Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AKADEMIA CZYSTYCH RĄK „Gdzie były i co robiły moje ręce „

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AKADEMIA CZYSTYCH RĄK „Gdzie były i co robiły moje ręce „"— Zapis prezentacji:

1 AKADEMIA CZYSTYCH RĄK „Gdzie były i co robiły moje ręce „
Opracowała Barbara Szewczyk-Stańko Szkoła Podstawowa nr 1 w Legnicy

2 SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH
SZKOLNEGO KLUBU MŁODYCH WOLONTARIUSZY (uczniowie szkoły podstawowej klasy I-VI) TEMAT ZAJĘĆ : „GDZIE BYŁY I CO ROBIŁY MOJE RĘCE” Cele ogólne: - utrwalenie nawyków higieny rąk - kształtowanie postawy prozdrowotnej; -rozwijanie aktywności poznawczej; -rozwijanie aktywności twórczej Cele operacyjne: UCZEŃ - wie, dlaczego trzeba dbać o czystość rąk - wie, jak często w ciągu dnia trzeba umyć ręce i dlaczego oraz zna etapy mycia rąk - potrafi dokończyć rozpoczętą myśl, - umie odpowiedzieć na pytania nauczyciela w oparciu o wiedzę pozyskaną w trakcie zajęć, - umie współpracować w grupie - potrafi aktywnie uczestniczyć w ćwiczeniach ruchowych potrafi kreatywnie wykonać pracę związaną z tematem zajęć Metody: słowna – swobodne wypowiedzi, praktycznego działania – praca plastyczna, ćwiczenia ruchowe, problemowa, aktywizujące Forma pracy: indywidualna i grupowa. Środki dydaktyczne: ilustracje dot. higieny rąk oraz pokazujące etapy mycia rąk, płyta CD z muzyką relaksacyjną, przygotowane przez wolontariuszy zdjęcia oraz film pokazujący „Z czym codziennie kontaktują się ręce?”, kartki do układanki, kartki i kredki do prac plastycznych, brystol i flamastry.

3 Powitanie – Zabawa w kręgu „ Imię z rymem”. Wprowadzenie do tematu
Powitanie – Zabawa w kręgu „ Imię z rymem”. Wprowadzenie do tematu. Wykorzystanie tekstu „Złe mikroby”, „Higiena rąk”. Odtworzenie filmu i zdjęć przygotowanych przez uczestników i ich rodziców. Burza mózgów .Podział grupy na dwa zespoły, które otrzymują brystole i flamastry - jeden zespół na brystolu ma zapisać „Gdzie były moje ręce” (np. w szkole, w toalecie itp.) - drugi zespół na brystolu ma zapisać „Co robiły moje ręce”(np. pisały, robiły zakupy itp.) Odczytanie zapisanych haseł. Oglądanie i omawianie ilustracji oraz naśladowanie czynności związanych z myciem rąk         odkręcenie wody,         regulacja strumienia i temperatury wody,         zmoczenie wodą rąk,         namydlenie rąk,         mycie rąk,         spłukanie wodą,         zakręcenie kurka wody,         wytarcie rąk w ręcznik. Ćwiczenie ruchowe przy muzyce – tworzenie ruchów związanych z higieną ciała (forma pantomimy).

4 Praca plastyczna – „Gzie były i co robiły moje ręce”
Praca plastyczna – „Gzie były i co robiły moje ręce”. Wykonanie konturów własnych dłoni, narysowanie miejsc gdzie i co robią ręce. Wystawa prac. Podsumowanie zajęć. Wypowiedzi nt. Jak często myjemy ręce ? Myjmy ręce – dla siebie i dla innych. I to nie raz, okazjonalnie w ciągu dnia, lecz zawsze po wyjściu z toalety, autobusu, tramwaju, czy taksówki, po powrocie ze sklepu, kina, szpitala i apteki, przed każdym posiłkiem i po każdej pracy, nie tylko takiej, podczas której nasze ręce ubrudziły się. Bądźmy przygotowani do właściwej higieny rąk nie tylko w domu, ale także poza nim. Nie zapominajmy również o najmłodszych i o tym, żeby dawać im dobry przykład i wyrabiać prawidłowe nawyki. Pilnujmy, aby nasze pociechy zawsze myły ręce: przed każdym posiłkiem, na wakacjach, w publicznych toaletach, zaraz po powrocie ze szkoły, po kontakcie ze zwierzętami, lub resztkami ich pokarmów, po kaszlu, kichaniu i czyszczeniu nosa. Krąg podsumowujący zajęcia: Prowadzący podaje instrukcję na czym polega Zabawa w pajęczynę. Nauczyciel za pomocą kłębka włóczki prosi by każdy uczestnik powiedział czego się dowiedział na zajęciach i w jakim jest nastroju . Rozpoczyna prowadzący rzucając do wybranej osoby i tak po kolei aż każdy będzie trzymał nić w ręku . Na koniec zabawy pajęczyna zostaje przecięta. Opracowała Barbara Szewczyk-Stańko –opiekun Szkolnego Klubu MŁODYCH Wolontariuszy

5 Materiały pomocnicze dla nauczyciela Złe Mikroby
Niektóre mikroby mogą być szkodliwe dla człowieka i wywoływać choroby, np. wirus grypy (Influenza) wywołuje grypę, bakterie Campylobacter mogą wywoływać zatrucia pokarmowe, a dermatofit (grzyb skórny) np. Trichophyton, może wywołać grzybicę stóp, czy skóry. Takie mikroorganizmy (inaczej: mikroby, czy drobnoustroje) nazywane są patogenami lub zarazkami. Mechanizm wywoływania choroby przez różne mikroby może być różny. Niektóre bakterie posiadają zdolność wytwarzania specjalnych substancji zwanych toksynami, które mogą u nas wywoływać choroby, lub czasem nawet prowadzić do destrukcji tkanek, czy całych organów. Wirusy swoim działaniem przypominają pasożyty. Do kopiowania (namnażania) wykorzystują komórki żywych organizmów - nie są w stanie namnażać się i „przeżyć” poza nimi. Po wniknięciu do komórki, wirusy namnażają się i powodują rozpad komórki gospodarza w ten sposób uwalniając się z niej. Grzyby najczęściej nie powodują rozpadu komórek gospodarza. Dermatofity to grzyby, które atakują skórę, paznokcie lub włosy. Kolonizując skórę, w trakcie swojego rozwoju produkują substancje wywołujące opuchliznę i swędzenie. Do zakażenia dochodzi, gdy do organizmu dostaną się drobnoustroje chorobotwórcze. Drogi rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych mogą być różne: przez powietrze, drogą kropelkową, przez dotyk, wodę, żywność, zwierzęta itd. Choroby wywoływane przez drobnoustroje chorobotwórcze nazywa się chorobami zakaźnymi. Nie wszystkie mikroby są chorobotwórcze, a niektóre stają się groźne, jeżeli opuszczą swoje naturalne środowisko, np. bakterie Salmonella i Campylobacter naturalnie występują w przewodzie pokarmowym kurcząt bez wywoływania objawów zakażenia, jednak kiedy dostaną się do przewodu pokarmowego człowieka i uwolnią produkowane przez siebie toksyny, mogą wywołać poważną chorobę. Organizm człowieka w walce z zakażeniami uruchamia różne reakcje obronne, tj.: Gorączka: Optymalna temperatura rozwoju mikrobów wynosi 37oC. Wniknięcie bakterii lub wirusów do organizmu wywołuje reakcję układu immunologicznego polegającego na podwyższeniu temperatury ciała. Stan zapalny: Powstaje np. wokół rany przy skaleczeniu ręki. Reakcja podobna do gorączki, ale o charakterze miejscowym. Wysypka: Pojawia się w efekcie działania toksyn bakteryjnych.

6 O myciu rąk Wydawać by się mogło, że o potrzebie mycia rąk wszyscy wiemy i wiemy również, jak należy dobrze myć ręce W praktyce jednak wygląda to zupełnie inaczej, a przekonać się o tym można w bardzo prosty sposób – wystarczy przyjrzeć się swoim własnym nawykom, jak i poobserwować zachowanie osób w naszym otoczeniu. Wielu z nas nie myje rąk po wyjściu z toalety, po zabawie ze zwierzętami, po kaszlnięciu czy kichnieciu. Następnie przekazujemy sobie nawzajem wiele groźnych mikrobów dotykając takich powierzchni jak pieniądze, telefony, komputery, klamki, przyciski w windzie, bankomaty czy włączniki światły. Codziennie setki ludzi dotyka tych samych miejsc zostawiając na nich różne wirusy i bakterie. Na samym końcu, w zwykłych, codziennych odruchach, często pocieramy oczy, dotykamy ust, wykonujemy różne gesty, przy których dotykamy twarzy narażając siebie i swoich najbliższych na infekcję. Nawet, jeśli samych siebie uważamy za odpornych na infekcję, pamiętajmy o tym, że myjąc ręce zapobiegamy w rozprzestrzenianiu się zarazków na bardziej wrażliwe osoby, czyli dzieci, osoby starsze czy chore, których organizmy są mniej odporne na choroby. Myjmy zatem ręce nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Bądźmy przygotowani do właściwej higieny rąk nie tylko w domu, ale także poza nim. Jak myć ręce? Myślisz, że sposób na skuteczne mycie rąk masz opanowany do perfekcji? Przeczytaj nasze wskazówki i upewnij się, czy Ty i Twoi najbliżsi robicie to prawidłowo. Zawsze używaj ciepłej, bieżącej wody oraz łagodnego dla skóry, antybakteryjnego mydła. Myj ręce bardzo dokładnie, nie zapominając o nadgarstkach, opuszkach palców i wierzchnich częściach dłoni. Pocieraj ręce o siebie nie krócej niż przez 15 sekund. Starannie opłucz ręce przed wysuszeniem.

7 Te kilka prostych czynności pomoże Tobie i Twoim najbliższym zadbać o prawidłową higienę rąk.

8 Kiedy myć ręce? Myjmy ręce – dla siebie i dla innych. I to nie raz, okazjonalnie w ciągu dnia, lecz zawsze po wyjściu z toalety, autobusu, tramwaju, czy taksówki, po powrocie ze sklepu, kina, szpitala i apteki, przed każdym posiłkiem i po każdej pracy, nie tylko takiej, podczas której nasze ręce ubrudziły się. Bądźmy przygotowani do właściwej higieny rąk nie tylko w domu, ale także poza nim. Nie zapominajmy również o najmłodszych i o tym, żeby dawać im dobry przykład i wyrabiać prawidłowe nawyki. Pilnujmy, aby nasze pociechy zawsze myły ręce: przed każdym posiłkiem, na wakacjach, w publicznych toaletach, zaraz po powrocie ze szkoły, po kontakcie ze zwierzętami, lub resztkami ich pokarmów, po kaszlu, kichaniu i czyszczeniu nosa. Literatura

9 Moje ręce piszą.

10

11

12 Moje ręce poznają etapy micia.

13

14

15 Moje ręce wykonują pracę plastyczną, malują kredkami.

16

17

18

19

20

21 Moje ręce bawiły się zabawkami.
Moje ręce grały na instrumentach.

22 Pamiętajmy czyste ręce to nasze zdrowie.

23 KONIEC


Pobierz ppt "AKADEMIA CZYSTYCH RĄK „Gdzie były i co robiły moje ręce „"

Podobne prezentacje


Reklamy Google