Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

To złośliwy nowotwór skóry, błon śluzowych albo błony naczyniowej gałki ocznej, wywodzący się z komórek barwnikowych wytwarzających melaninę. Charakteryzuje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "To złośliwy nowotwór skóry, błon śluzowych albo błony naczyniowej gałki ocznej, wywodzący się z komórek barwnikowych wytwarzających melaninę. Charakteryzuje."— Zapis prezentacji:

1

2 To złośliwy nowotwór skóry, błon śluzowych albo błony naczyniowej gałki ocznej, wywodzący się z komórek barwnikowych wytwarzających melaninę. Charakteryzuje się on dużą złośliwością z powodu szybkiego wzrostu, wczesnych i licznych przerzutów. Czerniak złośliwy jest najbardziej złożony spośród wszystkich nowotworów skóry oraz wymaga innego podejścia diagnostycznego i terapeutycznego niż rak podstawnokomórkowy czy płaskonabłonkowy.

3 Dlaczego po tylu milionach lat ewolucji ludzka skóra jest tak wrażliwa na rozwój nowotworów ? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zrozumieć, na czym polega jej prawidłowa reakcja na działanie promieni słonecznych. Promienie te powodują w skórze włączenie melanocytów, które zaczynają wytwarzać melaninę. Spełnia ona rolę wewnętrznego przeciwsłonecznego kremu chroniącego przed wystąpieniem uszkodzeń.

4 Epidemiologia czerniaka Czerniak stanowi 5-7% nowotworów skóry. W Polsce w 2003 roku sytuowano czerniaka na 16- miejscu wśród wszystkich typów nowotworów złośliwych. Współczynnik umieralności obliczono na 1,5:100 000 u kobiet i 2:100 000 u mężczyzn. Największa zachorowalność na czerniaka notowana jest w Australii. Zapadalność na czerniaka złośliwego w Stanach Zjednoczonych wzrosła ponad 10 razy między 1935 a 1987 rokiem.

5

6 Czynniki ryzyka długotrwała ekspozycja na słońce i promieniowanie ultrafioletowe, oparzenia słoneczne w dzieciństwie

7

8

9

10 -oparzenia spowodowane popiołem odroślinnym -kolor skóry, włosów, oczu (rasa biała; jasna karnacja; rude lub blond włosy; niebieskie tęczówki; liczne piegi -skóra pergaminowa

11 bardzo duża liczba znamion barwnikowych czerniak występujący w rodzinie lub wcześniejsze zachorowanie u tego samego pacjenta

12 Im wcześniej zauważymy ognisko czerniaka na swojej skórze, tym większe są szanse na to, że zostanie on uchwycony przed wytworzeniem odległych przerzutów i że uzyska się trwałe wyleczenie !!! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmiana na skórze jest czerniakiem, gdy jest niesymetryczna, ma nierówne obrysy, a ponadto jakby w sposób niezauważalny wnika w sąsiadującą z nią skórę, na jej powierzchni występują różnorodne odcienie koloru brązowego, czarnego lub niebieskiego i jej średnica przekracza 6 mm.

13 Leczenie: Chirurgiczne ( wycięciu nowotworu, wraz z marginesem skóry zdrowej ) Badanie węzłów wartowniczych Radioterapia Immunoterapia Chemioterapia Wartowniczy węzeł chłonny wybarwiony na niebiesko

14 A JAK SIĘ CHRONIĆ ? Zrezygnuj z solarium ! Podczas wystawiania skóry na ostre słońce stosuj kremy z wysokimi filtrami np. SPF 20,50 lub 100! W lecie unikaj pobytu na słońcu w godzinach od 11 do 15 ! Pamiętajmy, żeby po pływaniu w jeziorze bądź morzu zawsze ponownie nakładać filtry przeciwsłoneczne! Nie zapomnij regularnie obserwować skóry ! Chroń oczy okularami z filtrem! Przyjmowanie wapnia w połączeniu z witaminą D może w przypadku niektórych kobiet przyczynić się do zredukowania ryzyka czerniaka o połowę !


Pobierz ppt "To złośliwy nowotwór skóry, błon śluzowych albo błony naczyniowej gałki ocznej, wywodzący się z komórek barwnikowych wytwarzających melaninę. Charakteryzuje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google