają internetowi pedofile „Pedofile nawiązują kontakt z dziećmi rozmawiając z nimi w pokojach rozmów, grupach dyskusyjnych lub za pomocą wiadomości i wiadomości błyskawicznych. Na forach internetowych wielu nastolatków dzieli się swoimi problemami i szuka wsparcia rówieśników. Pedofile często szukają tam łatwych ofiar.

27 Bezpieczeństwo dziecka w sieci
Internetowi pedofile oferują swoją uwagę, uczucie i uprzejmość, próbując stopniowo uwodzić swoje ofiary, często znacznym nakładem czasu, pieniędzy i wysiłku. Są na bieżąco z muzyką i hobby, którymi można zainteresować dzieci. Słuchają dzieci i solidaryzują się z ich problemami. Starając się osłabić zahamowania młodych ludzi, stopniowo wprowadzają do rozmów treści erotyczne lub pokazują materiały erotyczne. Pedofile działają szybciej niż inni i błyskawicznie włączają się w rozmowy o wyraźnie erotycznym charakterze. Takie bardziej bezpośrednie podejście może oznaczać napastowanie, ale równie dobrze pedofil może podchodzić swoją ofiarę. Pedofile mogą również badać skłonność dzieci poznanych w Internecie do spotkań twarzą w twarz” Ciężko jest uchronić dzieci, szczególnie te najmniejsze, ale i te starsze – ale przede wszystkim należy uczyć i tłumaczyć. Obserwować, czy nie dostaje, np. paczek od obcych osób, doładowań do telefonu pochodzących z nieznanych źródeł. Należy uczyć dziecko, aby samo potrafiło się ochronić przed niebezpieczeństwami, ponieważ nie zawsze jest się w stanie ochronić dzieci przed wszystkimi zagrożeniami.

28 Bezpieczne zakupy przez Internet
W Polsce najpopularniejszym sposobem płatności za zakupy w sklepach internetowych jest nadal płatność gotówką przy odbiorze paczki u kuriera czy na poczcie, ponieważ ludzie boją się płacić kartą w sieci. A zakupy w sklepach internetowych są coraz bardziej popularne i bardzo często o wiele tańsze, ponieważ odchodzą koszty zatrudniania wielu pracowników i wynajmu odpowiedniego pomieszczenia. Konsumenci obawiają się ujawnienia danych swojej karty – lecz, jeśli Zachowamy ostrożność, taka forma płatności nie musi być czymś ryzykownym. Sklep, w którym kupujemy, powinien współpracować z centrum autoryzującym i rozliczającym transakcje kartami (np. eCard, PolCard). Klient zostaje przekierowany z witryny sklepu na witrynę centrum autoryzacyjnego i dopiero tam – chroniony szyfrowanym połączeniem (świadczy o tym ikona kłódki w oknie przeglądarki). Sklep nie widzi twoich danych, otrzymuje jedynie od centrum autoryzację transakcji.

29 Co mogą zrobić wirusy, trojany, robaki?
Jak podaje definicja ze strony „ Efektów działania szkodliwego oprogramowania jest wiele. Może to być uruchomienie niegroźnego programu lub utrata wszelkich danych z dysków. Niektóre programy mogą wykraść ważne, osobiste dane (takie jak numery i hasła do kont bankowych) i przekazać je niepowołanym osobom, umożliwić włamanie do komputera i wykorzystanie go jako tzw. zombie.”

30 ZALECENIA Z okazji dwudziestej rocznicy powstania, firma Trend Micro
opracowała zestaw najważniejszych wskazówek na temat bezpieczeństwa w sieci. Firma Trend Micro opracowała zestaw 20 wskazówek, jak bezpiecznie korzystać z Internetu i w jaki sposób zachować bezpieczeństwo w sieci, unikając pułapek zastawionych przez cyberprzestępców. Stosowanie się do nich pozwali ochronić się przed zagrożeniami internetowymi i coraz częstszym problemem wycieku danych oraz umożliwi bezpieczniejsze korzystanie z komputera.

31 ZALECENIA OGÓLNE DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA
Oprogramowanie zabezpieczające powinno być zawsze uruchomione i aktualne, zwłaszcza gdy używa się laptopa w niechronionej sieci bezprzewodowej na lotniskach, w kawiarniach i w innych miejscach publicznych. Należy zainstalować oprogramowanie, które zapewni ochronę podczas poruszania się w Internecie lub pobierania plików bezpośrednio do komputera. Oprogramowanie zabezpieczające przed zagrożeniami z sieci powinno zapewniać ochronę poczty elektronicznej, sieci równorzędnych (P2P) i wszystkich aplikacji dla użytkowników indywidualnych oraz generować w czasie rzeczywistym ostrzeżenia dotyczące ruchu przychodzącego i wychodzącego. Należy stosować najnowsze technologie, takie jak Web Reputation, które sprawdzają wiarygodność i bezpieczeństwo serwisów internetowych przed ich otwarciem w przeglądarce. Należy stosować technologię Web Reputation w połączeniu z dotychczasowymi technologiami filtrowania adresów URL i skanowania treści.

32 ZALECENIA….. Należy używać najnowszej wersji przeglądarki internetowej oraz zainstalować wszystkie dostępne poprawki zabezpieczeń. Należy używać przeglądarki z wtyczką blokującą skrypty. Należy sprawdzić, jakie zabezpieczenia są oferowane przez sieć operatora Internetu. Jeżeli wykorzystywany jest system operacyjny Microsoft Windows, należy włączyć funkcję automatycznych aktualizacji i instalować wszelkie aktualizacje zaraz po ich udostępnieniu przez firmę Microsoft. Należy zainstalować zapory i oprogramowanie wykrywające włamania oraz zabezpieczające przed szkodliwym oprogramowaniem i programami szpiegującymi. Programy te powinny być zawsze uruchomione i regularnie aktualizowane. Należy upewnić się, że oprogramowanie zabezpieczające jest aktualne.

33 ZALECENIA….. POCZTA ELEKTRONICZNA
Należy używać oprogramowania zabezpieczającego przed spamem dla każdego posiadanego adresu . Należy wystrzegać się nieoczekiwanych lub podejrzanych wiadomości , bez względu na to, kto jest nadawcą. W przypadku takich wiadomości nie należy nigdy otwierać załączników ani klikać znajdujących się w nich łączy. Podejrzane wiadomości należy zgłaszać odpowiednim władzom. Jeżeli ufamy nadawcy, należy przeskanować załączniki odpowiednim programem przed ich otwarciem. Jeżeli taka wiadomość zawiera adres URL i jest on niezbyt długi, należy wpisać go ręcznie w odpowiednie pole przeglądarki. Należy uważać na wiadomości z prośbą o podanie szczegółów konta (banki i inne instytucje finansowe bardzo rzadko proszą o podanie takich szczegółów drogą elektroniczną). Nie należy przesyłać pocztą elektroniczną informacji dotyczących danych finansowych.

34 ZALECENIA….. PRZEGLĄDANIE STRON INTERNETOWYCH I POBIERANIE PROGRAMÓW Z INTERNETU Należy korzystać z usługi Web Reputation, aby mieć pewność, że odwiedzany serwis internetowy nie stwarza żadnych zagrożeń. Należy uważać na strony internetowe, które wymagają instalacji oprogramowania. Należy skanować wszystkie programy pobierane z Internetu za pomocą aktualnego oprogramowania zabezpieczającego. Należy zawsze czytać umowy licencyjne i przerywać proces instalacji, jeżeli razem z daną aplikacją mają być zainstalowane inne „programy”. Nie należy podawać danych osobowych w przypadku nieprzewidzianego żądania informacji. Dane osobowe można podawać tylko w przypadku takich serwisów, w których u dołu okna wyświetla się ikona kłódki (w przypadku przeglądarki Internet Explorer)

35 Bibliografia strony internetowe www.bezpieczenstwo.onet.pl
gospodarka.gazeta.pl

36 Praktyczne porady w przypadku używania systemu Windows
- Program antywirusowy np. Avast, Avira AntVir Personal Programy antyspyware np. Spyware Doctor, Spybot Search & Destroy Stosowanie bezpiecznych przeglądarek internetowych

37 Praktyczne porady Używanie systemu Linux….


Pobierz ppt "Zagrożenia w Internecie i bezpieczeństwo w sieci"

Podobne prezentacje


Reklamy Google