Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Spis treści Wewnątrz budynku wodociągów Na placu wodociągów Widoki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Spis treści Wewnątrz budynku wodociągów Na placu wodociągów Widoki"— Zapis prezentacji:

1

2 Spis treści Wewnątrz budynku wodociągów Na placu wodociągów Widoki
Zakończenie

3 Dyspozytornia . Wyprawę po wodociągach rozpoczęliśmy od monitoringu.

4 Wodociągi Białostockie istnieją już 117 lat
Wodociągi Białostockie istnieją już 117 lat. Cały czas poprawiają jakość wody pitnej.

5 Korytarz Czy ktoś się kiedyś zastanawiał skąd się bierze woda? Z kranu? To prawda, ale jak się w nim ona pojawia? Odpowiedź jest prosta. Pompowana jest z wodociągów do mieszkań. Na przykład dzielne maszyny z wasilkowskich wodociągów pompują ją do wszystkich okolicznych domów- obsługują cały Wasilków, kilka okolicznych wsi i część Białegostoku.

6 Ozonownia W Wodociągach Białostockich nie pracuje wiele osób – 2 kierowników, 6 konserwatorów i 6 dyspozytorów, którzy kontrolują i nadzorują pracę komputerów.

7 Mierniki stężenia ozonu w gazie i koncentracji w powietrzu
Praca dyspozytora jest bardzo trudna i odpowiedzialna. Pracuje on 12 godzin na dwie zmiany i nieustannie kontroluje sprawność urządzeń. W razie problemów wzywa pomoc i wraz z innymi pracownikami szybko usuwa awarię.

8 Plac wodociągów Wykształcenie człowieka ma tu małe znaczenie. Ludzie, którzy tutaj pracują mogą być informatykami, mechanikami itp. Jednak nie każdy może tutaj wykonywać pracę, gdyż bardzo liczy się odpowiedzialność, rzetelność, zaufanie.

9 Wieża nadawcza

10 Plac wodociągów

11 Na zewnątrz budynku Z pozoru wydaje się, że jest to łatwa nie wymagająca wysiłku praca. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Praca w wodociągach może być niebezpieczna, szczególnie dla konserwatorów i dyspozytorów.

12 Budynki

13 Plac wodociągów i nieco dalej wieża ciśnień
Niebezpieczne dla człowieka mogą być środki chemiczne , które są niezbędne do uzdatniania wody. Pracownik wodociągów ma do czynienia z substancjami toksycznymi, więc wiedza z zakresu chemii i fizyki jest mile widziana.

14 W przypadku, gdy człowiek przebywa w miejscu awarii, mogą się wydzielać różne niebezpieczne chemikalia. Może to grozić utratą zdrowia, dlatego niezbędne są ubrania ochronne i zachowanie ostrożności. Nic dziwnego, że w pracy tej należy dużo myśleć i szybko działać.

15 Rurociągi Co się dzieje z wodą w wodociągach? Zasoby ujęć wody
1. Powierzchniowe (Wasilków) Rodzaj: Ujęcie brzegowe na rzece Supraśl 2. Infiltracyjne (Wasilków) Rodzaj: Ujęcie ze stawów infiltracyjno – retencyjnych 3. Podziemne (Jurowce) Rodzaj: Ujęcie głębinowe z czwartorzędowych poziomów wodonośnych

16 Basen osadu czynnego

17 Basen osadu czynnego

18 Schody zachowane w świetnej czystości

19 Rurociąg Co się dzieje z wodą w wodociągach? Uzdatnianie wody
Ciąg wody infiltracyjnej (SUW Wasilków) Etapy: Ozonowanie wstępne, filtry kontaktowe, dezynfekcja (doraźnie), ozonowanie pośrednie, filtry węglowe, dezynfekcja (ostatnie trzy procesy razem z wodą powierzchniową w SUW Pietrasze) Ciąg wody powierzchniowej (SUW Pietrasze) Etapy: Ozonowanie wstępne, koagulacja objętościowa, filtry pospieszne, ozonowanie pośrednie, filtry węglowe, dezynfekcja Ciąg wody podziemnej (SUW Jurowce) Etap: Ozonowanie wstępne, filtry pospieszne, dezynfekcja

20 Za ścianą woda basenu osadu czynnego

21 Rurociąg

22 Pompownia

23 Mierniki

24

25 Pompownia W tym fachu najbardziej liczy się doświadczenie, czyli to jak długo człowiek tam pracuje jak radzi sobie z problemami i awariami i czy w ogóle sprawnie się wszystkim zajmuje.

26 Pompownia Wycieczka do wodociągów, była w celu pokazania nam, iż każdy zawód jest potrzebny do wspólnej korzyści. Dzięki pracy innych ludzi, możemy pić bardzo czystą wodę, w niektórych domach nawet z kranu! Pamiętajmy, że każdy zawód jest ważny.

27 Zakończenie W wycieczce wzięła udział klasa 3f Autor: Robert Krystoń


Pobierz ppt "Spis treści Wewnątrz budynku wodociągów Na placu wodociągów Widoki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google