Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

URZĄDZENIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "URZĄDZENIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO."— Zapis prezentacji:

1 URZĄDZENIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO

2 We współczesnych mieszkaniach istnieje wiele, nieraz bardzo skomplikowanych urządzeń elektromechanicznych ułatwiających wykonywanie prac domowych. Skracają one czas przygotowywania posiłków, sprzątania i prania. Ułatwiają przechowywanie żywności i pomagają w regulacji temperatury otoczenia. Urządzenia znajdujące zastosowanie w gospodarstwie domowym posiadają podobną budowę. Główną częścią większości urządzeń jest silnik elektryczny np. w: mikserze, krajalnicy, odkurzaczu. W innych urządzeniach podstawową częścią jest element grzejny np.: w czajniku bezprzewodowym, tosterze, lokówce. Zastosowanie i wykorzystanie sprzętu zmechanizowanego wymaga jednak podstawowej znajomości jego budowy i działania, zarówno ze względu na bezpieczeństwo użytkowania, jak i trwałość tych urządzeń w gospodarstwie.

3 PAMIĘTAJ! Urządzeń technicznych używaj zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją obsługi. Kupuj urządzenia opatrzone znakiem bezpieczeństwa.                        lub                        Przed pierwszym użyciem urządzenia, przeczytaj uważnie jego instrukcję. Zachowuj szczególną ostrożność przy obchodzeniu się z urządzeniami. Nie dotykaj ręką obracających się części urządzeń technicznych. Urządzenia utrzymuj w należytej czystości. Przy odłączaniu od prądu przytrzymuj gniazdko wtykowe.

4 ODKURZACZ Ważnym urządzeniem służącym do utrzymania czystości w mieszkaniach jest odkurzacz. Ułatwia on utrzymanie czystości pomieszczeń. Posługując się odkurzaczem można czyścić podłogi i posadzki z drewna, kamienia i tworzyw sztucznych, dywany, wykładziny podłogowe i ścienne, meble, grzejniki, ramy obrazów, otwory okienne i drzwiowe, zbiory książek, zasłony, szczeliny w podłogach i boazeriach. Nowoczesne odkurzacze są wyposażone w filtr powietrza wlotowego i wylotowego, który zatrzymuje mikroorganizmy takie jak: roztocza, pyłki kwiatowe, pleśnie itp. Powietrze zassane podlega trzykrotnej filtracji, co wpływa na polepszenie warunków higienicznych pomieszczeń, a tym samym sprzyja zachowaniu zdrowia ich użytkowników. Odkurzacze posiadają zwijacz przewodu przyłączeniowego wewnątrz swojej obudowy, elektryczny wskaźnik zapełnienia worka kurzem oraz schowek w pokrywie przedniej wewnątrz odkurzacza do przechowania drobnych elementów wyposażenia. W niektórych odkurzaczach zastosowano elektroniczny regulator mocy ssania, urządzenie to znaczenie zwiększa trwałość odkurzacza.

5 Waż ssący umożliwia manewrowanie różnymi częściami wyposażenia i ułatwia odkurzanie. Końcówki węża wykonane ze sztucznego tworzywa, są z nim połączone obrotowo, co zapobiega jego skręceniu podczas pracy. Do wyposażenia odkurzacza należą: ssawka szczelinowa umożliwiająca usuwanie zanieczyszczeń z miejsc trudno dostępnych np.: przy listwach podłogowych i ze szczelin w boazeriach. szczotka szczelinowa nakładana na ssawkę szczelinową służy do czyszczenia kaloryferów i odkurzania zagięć w meblach tapicerowanych. szczotka okrągła przeznaczona do nierównych powierzchni, takich jak księgozbiory i ramy obrazów. worek papierowy służy jako zbiornik kurzu do jednorazowego użytku. Stosowanie worków papierowych przedłuża eksploatację odkurzacza oraz zalecane jest ze względów higienicznych. ssawka mała przeznaczona jest do odkurzania miękkich powierzchni, takich jak zasłony, firanki i meble tapicerowane. ssawko - szczotka jest uniwersalną częścią wyposażenia i może być używana jako szczotka lub ssawka. Przeznaczona jest do odkurzania dużych i trwałych powierzchni np. podłóg z drewna, tworzyw sztucznych lub kamienia, oraz ścian.

6 ZASADA DZIAŁANIA ODKURZACZA
Silnik w odkurzaczu próżniowym napędza wentylator, który wypompowuje powietrze przez otwór odpowietrzający. W ten sposób powstaje siła ssąca, która wciąga powietrze - a wraz z nim kurz oraz drobne śmieci - do ssawki czyszczącej i dalej do węża. Zakurzone powietrze przechodzi następnie do worka pyłowego zatrzymującego nieczystości. Odkurzacz z filtrem wodnym, w którym nieczystości osadzają się na powierzchni wody.

7 MIKSER Najbardziej rozpowszechnionym urządzeniem służącym do mieszania produktów żywnościowych jest MIKSER. Służy on do mieszania płynów lub produktów bardzo miękkich (owoce, warzywa), które ulegają równoczesnemu procesowi rozdrobnienia. Miksery są przydatne przy mieszaniu płynów z proszkami, a użycie miksera zapewnia dokładne wymieszanie płynów bez pozostawienia grudek. W mikserze ręcznym powolne poruszanie korbką zostaje zamienione na szybkie obroty dwóch trzepaczek. Podczas kręcenia korbą obraca się duże, dwustronne koło talerzowe. Napędza ono kółka stożkowe, które wprawiają trzepaczki w ruch w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu, że duża ilość zębów na kole talerzowym jest znacznie większa niż na kółkach stożkowych, przekładnia stożkowa powoduje znaczne zwiększenie prędkości obrotowej. Miksery ręczne zastępowane są obecnie przez urządzenia posiadające silnik elektryczny.

8 ROBOT KUCHENNY Robot kuchenny ułatwia i przyspiesza wykonanie wielu pracochłonnych czynności. Jest to urządzenie elektryczne łatwe i dogodne w użyciu, o wielostronnym zastosowaniu: do bicia piany, wyrabiania ciast, mielenia mięsa, rozdrabniania warzyw i owoców, rozcierania i mieszania ugotowanych produktów, wyciskania soków itp. Zasadniczą częścią napędową robotów jest korpus z umieszczonym wewnątrz silnikiem elektrycznym. Do korpusu - zależnie od wyposażenia robota - przyłącza się wymienne części robocze: miskę - pojemnik do mieszania produktów z nożami lub mieszadłami, sokowirówkę, wyciskarkę do cytrusów, miskę koktajlową. W misce umieszczać można również tarcze tnące do szatkowania jarzyn. Tarcze te mogą ciąć produkty na plastry, wiórki grube i wiórki drobne. Robot uruchamia się za pomocą przełącznika stopnia prędkości obrotów. Stopień ten można zmieniać i dostosowywać do potrzeb i charakteru pracy oraz obróbki produktów. Roboty mogą być wyposażone w automatyczny wyłącznik zapobiegający przegrzaniu, jak również w automatyczny wyłącznik czasowy przerywający pracę po upływie zaprogramowanego czasu.

9 KRAJALNICA Krajalnica pomocna jest przy przygotowywaniu posiłków. Równiutkie kromki pieczywa (np. grubości 10 mm), plasterki sera, twardych wędlin (grubości 1-3 mm) lub wędlin miękkich będziemy mieć w kilka minut. Zaletą tego urządzenia jest to, że pozwala ono skroić produkty niemal do końca, a więc nic się nie zmarnuje.

10 KUCHENKI MIKROFALOWE Technologia przyrządzania pożywienia w mikrofalowej obróbce cieplnej była znana już w USA od zakończenia drugiej wojny światowej. Pierwszą kuchenkę mikrofalową wyprodukowano w Stanach Zjednoczonych w 1947 roku. Kuchenki mikrofalowe są bardzo małe, łatwo więc mieszczą się w ciasnych kuchniach i mogą pełnić funkcję typowego piekarnika. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zużywają one mniej prądu.

11 CZYM SĄ MIKROFALE? Kuchenka mikrofalowa nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego pieca gazowego czy elektrycznego, a jej działanie ma niewiele wspólnego z pracą kuchenek tradycyjnych. Mikrofale należą do rodziny fal elektromagnetycznych, są podobne do radiowych czy telewizyjnych. Ich źródłem jest nadajnik - magnetron, który przekształca fale elektryczne w magnetyczne. One to rozchodzą się we wnętrzu kuchenki, odbite od jej ścianek trafiają na potrawę. Mikrofale (wytwarzane przez magnetron) wnikają do zawartych w żywności cząsteczek wody i przekazują poprzez promieniowanie ciepło, które dzięki przewodzeniu dociera do pozostałej części potrawy.

12 JAK OGRZEWA SIĘ POTRAWA
JAK OGRZEWA SIĘ POTRAWA? Mikrofale docierają do potrawy wprawiają w ruch maleńkie cząsteczki zwane molekułami, które na skutek tarcia wydzielają ciepło. Tę samą zasadę wydzielania ciepła możemy zaobserwować pocierając dłonie. Częstotliwość mikrofal wynosi 2450 milionów drgań na sekundę. Największa ilość ciepła wytwarza się pół centymetra pod powierzchnią produktu, w głębsze warstwy dociera ono dzięki przewodnictwu cieplnemu. Ponieważ ciepło wytwarza się wewnątrz produktu, przygotowanie potrawy wymaga mniejszej ilości czasu i energii. Czas gotowania przy użyciu kuchenki mikrofalowej zmniejsza się o 60%. Oczywiście zależy on od rodzaju produktu, jego formy i ilości. Mikrofale łatwiej wnikają do małych produktów i szybciej je ogrzewają. Należy również pamiętać, że podwójna ilość potrawy wymaga dwukrotnie dłuższego czasu ogrzewania.

13 CZY KUCHENKA MIKROFALOWA JEST BEZPIECZNA?
Ponieważ duże dawki promieniowania mikrofalowego są szkodliwe dla zdrowia, w kuchence zainstalowano szereg urządzeń zabezpieczających. Przed wydostaniem się promieni na zewnątrz chronią nas metalowe ścianki oraz siatka w drzwiach. Kuchenkę mikrofalową mogą obsługiwać nawet dzieci, ponieważ drzwi zostały wyposażone w bezpieczny zamek, powodujący automatyczne wyłączenie promieniowania z chwilą otwarcia kuchenki. To, że kuchenka mikrofalowa jest urządzeniem bezpiecznym, nie zwalnia nas z obowiązku przestrzegania pewnych podstawowych reguł przy jej obsłudze. Oko człowieka nie ma możliwości samochłodzenia i dlatego należy unikać dłuższego patrzenia na pracującą kuchenkę mikrofalową.

14 CZAJNIK BEZPRZEWODOWY
Czajnik bezprzewodowy działa błyskawicznie. Na zagotowanie w nim litra wody potrzeba ok. 3 min, w tradycyjnym - ok. 5 min. W dodatku nie sposób go przypalić, gdyż sam się wyłącza. Zarówno pojemniki na wodę, czyli dzbanki, jak również ich podstawy wykonane są z termoodpornych tworzyw sztucznych ze szkła, albo ze stali. Uchylna, zamocowana na zawiasach pokrywka wyposażona jest w blokadę, zapobiegającą przypadkowemu otwarciu się podczas wylewania wrzątku. Przewód elektryczny łączy z siecią nie dzbanek, lecz podstawę grzejną, na której go zawsze stawiamy. Sercem czajnika jest grzałka o mocy W, wykonana ze stali lub miedzi, często pokrytych warstwą złota, która "nie daje się" kamiennemu osadowi. Grzałka spiralna znajduje się wewnątrz dzbanka. Najnowsze modele mają potrójne zabezpieczenie. Pierwsze automatycznie wyłącza urządzenie natychmiast po zagotowaniu wody. Drugie to automatyczny wyłącznik, który z kolei chroni przed włączeniem pustego czajnika, aby się nie spalił. Trzecim jest bezpiecznik termiczny - odcina dopływ prądu. Gdy czajnik jest włączony, świeci się lampka kontrolna. Większość dzbanków ma antypoślizgowe podkładki, a z boku szybkę, przez którą widać ilość wody. Na szybce zaznaczony jest minimalny i maksymalny poziom wody. Czajnika z grzałką nie należy włączać, jeżeli woda jej nie przykrywa. Niektóre czajniki wyposażone są w sygnał dźwiękowy informujący, że woda się zagotowała. W wielu modelach na przedniej ściance jest umieszczany filtr, na którym zatrzymuje się wapienny osad, z którego tworzy się kamień

15 ZASADA DZIAŁANIA CZAJNIKA BEZPRZEWODOWEGO
Grzałka umieszczona wewnątrz czajnika elektrycznego, zamienia energię na ciepło. Im dłuższa grzałka, tym większą ilość ciepła może wytworzyć; z tego powodu nadaje się jej kształt wężownicy, aby w naczyniu zmieściła się jak najdłuższa część. W wielu typach czajników stosowane są termostaty, odcinające dopływ prądu, gdy woda się zagotuje. Przed pierwszym użyciem należy zapoznać się z instrukcją obsługi czajnika.

16 W kuchni często spotykamy urządzenia za pomocą, których możemy przygotowywać np.: ciepłe posiłki.
Toster pozwoli przygotować dietetyczne śniadanie, frytkownica obiad, zaś w opiekaczu zrobimy pyszne, gorące kanapki z serem lub wędliną na kolację. Gofrownica umożliwi przygotowanie chrupiących wafli z dżemem. Wszystkie te urządzenia łączy jeszcze dodatkowa, wspólna cecha, a mianowicie ich zasada działania. W urządzeniach tych zastosowany został element grzejny w postaci zwiniętej spirali lub wężownicy, której zadaniem jest nagrzanie powierzchni. Grzałka umieszczona wewnątrz urządzenia, zamienia energię elektryczną na energię cieplną. Im dłuższa grzałka, tym większą ilość ciepła może wytworzyć; z tego też powodu nadaje się jej kształt wężownicy. W wielu tego typach urządzeniach stosowany jest termostat, który odcina dopływ prądu, gdy grzałka odpowiednio się nagrzeje.

17 TOSTER Jest rodzajem skrzynki wyposażonej w czujnik temperatury oraz grzałki umożliwiające zrumienienie pieczywa. Stopień zrumienienia ustawia się pokrętłem. Toster możemy kupić z jedną lub dwoma kieszonkami. Do jednej kieszonki można włożyć kromki. Tostery mogą mieć wysuwaną szufladkę, co bardzo ułatwia czyszczenie. Warto wiedzieć: Pokrojone pieczywo lub chleb tostowy wkładamy do kieszonek i pokrętłem ustawiamy stopień opiekania. Dźwigienką opuszczamy pieczywo na dno tostera. Z chwilą, gdy się ono zrumieni, automatycznie wyskakuje, a urządzenie się wyłącza. Toster trzeba czyścić po każdym opiekaniu, by zalegające na dnie okruchy nie przypalały się. Nie powinno się wkładać do tostera zbyt grubych kromek pieczywa (nie dadzą się opuścić), ani zbyt małych (mogą zablokować się między grzałką a rusztem).

18 OPIEKACZ Składa się z dwóch płyt opiekających, pokrytych powłoką antyprzylepną. Płyty te zależnie od modelu mogą mieć kształt trójkąta lub kwadratu. Urządzenie wyposażone jest w lampki kontrolne, które sygnalizują stopień nagrzania płyt i gotowość do zapiekania. Warto wiedzieć: Opiekacz powinien stać na płaskiej, stabilnej powierzchni, odpornej na temperaturę do 90 st. C. Należy go podłączać do gniazdka z uziemieniem. Kanapki wyjmuje się z urządzenia za pomocą drewnianej łopatki, by nie uszkodzić powłoki płyt. Po pracy urządzenie trzeba wyłączyć z sieci, pozostawić, by ostygło, a następnie przetrzeć wilgotną gąbką i osuszyć.

19 FRYTKOWNICA Frytkownica to urządzenie, które zostało zaprojektowane z myślą o smażeniu artykułów żywnościowych w warunkach domowych. Do smażenia mogą być wykorzystane wysokogatunkowe tłuszcze np: oliwa, oleje, gdyż znacznie lepiej zachowują one swoje właściwości, (po dłuższym krotnym użyciu doradza się całkowitą wymianę oleju). W frytkownicy mogą być smażone nie tylko frytki, ale również ryby, mięso (drób, wołowina), jarzyny (kalafior, grzyby, cukinia). Materiały i przedmioty, z którymi stykają się te artykuły żywnościowe wykonane są w frytkownicy według przepisów i norm odpowiadającym określonym zarządzeniom bezpieczeństwa. Żywność należy wkładać do urządzenia tylko po nagrzaniu się tłuszczu do nastawionej temperatury, czyli po tym jak zgaśnie kontrolne światełko nagrzewania. Frytkownica wyposażona jest więc w odpowiednie zabezpieczenia, sprzęt dodatkowy (np.: filtr pochłaniający przykre zapachy) i światełka kontrolne sygnalizujące m.in. poziom nagrzania tłuszczu. Należy pamiętać by przed przystąpieniem do użytkowania urządzenia uważnie przeczytać zalecenia producenta i instrukcję obsługi!  

20 GOFROWNICA To urządzenie nie tyle opiekające, co wypiekające rodzaj wafli. W swej budowie zawiera również element grzejny, ma automatyczny regulator temperatury, lampkę kontrolną. Ponieważ płyty pokrywa materiał antyprzylepny gofry łatwo się wyjmują.

21 ŻELAZKO Żelazka to urządzenia niezbędne w naszych gospodarstwach domowych służące do prasowania odzieży. Przed przystąpieniem do prasowania odzież należy posegregować uwzględniając jej temperaturę prasowania. Żelazko szybciej się nagrzewa niż stygnie, dlatego też prasowanie należy rozpoczynać od wyrobów uszytych z materiałów, które można prasować w niskich temperaturach (tkaniny syntetyczne), a później przejść do coraz wyższych temperatur. Tkaniny syntetyczne: akryl, wiskoza, poliamid, nylon, jedwab, powinny być prasowane z minimalną temperaturą żelazka, bez nawilżania aby uniknąć powstawaniu plam. Odzież uszyta z wełny powinna być prasowana z nawilżaniem (regulator pary ustawiony powinien być na maksimum), przez suchą szmatkę. Tkaniny z bawełny, lnu powinny być prasowane przy najwyższej temperaturze z największym nawilżeniem.

22 ZASADA DZIAŁANIA ŻELAZKA
Części składowe żelazka: stopa żelazka, spirala grzejna, która wykonana jest z drutu oporowego, wyłącznik. W urządzeniach grzejnych chodzi o wytworzenie możliwie wysokiej temperatury. Normalny przewód miedziany, czy aluminiowy nie wytrzymuje takiej temperatury i przepala się. Podstawowa część każdego urządzenia grzejnego - spirala grzejna - musi więc mieć dużą wytrzymałość na przepalanie się pod wpływem wysokiej temperatury. Głównym elementem wyłącznika rozłączającego układ elektryczny w żelazku przy osiągnięciu odpowiedniej temperatury jest mały płaskownik wykonany z dwóch różnych blaszek metalowych. Jest to tzw. wyłącznik termobimetaliczny – termostat.

23 ZASADA DZIAŁANIA TERMOSTATU
Głównym elementem wyłącznika rozłączającego układ elektryczny w urządzeniach grzewczych przy osiągnięciu odpowiedniej temperatury jest mały płaskownik wykonany z dwóch różnych blaszek metalowych. Jest to tzw. wyłącznik termobimetaliczny. Każda blaszka wykonana jest z innego metalu. Pod wpływem ciepła blaszki te będą się inaczej wydłużały, co spowoduje wygięcie całego płaskownika. W pewnym momencie po osiągnięciu ściśle określonej temperatury wygięcie będzie na tyle duże, że nastąpi rozłączenie obwodu. Od tego czasu temperatura zacznie spadać, aż do momentu, gdy płaskownik wyprostuje się całkowicie. Po zetknięciu się styków, prąd będzie przepływał ponownie i cały cykl powtórzy się.

24                                                  Termostat na przemian włącza i wyłącza urządzenie grzewcze lub chłodzące, aby w zamkniętej przestrzeni utrzymać stałą temperaturę. W zwykłych termostatach stosuje się krótki pasek wykonany z dwóch metali, najczęściej mosiądzu i żelaza - tzw. bimetal. Gdy temperatura wzrasta, metale rozszerzają się nierównomiernie, powodując wygięcie paska. Takiemu wygięciu bimetalu towarzyszy wyłączenie lub włączenie urządzenia.

25 Silnik elektryczny Odkurzacz, sokowirówka, froterka, pralka, robot kuchenny, suszarka do włosów.... Co łączy ze sobą te urządzenia? Ano to, że w nich wszystkich mamy do czynienia z elektrycznym napędem, że wszystkie one wyposażone są w silnik elektryczny jako źródło tego napędu. On to zasysa śmieci do woreczka odkurzacza, każe wirować sitku sokowirówki oddzielającemu sok od owocowego miąższu, dzięki niemu szczotki froterki polerują podłogę, a wirujące strugi gorącej wody ze środkami piorącymi oddzielają w pralce brud od bielizny, on też zmusza robot do ugniatania ciasta, a nagrzane w suszarce powietrze do suszenia włosów. Wszędzie wokół mamy do czynienia z silnikiem elektrycznym, bez niego życie współczesnego człowieka byłoby już chyba nie do pomyślenia... Silnik elektryczny pojawił się dawno temu w 1832 roku. Jak działa silnik elektryczny?

26 ZASADA DZIAŁANIA Silnik elektryczny obraca się dzięki temu, że uzwojenia przewodzące prąd umieszczone są w polu magnetycznym. Przedstawiony silnik może być zasilany zarówno prądem stałym, jak i przemiennym. Elektromagnes (stojan) wytwarza pole magnetyczne. Prąd podawany jest na uzwojenia silnika poprzez szczotki. Pola magnetyczne uzwojenia i stojana oddziałują na siebie, powodując nieznaczny obrót wirnika. Prąd podawany jest wówczas na następne uzwojenie; cały proces przebiega szybko i silnik się obraca.

27 INSTRUKCJE OBSŁUGI URZADZEŃ GOSPODARSTWA DOMOWEGO
Odkurzacz Robot kuchenny Czajnik bezprzewodowy Kuchnia mikrofalowa Frytkownica Żelazko

28 INSTRUKCJA OBSŁUGI ODKURZACZA
1) Przed uruchomieniem odkurzacza należy wykonać następujące czynności: · Wyjąć elementy wyposażenia i połączyć je ze sobą, włożyć worek do komory odkurzacza. · Wyciągnąć przewód przyłączeniowy z obudowy odkurzacza chwytając za wtyczkę. · Włożyć wtyczkę do gniazda sieci. · Uruchomić odkurzacz naciskając przycisk włącznika stopą. 2) Posługiwanie się odkurzaczem przy świecącym wskaźniku zapełnienia worka może spowodować uszkodzenie odkurzacza. Zaświecenie się lampki wskaźnika zapełnienia worka, informuje, że zachodzi potrzeba wymiany worka. 3) Wskaźnik zapełnienia worka kurzem może zaświecić się również w przypadku zapchania węża ssącego lub połączonych z nim elementów wyposażenia. 4) Filtry powietrza wlotowego i wylotowego należy wyjąć z ramki i wymienić na nowe po okresie 2-6 miesięcy użytkowania odkurzacza w zależności od stopnia ich zabrudzenia. Filtr zakładać starannie, tak aby krawędzie ramek dokładnie dociskały obrzeży filtrów. 5) Nie wolno zamykać pokrywy bez włożenia worka, gdyż może to spowodować uszkodzenie pokrywy lub korpusu odkurzacza. Niewskazane jest czyszczenie tylko na maksymalnych mocach ssania, za względu na duże zużycie prądu. Ustawiając moc należy się kierować stopniem zabrudzenia i rodzajem powierzchni. - Najniższą moc stosować przy czyszczeniu firan, zasłon i innych delikatnych tkanin. - Średnią moc stosować przy zwykłych zabrudzeniach. - Z najwyższej mocy korzystać przy silnie zabrudzonych wykładzinach i dywanach oraz twardych powierzchniach.

29 6) Nie można zbierać odkurzaczem:
Niedopałków papierosów i zapałek. Ostrych i twardych przedmiotów np. odłamków szkła. Gipsu, cementu i mąki. Nie wolno używać odkurzaczy do czyszczenia mokrej powierzchni dywanów. Odkurzacz chronić przed wilgocią, nie należy między innymi stawiać naczyń z wodą. Należy zwracać uwagę na stan izolacji przewodu przyłączeniowego. 7) W żadnym przypadku nie wolno odkurzać z podartym workiem na kurz lub uszkodzonymi filtrami, gdyż może to spowodować zniszczenie silnika. Wyłącznie stosować worki na kurz oryginalne, zalecane przez producenta do tego typu odkurzacza. 8) Po około 300 godz. pracy odkurzacza (5 lat eksploatacji) należy podać go konserwacji w punkcie serwisowym. Osoby nieupoważnione nie mogą dokonywać żadnych napraw w wewnętrznej instalacji elektrycznej. 9) Nie należy dopuszczać do nadmiernego gromadzenia się kurzu w worku, ponieważ zmniejsza to zdolność zbierania kurzu, a także obciąża silnik odkurzacza. 10) Czyścić odkurzacz tylko z zewnątrz, nie wolno do tego celu używać ostrego środka czyszczącego, który mógł porysować obudowę. Najlepszą do tego celu jest wilgotna szmatka z odrobiną środka do mycia naczyń. Przed czyszczeniem odkurzacza wyłączyć przewód przyłączeniowy z gniazda sieci. Odkurzacz można przechowywać w położeniu poziomym lub pionowym. Przy ustawieniu pionowym otwór ssący odkurzacza powinien być skierowany do góry. 11) W okresie gwarancji użytkownikowi przysługuje prawo do bezpłatnych napraw wszelkich uszkodzeń powstałych z winy producenta. Naprawy gwarancyjne i nie objęte gwarancją są wykonywane w punktach serwisowych wyznaczonych przez producenta.

30 INSTRUKCJA OBSŁUGI ROBOTA KUCHENNEGO.
Przed pierwszym użyciem dokładnie umyj te części, które będą miały bezpośrednią styczność z żywnością. Zachowaj szczególną uwagę przy obchodzeniu się z metalowym nożem, częścią tnącą miksera lub tarczami tnącymi. Są one bardzo ostre! Nie pozostawiaj pracującego urządzenia bez nadzoru! Nie pozwól dzieciom uruchamiać urządzenie. Gdy miksujesz lub mieszasz płyny, nie napełniaj pojemnika powyżej wskaźnika oznaczającego maksymalny poziom. Nie przekraczaj maksymalnych ilości produktów w pojemniku. Przed zdjęciem pokrywy z pojemnika odczekaj, aż przestaną się obracać ruchome części urządzenia. Podczas pracy urządzenia nigdy nie wkładaj do leja wsypowego palców ani żadnych przedmiotów, na przykład łopatki. Do tego celu należy używać wyłącznie popychacza będącego na wyposażeniu robota. Nie wkładaj palców ani łopatki do miksera zanim nie wyłączysz urządzenia z prądu. Nie płucz ani nie wkładaj części silnikowej do wody ani żadnego innego płynu. Nie spłukuj jej też pod bieżącą wodą. Po zakończeniu pracy wyjmij wtyczkę z gniazdka sieciowego. Dokonuj napraw w autoryzowanym punkcie serwisowym firmy.

31 INSTRUKCJA OBSŁUGI CZAJNIKA BEZPRZEWODOWEGO.
W czajniku tym przed pierwszym użyciem należy co najmniej dwa razy przegotować wodę i wylać. 1. Użytkowanie czajnika. Nalać wodę do czajnika. UWAGA! Wodę nalewać tylko do miejsca oznaczonego Max. ponieważ przekroczenie tego poziomu może spowodować podczas gotowania wylewanie wody. Nie wolno także nalewać wody poniżej poziomu oznaczonego Min. Przed użyciem upewnijcie się państwo, czy grzałka (w środku czajnika) przykryta jest wodą. Nie wolno gotować wody bez założonej wcześniej pokrywki. Postawić czajnik na stację grzewczą, skontrolować czy dobrze stoi i włączyć do prądu. 2.Czyszczenie Przed każdym myciem należy najpierw wyciągnąć wtyczkę z kontaktu. Ochłodzić urządzenie, a następnie wytrzeć wilgotną ścierką od wewnątrz i zewnątrz. Nie zanurzać czajnika w wodzie! Nie używać do mycia żadnych środków szorujących.

32 3. Usuwanie kamienia Należy używać tylko markowych środków do usuwania kamienia oraz zwracać uwagę na wskazówki odnośne użytkowania. Przed użyciem środka do odkamieniania upewnijcie się czy można go używać do urządzeń wykonanych z plastiku. Nie zapominajcie o kilkakrotnym wypłukaniu czajnika przed następnym użyciem. Nie używać środka odkamieniającego przeznaczonego do żelazek czy innych metalowych urządzeń. Mogą powstać uszkodzenia. Nie zanurzać czajnika w wodzie. 4. Ogólne wskazówki bezpieczeństwa Nie używać czajnika bez pokrywy. Nie dotykać gorących miejsc w czajniku. Czajnik musi być uziemiony. Nie używać czajnika z uszkodzonym kablem. Nie naprawiać, wymieniać części czajnika samemu. Nie wolno zanurzać czajnika, kabla czy włącznika w wodzie i w innych cieczach, może powstać spięcie elektryczne lub pożar. Ustawiać czajnik tak, aby urządzenie było niedostępne dla dzieci. Nie stawiać czajnika na metalowym podłożu, w mokrych miejscach. Czajnik używać tylko do podgrzewania i gotowania wody.

33 INSTRUKCJA OBSŁUGI KUCHENKI MIKROFALOWEJ.
Ogólne wskazówki bezpieczeństwa podczas użytkowania kuchenki mikrofalowej. Kuchenkę mikrofalową należy używać tylko do gotowania, nie wolno włączać pustej kuchenki. Należy sprawdzić, czy drzwi kuchenki dokładnie się domykają. Przed pierwszym włączeniem należy sprawdzić, czy napięcie podane na tabliczce znamionowej odpowiada napięciu w mieszkaniu. Kuchenkę należy ustawić na płaskiej i stabilnej powierzchni, z dala od źródeł ciepła, z dala od mokrych powierzchni; np.: zlewu. Otwory wentylacyjne na kuchence nie mogą być przykryte, może to spowodować uszkodzenie kuchenki lub pogorszenie rezultatów gotowania. Jeżeli kuchenka pracuje w pobliżu radia, telewizora, mogą mieć miejsce zakłócenia w odbiorze. Podczas gotowania płynów należy unikać pojemników o wąskich szyjkach. Nie wolno używać kuchenki do ogrzewania - płynów w zamkniętych pojemnikach, do gotowania całych jajek, do smażenia na oleju. Aby uniknąć oparzeń należy używać rękawic ochronnych. URZĄDZENIE WYMAGA UZIEMIENIA!

34 INSTRUKCJA OBSŁUGI FRYTKOWNICY.
Ogólne wskazówki bezpieczeństwa przy użytkowaniu frytkownicy. Nie wolno włączać urządzenia, jeżeli zostało ono w jakikolwiek sposób uszkodzone. Przed pierwszym włączeniem frytkownicy należy jej części umyć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie dokładnie wytrzeć, by w pojemniku nie pozostała wilgoć. Nie wolno w żadnym przypadku zanurzać frytkownicy pod kranem. Woda mogłaby przeniknąć do środka, co grozi porażeniem prądem elektrycznym. Frytkownicę należy włączyć tylko i wyłącznie po uprzednim napełnieniu pojemnika oliwą (olejem). Przed rozpoczęciem działania należy sprawdzić, czy napięcie sieci zasilania odpowiada danym widniejącym na tabliczce znamionowej urządzenia. NIE WOLNO ZOSTAWIAĆ URZĄDZENIA W ZASIĘGU RĄK DZIECI. Nie wolno przesuwać, przenosić frytkownicy napełnionej tłuszczem w gorącym stanie, gdyż grozi to ciężkimi poparzeniami. Gdyby z frytkownicy zaczął wyciekać tłuszcz (olej) należy zwrócić się do upoważnionego punktu obsługi technicznej.

35 INSTRUKCJA OBSŁUGI ŻELAZKA.
Przed pierwszym włączeniem żelazka należy zapoznać się z instrukcją obsługi, sprawdzić, czy napięcie w sieci w domu jest zgodne z napięciem podanym na tabliczce znamionowej żelazka. Nigdy nie używać uszkodzonego żelazka. Należy uważać, aby dzieci nie dotknęły gorącego spodu żelazka ani nie pociągnęły za przewód zasilający. Wodę do zbiorniczka nalewaj zawsze przed włączeniem żelazka do sieci. Wydobywający się strumień pary jest gorący i może być przyczyną poparzeń. Nigdy nie kierować strumienia pary w stronę ludzi. Żelazka nie zanurzać w wodzie. Żelazko zawsze przechowywać w pozycji pionowej. Spód żelazka czyścić miękką szmatką. Do zbiorniczka nie nalewać octu ani innych środków do usuwania kamienia. Nie stosować wody zmiękczanej chemicznie. Uważać, żeby przewód zasilający nie dotykał rozgrzanej stopy prasującej. Jeśli przewód zasilający jest uszkodzony, należy go wymienić na nowy, oryginalny. Należy w tym celu zwrócić się do autoryzowanego punktu napraw.


Pobierz ppt "URZĄDZENIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google