Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Neptun.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Neptun."— Zapis prezentacji:

1 Neptun

2 Neptun Gdański

3 Trudno dzisiaj wyobrazić sobie Gdańsk bez tego wspaniałego symbolu.

4 Kto ją wyrzeźbił? Fontannę Neptuna wyrzeźbił Abraham van den Blocke Zajęło to jemu siedem lat..

5 Kanały rzeczne Woda Raduni z kanałów otwartych wykorzystywana była do celów gospodarczych, natomiast woda dostarczana rurociągami drewnianymi używana była do picia. Gdy stan sanitarny miasta zaczął się pogarszać, wodę do miasta zaczęto dowozić beczkowozami i sprzedawać na ulicach-była ona jednak bardzo droga. Większość mieszkańców korzystała ze studzien lub po prostu z wód rzecznych Raduni.

6 Po pozytywnym rozpatrzeniu prośby przez króla, naprzeciwko Bramy Wyżynnej wybudowano tzw. Kunszt wodny, który napędzany wodami Raduni doprowadzał siecią rur wodę z Potokiem Siedleckim do 549 studzien. Jedna z takich studni stanęła przed dworem Artusa. Szybko nie spodobała się gdańszczanom ta ,,drewniana dziura z wodotryskiem,, w tak reprezentacyjnym miejscu, stąd w XVII w. za czasów panowania burmistrza Bartłomieja Schachmana, zdecydowano o wzniesieniu fontanny Neptuna.

7 Wódka Warto też wspomnieć o Gdańskiej wódce ,,Goldwasser,, i jej związkach ze studnią Neptuna. W czasach największego rozkwitu gdańszczanie dla rozrywki mieli celować złotymi monetami do kamiennej czaszy która z czasem uległa zapchaniu. Kiedy woda mocy i szlachetności od złotych monet zamieniły się w wyborną wódkę.

8 Prezentację napisał: Bartek Kubacki

9 Prezentację przygotował:
Bartek Kubacki Zdjęcia pochodzą z albumu rodzinnego.


Pobierz ppt "Neptun."

Podobne prezentacje


Reklamy Google