Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zaczęło się w Wadowicach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zaczęło się w Wadowicach"— Zapis prezentacji:

1 Zaczęło się w Wadowicach
Przy dźwiękach dobiegających ze świątyni wezwań Litanii Loretańskiej i pieśni maryjnych na świat przyszedł przyszły papież Jan Paweł II. Był 18 maja 1920 roku

2 NARODZINY Podobno kiedy w Wadowicach Emilia Wojtyłowa rodziła swojego drugiego syna, w pobliskim kościele odprawiano nabożeństwo majowe. Poprosiła akuszerkę o otwarcie okna, aby słyszeć modlitwę. Przy dźwiękach dobiegających ze świątyni wezwań Litanii Loretańskiej i pieśni maryjnych na świat przyszedł przyszły papież Jan Paweł II. Był 18 maja 1920 roku.

3 20 czerwca 1920 roku Karol Józef Wojtyła, przyjmując sakrament chrztu, został włączony do Kościoła Chrystusowego. Niespełna roczny Karol z matką. Nazywała go pieszczotliwie Lolkiem i mawiała, że jej syn zostanie wielkim człowiekiem. Z tą fotografią podobno Ojciec Święty nigdy się nie rozstawał, miał ją ze sobą nawet podczas zagranicznych pielgrzymek.

4 Do tego miejsca, gdzie wszystko się zaczęło, wracał podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny jako Następca Świętego Piotra.

5 25 maja 1929 roku w kościele parafialnym w Wadowicach Karol Wojtyła przyjął Pierwszą Komunię Świętą. Tego dnia nie dożyła jego matka. Zmarła 13 kwietnia 1929 roku.

6 Karol Wojtyła – uczeń renomowanego Państwowego Gimnazjum Męskiego im
Karol Wojtyła – uczeń renomowanego Państwowego Gimnazjum Męskiego im. Marcina Wadowity w latach 1930–1938 – z ojcem i szkolnymi kolegami. Nie miał żadnych kłopotów z nauką. Zdolny, ambitny i pracowity, zawsze był prymusem. Jego kolega ze szkolnej ławki wspominał kiedyś: „Miał monotonne świadectwa – z góry na dół »bardzo dobrze«”. Jednocześnie był koleżeński i bardzo lubiany przez kolegów, z którymi często i chętnie odrabiał lekcje i którym pomagał w nauce.

7 W 1938 r. celująco zdał maturę, a jesienią rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Spokojne studia i pasjonujące zajęcia przerwała wojna. Aby uniknąć wywiezienia na roboty do Niemiec, Karol wraz z przyjacielem Juliuszem Kydryńskim zatrudnił się w kamieniołomie na Zakrzówku, który miał dla okupantów znaczenie strategiczne lutego 1941 r. starszy pan Wojtyła niespodziewanie zachorował. Karol wyszedł do apteki po lekarstwa dla ojca, Gdy wrócił do mieszkania, okazało się, że pan Wojtyła nie żyje. Po śmierci ojca Karol zamieszkał w domu Kydryńskich. W 1942 r. Karol Wojtyła postanowił, że będzie studiował teologię i zostanie księdzem. W 1943 r. rozpoczął studia w tajnym seminarium duchownym archidiecezji krakowskiej, pracując jednocześnie w „Solvayu”. Po „czarnej niedzieli” 6 sierpnia 1944 r., kiedy Niemcy aresztowali w Krakowie kilka tysięcy mężczyzn, abp Sapieha sprowadził kleryków do swojej rezydencji. Mieszkali tam prawie do końca wojny. 1 listopada 1946 r. kard. Adam Sapieha udzielił Karolowi Wojtyle święceń kapłańskich. Następnego dnia w krypcie św. Leonarda na Wawelu neoprezbiter odprawił Mszę św. prymicyjną. Jeszcze w tym samym miesiącu wyjechał na studia do Rzymu. Wielka pasją księdza Wojtyły było duszpasterstwo młodzieży akademickiej. Z częścią najbardziej zaangażowanych w te działania osób utrzymywał później kontakt nawet w czasach, gdy był już następcą św. Piotra. W 1958 r. Karol Wojtyła został wezwany do prymasa Stefana Wyszyńskiego, który zgodnie z decyzją papieża mianował go biskupem pomocniczym Krakowa. W cztery lata potem został krajowym duszpasterzem środowisk twórczych i inteligencji. W tym okresie aktywnie uczestniczył również w obradach Soboru Watykańskiego II, gdzie dał się poznać dostojnikom Kościoła z całego świata. Bieg kariery księdza Wojtyły kolejny raz przyspieszył pod koniec grudnia 1963 roku, gdy został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. W 1967 roku otrzymał również tytuł kardynała.

8 Papież od młodości lubił wędrówki po górach.

9 Jako młody ksiądz w czasie wycieczki w Tatrach

10 Pontyfikat 29 września 1978 roku zmarł Jan Paweł I, którego pontyfikat trwał zaledwie 33 dni. Przybyli ponownie na konklawe kardynałowie 16 października w 8. głosowaniu około godz , wybrali na papieża Karola Wojtyłę. Kardynał z Polski zgodził się z wyborem kolegium kardynalskiego. W ten sposób na tronie Piotrowym zasiadł pierwszy w historii Polak i pierwszy od 455 lat papież, który nie był Włochem. Jan Paweł II objął rządy w Watykanie, gdy świat był podzielony na dwa obozy, a nad ludzkością wisiała groźba nuklearnej zagłady.

11 16 października 1978: Jan Paweł II tuż po wyborze na Papieża pozdrawia wiernych w Watykanie

12 Bardzo szybko po rozpoczęciu pontyfikatu nowy papież rozpoczął podróże po całym świecie. W pierwszą podróż apostolską Jan Paweł II udał się w styczniu 1979 r. do Ameryki Łacińskiej. Jako papież łączył w sobie dwie unikalne cechy. Był pewnym siebie przywódca Kościoła, a jednocześnie serdecznym ojcem szukającym bliskiego kontaktu ze swoimi dziećmi. To właśnie ta wyjątkowa kombinacja cech przyniosła mu ogromną popularność na całym świecie. Przy tym odrzucił towarzyszący jego poprzednikom dystans i pompę na rzecz komunikowania się z ludźmi, także przy wykorzystaniu nowoczesnych środków przekazu.

13 Watykan, 13 maja 1981. Moment zamachu na Jana Pawła II

14 12 maja W Fatimie, w pierwszą rocznicę zamachu na swoje życie Papież odwiedził słynne sanktuarium, by podziękować Maryi za ocalenie. Wieczorem tego dnia, 12 maja, Juan Fernandez Krohn, wyświęcony na księdza przez ultrakonserwatywnego abp. Lefebvre'a, usiłował zamordować Papieża sztyletem

15 Watykańscy statystycy do 23
Watykańscy statystycy do 23. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża skrupulatnie wyliczali każdy dzień "poza" Watykanem. Do 16 października 2001 roku Jana Pawła II nie było w Watykanie przez 552 dni 10 godzin i 25 minut. A chodzi tylko o pielgrzymki poza Włochy. Do całości obrazu trzeba doliczyć jeszcze 140 podróży na terenie Włoch, a wtedy okaże się, że niemal przez 3 lata swego pontyfikatu Papież przemierzał świat, głosząc wszędzie orędzie Dobrej Nowiny, odwiedzając 135 narodów i wygłaszając ponad 2500 przemówień, homilii i oficjalnych wystąpień, kierowanych nie zawsze do katolików, a często nawet do osób deklarujących się jako niewierzący czy wręcz znanych ze swej wrogości do Kościoła.

16 9 października 1980 r. Dalai Lama spotyka się z Papieżem.

17 Rzym. 14 kwietnia 1986 r. Papież słucha Rabbiego Elio Toaffa podczas spotkania w Rzymskiej synagodze. Z tyłu stoją Kardynałowie: Ugo Poletti i Johannes Willebrands. Tuż za nimi ksiądz Dziwisz

18 26 marca W Jerozolimie

19 24 stycznia 2002. Na modlitwach o pokój spotkali się w Asyżu przedstawiciele różnych religii.

20 10 kwietnia Papież przygląda się gołębiom wypuszczonym przez młodzież na Placu św. Piotra w Rzymie

21 Do końca niespełnione zostało papieskie marzenie o odwiedzeniu Rosji
Do końca niespełnione zostało papieskie marzenie o odwiedzeniu Rosji. Nie udało się rozwiązać konfliktu z Kościołem Prawosławnym, który zdecydowanie przeciwstawia się działalności misyjnej Kościoła katolickiego na terenie, który uważa za swój. Od 14 marca 2004 roku pontyfikat Jana Pawła II jest uznawany za najdłuższy, po pontyfikacie Świętego Piotra oraz Piusa IX. W niedzielę, 29 stycznia 2005 roku cały świat w czasie modlitwy Anioł Pański usłyszał, że Jan Paweł II ma problemy z gardłem ... (ostatnie dwa miesiące życia) 2 kwietnia 2005 godz. 21:37 - "Z głębokim smutkiem podano wiadomość o śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II niestrudzonego realizatora wskazań Soboru Watykańskiego II, opartych na Chrystusie, jako kamieniu węgielnym czasów i cywilizacji. W swoim testamencie Jan Paweł II napisał «Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy Pan wasz przybędzie» (por. Mt 24, 42) – te słowa przypominają mi ostateczne wezwanie, które nastąpi wówczas, kiedy Pan zechce. Tak rozpoczynał się testament zmarłego Papieża Jana Pawła II.

22 Trumna Jana Pawła II jest wnoszona do Bazyliki św. Piotra

23

24 Groty Watykańskie, podziemny, kilkupiętrowy cmentarz pod bazyliką św
Groty Watykańskie, podziemny, kilkupiętrowy cmentarz pod bazyliką św. Piotra, to od wieków główne miejsce pochówku papieży, ale papieskie groby są także w innych miejscach Rzymu i Włoch, a nawet na północ od Alp.

25 Jan Paweł II był człowiekiem niezwykłym
Jan Paweł II był człowiekiem niezwykłym. Jego przebogatym życiorysem można by obdarzyć kilka, a nawet kilkanaście osób, które wciąż zdumiewałyby swymi talentami. Gdybyśmy chcieli się pokusić i poddać najbardziej charakterystyczną cechę osobowości Ojca Świętego to stanęlibyśmy przed zadaniem niewykonalnym. Jak bowiem scharakteryzować kogoś kto wszystko czego się podejmował w swym życiu, robił w sposób wyjątkowy. Możemy jednak z pokorą próbować uchwycić poszczególne portrety Jana Pawła II, które składały się na spójny obraz Papieża, a i tak prędko dostrzeżemy, że „ profili papieskich” jest znacznie więcej. Karol Wojtyła – Jan Paweł II był niedoścignionym wzorem w wielu dziedzinach i przestrzeniach życia.


Pobierz ppt "Zaczęło się w Wadowicach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google