Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fascynujące miejsca w EUROPIE ( z wyłączeniem Polski )

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fascynujące miejsca w EUROPIE ( z wyłączeniem Polski )"— Zapis prezentacji:

1 Fascynujące miejsca w EUROPIE ( z wyłączeniem Polski )

2 Projekt wykonali : - Albina Podhajecka - Diana Kopeć - Dominik Bierzyński - Justyna Podgórska - Aleksandra Ryznar

3 Mapa Europy :

4 DOLOMITY Dolomity znajdują się we Włoszech w południowym Tyrolu. Najwyższym szczytem Dolomitów jest Marmolada (3343 m n.p.m.). Nazwa góry w języku łacińskim oznacza "błyszcząca". Nazwa góry pochodzi od nazwiska Deodata de Dolomieu, który w latach 80 odkrył, że tworzący skały wapień zawiera domieszkę magnezu. Dolomity zamieszkują coraz mniej liczna grupa etniczna Ladynów. Ladynowie posługują się językiem ladyńskim, nalezących do grupy retromańskiej. Najbardziej znaną miejscowośćią jest Cortina d'Ampezzo - kilkutysięczne miasteczko położone w prowincji Belluno na wysokości 1224 m n.p.m.

5 SANTYRON Santoryn położony jest w Grecji nad morzem Egejskim. Powstał ok lat p.n.e. Zamieszkuje tam 10 tyś. ludzi. Najwyższym szczytem jest wulkan Santoryn (564 m n.p.m.). Nazwa Santoryn zostałą nadana w XIII w. i pochodzi od imienia św. Ireny. Wcześniej archipelag zwano Kalliste (najpiękniejszy) i Strongyle (okrągły). Santoryn, inaczej Thira, to grupa wysp wulkanicznych rozciągających się na południowym skraju Cyklad, ok. 175 km od wybrzeży Grecji. Jej centralną część stanowi prostokątna Laguna (dawna Kaldera wulkanu) o wymiarach 12 na 7 km.

6 BAZYLIKA ŚW. PIOTRA Bazylika św. Piotra znajduje się w Watykanie na placu św. Piotra. Bazylika powstała ok Pod kopułą Bazyliki znajduje się główny ołtarz kościoła, przy którym nabożeństwa odprawiać możę wyłącznie biskup Rzymu. Nad ołtarzem na wysokość 28m, rozpościera się odlany z brązu, pozłacany baldachim. Bazylikę zdobią unikatowe dzieła sztuki. Za najwspanialsze uważa się renesansową Pietę Michałą Anioła z 1499 r., znajdująca się za szybą pancerną. Bazylika jest drugą pod względem wielkości świątynią chrześcijańską na świecie. Mieści ponad 60 tyś. wiernych.

7 COSTIERA AMALFITANA Costiera Amalfitana znajduje się we Włoszech, nad morzem Tyrreńskim. Jednym z najciekawszych miejsc jest Szmaragdowa Grota nidaleko Conca dei Marini. W jej wnętrzu znajduje się krystalicznie czysta woda, która w ciągu dnia przybiera barwę szmaragdową. Costiera Amalfitana to prawdziwa turystyczna mekka. Skarby tego regionu - przyroda, ciekawa starożytna historia oraz bogata baza turystyczna - przyciągają spragnionych relaksu z całego świata.

8 ST. KILDA St. Kilda znajduje się w Wielkiej Brytani, w Szkocji nad Oceanem Atlantyckim. Pierwsze ślady osadnictwa na wyspie pochodzą z epoki brązu. Na terenie Gleann Mór na Hircie odkryto ruiny budowli z 1850 r p.n.e. Pierwsi stali osadnicy zamieszkali pod koniec XVII w. Byli to ludzie, którzy wydzierżawili Hirtę i zbutowali wioskę w pobliżu zatoki Village Bay. Utrzymywali się z chodowli zwierząt oraz uprawy ziemi, a także z polowań na ptactwo. St. Kilda to miejsce gniazdowania licznych gatunków ptaków morskich. Na terenie archipelagu znajdują się największe na świecie kolonie głuptaków i nawałników dużych.

9 KRĄG AVEBURY Krąg Avebury znajduje się w Anglii. Powstał około 3000 lat p.n.e. Ze względu na wagę i wielkość głazów budowa kompleksu Avebury była bardzo złożona. Skały zostały wydobyte w kamieniołomach znajdujących się 3 km od Avebury. Biorąc pod uwagę, iż średnia długość życia w neolicie wynosiła 40 lat, budowa kręgów Avebury oraz wzgórza Silbury trwała przez kilkanaście pokoleń. Przypuszcza się, że przy ówczesnym rozwoju cywilizacyjnym budowa wzgórza Silbury trwała 18 mln roboczo godzin, co odpowiada pracy 700 robotnikom przez 10 lat.

10 EGER : Eger położony jest na Wegrzech. Jego powierzchnia to 92 km2/ Kraj ten powstał na przełmie X –XI wieku. Mieszka w nim 56 tysięcy osób. Okolice Egeru to ceniony region winiarski. Najbardziej znanym produktem jest ‘’ Bycza Krew ‘’ - czyli wino będące mieszanką co najmniej trzech różnych winnic, połączonych w różnych proporcjach. Pod miastem ciągnie się system piwnic winnych, wydrążonych w 1688 roku. Łączna długość korytarzy przekracza 3 km. Eger był miastem najkrócej pozostającym w niewoli tureckiej pod zaborem był 90 lat.

11 WYSPY KANARYJSKIE : Wyspy Kanaryjskie leżą nad Oceanem Atlantyckim.
Na wyspach tych znajduje się wulkan Pico de Teide i jest to trzeci co do wysokości wulkan świata. Wyspy Kanaryjskie to archipelag pochodzenia wulkanicznego, rozciągający się na Oceanie Atlantyckim około 100 km na zachód od Sahary Zachodniej . W skład archipelagu wchodzi siedem dużych wysp tj : Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gamera oraz El Hierro , a także sześć małych, niezamieszkanych wysepek. Wyspy Kanaryjskie leżą nad Oceanem Atlantyckim. Państwem jest Hiszpania. Powierzchnia wynosi 7,4 tysięcy km2. Obiekt ten powstał 15 mln lat temu

12 ETNA : POŁOŻENIE : Sycylia WYSOKOŚĆ : ok. 3300 m n.p.m
LICZBA KRATERÓW : 4 OSTATNI WYBUCH : r. Na początku XX wieku Etna miała tylko jeden stożek wulkaniczny, który został ścięty podczas erupcji w 1911 r. Najdłuższy okres aktywności wulkanu trwał 10 lat a rozpoczął się w 1614r. U podnóży tego wulkanu gleba jest bardzo żyzna i wiele ludzi chce tam mieszkać, ponieważ jest możliwość doskonalenia małych upraw. Dlatego powstały tam małe wioski i miasteczka.

13 FORUM ROMANUM POŁOŻENIE : Rzym DATA POWSTANIA : VII w p.n.e
W obrębie placu, który stał się sercem starożytnego Rzymu, pierwotnie rozciągały się bagna. Otoczenie Forum Romanum stanowią Palatyn, Kapitol, Kwirynał, Wiminał, Eskwilin i Celius. Ostatnią budowlą wzniesioną na Forum Romanum jest kolumna Fokasa z 608 roku. Postawiona została dla uczczenia rezydującego w Bizancjum cesarza o tym imieniu. POŁOŻENIE : Rzym DATA POWSTANIA : VII w p.n.e OKRES ROZKWITU : VI–I w p.n.e

14 ALHAMBRA POŁOŻENIE : Hiszpania REGION : Andaluzja
DATA POWSTANIA : 1238r CHARAKTERYSTYKA : warowny zespół pałacowy Legenda mówi, że rezydencja emirów Grenday jest pełna duchów jej zmarłych mieszkańców. Ze względu na jej piękno zmarli nie chcą jej opuścić. Mimo obowiązującego muzułmanów zakazu przedstawiania postaci ludzkich, ich wizerunki widnieją na stropach w alkowach Sali Królewskiej. Zabudowania Alahmbry zajmują obszar o długości około 740 metrów i szerokości blisko 205 metrów.

15 MORZE WATTOWE Znaczną część Morza Wattowego stanowią osuchy, czyli szerokie równiny pływowe, odsłaniane w czasie odpływu morza. Godne uwagi są widoczne fauna i flora oraz organizmy żyjące w morskich osadach. Przez błotniste obszary morza, dwa razy w ciągu dnia przelewa się 1 mld m3 wody. Zdarza się, że podczas letnich odpływów w niektórych miejscach, zbiornik całkowicie wysycha. Aby ochronić się przed wzburzonymi wodami, ludność zaczęła wznosić wały. POŁOŻENIE : Wybrzeże Morza Północnego POWIERZCHNIA : 450k długości, 30km szerokości MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ : 3 metry DATA POWSTANIA : 13 – 10 lat temu

16 TOSKANIA POŁOŻENIE : środkowozachodnie Włochy POWIERZCHNIA : km2 LICZBA MIESZKAŃCÓW : 3,5 mln GĘSTOŚĆ ZALUDNIENIA : 155 os/km2 W średniowieczu toskańskim miastem słynącym z wendety była Pistoia, napitnowana w dziełach Niccolo di Bernardo dei Machiavellego. Bogactwem regionu są źródła wód mineralnych i termalnych oraz białe trufle. Miejscową atrakcją jest wygasły wulkan Monte Amiata przyciągający głownie narciarzy.

17 WĄWÓZ I JASKINIE CHEDDAR
Na początku XX wieku w okolicach wsi Cheddar produkowano truskawki. Właśnie z tego słynęła ta wieś. Na łąkach wokół wąwozu wypasano owce rasy ‘ soay ‘ , których wełna służy do produkcji tartanu. Wąwóz Cheddar został wyżłobiony przez prehistoryczne rzeki. Materiał skalny, naniesiony przez lód, głównie piach, żwir i kamienie spływał wraz z wodą, żłobiąc głębokie koryta w miękkich skałach. POŁOŻENIE : Cheddar PAŃSTWO : Wielka Brytania GŁĘBOKOŚĆ WĄWOZU : 120m POCZĄTEK POWSTANIA : 1,2mln lat temu TYP FORMACJI : wąwóz i jaskinie krasowe

18 CAMARGUE POŁOŻENIE : Francja, Prowansja POWIERZCHNIA : 930 km2
RZEKA : Rodan DATA POWSTANIA : ok p.n.e Camargue to obszar słonych bagien, starorzeczy, jezior i rozlewisk, które powstały w delcie Rodanu, jednej z największych francuskich rzek. Słabo zaludnione bagienne tereny to siedlisko licznych gatunków ptaków wodnych i błotnych. Camargue słynie także z hodowli rasowych koni i bydła.

19 WYSPA SKYE POŁOŻENIE : Szkocja Zachodnia POWIERZCHNIA : 1656 km2
W pobliżu miejsca zwanego Kyleakin w XIX wieku lord McDonald zaplanował budowę dużego miasta. Pomysł ten z powodu dużych kosztów nie został zrealizowany. Według legend w jeziorach na wyspie mieszkały potwory, które zginęły w średniowieczu z rąk szlachetnych, mieszkających tam rycerzy. Zamki leżące na Skye to :Mail, Dunscaith, Knock, Armadale oraz Dunvegan. POŁOŻENIE : Szkocja Zachodnia POWIERZCHNIA : 1656 km2 DATA POWSTANIA : ok. 300 tys. lat temu LUDNOŚĆ : 9 tysięcy NAJWYŻSZY SZCZYT : Sgurr Alsdair

20 WYSPY FARNE POŁOŻENIE : hrabstwo Northumberland
POWIERZCHNIA : 0,97 km2 PAŃSTWO : Wielka Brytania LICZBA WYSP : 28 Wyspy Farne to skalisty archipelag oddalony od głownego lądu o 2,5 – 7,5 km. Cieśnina Staple dzieli archipelag na dwie grupy: Inner Farne, czyli wewnętrzne oraz Outer czyli zewnętrzne. Oprócz głównych wysp w skład archipelagu wchodzą również dziesiątki mniejszych skał, niekiedy wystających ponad powierzchnię morza, podczas odpływu.

21 POOLE HARBOUR I BROWNSEA
POŁOŻENIE : Wielka Brytania POWIERZCHNIA : ok. 36 km2 DATA POWSTANIA :ok. 7 tys. lat temu AKWEN : Ocean Atlantycki CIEŚNINA : La Manche Poole Harbour to naturalny port u południowych wybrzeży Wielkiej Brytanii, powstały przez zalanie doliny rzecznej podnoszącymi się wodami oceanu. W mieście Poole znajduje się głowna siedziba Sunseekr, największego producenta prywatnego łodzi motorowych na świecie. Wejście do Poole Harbour prowadzi przez wąski przesmyk oddzielający dwa półwyspy w Poole Bay na kanale wysp, z których największa to Brownsea.

22 LAZUROWE WYBRZEŻE Pogoda na Lazurowym Wybrzeżu : Lata są ciepłe i słoneczne, zimy łagodne, a Alpy chronią region przed zimnym powietrzem z północy . Śnieg pada raz na 10 lat. To wybrzeże południowej Francji, ma rozbudowaną linię brzegową. Są tu liczne zatoki, półwyspy, a także archipelagi niewielkich wysepek. Łagodny klimat sprzyja śródziemnomorskiej roślinności – niemal w każdej miejscowości są promenady obsadzone palmami Największym miastem na Lazurowym Wybrzeżu jest Nicea.

23 PARK NARODOWY LAHEMAA Lahemaa – oznacza krainę zatok. Park Narodowy Lahemaa powstał w celu ochrony dobrze zachowanej przyrody nadbrzeża Bałtyku. Położenie : Park Narodowy Lahemaa- położony jest w środkowej części północnego wybrzeża Estonii, ok. 70 km na wschód Tallina. Zajmuje pas ok. 40 km lądu i 251 km morza. Warunki naturalne : Aż 70% powierzchni parku to dziewiczy las. Pomimo umiarkowanych opadów (600 mm rocznie) są to przeważnie suche lasy borealne (iglaste) i ubogie lasy bagienne. Piaszczyste plaże występują głównie przy ujściach rzek do Bałtyku. Największa z nich to pas wydm w pobliżu wioski Vosu. Miejscowe wybrzeże przeważnie jest kamieniste, dodatkowo zdobią je liczne głazy narzutowe pozostawione przez lądolód. Z 62 estońskich głazów o obwodzie większym niż 30m , w Lahemie występuje aż osiem, Największy głaz ma 35,7 m obwodu i 6,8m wysokości.

24 WEZUWIUSZ Wezuwiusz oraz starożytne Pompeje od lat są jedna z największych atrakcji turystycznych w Europie. Co roku tłumy zwiedzających z całego świata przybywają by dotrzeć na szczyt osławionego i wciąż groźnego wulkanu. Popiół wulkaniczny, bogaty w minerały, jest skutecznym naturalnym nawozem, dzięki któremu stoki Wezuwiusza to żyzne tereny, na których od lat uprawia się wiele gatunków roślin, w tym ponad 20 odmian moreli, słynne jajowate pomidory San Marzano, orzechy i cytrusy.

25 JASKINIE SZKOCJAŃSKIE
Jaskinie Szkocjańskie- to system rozgałęzionych korytarzy i komór, objęty ochroną ze względu na ich walory przyrodnicze oraz liczne pamiątki przeszłości odnalezione przez archeologów. Występują w Słowenii.w regionie Kras. Rzeka wypływa z krasowego płaskowyżu Sneżnik (u stóp szczytów Grmada , 936 m n. m. p , oraz Plesisce, 785 m n. p. m ) i przez pierwsze 55 km płynie do powierzchni ziemi jako zwyczajna rzeka. Zbudowany z wapieni obszar płaskowyżu o przeciętnej wysokości 334m n. p. m został przekształcony przez korozję spowodowaną wodą zawierającą dwutlenek węgla. Na jego terenie można zaobserwować elementy rzeźby krasowej, m.in. żłobki i lejki krasowe, polja, doliny krasowe oraz liczne jaskinie.

26 SYCYLIA Największa pod względem powierzchni i zaludnienia wyspa śródziemnomorska razem z pobliskimi, mniejszymi wyspami Liparyjskimi, Pelagijskimi, Pantellerią i Egadami – tworzy obecnie region autonomiczny Włoch. Położona w samym centrum Morza Śródziemnego, już przez starożytnych nazywana Wyspą Słońca, Sycylia ma największą Europie liczbę godzin słonecznych w ciągu roku. Ciepłemu i suchemu latu z temperaturami powyżej 20 0C towarzyszy tu bardzo łagodna, najczęściej bezśnieżna zima o średniej temperaturze 80C. Znaczny wpływ na sycylijski klimat ma suchy wiatr sirocco znad Afryki, wiejący wiosną, a czasem także zimą. Sprzyjające warunki atmosferyczne sprawiają, że wyspa słynie z uprawy latorośli i licznych winnic.

27 PARK NARODOWY DURMITOR
Góry Durmitor zbudowane są z grubych warstw wapienia powstałego w morzach środkowego i górnego triasu, górnej jury oraz fliszu durmitorskiego z górnej kredy. Wapienie te uległy sfałdowaniu i wyniesieniu podczas orogenezy alpejskiej. Ważną rolę w ukształtowaniu powierzchni gór spełniły również zjawiska krasowe. Góry Durmitor należą do miejsc, które nie zostały w znaczny sposób zmienione przez człowieka. Stąd wśród 300 gatunków zwierząt można tu dziś spotkać niedźwiedzia, rysia i wilka. Roślinnośc w górach jest piętrowa. W górach Durmitor znajduje się 18 jezior pochodzenia lodowcowego. Jezioro Czarne ma 0,516 km2 i składa się z dwóch jezior połączonych ze sobą wąskim przesmykiem, który latem wysycha. Różnica pomiędzy poziomami obu jezior sięga wtedy 4 m.

28 ORIENT EXPRESS Nazwa Orient Express była synonimem wszelkich wygód. Każdy wagon składał się z kilkuosobowych przedziałów, których głównym elementem wystroju były obite czerwonym pluszem kanapy. Orient Express słynął ze świetnej kuchni. Każdy zestaw obiadowy składał się z pięciu dań , a menu przygotowywano z uwzględnieniem lokalnych specjałów typowych dla państw, przez które przejeżdżał pociąg. Pociąg orient Express – był pierwszym środkiem transportu , który pod koniec XIX w. umożliwił podróżowanie między Francja a Turcją. Stacja początkowa to Paryż a końcowa- Stambuł

29 ZAMEK WINDSOR Najstarszą zachowaną częścią zamku są fragmenty murów obronnych z II poł. XII w. i Curfew Tower wzniesiona przez Henryka III w 1227 r. baszta pełniła role królewskiego wiezienia, a w jej podziemiach znajdowało się tajne przejście umożliwiające ucieczkę na wypadek oblężenia. Zamek królewski składa się z ok sal. Apartamenty królewskie dzielą się na prywatne komnaty oraz pomieszczenia reprezentacyjne, wykorzystywane podczas ceremonii dworskich. Na terenie Home parku mieszczą się m.in.: pole golfowe, boisko do gry w krykieta, korty tenisowe oraz ogrody z zabytkową posiadłością z XVI w.

30 DISNEYLAND PARIS Kompleks Disneyland Paris to wielki teren zabawy. Zajmuje on powierzchnię 19 km, na której mieszczą się dwa tematyczne parki rozrywki- Disneyland Park i Walt Disney Studios Park- centrum rozrywkowo-restauracyjno -handlowe Disney Village . Łączny koszt budowy całej struktury paryskiego Disneylandu przekroczył 2,3 mld dol., zaś najdroższą atrakcją kompleksu okazała się kolejka górska Space Mountain , której wykonanie pochłonęło 100 mln dol.

31 Wieża Eiffla : Wieża Eiffla powstała w latach znajduje się ona w Paryżu na polu Marsowym. Liczy ona 300m , natomiast z antenami, które się tam znajdują 324m. Jej waga całkowita wynosi ton. Koszt tej budowli wyniósł 1,5 mln dolarów. Zbudowana jest w stylu wiktoriańskiej struktury ekspresjonistycznej. Na pomalowanie wieży używa się co siedem lat 60 ton farby. W roku 2009 odmalowano ją po raz dziewiętnasty.

32 Panteon : Panteon powstał w 126 roku. Znajduje się we Włoszech w stolicy – Rzymie. Zbudowany jest w stylu klasycznym. Jego całkowita wysokość to 58 metrów. Nazwa budowli wywodzi się od greckich słów ‘ Pan ‘ - ( wszystek ) i ‘ Theos ‘ – ( Bóg ) . Oznacza świątynię wzniesioną ku czci bogów. Kopuła Panteonu jest największą kopułą na świecie, zbudowaną bez żadnego zbrojenia. Do Panteonu wchodzi się przez wysoki na 25 metrów przedsionek. Kolumny mają po 12,5 metra wysokości, 1,5 metra średnicy i ważą po 60 ton. Do wnętrza budowli prowadzą wielkie , 20 tonowe drzwi z brązu.

33 Łuk Triumfalny : Łuk Triumfalny powstał w 1836 roku we Francji, a dokładnie znajduje się w Paryżu. Jego orginalna nazwa to I’Arc de Triomphe. Zbudowany jest w stylu klasycystycznym. Łuk Triumfalny to budowla mająca upamiętniać cesarza francuzów – Napoleona Bonaparte i jego wielką armię. Obecnie stanowi on jedno z francuskich miejsc pamięci narodowej. Łuk ma 49 metrów wysokości , 45 metrów szerokości i prawie 22 metry głebokości, a jego łuk nieco ponad 29 metrów wysokości i 14,62 metrów szerokości.

34 Budowlę zakończono dnia 13 września 1584 roku
Budowlę zakończono dnia 13 września 1584 roku. Jego położenie znajduje się w Hiszpanii w Comundial de Madrid. Jego powierzchnia wynosi metrów2 . Głównymi architekci tej budowli to Juan Bautista de Toledo i Juan de Herrera. Jego styl to styl renesansowy. Budowa kompleksu trwała 21 lat. Monarcha osobiście nadzorował przebieg pracy z pobliskiego wzgórza, z miejsca, które dziś nosi nazwę Siedziska Filipa II. Plan obiektu przypomina ruszt – atrybut Świętego Wawrzyńca, który według legendy poniósł męczeńska śmierć na Rozżarzonej do czerwoności kracie. Głównym elementem dekoracyjnym kościoła jest ołtarz głowny – wysoka na 28 metrów konstrukcja złożona z trzech rzędów malowideł i 15 pozłacanych rzeźb. Escorial :

35 „ Cutty Sark ” : Cutty Sark powstał w 1869 roku , teraz znajduje się w Greenwich ( Londyn ), Wielka Brytania. Jego maksymalna ładowność to 1524 ton. Ma 32 żagle, a ich powierzchnia wynosi 2976 metrów2. całkowita długość żeglowca wynosi 85,4 metra. Nazwa Cutty Sark oznacza w języku szkodzkim krótką halkę – nosiła ją młoda wiedźma Nannie, ze starej szkodzkiej opowieści. W 1870 roku podczas pierwszego rejsu do Chin trwającego 106 dni Cutty Sark przewoził ładunek składający się głównie z piwa , wina i wódki.

36 Region Grindelwald–Jungfrau:
Góry te powstały w okresie trzeciorzędu i czwartorzędu. Znajdują się w Alpach Berreńskich, Szwajcarii. Najgłębsza dolina to Lauterbrunnental (3239m) , zaś najwyższy szczyt to Jungfrau (4158m n.p.m). Potężne skalne ściany wznoszą się tu tak blisko ludzkich osad jak w żadnym inny miejscu w Alpach. Z okien popularnych pociągów Berner Obenland Bahn podziwiać można wspaniałe widoki na grupę Jungfrau oraz okoliczne szczyty. Lauterbrunnen to jedna z najpiękniej położonych miejscowości w Szwajcarii. Z gór od prawej strony spływa najwyższy wodospad kraju – Staubbach.

37 Białe klify Dover : To miejsce powstało około 136 mln lat temu. Znajduje się w południowo wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Długość linii brzegowej wynosi około 18 km. Maksymalna wysokość to 107 metrów a maksymalna głębokość skały to około 250 metrów. Prędkość wycofania się brzegu wynosi 1-10 centymetrów rocznie. Majestatyczne klify Dover górują nad zachodnim brzegiem cieśniny Kaletańskiej-jednej z najruchliwszych tras żeglowych świata (przepływa tam ponad 250 statków dziennie.)

38 Biały Koń z Uffington : Ten wspaniały ‘kon’ powstał w latach p.n.e . Znajduje się około 3 km na południe od Uffington (Oxfordshire, Anglia). Jego długość to 111 metrów, wysokość to 38,5 metrów. Jeszcze w XVIII wieku głowa konia miała zupełnie inny wygląd. Była mniejsza z wyraźnie zaznaczonymi uszami i bardziej przypominała głowę psa lub kota. Ze zbocza, na którym widnieje majestatyczny biały koń, można podziwiać malowniczy widok rozciągający się między Shrivenham, a Faringdon.

39 Bazylika Sacre – Coeur :
Bazylika powstała w 1914 roku, położona jest w Paryżu w Montmarte. Jej wysokość to 83 metry, szerokość 85 metrów, zaś długość wynosi 35 metrów. Zbudowana jest w stylu romańsko-bizantyjskim. Kościół wyróżnia się jasny kolorem elewacji. Paryską bazylikę cechują prostota i umiar. Wejście do kościoła kryje się za trzykolumnowym portykiem. Wyposażona jest w imponujące organy, wykonane w pracowni Aristide’a Cavaille-Colla. Instrument powstał w 1898 roku.

40 WYSPY SOŁOWIECKIE Położone są w Rosji w obwodzie Archangielskim . Archipelag składa się z około1000 wysp.Wyspy Sołowieckie , zwane przez miejscowych sołowkami , jeszcze niedawno przez sześc miesięcy w roku były odcięte od świata . Wyspy pokryte są głównie lasami sosnowymi , jodłowymi oraz roślinnością tundry . Wiele jest też torfowisk i terenów podmokłych różnych wielkości jezior polodowcowych łączna powierzchnia wysp to 347 km .

41 ZAMEK W HUNEDOARZE Malowniczy zamek w niewielkim mieście Huneadora w Rumuni był w średniowieczu politycznym centrum Siedmiogrodu ,krainy na wschodnich kresach Europy. Huneadara znajduje się w Siedmiogrodzie jednej z pięciu historycznych krain Rumunii. Choc największym narodem zamieszkującym krainę są Rumuni , mieszkają tu również Węgrzy , Sasi ,Szeklarzy oraz Romowie .Siedmiogród pochodzi od niemieckiego SIEBENBURGER odnoszącego się do siedmiu warowni , które zostały założone przez saskich kolonistów. Historycy uważają , że Transylwania jest łacińskim tłumaczeniem węgierskiej nazwy erdo –elve oznaczające „za lasem”.

42 HAGAR QIM To wyspa megalitów .Wielkie ,wykonane budowle z kamieni rozproszone są po całej Europie od Hiszpanii przez Francję, Anglię aż do Szwecji. Jednym z najbardziej znanych są zlokalizowane na Malcie Hagar Qim. Terytorium Malty , zwłaszcza wyspa o tej samej nazwie , a także wyspa Gozo ,są wprost usiane prehistorycznymi zabytkami . Naliczono ich aż 25 choc możliwe, że jest ich więcej. Siedem obiektów umieszczono na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. W 1980 roku wpisano na listę dwie budowle należące do kompleksu Gantija.

43 PONT DU GARD Pont du Gard to jedyny dziś trzykondygnacyjny kamienny most z rzymskiego akweduktu i jest najważniejszym francuskim zabytkiem aktycznym. Rzymskie wzniesienie mostu nad rzeką Gard prawym dopływem dolnego Rodanu, jako częśc akweduktu, którego przez 50 km prowadzi wodę ze źródła Uzes po wschodniej stronie masywu centralnego do Niemes kolonii założonej przez Oktawiana Augusta dla weteranów bitwy pod Akacjum.

44 KRÓLEWSKIE OGRODY BOTANICZNE W KEW
To zespół rekreacyjnych terenów zielonych i szklarni w Londynie ,nazywany Krainą egzotycznej roślinności . Pierwsza oranżeria ,neoklasyczny budynek o wymiarach 28 na 10 m 1761 roku , była największa w Wielkiej Brytanii , jednak okazała się zbyt słabo doświetlona . Po 1842 roku wykorzystywano ją do hodowli innych roślin . W1887 roku w Kew otwarto pierwsze alpinarium.

45 ZAMKI NAD LORĄ Lora to rzeka płynąca przez Francję . Wzdłuż dzikiej rzeki ukształtowała się w ciągu wieków dolina wyjątkowej urody , o bardzo żyznych glebach i niezwykle łagodnym klimacie , pełna bujnych winnic i sadów , słynących na całym świecie z win i owoców oraz z znakomitych serów . Człowiek w ciągu kilkuset lat dołożył do tego pejzażu malownicze miasta , urokliwe miasteczka i wioski a królowie i możni –liczne i panujące zamki i pałace . Niezwykła harmonia krajobrazu i wspaniałe dziedzictwo kulturowe było powodami , dla których środkowa częśc doliny Lory ,po miedzy ujściem Maine-sur –Lrie została wpisana na listę światowego Dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Unesco. Nad Lorą ostatnie lata spędził Leonardo da Vinci. Najpiękniejszy zamek w dolinie Lory to Chambord.

46 ALPY Potężny Łuk Alp biegnie przez Europę Zachodnią, dzieląc te części kontynentu na chłodną północ i śródziemnomorskie południe. Alpy oddzielają strefę umiarkowaną od podzwrotnikowej. Północna strona gór znajduje się pod wpływem masy powietrza polarno-morskiego z północnego zachodu południową owiewa ciepłe powietrze z nad morza Śródziemnego i chłodniejsze z nad kotliny Panońskiej. Alpy to młode góry, wypiętrzyły się podczas orogenezy alpejskiej. Najwyższy szczyt to Mont Blanc – 4807 m n.p.m. Położony na granicy Francusko-Włoskiej.


Pobierz ppt "Fascynujące miejsca w EUROPIE ( z wyłączeniem Polski )"

Podobne prezentacje


Reklamy Google