Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WARSZTATY MIEJSKIEJ JAZDY NA ROWERZE Elbląski Oficer Rowerowy Komenda Miejska Policji w Elblągu Elbląg, 11 maja 2013 r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WARSZTATY MIEJSKIEJ JAZDY NA ROWERZE Elbląski Oficer Rowerowy Komenda Miejska Policji w Elblągu Elbląg, 11 maja 2013 r."— Zapis prezentacji:

1 WARSZTATY MIEJSKIEJ JAZDY NA ROWERZE Elbląski Oficer Rowerowy Komenda Miejska Policji w Elblągu Elbląg, 11 maja 2013 r.

2 KONSPEKT ZAJĘĆ: KONSPEKT ZAJĘĆ: 1.,,Prorowerowe zmiany kodeksu drogowego w 2011 r. 2. Gdzie i na co trzeba uważać? 3. Sygnalizowanie manewrów. 4. Analiza wybranych tras przejazdów.

3 1. Zmiany w kodeksie drogowym

4 2. Gdzie i na co trzeba uważać? ddr a ruch prawostronny

5 2. Gdzie trzeba uważać? ddr a ruch prawostronny

6 odgięcia ddr w rejonach skrzyżowań

7

8 manewr lewoskrętu

9 zielona strzałka na skrzyżowaniach

10 pasy rowerowe, w tym kontrapasy

11

12 parkujące przy krawędzi jezdni samochody

13

14 różne obiekty w skrajni i na ddr

15

16

17

18

19 3. Sygnalizowanie manewrów Przewidywalność jazdy dotyczy też oczywiście odpowiednio wczesnego i wyraźnego sygnalizowania manewrów, które - przypomnijmy - wykonuje się wyciągając rękę w stronę, w którą mamy zamiar skręcić (lub zmienić pas). Ważne jest by manewr sygnalizować odpowiednio wcześnie a nie w momencie samej zmiany pasa lub wykonywania skrętu, a w momencie, w który dopiero zamierzamy to zrobić. Przypomnijmy - prawo mówi o konieczności sygnalizacji zamiaru wykonania manewru, a nie pomachaniu kierowcom na pożegnanie, gdy już się skręca. W samym momencie wykonywania skrętu, zwłaszcza na śliskiej jezdni, obie ręce lepiej jednak trzymać na kierownicy. Tak, to nie do końca zgodne z prawem i może nieco zdezorientować kierowcę za nami (może pomyśleć, że zrezygnowaliśmy z manewru) - ale pozwala łatwiej zapanować nad rowerem i nie wywalić się w razie gdyby któreś z kół zaczęło się ślizgać. Pamiętajmy też, że przed skrętem lub zmianą pasa w lewo, zawsze należy się upewnić, czy nie zajedziemy komuś drogi. Sama sygnalizacja chęci wykonania manewru nie daje nam jeszcze pierwszeństwa. Nie panikuj, gdy popełnisz błąd U początkujących osób, które dopiero zaczynają jeździć po jezdni, zdarzają się też niebezpieczne napady strachu. Najczęściej mają one miejsce na dużych skrzyżowaniach, gdy cyklista nagle uświadamia sobie, że popełnił błąd. Doświadczenie pokazuje, że w takiej sytuacji zwykle lepiej jest dokończyć nawet nieprawidłowo wykonywany manewr w sposób pewny i przewidywalny, niż spanikować, przerwać go w połowie i nagle zmienić zamiary. Dokończenia rozpoczętego manewru każdy kierowca może się spodziewać - jego przerwania i np.. nagłego zatrzymania się na środku skrzyżowania - nie.

20 Dziękuję za uwagę. A teraz czas pojeździć po Elblągu.


Pobierz ppt "WARSZTATY MIEJSKIEJ JAZDY NA ROWERZE Elbląski Oficer Rowerowy Komenda Miejska Policji w Elblągu Elbląg, 11 maja 2013 r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google